İçeriğe git

keskin lens tavsiyesi

Recommended Posts

Selamlar,

Daha önce d80+18-135 ve d90+18-105 kullanmış biriyim ama açıkçası istediğim keskinliği elde edemedim d90 makinadan yine devam etmek istiyorum ama lns olarak aklımda tamron 17-50 tamron 70-300 ve nikon 50mm 1,8d var bu 3 lensi almayı düşünüyorum benim işimi görürmü daha çok boğaz, deniz göl nehir vs manzara fotosu çekmek istiyorum

Sizlerin önereceği lenslerde muhakkak olacaktır ama fiyat olarak çok uçuk olmamasını rica ediyorum. ve bu modellerin vc li vc'siz ayrımı var tamronlarda vc siz olanlar daha keskin çekiyor diye bir yazı okudum ama mantığıma sığmadı sizlerin görüşleri nelerdir.

fotoğrafçılıkta kendimi pek geliştiremedim ama daha çok sevdiğim foto kız kuleinin önünde uzun pozlama yapmak bunu beceriyorum ama bulutların keskinliğini yakalayamıyorum hele bazı fotolarda bulutlar denize yansımış oluyor o lens ilemi alakalı yoksa doğru yerde doğru ışıkta doğru zamanda olmak ve ustalık ilemi alakalı bunların hepsi birleşince oluyor sanırım.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olsam ne yapardım biliyor musunuz?

D90'a bir adet herkesin burun kıvırdığı 18-55 mm VR gitlens (kitlens) takardım. Sonra raw çeker Capture NX2 ile jpg dönüşümünü yapardım. Bir dünya para vereceğiniz bazı lenslerle aynı, hatta daha iyi kalitede ve keskinlikte kareler yakalardım. Bu durum tecrübemle sabittir. Bu iddiamda Nikon 17-55 mm, 24-70mm nano gibi prime lensleri muaf tutuyorum.

Şu an elinizde 18-105 mm varsa onunla bu söylediğimi bi deneyin derim. Ama Capture NX2 şartıyla! Beceremezseniz raw'ı bana gönderin, bir adet örnek hazırlarım sizin için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun pozlama yaparak bulutları zaten keskin yapamazsınız bu durum zaten mantığa aykırı yani lensle alakalı bir durum değil.Aslında yaptığınız doğru yerde doğru zamanda pozlama çünkü adı üstünde uzun pozlama hareketli cisimlerin süresini uzatıyorsunuz.Uzun pozlama yapmasaydınız bulutları nasıl keskin çıkarırdınız ? Saniye (Enstantene) süresini kısaltırdınız böylece bulutları olduğu gibi yakalardınız ama sonuçta ne olurdu denizdeki çarşafsı görüntüyü kaybedersiniz.

Bana göre her lensin kendine özgü bir keskinliği vardır.Mehmet beyin de dediği gibi 18-55 mm VR oldukça iyi bir lenstir.önemli olan sizin bunu kullanmanız diğer bir alternatif ise yardımcı programlarla çektiğiniz fotoğrafı işleyebilmek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D90'a bir adet herkesin burun kıvırdığı 18-55 mm VR gitlens (kitlens) takardım. Sonra raw çeker Capture NX2 ile jpg dönüşümünü yapardım. Bir dünya para vereceğiniz bazı lenslerle aynı, hatta daha iyi kalitede ve keskinlikte kareler yakalardım. Bu durum tecrübemle sabittir. Bu iddiamda Nikon 17-55 mm, 24-70mm nano gibi prime lensleri muaf tutuyorum.

Şu an elinizde 18-105 mm varsa onunla bu söylediğimi bi deneyin derim. Ama Capture NX2 şartıyla! Beceremezseniz raw'ı bana gönderin, bir adet örnek hazırlarım sizin için.

Selamlar mehmet hocam,

Capture Nx2 ile sadece raw çektiğimiz fotografı jpg ye mi dönüştürücez yoksa siz fotoğrafların üzerinde başka işlemlerde yapıyormusunuz ? bir deneyip kurcalayım programı yükleyip daha önceki yazılarınızdada okumuştum ilgili programdan bahsetmiştiniz hatta tekstil ürünü bir numuneyi size gönderen bir arkadaş şaşırmıştı bu işe yanılmıyorsam :)

Teşekkürler ilk fırsatta deneyip sizinle paylaşıcam :.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun pozlama yaparak bulutları zaten keskin yapamazsınız bu durum zaten mantığa aykırı yani lensle alakalı bir durum değil.Aslında yaptığınız doğru yerde doğru zamanda pozlama çünkü adı üstünde uzun pozlama hareketli cisimlerin süresini uzatıyorsunuz.Uzun pozlama yapmasaydınız bulutları nasıl keskin çıkarırdınız ? Saniye (Enstantene) süresini kısaltırdınız böylece bulutları olduğu gibi yakalardınız ama sonuçta ne olurdu denizdeki çarşafsı görüntüyü kaybedersiniz.

Bana göre her lensin kendine özgü bir keskinliği vardır.Mehmet beyin de dediği gibi 18-55 mm VR oldukça iyi bir lenstir.önemli olan sizin bunu kullanmanız diğer bir alternatif ise yardımcı programlarla çektiğiniz fotoğrafı işleyebilmek.

Selamlar Erhan hocam,

Uzun pozlama ile bulutların keskinliğini ve suya yansıyamayacağını biliyorum zira deniz süt gibi oluyor. Benim hatam cümleye virgül koymayı unutmuşum. çekmeyi sevdiğim fotograflardan bahsederken uzun pozlamayı az çok yapabildğimi ama normal fotograf manzara çekerken bulutların keskinliğini ve suya yansımasını bir türlü yapamıyorum yani su manzarası çekerken etrafındaki hiçbir şey yansımıyor suya :)

Mehmet hocanın dediğini 18-55 lensim olmadığı için 18-105 ile manzarayı rawda çekip ilgili program ile deneyim bakalım sonuç ne çıkacak :))

aklım Tamron 17-50 de kalmadı değil ama bu arada

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabiki işlem yapılıyor beyaz ayarı ton ayarı herşeyi ordan ayarlayabiliyorsun hatta photoshop da yapabileceğin çoğu işlemi yapabilirsin light room da yapabildiklerinin hepsini yapabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar Erhan hocam,

Uzun pozlama ile bulutların keskinliğini ve suya yansıyamayacağını biliyorum zira deniz süt gibi oluyor. Benim hatam cümleye virgül koymayı unutmuşum. çekmeyi sevdiğim fotograflardan bahsederken uzun pozlamayı az çok yapabildğimi ama normal fotograf manzara çekerken bulutların keskinliğini ve suya yansımasını bir türlü yapamıyorum yani su manzarası çekerken etrafındaki hiçbir şey yansımıyor suya :)

Mehmet hocanın dediğini 18-55 lensim olmadığı için 18-105 ile manzarayı rawda çekip ilgili program ile deneyim bakalım sonuç ne çıkacak :))

aklım Tamron 17-50 de kalmadı değil ama bu arada

Teşekkürler

Biliyor musunuz, bu Tamron 17-50 fena bir lens değil, ama nedense TR'de aşırı derecede reklamı yapılıyor, yani Avrupa'da o kadar ayyuka çıkarılan bir lens değil nedense. İthalatçı firmayı merak ettim doğrusu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 17-50 ye laf yok, yıkarım bu forumu :D

İşin şakası bir tarafa fiyat performans lensi, Bir nikon 17-55 ile boy ölçüşebilir mi? Tabiki hayır.

Ancak 600TL ye 18-105 yerine tercih edilir mi? Kesinlikle evet. Sabit F2.8 bir kere, kenarlarda çok daha başarılı.

Tamron un VC sizi az biraz daha keskin derler. Bende öyle duydum, öyle biliyorum ama alıp denemedim.

VC avantajdır, ancak aynı zamanda keskinliği azaltır buda bir gerçektir. Hatta tripodlu çekimlerde VC/VR vs kapatın denir, çünkü o devredeyken bir kayıp yaşanır "mış".

Ben henüz VR li VC li lens kullanmadım, çokda aramıyorum açıkcası.

Pentax da SR miz vardı gövde de hali ile tüm lenslerde SR yi kullanabiliyorduk ama ben sürekil kapatırdım çünkü bir Nikon un VR si kadar etkili değildi. Varlığı yokluğu çok hissedilmezdi (eski makinelerinde, yenilerde daha başarılı bir sistem).

Uzun pozlamada keskin lens arayışına girmenize gerek yok ayrıca, doğru çekim ayarları ile bir çok fotoğraf jilet gibi çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 17-50 ye laf yok, yıkarım bu forumu :D

İşin şakası bir tarafa fiyat performans lensi, Bir nikon 17-55 ile boy ölçüşebilir mi? Tabiki hayır.

Ancak 600TL ye 18-105 yerine tercih edilir mi? Kesinlikle evet. Sabit F2.8 bir kere, kenarlarda çok daha başarılı.

Tamron un VC sizi az biraz daha keskin derler. Bende öyle duydum, öyle biliyorum ama alıp denemedim.

VC avantajdır, ancak aynı zamanda keskinliği azaltır buda bir gerçektir. Hatta tripodlu çekimlerde VC/VR vs kapatın denir, çünkü o devredeyken bir kayıp yaşanır "mış".

Ben henüz VR li VC li lens kullanmadım, çokda aramıyorum açıkcası.

Pentax da SR miz vardı gövde de hali ile tüm lenslerde SR yi kullanabiliyorduk ama ben sürekil kapatırdım çünkü bir Nikon un VR si kadar etkili değildi. Varlığı yokluğu çok hissedilmezdi (eski makinelerinde, yenilerde daha başarılı bir sistem).

Uzun pozlamada keskin lens arayışına girmenize gerek yok ayrıca, doğru çekim ayarları ile bir çok fotoğraf jilet gibi çıkar.

hocam çok fark varmıdır. vc li vc siz arasında görüntüde sanıyorum titreşim engelleme oluyor o vc tamronda nikonda vr dedikleri olay. Ve vc siz modelini kullanırken illa tripot mu olması lazım elde çekerken çokmu kötü çıkar nette araştırdım ok bilgi kirliliği var ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Yücel;

Benden sana bi dost tavsiyesi. Paran cebinde dursun uzun bir süre daha.

D90+18-105 mm ile şimdilik yoluna devam et. Kendini geliştirmek için vaktini harca.

Yazdıklarım hoşuna gitmiyor, biliyorum.

O halde şöyle sorayım:

18-105 mm ile çekemediğin hangi fotoğraf/senaryo/şartlar vardır ki bunu bir Tamron 17-50 mm çok rahat becersin?

Hadi şimdi sen düşün, sana kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Abi nin söylediği doğru.

18-105 in sana vermediği sadece sabit diyafram avantajını sunacak Tamron, onun dışında azıcık daha keskin olacak ve kenarlarda bariz iyileşme olacak.

Götürü olarak daha kısa zoom mesafesi ve belki biraz daha soluk renkler verecek.

VC siz elde fotoğraf çekilir tabiki neden çekilmesin. Dediğim gibi ben hiç VC li VR li lens kullanmadım.

Nette bilgi kirliliği var zira herkesin kabiliyet bir değil.

Mesela ben 1/50 nin altında adam akıllı fotoğraf çekemem oysaki 1/10 hatta abartıp 0,5sn ile çekebilen insanlar var.

Bu tamami ile ellerinin ne kadar titrediğine, makineyi nasıl kavradığına bağlı.

Kimisi alır 1/80 ile titretir ya bu lens hiç net çekmiyor der... Kimisi alır aynı lens ile 1/10 ile al bu sana kapak olsun der yani normal şeyler bunlar :D

VC li ile VC siz arasında keskinlik farkı olduğunu herkes söylüyor ama o herkes bu iki lensi kullandımı? Orası meçhul.

Ben internetin yalancısıyım, VC siz daha keskin.

Farzedelim ki bu doğru. Benim mantığım şu yönde işler.

Birisi keskin, diğeri daha iyi fotoğraf çekme performansı veriyor.

Daha iyi fotoğraf çekmek için dışardan yardım alabilirim, (tripod, destek alma, iso, arkadaşın omuzu, vs vs vs)

Ancak daha keskin fotoğrafı çekmek için yapacak ekstra bişey yok.

Yinede unutmamak lazım, fotoğrafta keskinlik herşey değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben en iyisi dediğiiz gibi bir süre daha 18-105 ile idare edeyim tamrona geçme sebebim gerçekten d90 gibi efsane olup dilden dile dolaşmaya başladığı için geçsemmi dedim :)

Mehmet hocam acaba bahsettiğini programda çeklilen fotoyu sadece rawdan jpg ye mi dönüştürüyorsunuz herhangi bir işlem yapıyormusunuz onun hariciinde ve kolayınızda varsa link varmıdır programın indirdiğiiz yerlerin.

mehmet hocam ayrıca bana önerebileceğiniz herhangi bir cv veya youtube eğitim videoları varmıdır. yoksa deneme yanılma yöntemi ilemi çekip öğrenmeye çalışıyım. çünkü çoğu zaman otomatik te çekiyorum manuel ayarları anca vaktim olduğunda kendimce çekip öğrenmeye çalışıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir internet efsanesi daha: VC'li olan daha kötü, VC'sizini al. Ben Tamron'un hem VClisini hem VC'sizini kullandım. Kesinlikle VC'liyi öneriyorum heryerde. İlk incelemelerden birinde "ya galiba VC köşelerde keskinliği etkiliyor" dedi bir aklı evvel, internette efsane oldu o laf. Bir kere o "keskinlik azalması"nın VC yüzünden olduğunu nereden biliyorsun? VC'li olan bambaşka bir objektif, optik tasarımı falan tamamen farklı. O bozukluk (ki varsa) VC'den değil belki de başka birşeyden oluyor?

VC'li modeli birkeç sabit odaklı objektifle karşılaştırdım, sonuçlar şaşırtıcı derecede iyi çıktı: http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=105

İnanmayın böyle şeylere :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Mehmet Köse bey soyledikleriniz bana cok ama cok mantikli geldi

peki nikon d5300 makine aldim. elimde 50mm lens olsa nikon 12 24 mm lens almama gerek kalir mi? tabiki 12-24mm genis aci olanagi verecektir ama benim merakim imaj kalitesi acisindan 50 mm lens varsa eger capture nx2 programi 12-24 mm lensin yaptigi isi de yapar mi ? nikon 50 mm lens ile birlikte bu program imaj kalitesi acisindan 12-24 mm lensin yaptigi isi yapip beni tatmin eder mi?

cevabiniz icin cok tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Köse bey soyledikleriniz bana cok ama cok mantikli geldi

peki nikon d5300 makine aldim. elimde 50mm lens olsa nikon 12 24 mm lens almama gerek kalir mi? tabiki 12-24mm genis aci olanagi verecektir ama benim merakim imaj kalitesi acisindan 50 mm lens varsa eger capture nx2 programi 12-24 mm lensin yaptigi isi de yapar mi ? nikon 50 mm lens ile birlikte bu program imaj kalitesi acisindan 12-24 mm lensin yaptigi isi yapip beni tatmin eder mi?

cevabiniz icin cok tesekkurler

Nikkor 50mm ile Nikkor 12-24 bırakın karşılaştırmayı aynı cümle içinde kullanmak bile çok garip.

At ile tavşanı karşılaştırmak gibi bişey yani karşılaştırabileceğiniz bir yönü yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tercihiniz ne yönde oldu bilmiyorum ama 50mm 1.8D keskinlik olarak oldukça ileride bir lens fiyatıda malum mutlaka bir tane edinmenizi tavsiye ederim.çok dar alanda kalmadığım yada zoom ihtiyacım olmadığı sürece 18-105 kit lensi kullanmıyorum bile.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Bu keskin lens, gerçek aşk gibi bir şey galiba. Herkes onu arıyor ama çok az kişi bulabiliyor. :) (Aslında şaka da değil, bulmak için hem lens belirli bir seviyede olacak, hem de yaptığınız işe emek vereceksiniz. :) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tercihiniz ne yönde oldu bilmiyorum ama 50mm 1.8D keskinlik olarak oldukça ileride bir lens fiyatıda malum mutlaka bir tane edinmenizi tavsiye ederim.çok dar alanda kalmadığım yada zoom ihtiyacım olmadığı sürece 18-105 kit lensi kullanmıyorum bile.

Katılıyorum. Zoom özelliği zaten bu lenste kendini çok aratmıyor. Küçücük minicik bir lens olması da her hangi bir çantada taşınmasını kolaylaştırıyor. D90 makine kullanıyorum ve genelde bu lens takılı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.