İçeriğe git

Az ışıkta netleme teknikleri (portre)

Guest Faruk

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Netlemenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz zaten. Fotoğraf net değilse kadraj iyi olsa bile silip atasımız geliyor fotoyu. Şimdi ben bu netleme olayından yana dertliyim biraz.

Dün aldık makineyi çıktık çekime. Gün batımında çekim yaparız dedik. Ama arkadaşlar geç kaldı yemek uzadı falan derken kaçırdık gün batımını. Az ışıkla çekmek zorunda kaldık. Siz siz olun gün batımı için çıkarsanız zamanı iyi ayarlayın :)

Neyse geleyim soruma. az ışıkta nası netleme teknikleri kullanıyorsunuz?

Portre fotoğraflarında göze netlenmesi gerekir. Ben de öyle yapıyorum ama bazen netlemeyi yapamıyor. 50mm 1,8 kullanıyorum. bi de kit lensim var 18-105. 50mm portre lensi değildir biliyorum da nabarsın öğrencilik..

Neyse işte bu tip sorunlar için kendinizce geliştirdiğiniz teknikler var mı?

Ben kendiminkileri sıralayayım siz de ekleme yaparsınız.

-Mankenin yüzünde detaylı kısımlara (küpe, saç, burnun ucundaki ışık yansıması) netleyip yeniden kadrajlama. Bu yöntemde göz istediğim netlikte olmuyor.

-Dışardan telefonla falan ışık tutup o halde odaklayıp MF'ye alıp çekimleri öyle yapmak. Bunda da çoğu zaman açık diyafram kullandığımdan manken çok az hareketiyle bile net alandan çıkabiliyor.

-AF Yardımcı aydınlatması. Bu modu da başlarda kullanamadım taa ki şu yazıyı okuyana kadar.

http://www.nikonturk.com/konu/972-d7000-af-yardimci-aydinlatmasi/

Portre çekerken netleme noktasını köşelere taşıyıp göze netlemeye çalışıyordum. Ortada olmadan da çalışmıyormuş. Ben de niye çalışmıyor falan diye kafayı yiyecektim de sonradan öğrendim. Bu özelliği kullanınca da sorunlar var. Bence en büyük sorun bu aydınlatma mankeni ve çevredekileri rahatsız edebiliyor. Sonra netleme noktası ortada olduğundan göze netledikden sonra yeniden kadrajlama yapınca hem el hareketli olabiliyor hem net alandan çıkabiliyor göz.

Uzun lafın kısası dertliyim dostlar. Az ışıklı ortamda netlemek herkesin sorunudur kesin. Buna karşı ürettiğiniz çözümler varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Işık çok azsa ve sen göze odaklamak istiyorsan:

1) Odaklama yardımcı ışığı ile yüzü aydınlatabilirsin

2) Cebinde taşıyacağın ufak bir feneri mankene verip kendi yüzünü aydınlatmasını söyleyebilirsin. Cep telefonu bile harikalar yaratıyor.

Ek olarak, her zaman orta noktayı kullan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

netleme noktası konusunda ve buna paralel af aydınlatması konusunda bende dertliyim

nedenmi tek af noktası seçiyorum ..

af noktasını sağa yada sola aldınmı af aydınlatması çalışmıyor dolayısıyla af ışığı yok

sb 910 daki kızıl ötesi af aydınlatması da yine netleme noktası auto dayken yada single ama tam orta noktada iken çalışıyor

beni orta odak noktasına mahkum ediyor. çok sinir bozucu bir durum

d7000de menüde ne olursa olsun af yardımcısı yansın diye de bir seçenek yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi sen çıkıp "her zaman orta noktayı kullan." dersen ben de "neden?" diye sorarım arkadaş :D o kadar netleme noktası vermş faydalanmasak mı?

61 odak noktalı 1Dx'te bile en iyi çalışan odak noktası ortadaki. Diğer noktalar kötü değil tabii ki, hatta 1Dx şu anda piyasadaki en iyi odak sistemine sahip ama o alet bile çok düşük ışıkta zorlanıyor. Bir telefon işi çözer diyorum bak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makinenin üzerindeki AF aydınlatma şeysi sabit.

Öyle bir açı ile konumlandırılmış ki tam AF noktasının ortasını aydınlatıyor.

Sizin gidip en kanara netleme yapmaya çalışırsanız onun çalışmaması son derece normal.

Peki neden etrafa yayılmıyor da tek bir noktaya yapmışlar bu laneti?

Işık çok yayılsa bu seferde karşıda fotoğrafı çekilen kişiye büyük bir işgence olacak. Şu hali bile işkence gibi iken daha geniş açısı olan bir ışığı düşünemiyorum :)

Flaşlı telefonla bu günler düşünülerek yapılmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iyide sb910da kızıl ötesi aydınlatmalar sol sağ üst yani 3 adet var onlar ne işe yaraıyor diye sormazlarmı adama :))

Ben sadece D7000 için söyledim hocam, flaş farklı bir konu. Onu işin uzmanları yanıtlasın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.