İçeriğe git

Nikon D610 duyuruldu.

Nikontürk

Recommended Posts

Selam Ertan,

Ben basitce anlatayim tuketici yorumu ile..dx body icin dx lensler uretildi.neden?belli bir tuketici profili olusturmak icin..dx bodylerle dx lensler piyasaya suruldu.ff body yokken hersey normaldi.sonra dx bodylerle dx lenslerde elden cikarilmak zorunda kaldi...herkes icin gecerli degil tabiki cogu insan croplu cihazlari kullaniyor.cunku avantajlar yaratildi.tasarlanmadi...ama yine bir profesyonel crop factor yerine extender kullanmayi tercih eder bence..yani ben proyum ama nikon kraldir super cihaz yapti yinede film body birakicam d1x yada biraz daha bekleyip d2x alicam..ohh elinde bircok ff uyumlu lens var ama yinede yenilik iste su 17-55 f2.8 g dx lens alir..ama 3 yil sonra d3 cikar.am elinde 17-35 2.8d olmasina ragmen dx ile uyumlu aldigi 17-55 2.8g d3 e uyumlu degildir(dx mode ta uyumlu ama kim kullanirki)...bu ufak bir elestiri sadece bence nikon piyasadaki musteriye ve kendine sadik tek marka tam bir klasik cok severek kullaniyorum...efs ve ef daha utanc verici:)

Ben öyle düşünmüyorum. DX'ten önce zaten filmli makineler vardı ve bütün lensler FX'ti. Nikon DX sistemiyle piyasaya girdiğinde sayısalda Canon üstünlüğü vardı piyasada. D300/D3'e kadar Nikon'un FX aleti olmadığı için Canon'un profesyonel kesimde belli bir üstünlüğü vardı.

Ayrıca profesyonel seride Nikon'un tek DX objektifi 17-55 zaten, kalanların tamamı FX. Yani elinde D2xs varsa elindeki düzgün objektiflerin tamamı FX zaten, FX gövdeye geçersen de kaybın olmuyor.

Giriş seviyesi farklı tabi. Giriş seviyesinde bir gövde alan adamın elinde sadece DX objektifi oluyor. Bu adam FX'e geçerse mecburen elindeki DX objektifi çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de merak ettim şimdi. Ya da bildiklerimi sil yeni baştan yapmam lazım bu lens konusunda.

Arkadaşlar, bir 17-55 mm F2,8 ile bir 24-70 mm F2,8'de kullanılan malzemenin maliyeti aynı mıdır? Hadi 24-70 mm de nano teknolojisi var, maliyet daha yüksek. Peki o zaman 17-55 mm yi 17-35 mm ile kıyaslarsanız malzeme maliyeti aynı mıdır? Hangi genişlikte cam kullanmak zorundasınız bunu hiç düşündünüz mü?

Aynı şekilde DX sensör ile Fx sensörün maliyetlerini hiç araştırdınız mı?

Mount değiştirmeden yoluna devam eden Nikon'un DX sensör için üretmesi gereken lenslerin daha zor üretildiğini, çünkü mount çapının bu tekniğe dar olduğunu biliyor musunuz? Ama yine de müşteriyi kaybetmemek için bu mount ile devam edip maliyeti daha yüksek dahi olsa yine de DX lens ürettiğini biliyor musunuz?

Bu noktada Canon'un mountunun çapını bi kontrol eder misiniz? üçüncü markaların bir Canon için lens üretirken çok zorlanmadığını, ama aynı lensin bir Nikon gövdede aynı derecede başarılı olamadağını biliyor musunuz? Burada gerekli olan teknik, daha dar çap ile daha çok ışığın daha kısa mesafede sensör üzerine düşürülürken en az bozulmaya uğramasıdır. Optik bilgisi olan arkadaşlar ne demek istediğimi iyi anlayacaklardır. Ben bu bilgiyi Sigma'nın mühendisinin kendi ağzından dinledim; Nikon ne zaman bu mountu genişletecek de bir üçüncü marka üreticiler rahat edeceğiz diye itiraf etti 2011 deki fuarda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hocam zaten Sigma-Tamron-Tokina ilk önce Canon versiyonun üretir. Mümkünse Canikon versiyonunu diğerlerinden önce çıkarır ama bazen Nikon versiyonu yetişmediği için sadece Canon en başta çıkar, bir süre sonra Nikon versiyonunu çıkarırlar. Hem de Canon'un arayüzü tam elektronik olduğu halde (ters mühendislik daha zor).

Bence Nikon Canon'u izleyerek bayonetini genişletecek. Şimdi her objektife AF-S koyuyorlar ve giriş seviyesinden otomatik odak motorunu çıkardılar. 1-2 yıl içinde olmaz ama yakın bir gelecekte aynen Canon gibi bayoneti genişletip otomatik odak motorunu tamamen objektife alacaklar. Maliyet avantajı da var tabi bunu yaparlarsa.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de merak ettim şimdi. Ya da bildiklerimi sil yeni baştan yapmam lazım bu lens konusunda.

Arkadaşlar, bir 17-55 mm F2,8 ile bir 24-70 mm F2,8'de kullanılan malzemenin maliyeti aynı mıdır? Hadi 24-70 mm de nano teknolojisi var, maliyet daha yüksek. Peki o zaman 17-55 mm yi 17-35 mm ile kıyaslarsanız malzeme maliyeti aynı mıdır? Hangi genişlikte cam kullanmak zorundasınız bunu hiç düşündünüz mü?

Aynı şekilde DX sensör ile Fx sensörün maliyetlerini hiç araştırdınız mı?

Mount değiştirmeden yoluna devam eden Nikon'un DX sensör için üretmesi gereken lenslerin daha zor üretildiğini, çünkü mount çapının bu tekniğe dar olduğunu biliyor musunuz? Ama yine de müşteriyi kaybetmemek için bu mount ile devam edip maliyeti daha yüksek dahi olsa yine de DX lens ürettiğini biliyor musunuz?

Bu noktada Canon'un mountunun çapını bi kontrol eder misiniz? üçüncü markaların bir Canon için lens üretirken çok zorlanmadığını, ama aynı lensin bir Nikon gövdede aynı derecede başarılı olamadağını biliyor musunuz? Burada gerekli olan teknik, daha dar çap ile daha çok ışığın daha kısa mesafede sensör üzerine düşürülürken en az bozulmaya uğramasıdır. Optik bilgisi olan arkadaşlar ne demek istediğimi iyi anlayacaklardır. Ben bu bilgiyi Sigma'nın mühendisinin kendi ağzından dinledim; Nikon ne zaman bu mountu genişletecek de bir üçüncü marka üreticiler rahat edeceğiz diye itiraf etti 2011 deki fuarda.

Abi tamam senin bilgine güveniyorum ve inanıyorum.17-55 f2.8 g dx lensin kötü olduğunu söylemiyorum.Kaliteli ve tercih edilmişte bir lens... tek anlatmak istediğim ''DX lenslerin piyasaya sürülmesinin tek sebebi yok tabiki ama bunlardan birininde karlılıklada alakası olmalı öyle değilmi?''...17-55 f2.8 g dx lens üretilmesede olurdu mesela yada dxxxx serisi bodylerde af motoru olsada olurdu mesela..ama olamaz rekabet piyasasında kimse ''klasikliğini koruyamaz''yanlış anlamayın ''klasikliği korumak teknolojiye sırt dönüp yok olmayı kabul etmek deil'' Leica bile dayanamadı hem insanlığa yararı olsun hemde rekabet piyasasına gireyim diyerekten video çeken body piyasaya sürdü..Nikon;dxxxx serisinde ''d'' lensleri af kullanamazsınız dese bile kimse nikondan vazgeçmeyecek..Siz daha iyi bilirsiniz belki''d'' lensler artık hiç üretilmeyecek (50 1.8 ve 85 1.8 kaldı sadece sanırım)..17-55 f2.8 g dx lensi 1600 tl ye bulurken 24-70 f 2.8 g n 'ide 2700 tl e bulabiliyorsunuz.17-55 f2.8 g lens iyi bir lens ama gerekli değildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi tamam senin bilgine güveniyorum ve inanıyorum.17-55 f2.8 g dx lensin kötü olduğunu söylemiyorum.Kaliteli ve tercih edilmişte bir lens... tek anlatmak istediğim ''DX lenslerin piyasaya sürülmesinin tek sebebi yok tabiki ama bunlardan birininde karlılıklada alakası olmalı öyle değilmi?''...17-55 f2.8 g dx lens üretilmesede olurdu mesela yada dxxxx serisi bodylerde af motoru olsada olurdu mesela..ama olamaz rekabet piyasasında kimse ''klasikliğini koruyamaz''yanlış anlamayın ''klasikliği korumak teknolojiye sırt dönüp yok olmayı kabul etmek deil'' Leica bile dayanamadı hem insanlığa yararı olsun hemde rekabet piyasasına gireyim diyerekten video çeken body piyasaya sürdü..Nikon;dxxxx serisinde ''d'' lensleri af kullanamazsınız dese bile kimse nikondan vazgeçmeyecek..Siz daha iyi bilirsiniz belki''d'' lensler artık hiç üretilmeyecek (50 1.8 ve 85 1.8 kaldı sadece sanırım)..17-55 f2.8 g dx lensi 1600 tl ye bulurken 24-70 f 2.8 g n 'ide 2700 tl e bulabiliyorsunuz.17-55 f2.8 g lens iyi bir lens ama gerekli değildi.

buarada 2.el fiyatları:)))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hocam zaten Sigma-Tamron-Tokina ilk önce Canon versiyonun üretir. Mümkünse Canikon versiyonunu diğerlerinden önce çıkarır ama bazen Nikon versiyonu yetişmediği için sadece Canon en başta çıkar, bir süre sonra Nikon versiyonunu çıkarırlar. Hem de Canon'un arayüzü tam elektronik olduğu halde (ters mühendislik daha zor).

Bence Nikon Canon'u izleyerek bayonetini genişletecek. Şimdi her objektife AF-S koyuyorlar ve giriş seviyesinden otomatik odak motorunu çıkardılar. 1-2 yıl içinde olmaz ama yakın bir gelecekte aynen Canon gibi bayoneti genişletip otomatik odak motorunu tamamen objektife alacaklar. Maliyet avantajı da var tabi bunu yaparlarsa.

Yani bir 10-20 yıl sonra Canon cular diyecek biz 30 senelik lensi alıp kulllanabiliyoruz sizin adaptöre ihtiyacınız var diye :D

Maddi sebeplerden ötürü genelde 3.parti markalara yöneliyorum ama beni hiç üzmediler şimdiye kadar.

Eğer mount daha büyüse daha kaliteli olsalar demek ki hiç Nikon almama gerek kalmayacak :)

Ayrıca DX satış stratejisi bile olsa dünyanın en iyi satış stratejilerinden birisidir.

DX in kalitesini kimse kötüleyemez, ve FX cihazlara göre komik fiyatlar ile satılıyor.

Bugün cebinde 2000TL lik kredi kartı limiti olan adam kamera alabiliyor.

Firmalar kazanıyor evet ama kullanıcıda kazanıyor.

Bu işten para kazanmayan bir amatör için DX gövdeler hatta lensler fazlası ile yeterli ürünler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi tamam senin bilgine güveniyorum ve inanıyorum.17-55 f2.8 g dx lensin kötü olduğunu söylemiyoru Kaliteli ve tercih edilmişte bir lens... tek anlatmak istediğim ''DX lenslerin piyasaya sürülmesinin tek sebebi yok tabiki ama bunlardan birininde karlılıklada alakası olmalı öyle değilmi?''...17-55 f2.8 g dx lens üretilmesede olurdu mesela yada dxxxx serisi bodylerde af motoru olsada olurdu mesela. .ama olamaz rekabet piyasasında kimse ''klasikliğini koruyamaz''yanlış anlamayın ''klasikliği korumak teknolojiye sırt dönüp yok olmayı kabul etmek deil'' Leica bile dayanamadı hem insanlığa yararı olsun hemde rekabet piyasasına gireyim diyerekten video çeken body piyasaya sürdü..Nikon;dxxxx serisinde ''d'' lensleri af kullanamazsınız dese bile kimse nikondan vazgeçmeyecek..Siz daha iyi bilirsiniz belki''d'' lensler artık hiç üretilmeyecek (50 1.8 ve 85 1.8 kaldı sadece sanırım)..17-55 f2.8 g dx lensi 1600 tl ye bulurken 24-70 f 2.8 g n 'ide 2700 tl e bulabiliyorsunuz.17-55 f2.8 g lens iyi bir lens ama gerekli değildi.

Arkadaşlar, DX makineler bugün üretilmedi, sizler dijital compactlarla idare ederken millet D70, D100, D200, D1, D2, D2X, D2Xs gibi makinelerle işini yapıyordu Avrupa'da. D3 çıkana kadar bir sürü kaliteli makine vardı, bunların en son temsilcisi D2Xs modeli hala 750-1000 euro arasıda alıcı buluyor: Sorarım size, bu segmentteki makineyi kullanan profesyonel hangi lensi kullanacaktı??? Tabii ki 17-55 mm F2,8. Sanırım bu lens üretildiğinde sadece profesyonellerin bundan haberi vardı ve bizler o zamanlar hala compact makinelerle meşgul oluyorduk ki 17-55 gibi bir lense lüzumsuz diyoruz. Yapmayın Allah aşkına, bu kadar teknikle tezat bir hal olmaz, lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon ABD sitesinden bir resim , ne demek istiyorlar şimdi D600 pahalı boşvein 610 alın hem yenisi mi ?

48xt.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Abi bak yine döndük dolaştık olay ileri teknolojiye döndü.

ABD bugün neden dünya devi? En ileri teknolojiye sahip. Millet tarlasında pamuk biçerken adam aya gitme planları yaptı.

Millter telefon hattı döşerken, uzaydan milleti seyre daldı.

En ileri teknoljiyi aldı kullandı dünya devi oldu.

çağ uzay çağı nasıl Nikon gövdeden AF kullanır, lense servo motor kullanmayıp geri kalırsa uzaya uydu göndermeyen ülkede geri kalır.

Uzay teknolojisi olmayan 1 tane gelişmiş ülke varmı?

ABD nin petrolü varmı diyorsunda bunu neye dayanarak dedin onuda anlamadım zira ABD petrol üretiminde 3. ülke.

Tüketiminde ise 2. olan çin in 2 katı, 3. olan Japonyanın 5 katı fazla tüketimi var.

Hani filmlerde görürürüz ya böyle evin tüm ışıkları sürekli yanar, büyük koca koca araçlar kullanılır, eleman eve gelir PC TV neyse hep açık ekran koruyucu vardır...

Böyle bir tüketim de de oraya buraya saldırması kadar doğal bir durum yok.

Ki ben bu olayda da baş etken olarak petrolü görmüyorum. Libya dan tankerlele petrol mü taşıyacak ABD? Taşıma petrol ile değirmenmi döndürecek?

Olay petrol değil $$$

ABD nin hayvan gibi üretimi var, kuzeyinde kankisi Kanada(petrol üretiminde 6.) nın hayvan gibi üretimi var, güneyinde petrol sayesinde ülke yerine koyulan, Meksika (7.), Brezilya (10.), Venezüella(12.) var...

Ne yani ABD Irak tan Miaine sahillerine borumu döşeyecek?

Giriyor savaş yaptın sana demokrasi getirdim diyor ahanda faturan şu kadar $$$, petrolünü sat, toprağını sat bana para ver diyor yani olan bu.

İsrail Irak'a saldırsa petrolünü elinden alsa anlayacağımda ABD 9000KM gelip petrollerini elinden aldı laflarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Ben Amerikan rüyasına falan inanan birisi değilim. öyle bir yaşam uzun süredir yoktu zaten.

Ancak ABD dünya devidir bunu inkar etmek saçmalık.

ABD ekonomisi dünya devidir, bunu inkar etmek saçmalık.

ABD de konuşulan borç tavanı olayı ABD nin ne kadar borcu olduğu mevzusu değil.

ABD nin bugün 1 trilyon $ borcu varsa 2 trilyon dolar alacağı var.

Dünyadaki her ülkede durum aynı. Hepsinin milyarlarca $ borcu var ama hepsinin alacağı iyi kötü bunu karşılıyor.

Dünya devleri arasındaki tek istisnai durum Japonya'da vardır. Dış borcu yok denecek düzeyde alacağı ABD ye en yakın ülkedir (aklımda kalan geçen senenin verilerine dayanarak).

Ancak demiyorum ki ABD ekonomik olarak çok iyi. çin ağzına etti bıraktı. Ona akan paranın en az %40-50 sini kesti abondone oldular son 20senede.

Bu durumda bile ABD yi ekonomik dev yapan işte mevcut ekonomik işleyiş.

Para kimde ise piyasayı o belirler, diğerleri ne yaparsa yapsın sadece oraya buraya savrulur.

Resme çok büyük bakıp uzaklara gitmeye gerek yok. Cebinde varsa 200-300.000TL BIST de 1 günde para babası olursun.

Bankasında 5000-10000-20000TL olan zavallanın parasını bir ali cengiz oyunu ile alırsın.

Dünya devi dediğin Amerikanın ekonomisinde son durumu öğrenmek için TV izle. 2 Yıla yakındır TV izlemeyen birisi olarak sana kanal tavsiye edemiyorum. Sanırım artık TV kanalları penguen belgeselleri yayınlıyorlardır. Bak, olay D610' dan siyasete kadar geldi. Lütfen artık fotoğrafa dönelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz D610 için fikir yürütmeye çalışırken şu sıralar D5300 diye bir modelin dedikoduları dolaşıyor nette.

Yani bu hamur daha çok su kaldırır, kendinizi boşa yormayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DÜnya devi dediğin Amerikanın ekonomisinde son durumu öğrenmek için TV izle. 2 Yıla yakındır TV izlemeyen birisi olarak sana kanal tavsiye edemiyorum. Sanırım artık TV kanalları penguen belgeselleri yayınlıyorlardır. Bak, olay D610' dan siyasete kadar geldi. LÜtfen artık fotoğrafa dönelim.

Valla Ümit abi dehşete kapılmış şekilde okuyorum yazdıklarını.

Belki internetten okuduğun, belki bir çay çorba muhabbeti sırasında bir arkadaşından duyduğun iki popo muhabbetine dayanarak söylediğin şeyler gerçekten gÜven sarsıcı şeyler.

2013 Ekim ayı itibari ile dÜnya ekonomisini sallayabilecek 2 Ülke var.

1. ABD 2. çin.

3. Japonya ancak o daha çok asyayı sallar, 4. Almanya oda ancak avrupayı sallar.

Ancak ABD ve çin global olarak dÜnya ekonomisine direk etki eder.

Son 3-4 senedir ekonomiyi yakınen takip eden biriyim. Hatta ilk kameram Pentax K-x i borsadan kazandığım para ile aldım.

Kalkıp bana ABD ekonomisi battı bitti dersen gÜler geçerim.

Ekonomi çok basit birşeydir. Herkes zor, karışık gösterir ancak özÜ çok basittir.

Nedeni ise her şey açık ve net; Ekonomi rakamlarla ifade edilir.

Ve rakamlar yalan söylemez.

http://en.wikipedia.org/wiki/World_economy

1970 den 2013 e kadar aralıksız dÜnyanın en bÜyÜk ekonomisi ABD de. 2015 de de o olacak.

Bu ekonomik konuları kiminle konuşuyorsun, nereden okuyor, nerden takip ediyorsun bilmiyorum ancak çok yanlış bilgilere sahipsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bayramınızı kutluyorum.

Sevgili Gökhan, fotoğraf henüz çok yaygınlaşmadığı ve paramızın değerine göre çok pahalı bir hobi olduğu için bize özgü piyasamız var. Bir ara üşenmeyip sahibinden com. da belli başlı makina ve lensleri sayıca karşılaştırmıştım. Canon, sayıca bariz üstün. Satarken ne olacak endişesiyle karar veren toplumuz. Hatta kimi teknolojik gelişmeler, ya arıza yaparsa diye gözümüzü korkutur, tutulmaz!. Bkz. otomotiv piyasamız.

Konu ne olursa olsun tüketici ile tasarımcı mühendisler arasında tam bir uyum söz konusu olamıyor. Mühendis sektörün her bileşeni için bir şeyler yapıyor. Sensör üzerine dökülen malzemenin bilmem kaç bin makinada bilmem kaç milyon yen kazandırdığına kalıbımı basarım. Denediler, olmadı.

Yalnız bu sefer mühendisler kadar pazarlama departmanından kaynaklanan bir hamle olduğundan şüpheleniyorum. Satış rakamlarını bilmiyorum ama D600 ün, D800 ün satışlarını olumsuz etkilemiş olması mümkün! D600 gerçekten ucuz bir FF..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben arkadaşlarımdan duyduğum üzere ve yorumlardan anladığım kadarıyla D600'de herhangi bir tozlanma veya yağlanma sorunu olduğunu düşünmüyorum.Ama neden bu sorun bu kadar yankı yaptı anlamış değilim.Insanımız abartmayı seviyor sanırım :)

Wifi ve gps in bu modelde opsiyonel olmayacağını düşünmüştüm. Ama bu konuda Nikon beni yanılttı.

Ilerleyen günlerde tabiki incelemelerle birlikte konu daha da anlamlı olacaktır.

Arkadaş sohbetlerinden öte bir durum. Bir ay kullanılmış makinadaki sensör aşağıda. Gene de mükemmel bir makina ve temizlik ile problemi halletmek mümkün iken bu kadar erken (bir yıl oldu mu d600 çıkalı bilemedim) bir "replacement" hamlesi D600 kullanıcılarını üzecektir.

ps-dirty.jpeg?v=2535

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sonuç olarak "mass market" ürün üretip satıyorlar. AA filtre kalkması, işlemcisi, GPS si, Wi-Fi si, ekranı vs derken 7100 e benzeyen bir makina aslında daha az sayıda çeşit ile üretim sağlamış oluyor. Elektronikte ürünlerin modası o kadar çabuk geçiyor ki, raflarda "new" ibaresini yakıp söndürmek en önemli konu haline geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben yıllardır yazıyorum, hem blogumda hem forumlarda: Kullanıcı dostu firma diye birşey yok, her firma işine nasıl geliyorsa öyle davranıyor. Bir firma senin beğendiğin şeylerde iyi olabilir (örneğin 1950'den bile objektif kullanabilme), diğer firma telefotoda üstündür, bir diğeri çok faydalı yazılımları bedavaya verir, gene bir diğerine her türlü manuel objektif takılabilir, öbüründe titreşim azaltma gövdederir vs..

Şu ana kadar kullandığım en iyi DSLR bence 5DMarkIII, ama D800 100 üzerinden belki sadece 2-3 puan geridedir ve D800'ün algılayıcısı inanılmaz. Geçen perşembe eşimin kardeşinin nişan fotoğraflarını çektim, D800 + 50mm f1.4G + SB700 ile kötü çıkan bir tane poz olmadı, hepsinden metrelerce baskı alırsın. Yanımda telefoto olmadığı için telefotoları ondaki 5DMarkII + Sigma 70-200 OS ile çektik. Thom Hogan "D3x'le çektiğim hiçbir fotoğraf kötü çıkmadı" diyordu, şimdi ben de aynı şeyi D800 için söylüyorum.

Şimdi Nikon D5300 çıkardı, hem de D5200'ün üzerinden 1 yıl bile geçmeden. Canon 700D'yi çıkardığında "aaa olur mu hiç" diyenler Nikon'a ne diyecek? D610, D5300 derken şimdi WiFi+GPS'li D810 bile bekler olduk. Aslında sık sık yeni makine çıkarmak kötü değil belki (D610 özel, onun amacı D600'ün rezilliğini kapatmak) çünkü yeni alıcı için daha iyi alternatifler çıkıyor. örneğin D5300 bana sorarsanız zor koşullarda çalışan bir profesyonel haricindeki herkes için inanılmaz bir seçenek. AA'sız 24MP algılayıcı, hareketli ekran, WiFi GPS, iyi odak sistemi, saniyede 5 kare vs.. Yok yok kardeşim, tam paket. Al bir 35mm f.1.8 bir 50mm f1.8, belki bir 85mm f1.8 şaheser yarat. Sadece dokunmatik ekran eksik, onu da 6 ay sonra çıkacak D5400'e eklerler :)

Başka bir sorun söyleyeyim size: Bütün dünyadaki dükkanlarda D5100, D5200, D5300, D3100, D3200, D7000 ve D7100 aynı anda satılacak! D3000 bile bazı stoklarda var! Satıcı firmalar kafayı yemiş durumda çünkü yeni ürün çıkar çıkmaz eskisi otomatik olarak değer kaybediyor. Yılbaşına yaklaştıkça promosyonlar da otomatik olarak geliyor. Şimdi ben akıllı bir müşteri olsam yeni ürünü kesinlikle almazdım (çok acil değilse), sürekli iki eski ürüne bakarım. Artık her DSLR şaheser kalitede fotoğraf verdiği için yenisine herkesin ihtiyacı yok. 400$'a makinemi alırım, seneye 300'e satıp (ya da 250) yenisini 400'e alırım. Artık iş buralara geldi. Bir senede fiyatları yarıdan bile daha aşağıya inen gövdeler var, eğer bu gövdelerden birine ilk çıktığındaki kamyon yükü fiyatı ödediysen 1 sene sonra kendini o firmaya küfür ederken yakalayacaksın. Ben V1'i ölü eşek fiyatına aldım sanıyordum, 1 hafta sonra daha da ucuzladı :) Canon EOS M öyle oldu. Panasonic'in GF serileri öyle (şu forumdan birine satamadık bizim GF-3'ü :) ). Canikon ve Sony'nin giriş seviye makineleri öyle. En son Nikon D600lere de bu muameleyi çekti, sıfır D600ler 1500$ları gördü bazı yerlerde.

Velhasılıkelam, elindeki aletle uzun yıllar mutlu yaşamayı öğrenmezsen artık mutsuz olman garanti gibi birşey :) Şimdi tam HTC One almayı düşünürken biri "abi onun yenisi çıkacak" dedi, 1 aydır kitlendim kaldım, yenisini bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D610 1/8000 perde hızına sahip olsa gözüm kapalı alrım. Diyeceksiniz 1/8000 hızı kaç defa kullandın? Kullandığım oldu şahsen. Birde son modellerde çıkan hatalar yurt dışı alış verişindede korkutuyor beni. D800'de sol netleme hatası, D7000 ve D600'de yağlanma ve toz problemleri derken yurt dışından daha ucuza aldığım mal ya sıkıntılı çıkarsa ne olacak diye düşündürüyor beni.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay abi peki sayıca çok bulunması (Canon için diyorum) alım/satımı kolaylaştırır mı?

Alım kolaylaşır o kesin ancak satım?

Zira ben Pentax ekipmanımı satarken gövde + 2 ana lensimi satmam 1 hafta bile sürmedi.

Sebep piyasada yok, tek ben satıyordum :)

Nikon un efsane o dillerden düşmeyen 35mm F1.8G sini satarken ise imanım gevredi çünkü sadece sahibinden de yaklaşık 15 tane aktif ilan vardı.

Herhalde 30-40 gün gibi bir sürede sattım sanıyorum.

Ertan Abi nin dediği gibi amatörde olsak, alıp elimizdeki ile mutlu olmak, elimizdeki ile yetinmeyi bilmek lazım.

Şuan içimde uhdedir FF cihaz kullanmak sırf o sebepten D7000 imden vazgeçeceğim.

Yoksa D7000 in bana yetmiyor, şurası şöyle diyecek bir adam yok (profesyonel değilse tabiki).

Ertan abi bu arada HTC one ı sırf kasası için düşünüyorsam tamam lafım yok ama yazılım olarak, kullanım olarak S4 daha iyi.

Ben ve ablam S4 eniştem HTC one kullanıcısı.

HTC hiç içime sinmiyor, S4 ün kendine has yazılımı daha başarılı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay abi peki sayıca çok bulunması (Canon için diyorum) alım/satımı kolaylaştırır mı?

Alım kolaylaşır o kesin ancak satım?

Zira ben Pentax ekipmanımı satarken gövde + 2 ana lensimi satmam 1 hafta bile sürmedi.

Sebep piyasada yok, tek ben satıyordum :)

Nikon un efsane o dillerden düşmeyen 35mm F1.8G sini satarken ise imanım gevredi çünkü sadece sahibinden de yaklaşık 15 tane aktif ilan vardı.

Herhalde 30-40 gün gibi bir sürede sattım sanıyorum.

Ertan Abi nin dediği gibi amatörde olsak, alıp elimizdeki ile mutlu olmak, elimizdeki ile yetinmeyi bilmek lazım.

Şuan içimde uhdedir FF cihaz kullanmak sırf o sebepten D7000 imden vazgeçeceğim.

Yoksa D7000 in bana yetmiyor, şurası şöyle diyecek bir adam yok (profesyonel değilse tabiki).

Ertan abi bu arada HTC one ı sırf kasası için düşünüyorsam tamam lafım yok ama yazılım olarak, kullanım olarak S4 daha iyi.

Ben ve ablam S4 eniştem HTC one kullanıcısı.

HTC hiç içime sinmiyor, S4 ün kendine has yazılımı daha başarılı.

ben 35mm f1.8 i 2 günde satmıştım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

. Kaldı ki ben aynı zamanda bir D5100 kullanıcısı olarak, D5100, D7000, D800'ün imaj kalitesini beğenmiyorum, sarı/kırmızıya çalan bir tonlaması var bana göre. Bunun sebebi sensör müdür, en son Expeed işlemci midir bilemem.

Mehmet hocam bir mesajınızın bir kısmında değindiğiniz konu benim de dikkatimi çekmişti. Herhangi bir fotoğrafın Nikon lileçekilmiş olup olmadığını anlayabiliyorum diye düşünüyordum. Hatta D80 kullanırken hoşuma da gidiyordu. Sorduğumda kurs eğitmeni anti aliasing filtre farkı nedeniyle kimi markaların tonları farklıdır demişti. Şimdi hazır aa filtresiz bodyler çıkmışken bakalım bakalım, o tonlama da kalkacak mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D610 1/8000 perde hızına sahip olsa gözüm kapalı alrım. Diyeceksiniz 1/8000 hızı kaç defa kullandın? Kullandığım oldu şahsen. Birde son modellerde çıkan hatalar yurt dışı alış verişindede korkutuyor beni. D800'de sol netleme hatası, D7000 ve D600'de yağlanma ve toz problemleri derken yurt dışından daha ucuza aldığım mal ya sıkıntılı çıkarsa ne olacak diye düşündürüyor beni.

Cem o zaman biraz bekle ve sonra al.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok üstüne durup araştırmadım ama öyle sanıyorum ki tamamı ile D600 ü yamamak adına geldi bu kamera.

Bugün yarı profesyonel olduğunu düşündüğüm bir kullanıcının incelemesini okudum. D600 ile farkı yok. Sensöründe tozlanma falanda olmadı diyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.