İçeriğe git

50mm f1.8 g veya d

Recommended Posts

• Forum Editörü

D5100 makineme 50mm lens almak istiyorum. Acaba d versiyon alıp mf ye alışmak mı daha iyi yoksa g versiyon aradaki fiyat farkını hak eder mi?

Çok zor bir soru. AF kamera alıp elle netlik yapmak biraz garip bir durum olur. Öte yandan G versiyonu da pahalı. Ekonomik imkan varsa 50 mm G alın. Eğer imkanlarınız kısıtlı ise elle netlik yapmanın mantıklı bir aÇıklaması olur...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynı düüşünceyi zamanında bende yaşamıştım. d versiyonu kullanıp g versiyon almaya karar vermiştim. pişman değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Sanırım Ertan Abi daha net bilgi verecektir ama F1.4G ve F1.4D arasında sanırım optik kalite anlamında fark yok.

En büyük fark motor ve nano kaplama.

Ancak F1.8 ile F1.4 ler arasında ciddi kalite farkı var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyisine sahip olmak isteniyorsa bazı şeyleri göz önüne almak lazım.

Misal D90ı olan adamın 50mm f1.8G yerine D alması gayet mantıklı olur.

Ancak D800 olan birisinin 1.8D mi G mi diye değil 1.4G ye göre kendini ayarlaması lazım.

Yani ben Ferrariyi alayım da Petlas lastik takarım olmuyor malesef.

Ha derseniz ki 85mm F1.4D ile F1.4G arasında uçurum var o farklı birşey sanırım sebebini bende tam olarak çözmüş değilim.

Ancak şunuda biliyorum ki 85mm F1.4G keyif için alınacak bir lens değil, alınıp iş yapıp para kazanılacak bir lens.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1,4 ler gövde ve kaplama olarak da farklı olduğundan pahallı. yoksa optik sonuç olarak da ışık olarak da alan derinliği olarak da çok büyük fark yok. bence o fiyat farkına değmez. ama elle netleme kolay değil adamı soğutabilir. hangisi diye soranlar doğrudan g almalı. bilen adam gider d alır zaten..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

F1.4G olanlar f1.4-2.0 arasında daha keskin ve kontrastlı. Bir de odak motorları sessiz.

F1.8G olanlar da benzer şekilde f1.8Dlerden üstün, ama ek olarak f1.8Gler dairesel diyaframlı, f1.8Dler değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ben de Mf olarak kullanıyordum hem 50 mm hem 70-300mm

D3100 gövde vardı. Gündüz ve bol ışıklı yerde sorun değil biraz pratikle hızlı netloyorsun ama asıl işini yapması gereken yerde yani Işıksız yerde çok zor ben bu yüzden gövdesi değiştirdim... İyi düşün ona göre karar ver.

Şimdiden hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim için mf sorun değil d800 kullanıyorum ben optik olarak fark olup olmadığını sormuştum cevabımı da aldığımı düşünüyorum dairesel diyafram olması nedeniyle g serisini seçeceğim herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 ne ben d aldım fakat makinada fee hatası veriyor devamlı bir türlü çözemedim çözen arkadaşlar yardımcı olabilirmi bana acaba

Diyaframı turuncu renkte olan F22 ye getirin.

Diyaframın yanındaki anahtarıda turuncu işaretler karşılıklı gelecek şekilde ayarlayın.

2qnpkqo.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

ibrahim özkan abi madem her iki lens sizde mevcut bir soru sormak isterim ben de 50 mm 1.8 lens almak istiyorum makinem d7100 ama d serisi mi g serisimi kararsızım malum fiyat farkı var acaba aralarında netlik ve keskinlik farkı var mı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.