İçeriğe git

Şarj Sesi

Ali Mert AKA

Recommended Posts

Sevgili üyelerimiz ben sıfır bilgi sahibi olduğum için sorun mu değil mi bilmiyorum. Bataryayı şarja taktım, garip bir ses çıkıyor sanki derinden düdük sesi ya da tam kapanmamış pencereden gelen rüzgar sesi gibi. Yakınlaşınca duyuluyor. Cihazım D3200 yeni aldım. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O ses bataryadan gelmez eğer öyle birşey olursa bile uzak durmanız hatta bataryayı geri vermeniz gerekiyor.. Ancak o ses sarj aletinden geliyor içinde elektronik devrede bulunan kondansatör'lerin yaptığı sestir. Ancak bu sesinde bu kadar çıkması normal değildir bu size uzun vadede sıkıntı yaratabilir.

Mümkünse garantisi var ise garantiye göndermenizi tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer sessiz bir ortamda 20-30cm yakınlıktan duyulan bir vızıldama ise sıkıntı yok.

Ya bataryanda ya şarj cihazında, ya prizinde, yada elektriklerinizde bir sıkıntı vardır.

Bu sıkıntı ne yaratabilir?

Pil ömrünü kısaltabilir, şarj aletin bozulabilir.

Bunların hiç birisi olmayabilir bile :)

Ancak çok yaklaşmadan da net bir şekilde ses duyuyorsan o zaman ciddi bir sıkıntı vardır.

Şarj cihazı veya pilden birinde problem olma olasığı oldukça yüksek.

İmkanın varsa prizdeki voltajı ölç ve farklı bir prizde şarj etmeyi dene.

Sıkıntı devam ediyorsa aldığınız yere başvurmanızda fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer sessiz bir ortamda 20-30cm yakınlıktan duyulan bir vızıldama ise sıkıntı yok.

Ya bataryanda ya şarj cihazında, ya prizinde, yada elektriklerinizde bir sıkıntı vardır.

Bu sıkıntı ne yaratabilir?

Pil ömrünü kısaltabilir, şarj aletin bozulabilir.

Bunların hiç birisi olmayabilir bile :)

Ancak çok yaklaşmadan da net bir şekilde ses duyuyorsan o zaman ciddi bir sıkıntı vardır.

Şarj cihazı veya pilden birinde problem olma olasığı oldukça yüksek.

İmkanın varsa prizdeki voltajı ölç ve farklı bir prizde şarj etmeyi dene.

Sıkıntı devam ediyorsa aldığınız yere başvurmanızda fayda var.

Gökhan Bey, sesi çok güzel tarif ettiniz :) Sessiz bir ortamda 20-30 cm yaklaşınca vızıldama gibi gerçekten. Uzaktan duyulmuyor. Şarj bitti ışığı yandığında ses kayboldu. Sanırım dediğiniz gibi bir problem yok.Yardımcı olduğunuz için hepinize Teşekkür Ederim. İçim rahatladı :) ürün Karfo garantili zaten sıkıntı olduğunu belirttiğiniz anda yollayacaktım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elektrik sisteminde problem olan bir çok Türk evinde dikkatlice dinlenirse o vızıldı duyulur.

Emin olun bataryanıza bir zararı vardır ancak bunu teoride bile ıspatlamak zor.

Ses dışında kullanıma ilişkin bir sıkıntınız yoksa kullanın gitsin, bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir problem yok, korkmadan kullanın. Elektronikçilerin anlayacağı şekilde:

SMPS (Switch mode sistem) besleme kaynaklarında bazen rastlanabilen, bana göre büyük bir hata olmayan, kullanılan komponentlerin toleranslarından kaynaklanan, tetikleme yapan entegrenin SMPS trafo üzerindeki etkisinden kaynaklanan bir ses.

Bir başka kopyada o sesi duymuyor olmanız o güç kaynağı/şarj aletinin bozuk olduğu manasına gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elektrik sisteminde problem olan bir çok Türk evinde dikkatlice dinlenirse o vızıldı duyulur.

Emin olun bataryanıza bir zararı vardır ancak bunu teoride bile ıspatlamak zor.

Ses dışında kullanıma ilişkin bir sıkıntınız yoksa kullanın gitsin, bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

Prizler topraklı ev de yeni. Evden sorun olmasa bile aktarılan elektrikte bile voltaj dalgalanmaları olabiliyor. En iyisi risk almayıp akım koruyucu priz ile kullanmak olacak sanırım. Malımızın kıymetini bilmek lazım dediğiniz gibi Türkiye burası bir dalgalanmada devreler yanar.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kısaca Mehmet abi de sıkıntı olmaz dedi :)

Akım korumalı prize gerek yok.

Vatan Bilgisayar ve benzeri yerlerde 20-30TL ye akım korumalı priz satıyor.

Hiç bir özellikleri yok, tek yaptıkları belli bir gücü aşınca otomatikmen kapatmak o da ne kadar doğru çalışırsa...

Gerçek akım korumalı prizler var, hatta voltaj dengeleyen prizler var 150-200TL.

Onlardan alacaksanız tabiki alın her zaman işe yarar, kullanılır.

Ancak 30-40TL lik şarj cihazını korumak için kim 200TL lik priz alır orasıda meçhul :)

Benim şarj makinesi 7/24 prize takılı duruyor.

Grup priz benim icadım, ip ince kablo, topraklama bile yok :)

Ancak üzerinde sadece şarj makinem ve ADSL modemim var ki onlarında zaten ne çektikleri bir güç var nede topraklamaya ihtiyaçları var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya baba, zaten 220 girişinde devre üzerinde bi sigorta var, sizin akım korumalı prizlerinizden kat kat daha hızlıdır o sigorta. Boşuna para harcamayın, alette bi sıkıntı olursa kendi sigortası atar, çalışmamaya başlar. Basit bi şarj aleti için topraklı priz arayan kardeşlerime selamlar. Topu topu çekeceğiniz 50-100 mA için gerçekten değmez kendinizi paralamaya.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca ,

SMPS voltaj dalgalanmalarından etkilenmez. Giriş toleransı 180-230V arası gibi hatta bazıları direk olarak 110V 220 anahtar seçimi olmadan tüm aralıkta çalışabilir.

Topraklı priz olması önemli değil şarj cihazında toprak ucu yok.

cihazı yada sert bir yere bir kaç yere hafifçe tık tık vurun bazen işe yarayabiliyor. Mehmet beyinde bahsettiği gibi trafo sesinden ibaret.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya baba, zaten 220 girişinde devre üzerinde bi sigorta var, sizin akım korumalı prizlerinizden kat kat daha hızlıdır o sigorta. Boşuna para harcamayın, alette bi sıkıntı olursa kendi sigortası atar, çalışmamaya başlar. Basit bi şarj aleti için topraklı priz arayan kardeşlerime selamlar. Topu topu çekeceğiniz 50-100 mA için gerçekten değmez kendinizi paralamaya.

Anladım Mehmet Bey . Fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıkıntı yok kullan gitsin :D @Mehmet abi yorumun iyiydi tam teknik olmuş. Abi böyle teknik konuş hep. Anlamayan olunca mecburen araştırıyor buda güzel bir şey ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.