İçeriğe git

Nikon Renkleriyle Sonbahar

Recommended Posts

Geçenlerde Mehmet hocanın söylediği gibi Nikon'un farklı bir tonu olduğuna inanıyorum. Bu tonlama en çok ta sonbahara yakışır diye düşünüyorum. Ticari korumalı olduğu için fotoğrafın exif ine ulaşamadım ama bana Nikon dan çıkma gibi geldi: http://500px.com/photo/49709556

Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de çok duyarım Nikon renkleri diye ama RAW dosyalarında farkı bir türlü göremedim. JPEGlerde "D2x Picture Controls"ler kullanırsanız (5-6 varyasyonu var) işleme ve renk tonları açısından fark oluyor. Onun dışında RAWlarda Canon ya da Nikon'un çok avantajı yok bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence Nikon değil photoshopdan çıkma :)

Epey bir müdehale yemiş gibi.

Eğer renkleri kasıtlı olarak bu hale getirtmediyse renklerde bana Canonu anımsattı.

Ayrıca Nikon'un kendine has renkleri var, Pentax ın kendine has renkleri var, Canon'un var.

Yani farklılık sadece Nikon'a özel değil hepsinde farklı bişeyler var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugünlerde Toros'ların tepeleri (600mt ve yukarısı) çam olmayan kimi yerler bu renklere bürünmeye başladı. Doğru saatte oralarda olamadığım için böyle fotoğraf hayal şimdilik. Geceden kalmayı da göz ümyemiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkes farklı yorumluyor bu renk konusunu. Konuyu yorumlayabildiğimiz gibi "renk modları"nı kendi tercihimize göre yorumlayabiliyoruz; ve bu yorumu capture nx ile daha bi detaylı yapabiliyoruz. Bana göre sadece her markanın değil, her modelin kendine göre bir renk karakteri var. Bazen bir karenin D80 ile mi yoksa D90 ile mi çekildiğini bile anlayabiliyorduk, tabii özel bir işlem yapılmadıysa.

Dediğim gibi, tercihler farklıdır, renk yorumları farklıdır, kimi Canon der, kimi Nikon der, kimi Sony-Pentax der. Ben şu daha iyi yerine herkese iyi seyirler diyorum. çünkü ben böyle yorumladım fotoğrafımı, böyle sundum; beğenmeyen izlemez, beğenen birkaç dakika daha bakar, inceler.

Sonbahar furyasına ben de bulaştım, ama buralarda yapraklar bazen sararmaya fırsat bulamadan dökülüyor. Dolayısıyla TR deki arkadaşların karelerini kıskanmamak mümkün değil.

post-1343-0-46435900-1382659936_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İltifatınıza teşekkür ederim. Karınca kararınca, aklımız erdiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.