İçeriğe git

Yeni Gövde D700 D800

Fatih Akbörü

Recommended Posts

arkadaşlar elimdeki tüm seti sattım ve bugün yarın 24-70 70-200 alıcam

gövde olarak nikon d700+grip temiz az shutter 3000tl civarında

d800 mü sıfırı 5000tl civarın da tercih etmeliyim aradaki fiyat farkı 2000 tl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben olsam Nikon D800 gövde alacağıma, 24-70 ve 70-200 aldıktan sonra, Nikon D700 + orjinal griple alıp kalan parayla kaliteli objektifler alırdım. mesela sıfır Sigma 35mm 1.4 ü 2000 tl civarı fiyata bulabilirsiniz.

yada

Makro merakınız varsa sigma 35mm yerine Nikon 105mm VR olablir, portre olarakta başarılı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

macro merakım yok ama set olarak 24-70 + 70-200 vr2 kesin d700+grip ile 10 lira civarında d800 ile 12 lira civarında 2 liralık fark için tercih etmem gereken d700 mü d800 mü

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

macro merakım yok ama set olarak 24-70 + 70-200 vr2 kesin d700+grip ile 10 lira civarında d800 ile 12 lira civarında 2 liralık fark için tercih etmem gereken d700 mü d800 mü

bence değmez, D800E alıp denemiştim, D700 alın kalan paraya 35mm 1.4 objektif alın yada 2000 tl yi cebinize koyun. mantıklısıda bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence değmez, D800E alıp denemiştim, D700 alın kalan paraya 35mm 1.4 objektif alın yada 2000 tl yi cebinize koyun. mantıklısıda bu.

tamam doğan abi teşekkür ederim dosya boyutunun büyük olması ve netleme problemi endişesi yüzünden biraz soğuk bakıyordum d800e d700 daha mantıklı geldi ama yinede bir bilene sor demişler tekrar teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece makine farkına bakıyorsan D800 her yönden daha iyi. İkisini de iyi bilirim, hepsi okumuş çocuklar :) Artık odak sorunlu makine de çok çıkmıyor ama sana 36MP lazım mı onu düşünmen lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

büyük baskı almıyorum 36 mp lazım değil belki ama detay imaj kalitesi özellikle 24-70 ağırlıklı kullanacağım için hangisi daha verimli olur

video vsr işim yok hepsi okumuş ama havalar soğuk olunca bazıları üşüyor ve titriyorlarmış. :)) öle diyo abiler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 gündür bir D700 ile oynuyorum. 2008 yılından bu yana D3 kullanan biri olarak manzarada, stüdyoda bu 3 gün içinde bi eksiğini görmedim. İkinci el ve 12K shutterda aldım; D3 ile sokakta dolaşmak hamallık, hafta sonu futbol maçında D3 ile yanyana deniycem. Hislerime göre netlemede D3'ten hiçbir farkı yok.

Amaaaa....

Bu makine yılbaşına kadar bende çalışır, ocak ayındaki KDV indirimli mediamarkt satışlarından bir D800 kesinlikle alınır.

Bilmem anlatabildim mi?

Yani boyun yetiyorsa, her ne kadar işine yaramasa da o 36 mp, her ne kadar bilgisayarının gücü D800 dosyalarına yetmiyecek de olsa, kendini güncel tutman adına, şu an elinde makine olmadığı için, kas biraz daha, bakarsın bana zaman zaman gelen talepler gibi, biri kısa ama iyi kalitede bir videoklip isteyebilir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle haklısın mehmet abi aradaki fark 2000 tl olunca çok git gel yaşadım yaşıyorum aralarında hem megapixel olarak hem fiyat performans olarak ciddi fark var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu işten para kazanıyor musun? Bu çok önemli. Eğer ticari olarak yapıyorsan bu işi, insanlar işin teknik detayını bilmese de onlar için bi yerden duydukları bir "D800 her zaman D700'ü döver" sokak jargonu vardır. Bu da sana daha çok itibar edilmesine yol açar.

Maddi olarak o farkı kapatabiliyorsan ve ticari olarak bu işten kazanç sağlıyorsan hiç düşünmeden git D800'ü al. çünkü o model ileride sana o parayı geri kazandıracaktır; aslında aynı fotoğrafı çeksen bile ye kürküm ye olayı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bu sitedeki portfolyomun %.99.9 U d700 ile çektim. Kalite yönünden bir eksiği varmı bir bakın? Eğer varsa bu makinenin değil benim hatamdır. Sonra kendinize sorun benim D800e ye ihtiyacım varmı diye.

Büyük baskı için bile ben d700 ü çok rahat kullanıyorum.

Büyük baskıda kaç dpi baskı alacaksınız? En baba makine metrelerce baskı için 72 dpi kullanır. Matbaa ortamı 300 dpi kullanır ve 12 mp makine fazlası ile yeter.

Üreticiler yüksek megapikseli koz olarak kullanıyor aldanmamalı. imaj kalitesi açısından bakmak lazım olaya bence d700 hala d800e ile aynı imaj kalitesini verebiliyorken yüksek megapiksel ve iso aldatmacasına kanıyor tüketiciler.

Şahsen ben d700 ile d800E yi kullanmış ve görmüş biri olarak d800e ye gerek görmüyorum,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 düşünen biri olarak D700 al arkana bakma derim.

Ancak bunu kendim için derim çünkü benim için maddiyat önemli.

Malum bu işten para kazanmıyorum, öyle bir düşüncemde pek yok.

Ancak D700 vs D800 de aradaki 2000TL benim için çok önemli değilse

Benim D800 e ihtiyacım varmı diye düşünmem, Neden D700 alayım diye düşünürüm.

D700 bugün iyi güzel hoş ama neredeyse 2014e girdik.

Seneye D700 ün yüzüne bakılırmı?

Tamam halen süper bir cihaz olacak ama modernini, iyisini, güncelini alıp 4-5 sene kullanmak varken.

Ucuzunu alıp 1 sene sonra kaşınıp durmaya ne gerek var?

D700 candır, hoştur ama D800 almaya da güç yetiyorsa bilmiyorum "güncel" olanını almak daha mantıklı gibi.

@Mehmet abi senin kefil olduğun D700ü satın alırım haberin olsun. Yer, zaman önemli değil 1-2 hafta önce haber ver yeter :)

Oha sitede Ağaoğlunun reklamları dönüyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan'a katılıyorum. Aradaki 2000 TL lik farkı verebiliyorsanız neden D700 alasınızki. Hiç harcım olmasada o zamanlar imkanım vardı gittim D600 satıp D800 aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fotoğraf makinemizden beklentimiz nedir? benim beklentim imaj kalitesi. bahsi geçen her iki makine arasında imaj kalitesi farkı ben göremedim. diğeri ile arasındaki yıl farkının benim için önemi yok. her iki makine arasında tek fark yüksek megapiksel farkı ve video çekebilmesi? ne kadar ihyiyacınız var? 2000 tl farka değer mi? bence değmez. başkası için değebilir o ayrı konu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan hocam, iki makine arasında dinamik aralık olarak fark var ve bunu ben kendim hissettim, özellikle koyu bölgelerdeki detayda. 14 bit raw çalıştığım halde beyaz-siyah arasında D800 sahip olduğu EV değeri ile kesinlikle önde. Ama bunu kim anlar, kim ne kadar kullanır orası ayrı bir konu.

Ben bunu yaklaşık 1 ay önce D3 ile D800 olarak kendi stüdyomda test ettim. Her forumda yazıyorum; bu serinin renkleri sarı-kırmızıya çalıyor ve ben bunu hiç sevmiyorum. Ama akıllı bir beyaz dengesiyle bunu aşabildim elimde raw olunca. Benim için bugün en önemli konu dinamik aralıktır. Hala daha pozitif filmlerin (dia) genişliğini özlemiyor muyuz? Bu yüzden, bugün bir set diziyorsam, uzun yıllardır D3 kullanan biri olarak yine de mümkün olduğunca kendimi güncel tutmaya çalışırdım. çünkü, benim işim dışarıda, sahada, katedralde, düğün salonunda. Adam kayıştaki model numarasına bakıp beni sınıyor, ustalığımdan haberi yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan hocam, iki makine arasında dinamik aralık olarak fark var ve bunu ben kendim hissettim, özellikle koyu bölgelerdeki detayda. 14 bit raw çalıştığım halde beyaz-siyah arasında D800 sahip olduğu EV değeri ile kesinlikle önde. Ama bunu kim anlar, kim ne kadar kullanır orası ayrı bir konu.

Ben bunu yaklaşık 1 ay önce D3 ile D800 olarak kendi stüdyomda test ettim. Her forumda yazıyorum; bu serinin renkleri sarı-kırmızıya çalıyor ve ben bunu hiç sevmiyorum. Ama akıllı bir beyaz dengesiyle bunu aşabildim elimde raw olunca. Benim için bugün en önemli konu dinamik aralıktır. Hala daha pozitif filmlerin (dia) genişliğini özlemiyor muyuz? Bu yüzden, bugün bir set diziyorsam, uzun yıllardır D3 kullanan biri olarak yine de mümkün olduğunca kendimi güncel tutmaya çalışırdım. çünkü, benim işim dışarıda, sahada, katedralde, düğün salonunda. Adam kayıştaki model numarasına bakıp beni sınıyor, ustalığımdan haberi yok.

Mehmet hocam dinamik aralıkta D800E dediğiniz gibi karanlık bölgelerde önde bunu fotoğrafı %100 boyutta incelerken bende daha iyi gördüm fakat yazma gereği duymadım. çok karanlık bölgeler d700'de karanlık görünürken D800E de azda olsa görüntü var. fakat bu dediğiniz gibi çokta kayda değer değil bence. belki D800e nin yazılımın işide olabilir yada sensör/işleme işi de olabilir. bence bunun için 2000 TL fazladan verilmez.

şimdi haksızlık ta etmeyim D800E ye beğendiğim yanları yokmuydu vardı. örnek olarak iso 100 den başlamasıydı.

yani bilmiyorum şimdi elimde D700 var diye onu övüyo gibi görünmekte istemem, fakat iki adet D800E aldığımı bilen bilir,neden iade ettiğimide bilen bilir, o aşamada testlerim oldu. ben artık D800/D800E/D4 snıfını es geçeceğim, gerçekten D700 e imaj kalitesi konusunda fark atabilecek bir model bekliyorum fakat şu anda o yok, ve boşuna masraf etmeye bence değmez.

istediğim gibi bir gövde çıkarsa ancak o zaman D700 ikinci gövdem olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Mehmet hocam dinamik aralıkta D800E dediğiniz gibi karanlık bölgelerde önde bunu fotoğrafı %100 boyutta incelerken bende daha iyi gördüm fakat yazma gereği duymadım. çok karanlık bölgeler d700'de karanlık görünürken D800E de azda olsa görüntü var. fakat bu dediğiniz gibi çokta kayda değer değil bence. belki D800e nin yazılımın işide olabilir yada sensör/işleme işi de olabilir. bence bunun için 2000 TL fazladan verilmez.

şimdi haksızlık ta etmeyim D800E ye beğendiğim yanları yokmuydu vardı. örnek olarak iso 100 den başlamasıydı.

yani bilmiyorum şimdi elimde D700 var diye onu övüyo gibi görünmekte istemem, fakat iki adet D800E aldığımı bilen bilir,neden iade ettiğimide bilen bilir, o aşamada testlerim oldu. ben artık D800/D800E/D4 snıfını es geçeceğim, gerçekten D700 e imaj kalitesi konusunda fark atabilecek bir model bekliyorum fakat şu anda o yok, ve boşuna masraf etmeye bence değmez.

istediğim gibi bir gövde çıkarsa ancak o zaman D700 ikinci gövdem olabilir.

Doğan Bey,

Kasım ayı içinde duyurusu beklenen eski SLR görünümlü (retro) Nikon DF belki de D700'e bir alternatif olabilir, kimbilir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

arkadaşlar elimdeki tüm seti sattım ve bugün yarın 24-70 70-200 alıcam

gövde olarak nikon d700+grip temiz az shutter 3000tl civarında

d800 mü sıfırı 5000tl civarın da tercih etmeliyim aradaki fiyat farkı 2000 tl

Bende tavsiyeleri kendimce özetlemek isterim.

Eğer bu işten para kazanıyorsanız, elbette D800 ama işin ucunda para kazanma olayı yoksa 2.000 TL bayağı büyük bir fark. öte yandan D700, 2008 yılının teknolojisi ve 5 yaşında olmasına rağmen halen çok çok güzel bir kamera.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir de D600 seçeneği var. İmaj kalitesi olarak D800'e yakın ve D700'den iyi. Eğer dağ-bayır gezmiyorsan D600 daha iyi seçenek sanki.

D600 ile dağ bayırda geziyorum , genelde ekipmanı kollarım benim için sorun yok eğer D800 D4 de kullansam onlarıda aynı biçimde kollarım bence de düşünülebilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence Ertan abi böyle ortamlar için kurdu o cümleyi :))

a>

Bilmiyorum ama ülkemizde ekipmanını bu kadar sert ve ağır koşullarda kullanan kaç kişi vardır ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.