İçeriğe git

Yeni Gövde D700 D800

Fatih Akbörü

Recommended Posts

• Forum Editörü

Bilmiyorum ama ülkemizde ekipmanını bu kadar sert ve ağır koşullarda kullanan kaç kişi vardır ?

Parası çok olan elbette...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O kara sokulmuş çıkartılmış abi onda ne var :D

Sen bir Pentax makinelere neler yaptıklarına bak :D

Benim gördüğüm en çılgını -30 derecelik buzdolabında yaptıkları çekimlerdi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pentax ın gerçekten o konuda hakkını vermek lazım. Resmen military sınıfı gövde yapıyor adamlar.

En sıradan gövdeleri bile eksi derecelerde çalışıyor.

Ya K5 yada K5II falan -30 derecede çalışıyor.

Az önce kazara gördüm. Yeni çıkardığı K3 de USB 3.0 var.

Ayıptır sorması başka bir Allah'ın kulu bunu akıl edemedi mi?

O kadar masraflı bir modülmü ekliyeceklerde USB3.0 bile eklemiyorlar!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan, bi sorum var sana:

Eksi bilmem kaç derecede çalışabilen Pentax gücünü hangi pilden alıyor, ne kadar süreyle bu pil gerekli enerjiyi verebiliyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 destekliyor Usd 3.0

D600 USB 2.0

D800 de 3.0 varsa iyi. 1Dx de de ethernet var :D

Gökhan, bi sorum var sana:

Eksi bilmem kaç derecede çalışabilen Pentax gücünü hangi pilden alıyor, ne kadar süreyle bu pil gerekli enerjiyi verebiliyor?

öyle sanıyorum ki bataryaya ve batarya yuvasına özel bir izolasyon yapılmıştır.

-30C de makinenin çalışıken fotoğraf çekerken ki test videosu vardı. Vakti zamanında foruma yüklemiştim. Bulursam tekrar yüklerim.

Ancak tabiki 30C sıcakta 1000 kare çeken bir pilin -30C de de 1000 kare çekmesi günümüz teknolojisi ile pek mümkün değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet Gökhan Gigabit Ethernet :)

öyle makineye öyle gider ancak yeter zaten :D

Geçen gördüğüm 1DX + 400mm F2.8 şokunu daha yeni yeni üzerimden atıyorum.

Adam zoomun dibine vuruyor benim zoom yapılmamış halim gibi net çekiyor.

Sen ne çekiyorsun sorusuna kamerayı saklayıp -hiç geçiyordum uğradım moduna girecektim az daha :D :D

Ben genelde küçük şeylerle mutlu olurum o yüzden mesela gidip bir D4 ü incelemem, çünkü incelersem canım isticek biliyorum :D

O sebepten böyle 1000-2000TL lik klasmanda dolanırken böyle high end bir ürün görünce şoke oldum :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-30 dereceye gelen makine ne kadar izole edilmiş olursa olsun pil kesinlikle ısıdan etkilenecektir. Maalesef lityum ion piller o ısılarda değil 1000 kare, 10 kare bile çekmeye yetmeyebilir. Dağcıların bundan dolayı normal kalem pil kullanabildikleri battery griplere alkalin piller takarak çalıştıklarını biliyorum.

Dolayısıyla, -30 derecede çalışabilen, ama çalışabilmek için hala lityum ion pil teknolojisini kullanan bir mantığı anlamakta zorlanıyorum.

İşin en ilginç tarafı, sırf o şartlarda çalışabiliyor diye bu gövdeyi kullanan kaç kişi vardır ki bu markanın satışları hala bu seviyededir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-30 dereceye gelen makine ne kadar izole edilmiş olursa olsun pil kesinlikle ısıdan etkilenecektir. Maalesef lityum ion piller o ısılarda değil 1000 kare, 10 kare bile çekmeye yetmeyebilir. Dağcıların bundan dolayı normal kalem pil kullanabildikleri battery griplere alkalin piller takarak çalıştıklarını biliyorum.

Dolayısıyla, -30 derecede çalışabilen, ama çalışabilmek için hala lityum ion pil teknolojisini kullanan bir mantığı anlamakta zorlanıyorum.

İşin en ilginç tarafı, sırf o şartlarda çalışabiliyor diye bu gövdeyi kullanan kaç kişi vardır ki bu markanın satışları hala bu seviyededir?

Ben dağcıların soğuk sebebi ile hala analog kullandıklarını duymuştum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700, D3, D3s ve D4 ve Canon'un benzer modelleri hala kullanılıyor. -20'ye kadar pil haricinde çok sorun olmaz. LCD bazen gidebilir belki, biraz ısıtınca o da düzeliyor. Ne yaparsanız yapın, o kadar düşük sıcaklıkta mutlaka koruma kılıfı kullanın. O karla kaplı makineler falan çok dayanmıyor.

Filmli makinelerde -30'un altında film yüzeylerinde çatlak görülebiliyormuş. Ayrıca perde mekanizmasını da kışa uyumlu yağ ile yağlamak lazım. Modern makineler çok soğukta 10-15 dakika çalışabiliyor (yağdan bahsediyorum) ama eski filmli makineler bu yağ konusunda daha dertli. Bir de iki çekim arasında film sarmayı elle yavaşça yapın diyorlar yoksa film kırılabiliyormuş.

Objektiflerde de sorun oluyor. İçteki lens elemanları daralıyor, hatta yapışık elemanlar birbirinden ayrılabiliyor. AF motoru çalışmayabilir, hatta yoğuşma olursa çalışırken kırılabilir.

En güzel yöntem bir kılıf kullanmak ve 4-5 dakikada bir makine-lensi korumaya almak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Off-road sporu ile uzun zamandır yakından ilgileniyorum. Dolayısı ile yağmur, çamur, kar ve dere geçişleri ile kamp benim bir parçam. Gezilerimiz fotoğraf öncelikli olmasa bile, o eşsiz yerlerde fotoğraf çekebilmeyi çok isterdim.

Ekipmanımı korumak adına bu gibi gezilerime Collpix AW 100 ile gidiyorum. (Gerçek su geçirmez). Tabiiki anı fotoğrafı için :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.