İçeriğe git

D800 İle Uyumlu Kablosuz Kumanda Önerileriniz?

Uğur Kalaycı

Recommended Posts

Öncelikle herkese merhaba,

Foruma ilk mesajım, tecrübeli arkadaşlardan faydalanmak ve bilgi alışverişi için burdayım :)

D7000 makinemi geçen hafta eşime kaptırdım ve FF makineye terfi etme fırsatını yakaladım :)

D7000 için almış olduğum lensleri DX formatı olduğu için eşime bıraktım.

ML-L3 uzaktan kumanda ise D800 de kullanılamıyor. Sizin tavsiye edeceğiniz kablosuz kumanda var mı?

Ekonomik olmasada Nikon ML-3 var ve fiyatı 500 TL üzeri :( Değer mi sizce?

Selamlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değer mi sorusuna cevap zor, bütçe ve tercih durumu. Kablolu orjinal Nikon kumandadan kablosuz modeline kadar seçenek var. Bunların üçüncü markaları da kendilerinden bekleneni "bildiğim kadarıyla" başarıyla yerine getiriyorlar.

Bazı kullanıcılar orjinal Nikon kumandaya o kadar para ödemektense X marka kumandayı hem de daha fazla özelliğiyle, örneğin time lapse gibi işlerde de kullanabilmek amacıyla tercih ediyorlar. Tercih size kalmış, yan sanayi ürünlerde performans olarak pek bi eksik yönünü bulamazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 için hayyamdan 50 TL ye kablolu bir kumanda almıştım fonksiyon olarak Mehmet beyinde bahsettiği gibi fazlası var eksiği yok ancak heran elinizde kalabilir .Kablosunu D90'a uyarlayıp bir arkadaşıma hediye ettim. Kablolu düşünürseniz ebay üzerinden Nikon MC36 alabilirsiniz.

1012220.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası en basit infaredli kumandaları ebay gibi sitelerde 1$ a almak mümkünken aynı işi yapan Nikon kumandanın üstüne abc123 kodu yapıştırıp 30-40$ fiyat koyması bana da dolandırıcılık gibime geliyor.

1$ lık kumanda ile 40$ lık kumanda arasındaki farklar şunlar.

Nikon un kumandası sağlam, plastiği kaliteli ağzınıza bile atsanız sizi öldürmez.

1$ lık olan yine sağlam sayılabilecek düzeyde ancak plastiği atıl durumdaki plastiklerden yapıldığından içinde nasıl zehirler vardır? Meçhul o yüzden ağzınıza sokmayın! Hatta mümkünse hiç bir çin malını!

Nikon dan çıkacak pil kalitelidir (oda çıkıyorsa tabiki!) sizi belki 2-3 sene götürür.

1$ lıkdan çıkan atıl pil olduğundan 3 ay 5 ay belki 1 sene sonra biter. Hatta çok şansızsanız akabilir bile.

Nikon da "belki" daha geniş mesafeli bir infared kullanıyorlardır o sebeple daha geniş açıdan çalışabilir.

1$ lık da "belki" daha dar görüş mesafesi olan bir infared olduğundan her açıdan çalışmayabilir ama "belki"

Tüm olay bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Tekrar merhaba arkadaşlar, ayrı bir konu başlığı açmadan sizlere sormak istediğim bir problemim var.

D800 için uzaktan kumanda Nikon ML-3 geldi.

Uzun Pozlama için;

Mup modunda ve bulb enstantane ayarındayken uzaktan kumandaya bastığımda 30sn.çekimden sonra deklenşörü bırakıyor. Daha uzun çekim yapmıyor.

Uzaktan kumanda üzerindeki ''S'' ve ''C'' modları dahil hepsini denedim.

Mup ve Bulb modlarında makinenin kendi deklanşörüne basıp istediğimiz kadar bekleyerek yaptığımız çekimi bu kumanda ile nasıl yapabilirim ?

Teşekkürler, selamlar..

post-4183-0-64953900-1384165114.txt

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon Karacasulu'yu arayıp teknik bölümden bilgi istedim. Sağ olsunlar ilgilendiler ama onlarda bilemediler. Araştıracaklar ve Çarşamba bilgi verebileceklerini söylediler.

Çözüme ulaşırsa buradan bilgi veririm. Eğer Çözümsüzse ürün Çöp ve ödenen paraya yazık...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğrafını paylaştığınız modeli kullanıyorum. Bu kumandanın özelliği tıpkı makine üzerindeki deklanşör düğmesi gibi davranmasıdır. Bu model kumanda dizayn edilirken bu amaca hizmet etmesi için tasarlanmış bir modeldir. Bundan dolayı sizin istediğiniz uzun pozlama çekimleri bu kumanda ile rahat yapılamayabilir.

çünkü, kumandayı S yani single moduna aldığınızda, kumanda üzerindeki deklanşör tuşuna basıp bıraksanız ya da basılı tutsanız bile, makine kendi üzerindeki enstantaneye göre çekimi yapar. Burada kumanda üzerindeki deklanşör tuşu tıpkı makine üzerindeki deklanşör tuşu gibi yarım basınca yapması gerekenleri, tam basınca da çekimi başlatır.

Yine aynı şekilde kumanda üzerindeki tuşu C yani contunue pozisyonuna aldığınızda; makine de bulb modunda ise, kumanda üzerindeki tuşa basılı tuttuğunuz sürece ayna+perde kalkar, çekim taki siz tuşu bırakana kadar devam eder.

Peki, TR'de bir ürünü satın aldıktan sonraki 15 gün içinde sorgusuz sualsiz geri verme hakkı yok mu? Yani ambalajı yırtılmamış, ürün herşeyiyle eksiksiz tam olmak şartıyla? Sonuçta sizin amacınıza hizmet etmeyen bir ürün.

Bundan dolayı üçüncü markaların zaman ayarlı kumandaları tercih ediliyor zaten.

- Mehmet Köse tarafından düzenlendi
imla hatası
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevap için teşekkürler,

Mesajınızda ;

''Yine aynı şekilde kumanda üzerindeki tuşu C yani contunue pozisyonuna aldığınızda; makine de bulb modunda ise, kumanda üzerindeki tuşa basılı tuttuğunuz sürece ayna+perde kalkar, çekim taki siz tuşu bırakana kadar devam eder.'' demişsiniz. Zaman ayarına ihtiyacım yok, saate de bakabilirm.

Örneğin ben tuşu 90 sn. bırakmazsam ve bu sürede çekim devam ederse benim istediğim zaten olmuş oluyor. Yoksa yanlış mı anladım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, doğru, parmağınız ağrımaz ise istediğiniz kadar basılı tutun, ta ki kumanda içindeki 2 adet ince kalem pil bitene kadar :)

Bu tuş kumanda C modunda iken tıpkı makine üzerindeki deklanşör tuşu gibi hareket ediyor. Mesela sürekli hızlı çekimler için gayet elverişli bir durum.

Bu arada tuşa basılı tuttuğunuz sürece o led yanıp sönüyor, tam test etmedim ama her bir flaşlama umarım 1 saniyeye tekabül eder, böylece kısa zamanlamalar bu ledin yanıp sönmesi sayılarak ayarlanabilir )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir çok kombinasyon denedim ama söylediğinizi atlamış olma ihtimalim yüksek. Yarın iş yerimde deneyip haber veririm. Umarım 30 sn. ile sınırlı değildir.

Şimdiden teşekkürler.

Bu arada ürün iadesi konusu TR'de biraz sıkıntılı. Belirlenmiş NET kurallar yok. Genelde paket açılınca 1 saat sonra bile iade almazlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey öncelikle verdiğiniz doğru bilgi için teşekkür ederim. Her şey istediğim gibi çalışıyor.

Makina ''S'' veya ''Mup'' modu farketmeksizin '' bulb'' moduna aldığınız zaman, ML-3 ''C'' yani contunue modunda ise, uzaktan kumandanın tuşunu bırakmadığınız sürece çekim yapmaya devam ediyor.

Belirttiğiniz gibi bu uzaktan kumanda, makinanın deklanşörü gibi davranıyor.

Tekrar teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Denemelerde dikkatimi çeken bir hususu paylaşmak isterim;

Makina ''Mup'' ve ''bulb'', kumanda ''C'' modunda ve uzaktan kumandanın deklanşörüne bırakmadan basıp çekim yapmaya başladığımız zaman, kalkan ayna 30sn sonra iniyor (tık diye sesini duyuyorum) ama perde, tuşu bırakana kadar açık kalmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekme işlemi bittikten sonra ise, exif bilgilerine baktığımız zaman enstantane zamanı 30.sn den sonrakini gösteriyor. örneğin 65 sn.uzun pozlama yapmışsak 35.sn bilgisini ekranda görüyorum.

Aynı işlemi makina ''S'' modunda ve ''bulb'' ayarında ''C'' ile çekim yaptığımızda ise 65.sn. olarak gözüküyor.

Sorun değil gibi ama bir dip not...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bu bir sorun. Ben bu kumanda ile sanırım max 15 saniye denemişimdir. Bundan daha uzun süreli pozlamalar için kablolu kumandam ile çalıştım her zaman. çünkü kablolu orjinal kumandanın deklanşörü mekanik ve kilitleme imkanı var.

Benim anlamadığım nokta aynanın düşmesidir. Eğer ayna düştüyse perde de kapanmalı ve çekim sona ermelidir.

Acaba bi yerlerde gözden kaçan bir nokta mı var?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

merhaba, ilk mesajim bu konuya kismet oldu.

d800de Mup modu mirror up olarak adlandiriliyor ve sensorun temizlenmesi sirasinda kullaniliyor diye biliyorum.

MUP fonksiyonu sessizlik istenen ortamlarda kullanılır yada titreşimi en aza indirmek istenilen ortamlarda.

Sensör temizlemesi için menüde özel yer var aynayı kaldıran.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.dpreview.com/forums/thread/2367645#forum-post-28565962

Yongnuo YN-128

Geçen D700 için aldım gayet güzel.

Single, seri ve bulb modlarını destekliyor.

45TL ye aldım sanalpazar dan.

Hata indirim mindirim 35TL ye geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sanal pazara baktım ama d800 için bulamadım d7000 7100 sony ve diğer modeller için var ama model numarası hep aynı Yongnuo YN-128 ??? acaba hepsi standart mı yoksa d800 özel bir model varmı???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.