İçeriğe git

THE NIKON DF GELİYOR GALİBA!!!

emir öz

Recommended Posts

Ramiz Bey, Merhaba;

Ümit veya Alper diyebilirsiniz hiÇ sorun değil. Ben 2009 yılında Nikon D90 kullanmaya başladım ve kameranın sensörÜnde toz, yağ, leke sorununu hiÇ yaşamadım. Senede 1 kere, sensördeki yuvarlak toz benzeri oluşumları temizlettim o kadar. Sonra klasik D7000 ile tanıştım ve lekelendim.. :) F18 ve ÜstÜ değerlerde sensördeki lekeleri görÜnce; Aldığıma, alacağıma pişman oldum. Fakat D90' dan D7000' e geÇme nedenim D90' nın dÜşen 2. el fiyatlarıydı. Yoksa D90, gerek görÜntÜ kalitesi gerekse yeni nesil kameralardaki sarıya Çalan renk tonlarının olmayışı nedeniyle Çok gÜzel bir kameraydı. D7000 aldıktan sonra bende sensör toz-leke-kir-pas paranoyası başladı. Bu ve başka sitelerde tanıdığım, bildiğim D7000 sahiplerine bir mail yazarak kendilerinden Çeşitli diyaframlarında (f18, f20, f22, f25 gibi) aÇık gökyÜzÜnÜ Çekerek bana e-posta ile göndermelerini istedim. İnceledikten sonra anladım ki; toz-leke-kir-pas olmayan sensör yok. Bunu D90 ile denemediğime pişman oldum ve aklımda soru işareti kaldı. D90 ile Çalıştığım 3 yıl boyunca, D7000 sensörÜnde görÜlen koyu siyah lekeler hiÇ gözlemlemedim.

Selamlar,

Ümit bey aynı durumdaymışız :) Bende eski D5000 imde denememiştim ama geÇenlerde arşivi kurcalarken acemilik zamanlarından kalma bir kaÇ f18 ÜstÜ gökyÜzÜ gördÜm inceledim ve 3 - 4 adet leke buldum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit bey aynı durumdaymışız :) Bende eski D5000 imde denememiştim ama geÇenlerde arşivi kurcalarken acemilik zamanlarından kalma bir kaÇ f18 ÜstÜ gökyÜzÜ gördÜm inceledim ve 3 - 4 adet leke buldum :)

D5000 ile D90 aynı sensörÜ kullanıyorlar, o zaman aynı sorun D90' dada olabilir ama keşke deneme şansım olsaydı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde böyle bak istersen

a>

Evdeki monitörümde bakmam lazım abi.

İş yerinde son derece kalitesiz bir monitör kullanıyorum.

Ancak şöyle bişey var. Monitörüm tamam kalitesiz ama bu kadar da değil yani :D

Hani bariz bişey olsa kesinlikle görürdüm çünkü abartısız 5-10dk her türlü ebatda inceledim.

Şimdi telefondan baktım Galaxy S4 full HD IPS ekran var.

Leke görünmüyor.

İşaretlediğin yerin üst kısmında karartı var ama leke değil ortamdan kaynaklanan bir karartı ve o aşağı doğru senin baktığın noktaya doğru çok hafif bir karartı inmiş ama leke mi? Yoksa ortamdan oluşan bir karartımı karar vermek çok zor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Deklanşörü bantlıyor :)

D70 te sensor temizleme modu yokmu acaba , 400 de ye ayağını sıyırdı ne kadar az leke vardı fark ettinmi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kullandıkları makinalar eski farkındayım ama en güncel makinelerde bile, tamirciler uzun pozlamada temizlik yapıyorlar :)

Hatta bir kaç ay önce forumda birisi bahsetmişti bundan.

Temizlik modunun ne olduğunu? Aynanın nasıl kalktığını pek bilmiyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Deklanşörü bantlıyor :)

Şimdi basitçe düşünelim:

Siz tamircisinizi ve farkıl marka-modellerle karşılaşıyorsunuz. Menülerin içerisinde temizlik için ayna kaldırma fonksiyonunu aramak, bulmak size ne kadar zaman kaybettirir? Şimdi ben Nikon'u tanıyorum ve kolayca bulabiliyorum ama her marka ve model için bu imkansız. Bence bundan dolayı en hızlı şekilde sonuca ulaşmak için bu "riskli" yöntem tercih ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi basitçe düşünelim:

Siz tamircisinizi ve farkıl marka-modellerle karşılaşıyorsunuz. Menülerin içerisinde temizlik için ayna kaldırma fonksiyonunu aramak, bulmak size ne kadar zaman kaybettirir? Şimdi ben Nikon'u tanıyorum ve kolayca bulabiliyorum ama her marka ve model için bu imkansız. Bence bundan dolayı en hızlı şekilde sonuca ulaşmak için bu "riskli" yöntem tercih ediliyor.

Hani müşterinin malına bişey olur, iyi olmaz falan diye düşünmüyorlar zaten de insanda bi korku olur yahu ya elimde kalırsa ne yapıcam diye.

Ben birinden ödünç bişey almam lazım değilse zatende aldığımda da gözüm gibi bakarım aman bişey olmasın diye.

Bu zihniyeti anlamak güç.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.