İçeriğe git

D700 yeni kasa ne zaman çıkar ? :)

Samet Durmuş

Recommended Posts

Herkese merhabalar :) fotoğrafa başlayalı 4 yıl oldu ve artık ff diyarına geçiş zamanım geldi diye düşünüyorum. 4 yıldır Canon kullanıyorum ama ff tercihimi nikondan yana kullanmak istiyorum. ( Nikonun renkleri bir başka be abi :)) Özellikle nikon d700e hastayım 500pxden hergün Nikon d700 eserlerine bakarken ağzımın suyu akıyor desem yeridir :) Sizlere sorum şu..yanlış düşünüyorsam beni düzeltin ama D800 bence D700ün yeni kasası değil apayrı birşey. D800üde çok düşündüm ama o kadar megapiksel bana 2 gÖmlek büyük :) Eşi dostu arkadası çekiyorum portre ve manzara çekimleri yapıyorum ve bu işten para kazanmıyorum. D800 kendisinden para kazanabilecek fotoğrafçıların makinesi diye düşünüyorum ve onu çoktan sildim kafamdan. Acaba Nikon, D700ün birebir Özelliklerini biraz daha teknolojiye uyarlayıp allayıp pullayarak D700s gibi bir model çıkartırmı şu 1-1,5 sene içinde ?çünkü Öyle bir makine çıkacak ise onu beklerim ama yok D800 D700ün kardeşi ise ben D700ümü alırım bakarım keyfime :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evvet + video çekebilme özelliği vs.. ve birkaç forumda da D800ün D700 devamı olmadığı, Nikonun yeni D700vari bir makine çıkaracağını okudum ve sulandı beynim kendimi buraya attım ben de acaba sizlerin de bu tarz duyumları var mıdır diye bi öğreneyim dedim:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben de sizle aynı fikirdeyim de işte sağdan soldan abuk subuk forumlara salça olduğumdan yalan yanlış şeyler okuyorum herhalde.. o zaman retro takılcam bundan sonra demek ki 5 yaşında makineyi sıfır bulabilme ihtimalim var mıdır acaba :)? yurtdışındayım makineyi trden alacağım o yüzden trde dükkanlar hakkında bilgim yok. büyük ihtimalle artık mağaza raflarında bulamam, bildiğiniz bana önerebileceğiniz d700ü sıfır alabileceğim siteler varsa öğrenebilir miyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslinda kagit uzerinde baktigimizda gercekten de d800 d700 un yerine gelmedi gibi. pro(gripli) govdelerde iki yol var. birisi yuksek hiz ve yuksek iso, diger yol yuksek megapiksel sunuyor. bu pro govdelerin kaliteleri bir miktar kisilmis, bazi ozelliklerinden ve donanimlarindan odun verilmis halleri de bir altindaki d700 un segmenti gibi gorunuyor. ancak bunda bi eksiklik var. ki sanirim gripsiz full frame govdeye nikonun canondan gec girmis olmasi ile iliskili gibi. canonda gripli studyo makinesi 1ds idi ve sanirim 21 mp sunuyordu. gripli olmayan, af performansi daha ciliz bir yuksek mp govdesi olarak da 5d mII bulunuyordu,yine 21 mp, bir alternatif olarak. ayni sekilde d700 de ayni mp ve ayni sensor ile daha ucuz bir alternatif olarak d3/d3s'in altindaydi. burdan yola ciktigimiz zaman, d800 yuksek megapiksel sunan/sunacak olan d3x ve devamindaki d4x in ucuz versiyonu. bugun d4x gibi bir govde cikacaksa, ki cikacak ve o da 36 mp gibi, neden d800 diye bir govde var? tabi ki yuksek mp'e ihtyac duyan studyo ve dugun fotografcilari icin daha ekonomik bir alternatif yaratmak icin. e zaman artik d700'e guncelleme beklemeye devam etmek cok da mantiksiz degil. cunku hem ff, hem seri hem de d4'e parasi yetmeyen adama bir makine sunmasi gerekiyor nikon'un. dedigim gibi canon'da da bu boyleydi. prestij makineleri nikondaki gibi iki yola ayriliyor, yuksek mp ile yuksek hiz, yuksek af kararliligi ve gelistirilmis iso. simdi bu iki yolu 1dx ile birlestirip tek makineye indirgeyecegini dusunmuyorum, zira pro bodyde yuksek mp isteyen bir kesim var. 2014'de d4x'e rakip yuksek mp li pro body beklemek lazim canondan. artik adini cikmak bilmeyen 3d mi koyarlar bilemem.

ama belki de nikon d400'u seri cekim hizi, gelismis af ve iyi iso basarimi isteyenler icin bambaska bir saha makinesi olarak duyuracak ve d700 un rolunu ona devredecek. halihazirda baktigimiz zaman orta seri oyle birbirine girdi ki, eger bir d300s guncellenecekse dolu dolu bir makine olmasinin yanisira ornitocularin ve muhabirlerin ihtiyaclarini karsilayacak kadar hizli bir makine olmasi ve iddiali bir imaj kalitesi sunmasi lazim. yoksa bu kesime ya ust giris serisi d7100'lerle idare et ya da d4 al demek gibi olacak. cok dagildi konu, markalarin urun gamlari bu son iki yilda o kadar birbirine girdi ki, nasil ustesinden gelecekler bilmiyorum. ama saniyede 10 kare ceken, 3200 isoya kadar temiz fotograf veren, 24 mp d700s nasil da cok satar. fiyati mi, o da 2400 dolar civarinda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evvet + video çekebilme özelliği vs.. ve birkaç forumda da D800ün D700 devamı olmadığı, Nikonun yeni D700vari bir makine çıkaracağını okudum ve sulandı beynim kendimi buraya attım ben de acaba sizlerin de bu tarz duyumları var mıdır diye bi öğreneyim dedim:)

Sen boşver forumları :) Eline makine alan "ben oldum artık" deyip ahkam kesmeye başlıyor. D800 D700'ün gelişmiş hali. D700'ün tek avantajı grip takınca saniyede 8 kare çekmesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10FPS FX gövde bence şu aralar hayal gibi.

Nikon veya Canon dan birinin bana bu kadar kaymak yeter. Birde süpriz yapıp 10FPS kamera çıkartıp rakibimi gafil avlıyım birde ordan yedikmi seneye Allah büyüktür demesi lazım...

Ki pek de diyeceklerini sanmıyorum.

Saniyede 3-5FPS FX gövdeler ile zaten satıyor.

Hız isteyen ya D4 ve türevi, yada APSc baksın diyor.

Birde şu var. D4 serisinin özelliğini bir alt segmente koyarsa kim alacak D4 ü de D5i...

Kendi ayaklarına sıkmış olurlar.

Bence D700 sınıfı kameralarda 3-5FPS devam eder uzun bir süre.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sizle dertleştikçe D800 alasım geliyor neden bilmem :)) buram buram D800 kokuyor buralar :) ama işte bu işten para kazanmıyorum o yüzden D800ü almam sangi bu işten para kazananlara saygısızlıkmış gibi geliyor bana :)) çok profesyonel iş sergileyenlerin makinesidir bence D800. ha alırsam kullanamazmıyım ? anasını bile ağlatırım :) ama işte gerek yok o kadar lükse kaçmaya diye düşünüyorum. içimden geçen tek makine D700 ama sıfırını hiçbiryerde bulamıyorum internetten de alışveriş yapmak huyum değildir azıcık güven sorunum var da :) keşke d700 ile d800 arası bir makinesi olaydı Nikonun. şimdi d600 diyeceksiniz ama 39 AF noktası beni doyurmaz 51 şart:) neyse bakıcaz bakalım zaman ne gösterecek ilgi gösteren herkese teşekkürler Nikon ailesi :) ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 ün sıfırı bu saatten sonra denk gelmez. Heleki Türkiye de oldukça zor bir ihtimal.

Ancak eminim yurtdışında bir yerlerde bulunabilir.

39 AF noktası normalde yeterli. Bazen banada az geldiği olmuştur (özellikle makroda) ancak noktadan çok doğru netleyebilmek bence daha önemli.

İşte o noktada D700 ağır basıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İmaj kalitesine kimse bakmıyor önemli değilmi sizin için? teknolojisi daha yeni olunca iş bitiyormu yani ? tüketici bilinçsiz olunca yeni model , yüksek megapiksel ve yüksek iso masallarıyla da kandırmak ne kolay.

D700 ile D800/E arasındaki imaj kalitesi farkını bana biri gösterebilirmi ? Benim göremediğim farkı bana kim göstermek ister?

Teknolojik alet olsa ne yazar alt tarafı fotoğraf makinesi değilimi imaj kalitesi iyi olsun yüksek fps olsun gövde sağlam olsun yetmezmi ? Daha ne olsun video mu bu? imaj kalitesi iyileşmedikten sonra ne yapayım videosunu.

Sadece teknik verilerle bu iş olmaz alın test edin her ikisinide kullananların fikirlerine bakın, çektiği fotolara bakıp gerçekten bu işi biliyormu bilmiyormu araştırın.

"En son çıkan her zaman en iyi modeldir" sözü her durum için geçerli değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İmaj kalitesine kimse bakmıyor önemli değilmi sizin için? teknolojisi daha yeni olunca iş bitiyormu yani ? tüketici bilinçsiz olunca yeni model , yüksek megapiksel ve yüksek iso masallarıyla da kandırmak ne kolay.

D700 ile D800/E arasındaki imaj kalitesi farkını bana biri gösterebilirmi ? Benim göremediğim farkı bana kim göstermek ister?

Teknolojik alet olsa ne yazar alt tarafı fotoğraf makinesi değilimi imaj kalitesi iyi olsun yüksek fps olsun gövde sağlam olsun yetmezmi ? Daha ne olsun video mu bu? imaj kalitesi iyileşmedikten sonra ne yapayım videosunu.

Sadece teknik verilerle bu iş olmaz alın test edin her ikisinide kullananların fikirlerine bakın, çektiği fotolara bakıp gerçekten bu işi biliyormu bilmiyormu araştırın.

"En son çıkan her zaman en iyi modeldir" sözü her durum için geçerli değildir.

Doğan Bey aynen sizin gibi düşünüyorum ben de :) yaklaşık 1 senedir 500px gibi sitelerden fotoğraf izliyorum ve D700 bence imaj kalitesi bakımından D800den altta kalır yanı yok hatta ve hatta belki bazı arkadaşlar gülecek hadi ordan cahil diyecekler ama bence d700ün imaj kelitesi D800den daha iyi :) bu benim görüşüm tabi hiç kimseye testlerle kağıt kalemle kanıt sunamam, tamamen göz kararı bir tespit benimki :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araştırın bakalım imaj kalitesi olarak eski model ile yeni model arasında kayda değer fark varmı? Yok tabiki.

Karşılaştırmalar ise hep iso başarımı yönünde dikkat ederseniz hatta bu bile aldatmacalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hep piksel bazında bakıyorsunuz. Asıl söylenmesi gereken şu bence: D700'ün imaj kalitesi hemen herkese yetecek kadar iyi. Kesinlikle böyle, hiç tartışmaya gerek yok. D700'ünüz bozulmadıysa,

AMA... Daha fazla detaya ihtiyacınız varsa (D800 düşey ve yatayda D700'e göre %74 daha fazla detay veriyor), dinamik aralığı maksimum da istiyorsanız (D700 de kötü değil, hatta bayağı iyi), f8'de otomatik odaklamaya ihtiyacınız varsa (mesela f5.6 objektifi 1.4x tele-extenderla kullanmak için), %100 bakaca ihtiyacınız varsa, yüksek ISO'da 1 durak daha iyi başarımsa, çift karta ihtiyacınız varsa (yedekleme için mesela), farklı fotoğraf boyutlarını kullanırken (5:4, 1:2 vs..) bakaçta bunları görmek istiyorsanız vs.. için D800 elbette daha iyi seçenek.

D800'de her zaman 12MP'ye inme seçeneğiniz var ve bu seçenekte piksel bazında D800 D700'den daha keskin oluyor. Ayrıca 3 kat piksel sayısına rağmen parlak bölgeleri ve gölgeleri daha rahat kurtarıyorum ben. Ayrıca D800 ISO6400'de biraz daha fazla gürültülü görünse de 15MP'ye indirdiğiniz anda D700 ile arasındaki farkı bariz görüyorsunuz. Aynı koşullarda (aynı objektif, aynı SN oranı vs..) fazla MP her zaman daha iyi.

D700 çok iyi, D800 ondan da iyi. Aradaki kalite farkı herkese gerekli değil, orası ayrı.

D800'ün en büyük derdi kutudan çıkardığınız gibi JPEG çekerseniz renklerinin biraz macentaya çalması. Beyaz ayarına girip macentadan biraz uzaklaşırsanız o da düzeliyor. RAW zaten dert değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

500px gibi siteler çok yanıltıcıdır.

Şimdi ben zengin biri olsam orta format kameram olsa.

Doğan abi nin D700ü ile benden iyi fotoğraf çekmesi kadar doğal bişey yok.

500px bir gece kulübü gibi.

Süslenmeden püslenmeden hiç kimse ortaya çıkmıyor.

Ekleme: Şimdi Doğan abi fotoğraflarını çok süslüyor demiş gibi oldum :D

Doğan abi iyi çekiyor, iyi bir fotoğrafçı ben değilim.

Bana ne verirsen ver onunki kadar iyi çekemem.

Ayrıca 500px deki fotoğrafların büyük çoğunluğuda yoğun photoshop darbelerine kalıyor demek istemiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 adet D800E test ettikten sonra imaj kalitesi olarak D700 ümü satıp D800E ile devam etmeye gerek duyacak bir durum sezmedim ben.

test ettiğim D800E lerdeki sol netleme problemi olmasaydı mecburen D800E ile devam edecektim çünkü almış bulundum, D800E deki sol netleme probleminin çıkması beni kurtardı dyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hep piksel bazında bakıyorsunuz. Asıl söylenmesi gereken şu bence: D700'ün imaj kalitesi hemen herkese yetecek kadar iyi. Kesinlikle böyle, hiç tartışmaya gerek yok. D700'ünüz bozulmadıysa,

AMA... Daha fazla detaya ihtiyacınız varsa (D800 düşey ve yatayda D700'e göre %74 daha fazla detay veriyor), dinamik aralığı maksimum da istiyorsanız (D700 de kötü değil, hatta bayağı iyi), f8'de otomatik odaklamaya ihtiyacınız varsa (mesela f5.6 objektifi 1.4x tele-extenderla kullanmak için), %100 bakaca ihtiyacınız varsa, yüksek ISO'da 1 durak daha iyi başarımsa, çift karta ihtiyacınız varsa (yedekleme için mesela), farklı fotoğraf boyutlarını kullanırken (5:4, 1:2 vs..) bakaçta bunları görmek istiyorsanız vs.. için D800 elbette daha iyi seçenek.

D800'de her zaman 12MP'ye inme seçeneğiniz var ve bu seçenekte piksel bazında D800 D700'den daha keskin oluyor. Ayrıca 3 kat piksel sayısına rağmen parlak bölgeleri ve gölgeleri daha rahat kurtarıyorum ben. Ayrıca D800 ISO6400'de biraz daha fazla gürültülü görünse de 15MP'ye indirdiğiniz anda D700 ile arasındaki farkı bariz görüyorsunuz. Aynı koşullarda (aynı objektif, aynı SN oranı vs..) fazla MP her zaman daha iyi.

D700 çok iyi, D800 ondan da iyi. Aradaki kalite farkı herkese gerekli değil, orası ayrı.

D800'ün en büyük derdi kutudan çıkardığınız gibi JPEG çekerseniz renklerinin biraz macentaya çalması. Beyaz ayarına girip macentadan biraz uzaklaşırsanız o da düzeliyor. RAW zaten dert değil.

Sen Sen, yoksa sen halkböyleistiyor'daki Ertan mısın ? :) öyle ise önünde saygıyla eğilirim :) testlerin,gözlemlerin ve blogların her kesimden fotoğrafçı için çok yararlı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

500px gibi siteler çok yanıltıcıdır.

Şimdi ben zengin biri olsam orta format kameram olsa.

Doğan abi nin D700ü ile benden iyi fotoğraf çekmesi kadar doğal bişey yok.

500px bir gece kulübü gibi.

Süslenmeden püslenmeden hiç kimse ortaya çıkmıyor.

Ekleme: Şimdi Doğan abi fotoğraflarını çok süslüyor demiş gibi oldum :D

Doğan abi iyi çekiyor, iyi bir fotoğrafçı ben değilim.

Bana ne verirsen ver onunki kadar iyi çekemem.

Ayrıca 500px deki fotoğrafların büyük çoğunluğuda yoğun photoshop darbelerine kalıyor demek istemiştim.

Teşekkürler Gökhan Kardeşim, aslında güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Fotoğrafı işlememek olmaz, Nikon ile RAW Pentax ile DNG çekiyorum doğal olarak sonradan işlemek gerekiyor, işlemeyi bilmek ise ayrı bir sanat işi, olması gereken de bu, ve fotoğraf çekmeyi ve işlemeyi bilen kişi eldeki fotoğrafa göre en iyi sonuca ulaşır. İlla profesyonel ekipmana da gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan bey siz teknik özelliklere göre not veriyorsunuz ama ben farklı bir açıdan bakarım.

Benim için fotoğraf makinesinde en önemli özellikler sırasıyla:

1- imaj kalitesi

2- gövde kalitesi ile çekim hızı.

3- Yüksek Iso performansı

Reklam sektörü ile ilgili olduğum için çektiğim fotoğrafları katalog/broşür tasarımlarımda ve ticari web sitesi tasarımlarında kullanıyorum.

Ben şimdi gidip makine almak istesem piyasada D700 bulunamasa gidip d800E alırdım.

D800E de en çok beğendiğim konu ISO 100 den başlaması. ama dediğim gibi imaj kalitesi olarak eldeki D700 ü satıp D800E almaya bence gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen Sen, yoksa sen halkböyleistiyor'daki Ertan mısın ? :) öyle ise önünde saygıyla eğilirim :) testlerin,gözlemlerin ve blogların her kesimden fotoğrafçı için çok yararlı

He ya ben oyum :) Nikonturk'e daha çok takıl derim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan bey siz teknik özelliklere göre not veriyorsunuz ama ben farklı bir açıdan bakarım.

Benim için fotoğraf makinesinde en önemli özellikler sırasıyla:

1- imaj kalitesi

2- gövde kalitesi ile çekim hızı.

3- Yüksek Iso performansı

Reklam sektörü ile ilgili olduğum için çektiğim fotoğrafları katalog/broşür tasarımlarımda ve ticari web sitesi tasarımlarında kullanıyorum.

Ben şimdi gidip makine almak istesem piyasada D700 bulunamasa gidip d800E alırdım.

D800E de en çok beğendiğim konu ISO 100 den başlaması. ama dediğim gibi imaj kalitesi olarak eldeki D700 ü satıp D800E almaya bence gerek yok.

Hah ben de onu diyorum işte :) O sıralamada D800'ün geride kaldığı tek konu D800'e grip takılıp saniyede 8 kare çekilememesi. Onun dışında D800'ün imaj kalitesi D700'den daha iyi. Yanyana çok denedim ama siteye ekleyemedim bir türlü. Yüksek ISO, düşük ISO, orta ISO ne varsa hem de. Piksel bazına inerseniz D700 daha iyi gibi görünüyor ama bu sizi yanıltır. Aynı boyda baskı alırsanız D800 %99 daha iyi sonuç verecektir.

Gövde kalitesinde beğenmediğim tek şey D800'ün pil ve kart kapakları. Biraz fazla çatır çuturlar, D700'dekiler daha tok sesli açılıyordu. Onun dışında D800'ün gövdesi de bildiğiniz profesyonel gövde. Bakalım, ileride D700'ün kaplamaları gibi dökülür mü onu göreceğiz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

e hadinin o zaman ben de yavaştan D800'e doğru kayayım :) madem ki d700ün sıfırını bulamıyorum.. burada, yani bulgaristanda d800 body fiyatı 6200 tl ye denk geliyor. Trde durumlar nasıl şuanda D800 ün kilosu kaçtan gidiyor bilgisi olan ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.