İçeriğe git

Eski lensleri D5100'de kullanmak

Gokay

Recommended Posts

Evde babamın eski Minolta 50mm 1.7 lensini buldum. Lenslerin fiyatlarıda malum. Bir miktar araştırma sonrasında eski lenslerin manual focus ile kullanabileceğini keşfettim ama bazı problemler ve etkenler var. En büyük problemlerden birisi optik destekli adaptörler kullanmak zorunda kalmam ki bu da görüntü kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Kısaca toparlamam gerekirse optik adaptöre gerek duymadan Nikon D5100 de kullanabileceğim(fiyat açısından ekonomik olursa tadından yenmez) düzgün bir prime lens(tercihen 50mm yada 35mm) var mı bildiğiniz? Daha önce bu yöntemi deneyenler var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En ekonomik olanı 50 mm F1.8 AF-S veya 35 mm F1.8 AF-S lens satın almak :)

Gerçekten en ekonomik olanı bu.

Bunun nedenleri o kadar çok ki. Bir de şu an giriş seviyesinde bir kullanıcı olduğunuz tahmin ediyorum, karşılacağınız sıkıntıları gözönüne alınca en ucuzu verdiğim 2 örnekten birin almanız:

-Eski lenslerdeki manuel diyafram sıkıntısı ve bunun D5100 üzerindeki problemleri

-Eski lenslerdeki manuel netleme derdi, tam lazım olduğu anda netleyememk gibi!

-Uzağa netleyememe, bunun için mecburen optik destekli adaptör kullanmak; sonuçta araya giren her bir merceğin keskinliğe negatif etkisi.

-Modern bir makinede bu tür lensleri kullanırken makine üzerindeki diyafram koluyla ilgili oluşabilecek kazalar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben sony kullanıcısıyım elinizdeki lensten var bende ve süper bir lens

Hala Auto focus canavar gibi çalışıyor. tertemiz

elinizdeki lensi satıp

50 mm AF 1,8 alırsanız daha iyi olur bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

aynı olay bende de mevcut eski harika lenslerim var ama d90 da çalıştıramıyorum

Elinizdeki lensler nedir?

Marka model bilgisi olmadan birşey söylememiz pek olası değil.

@Deniz Tuna videodaki olay dahiane bir olaymış.

Sıfır masraf ve kayda değer sonuç, çok iyi gerçekten.

Kapak yüzünden az biraz sensör/lens arasındaki mesafe uzayacaktır ama zaten adaptör vs taktığımızda da aynı olay olacaktı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yoo ebay da veya sahibinden.com da veya fotoğrafçılarda sırf görsel olarak sunulan bozuk, çalışmayan eski binbir çeşit gövde var.

çok çok makul fiyatlara temin edilebilir.

Kaldı ki eski lensi olanın eski makineside vardır :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

M42 dönüştürücünün fiyatı 5 dolar :)

M42 değilde garip garip eski lensler var çevirmeli, geçirmeli vs... denk gelse denenir.

Ama bende m42 bayonetli gövde + lensim olsa bu yöntem ile bağlardım, adaptörün kalitelisini, camsızını arama derdim olmazdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamam birazdan konu açacağım 10 mesaj atmak gerekiyor konu açmak için şimdi istem dışı olarak saçma konulara alakasız ve samimiyetsiz yorumlar atmak zorundayım siteyi düzenleyen arkadaşı kınıyorum buradan :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bunun gerekçesi botlar. çünkü sürekli yabancı ülkelerden gelen hayali kullanıcıların reklamlarıyla boğuşmak zorunda kalıyorduk. Admin arkadaşımız bu sorunu bu şekilde aşmaya çalışmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.