İçeriğe git

Mirror Up(Ayna Yukarı) özelliği nedir? Nasıl kullanılır?

Recommended Posts

Hassas çekimlerde ayna haraketinin oluşturduğunu titreşimi engellemek icin kullaniliyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sensör temizlemek için kullanılır mesela aynayı kaldırırsınız karşınızda sensör vardır temizlenir

tabi ellememekte fayda var. temizleyim derken iyice berbat olması da var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım mirrop up özelliğinde sadece ayna yukarı kalkar, perde değil Salih. Bunun amacı diğer arkadaşların da yazdığı gibi, aynanın hareketinden dolayı oluşabilecek titreşimleri ortadan kaldırmak; uzun pozlamalarda gerekli olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

temizlik moduna alınca oradan aklıma geldiydi hocam onla mı karıştırdım ne

ama diğer özelliği biliyorum mesela benim a700 de

2 sn. zaman ayarlı modda otomatik olarak mirro up özelliği devreye giriyor önce ayna sonra perde şeklinde çalışıyor.

ayrıca ayara gerek kalmadan .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bilmiyorsanız lütfen sallamayın. Mirror up, aynanın kalkarak sensörün görünür hale gelmesi, yani sensörün önünü kapayan aynanın açılması demektir. Mirror up'ı ne işe yarar: Eğer sensörünüze toz gelmiş ise bu yolla aynayı kaldırır ve sensörü temizlersiniz. Fakat bu işin bilinçli ve tozsuz ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde sensöre yeni tozların gelmesi olasıdır. Eğer lensinize küçük tozlar gelmiş ve fotoğrafınıza yansıyor ise buhara doyurulup tozların çökmesi beklenen bir banyoda lensi çıkarılmış ve yönü aşağıya doğru çevrilerek mirror up ile hava pompası ile sensöre hava tutularak uygulanabilir. Bunun dışında greksiz açılmamasını öneririrm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Google dedik ama sakalımız yok galiba :)

Mirror Lock-Up denen fonksiyon aynanın kalkıp inmesinden kaynaklanan titreşimi engellemek için kullanılan birşey. Bu özellik açıksa deklanşöre ilk bastığınızda makine aynayı açar, ikinci basışta çekimi yapar ve aynayı kapatır. Tabi elle değil kumandayla çekim yaptığınızı farzediyorum. Bunun haricinde bu fonksiyonu zaman ayarlı çekimle birleştirirseniz daha faydalı.

Algılayıcıyı temizlemek için de kullanılıyor ama asıl fonksiyonu titreşimi engellemek. Temizlik için farklı bir menüye girip aynayı kaldırmanız gerekli ki bu son dediğim fonksiyonun ismi genelde "Mirror Up" olmuyor, bazı modellerde "Temizlik için aynayı kaldır" falan gibi açıklayıcı isimler konuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensör temizlemek için özel mod var beyler.

Bilmiyorsanız sallamayın!

Mirror up bir çekim tekniğidir. O modda fotoğraf çekilir ve sensörde enerji olur!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hah işte, benim de yıllardır "Türk forum sitelerinde" anlatmak istediğim şey tam olarak bu:

Ağzı olan konuşuyor. Bilmiyorsanız sallamayın diyor ya arkadaşımız, benim de söylediğim şey aslında aynı; bilmiyorsanız sallamayın arkadaşlar!

Biz millet olarak burnumuzun ucunu göremezken uzayda neler olup bittiğini Nasa'dan çok daha iyi biliriz.

Yok yok, ben artık yazmıycam, yoksa sinirlerim tamamen bozulacak.

Sizlere kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bilmiyorsanız lütfen sallamayın. Mirror up, aynanın kalkarak sensörün görünür hale gelmesi, yani sensörün önünü kapayan aynanın açılması demektir. Mirror up'ı ne işe yarar: Eğer sensörünüze toz gelmiş ise bu yolla aynayı kaldırır ve sensörü temizlersiniz. Fakat bu işin bilinçli ve tozsuz ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde sensöre yeni tozların gelmesi olasıdır. Eğer lensinize küçük tozlar gelmiş ve fotoğrafınıza yansıyor ise buhara doyurulup tozların çökmesi beklenen bir banyoda lensi çıkarılmış ve yönü aşağıya doğru çevrilerek mirror up ile hava pompası ile sensöre hava tutularak uygulanabilir. Bunun dışında greksiz açılmamasını öneririrm.

Sallamayan sayın bilir kişi : Peki bu işlemi yaptığınızda shutter denen mekanizmayı parmaklayarak mı kaldıracaksınız ? Birde sensör temizleme modu var makinalar da acaba bu mod ne işe yarıyor ? servisten teknisyen mi çağırıyor acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın YILDIZ,

Fotoğrafcılık gibi sanatın bir dalı ile iştigal (uğraş) eden kişinin "sallamayın" şeklinde bir ifade şeklini kullanıyor olması bence çok üzüntü verici..Sizce de öyle değil mi??

Umarım yanıtınız "evet" olur da bu mesele de tatlıya bağlanır..

Sayın Köse,

Sakın ola ki yazmaktan ve dolayısıyla bilginizle bizleri aydınlatmaktan vazgeçmeyin..Bazı forumdaşlar gibi henüz -"olmak" doğrultusundaki yolculuğuna devam ettiği görülen- arkadaşlarımızın kullandığı ifadeler nedeniyle, sizlerin bilgisine ihtiyaç duyan arkadaşlarımızı yalnız bırakmayın..Zaten eminim ki o da çoktan pişman olmuştur söylediklerine..Olmamışsa bile, en azından bu forumda kendisine ve kendi gibilerin bu üslupla paylaştıklarına/paylaşacaklarına ihtiyaç duyulmadığını anlamıştır..

Saygı ve sevgilerimle..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşın forumda ki ilk ve son mesajı oldu sanırım , keşke konuya devam edip bizi engin ve dayanıklı bilgilerinden mahrum bırakmasa

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

konuyla çok alakasız bir şey sormak istiyorum ama konu nasıl açılıyor bulamadım bir türlü :(

D5100 var ve 18-55mm lensimi ters bağlamak için apart alıp ters bağladım manuel modda çekim yapabiliyorum fakat f değeri bilindiği üzere değiştirilemiyor.Bunun için lensi normal şekilde takıp manuel modda f değerini değiştirip ters baglıyorum fakat açtıgım zaman benım ayarladıgım f degerı gozukmuyor f degerının oldugu yerde bır rakamda mevcut degıl dıyafram seklıne baktıgım zaman en kısık sevıyede duruyor.vızorden baktıgım zaman hıcbırsey gozukmuyor ısıkta bıle monıtore tuttugum zaman az bucuk bısıler gozukuyor:D

guclu ısık kaynagı kullanıp 30 sn pozlama yaptıgım zaman uydurukda olsa bır fotograf elde edebılıyorum bır yerde hata var bır seyı yanlıs yapıyorum ama neyı_

Yardımcı olursanız sevınırım.Konu nerden acılıyor onuda soylersenız yenı konu acabaılırım.

tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

konuyla çok alakasız bir şey sormak istiyorum ama konu nasıl açılıyor bulamadım bir türlü :(

D5100 var ve 18-55mm lensimi ters bağlamak için apart alıp ters bağladım manuel modda çekim yapabiliyorum fakat f değeri bilindiği üzere değiştirilemiyor.Bunun için lensi normal şekilde takıp manuel modda f değerini değiştirip ters baglıyorum fakat açtıgım zaman benım ayarladıgım f degerı gozukmuyor f degerının oldugu yerde bır rakamda mevcut degıl dıyafram seklıne baktıgım zaman en kısık sevıyede duruyor.vızorden baktıgım zaman hıcbırsey gozukmuyor ısıkta bıle monıtore tuttugum zaman az bucuk bısıler gozukuyor:D

guclu ısık kaynagı kullanıp 30 sn pozlama yaptıgım zaman uydurukda olsa bır fotograf elde edebılıyorum bır yerde hata var bır seyı yanlıs yapıyorum ama neyı_

Yardımcı olursanız sevınırım.Konu nerden acılıyor onuda soylersenız yenı konu acabaılırım.

tesekkurler

Belli ki konu hakkında hiç bilginiz yok.

18-55 lensinizi öncelikle elinize alın.

2damv6p.jpg

Fotoğrafta yuvarlak içine aldığım bölümde bir çıkıntı mevcut. O çıkıntıyı sağa sola itirirsen diyaframın açılıp kapandığını göreceksin.

Sen makineye lensi "doğru şekilde" bağladığında makinedeki bir başka zımbırtı, o zımbırtıyı :D senin ayarladığın diyafram değerine kadar ittiriyor (sadece fotoğrafı çekerken).

Şimdi sen lensi ters bağladığında lensin zımbırtısı boşta kaldığından ayar yapman mümkün değil.

Ya elinle yapacaksın, yada bu iş için özel aparatlar var (anlatması zor, bulması imkansız gibi bişey) onlardan kullanman gerekli.

Ters bağalama olayı senin elindeki AF-S diye tabir edilen lenslere uygun değildir. AF-D diye tabir edilen, diyaframı hem makineden hemde lens üzerinden değiştirilebilen lensler içindir.

Bizim çakal satıcılar bu olayı bildikleri halde 18-55 den başka lensi olmayan garibana da bu ters/düz aparatını satmaktan çekinmezler.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cevabınız ıcın tesekkurler sızın msjdan once kurcuklarken lensı onu farkettım onunla oynayınca sorun yok ama o yaylı oldugu ıcın sabıt kalmıyor el yordamı ıle sabıt tutmak gerek anca o sekılde oda cok zahmetlı dogal olarak ıade edıcem yarın hem perde hızını ayarla hem odaklama yap bır yandanda elınle buradan f degerını ıstedıgın ayarda sabıt tutmayı dene cok zahmetlı ugrasıtıma degıcek bır sey olduguna ınanmıyorum.ılgınc olan bı ton yazı okudum bunun ıcın 18-55 ler ıle ılgılı bı allahın kuluda bunun ıle ılgılı bır sey paylasmamıs herkezın dedıgı f degerını ayarlayıp lensı ters cekınce aynı degerde kalıcagı yonunde d lensler ıcın zaten ustunde oldugu ıcın ayarlanabıldıgı.

bı ben mı alıp bunu denemısım cok ılgınc gercekden satıcıda aynı seyı soyledı kı allahdan bulundugum sehırde ve daha oncede pahalı urunlerde aldıgım bır yer sanırım sorun cıkarmaz ıade konusunda canta alıcam daha ondan kendı bılır 25 lıralık seyı ıade almazsa :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Konu başlığı açıp soru soran üye arkadaşa, "google" diye akıl veren forum editörü arkadaşımı kınıyorum.

Oysa, halk böyle istiyoru keyifle okuyoruz ! Bilgi birikiminin karşılığında bu cümle anlamsız geldi. Kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oysa, halk böyle istiyoru keyifle okuyoruz ! Bilgi birikiminin karşılığında bu cümle anlamsız geldi. Kusura bakmayın.

Şahsen elimden geldiğince bende forumda yardımcı olmaya çalışıyorum.

Ancak çok kolay sorular soruluyor.

Google da cevabını bulmak 30saniye sürmeyecek sorular mesela "mirror-up nedir?"

Google a mirror-up nedir yazdım 5sn, 1. çıkan sonuca tıkladım 1sn, çıkan makaleyi okudum 24sn.

Hepsi bu.

İnsanlar bu tarz basit soruları forum yerine google a sorsa ve daha çok yorum gerektiren, bilgi isteyen şeyleri burda sorsa o zaman forum çok daha eğitici öğretici olur.

A modu nedir? Bunu forumda anlatmanın anlamı yok, google a yazın zatenen az 400.000 tane sonuç çıkacak.

bu tarz sorular sorulacağına, lensi ters düz bağlayınca net alan nasıl arttırılır tarzı soruları tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu başlığı soran üye arkadaşa, "google" diye akıl veren forum editörü arkadaşımı kınıyorum.

Internette var olan hazır bilgiyi burada bir daha yazmaya gerek var mı? Cekim tekniği falan da değil, herhangi bir fotoğraf sözlüğünde bulunabilecek birşey. Aramayı öğrenmek lazım. Araba forumunda "fren nedir nasıl kullanılır" diye sorulur mu? Türkçe kaynak olmasa uzun uzun anlatırdım ama Türkçe kaynak bile var Google amcada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.