İçeriğe git

D7100 Keskinlik

Ömer Yıldız

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Foruma makinemi almadan önce kaydolmuştum, sağolsun burada paylaşım yapan arkadaşlar sayesinde epey bilgilendim fakat eksik kalan yerlerim halen var.

özellikle makinemde keskinlik ayarları olduğunu farkettim. Çekim menüsünden, Picture Control Ayarlaya'ya girerek ayar yapabiliyoruz. Fakat asıl soru burada hangi keskinliği kullanacağımız. 0'dan 9'a kadar değerler mevcut. Bunu 9'a mı Çekmek gerekir yoksa orta seviyede mi tutmak gerekir? 9'a Çektiğimizde ne gibi etkileri, orta ayarda 4-5gibi kullandığımızda ise ne gibi pozitif-negatif etkileri olur. Bunu deneyerek bulmak en mantıklısı tabi ki fakat benim gibi önceden bunu denemiş arkadaşlar varsa ve yardımcı olurlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğiniz keskinlik ayarı o kadar hassas bir konudur ki seviyesini çok dikkatli seçmek gerekir. Aksi takdirde büyük haliyle keskinlikte bir sıkıntı görmediğiniz fotoğraf küçül haliyle çok kötü bir hal alabilir. Keskinlik ayarı çektiğiniz fotoğrafın türüyle de ilgilidir; mesela portre çekimlerinde keskinlikten kaçınılor, böylece tendeki kusurlar fazla göze batmaz. Buna karşılık bir manazar çekiminde keskinlik daha yüksek tercih edilir. Aynı zamanda bu ayarda lensiniz en büyük faktördür. Standart kitlens kullanıyorsanız 6 seviyesini geçmemenizi tavsiye ederim. Prime lenslerde 7-8 seviyesine kadar çıkılabilir ancak fotoğraf boyutu sabit kalmak şartıyla. Ayrıca keskinliği bu ayarla kazanmak yerine makine üzerindeki tüm iso gürültü giderici fonksiyonların kapatılmasıyla elde edilen gerçek keskinlik daha kabul edilebilirdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğiniz keskinlik ayarı o kadar hassas bir konudur ki seviyesini çok dikkatli seçmek gerekir. Aksi takdirde büyük haliyle keskinlikte bir sıkıntı görmediğiniz fotoğraf küçül haliyle çok kötü bir hal alabilir. Keskinlik ayarı çektiğiniz fotoğrafın türüyle de ilgilidir; mesela portre çekimlerinde keskinlikten kaçınılor, böylece tendeki kusurlar fazla göze batmaz. Buna karşılık bir manazar çekiminde keskinlik daha yüksek tercih edilir. Aynı zamanda bu ayarda lensiniz en büyük faktördür. Standart kitlens kullanıyorsanız 6 seviyesini geçmemenizi tavsiye ederim. Prime lenslerde 7-8 seviyesine kadar çıkılabilir ancak fotoğraf boyutu sabit kalmak şartıyla. Ayrıca keskinliği bu ayarla kazanmak yerine makine üzerindeki tüm iso gürültü giderici fonksiyonların kapatılmasıyla elde edilen gerçek keskinlik daha kabul edilebilirdir.

Mehmet bey bu iso gürültü giderici fonksiyonları açsak daha faydalı olabilir mi ? Birde isoyu manuel min seviyede kullanarak bunun önüne geçilmiş olurmu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iso gürültü giderici keskinliği azaltır.

Günümüz bir çok APSc cihazı iso arttıkçe el altından noise azaltmakta hali ile keskinlikten ödün vermekte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tercihim iso kontrolünün bende olmasıdır, otomatik iso belki çok özel durumlar için yardımcı olabilir ama ben bunu henüz kullanmadım. Yani ortamın ışığına bakar, isoyu sabitlerim, sonra genelde (özel haller hariç) diyafram öncelikli çekim yaparım. Yüksek isoda gürültü giderici, uzun pozlamada gürültü giderici gibi yardımcı fonksiyonları kapatıyorum. Nasılsa bütün bunları ihtiyaç olursa Capture NX üzerinden açabiliyorum. Bahsettiğim iki gürültü gidericiyi kapatın, bir adet raw çekin, capture nx te gürültü gidericiyi kapatıp/açıp farkı görün derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. çok özür dileyerek lensimi belirtmeyi unutmuşum. Sürekli kullandığım lensim 35mm 1.8g lensi. Genelde portre yada manzara çekiyorum. Arada da hoşuma giderse bina resimleri çekiyorum ama çok nadir. Gündüzleri çekim yapıyorum iso'yu genelde 100-200 arasında tutmaya çalışıyorum detay ve keskinlik kaybına uğramamak için. Iso gürültü giderici fonksiyonları da biraz açıklarsanız çok memnun olurum. Bu konuda acemiliklerim maalesef fazla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gürültü giderici dediğimiz şey noise reducer diye de geçer.

Yüksek iso da (1000, 1600, 2000, 3000 gibi değerlerde) görünen görüntü kirliliğini azaltır.

Bunları Photoshop ve türevleride de yapabilir, istenirse makine kendiside yapar.

Noise nedir?

http://www.bascek.com/4412/teknik-acidan-noise/

Burada fazlası ile yeterli şekilde anlatıyorlar.

Eğer iso 100-200 arası kullanıyorsanız sürekli kapalı tutmanız yeterlidir zaten sizin azaltıcıya ihtiyacınız yok.

iso 100-200 gibi değerlerde tam aksine aptal aptal kalite kaybı bile yaşatabilir.

iso yu otomatik kullanmanın pek bir gereği yok.

Bulunduğunuz ortama göre, çekeceğiniz şeye göre iso 100-200-400 neyse seçersiniz daha sonra A (diyafram öncelikli) modunda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Benimde 2 sorum olacak.

1- Bu picture control olayının RAW 'a herhangi bir etkisi yok değil mi? Yani sadece RAW 'ın içindeki gizli jpeg e etki eder diye düşünüyorum.

2- iso 100 de uzun pozlama yapıyoruz diyelim 5-10dk. Nasıl bir noise ortaya çıkabilir ki makinede uzun pozlama gürültü azaltıcı oluyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benimde 2 sorum olacak.

1- Bu picture control olayının RAW 'a herhangi bir etkisi yok değil mi? Yani sadece RAW 'ın içindeki gizli jpeg e etki eder diye düşünüyorum.

2- iso 100 de uzun pozlama yapıyoruz diyelim 5-10dk. Nasıl bir noise ortaya çıkabilir ki makinede uzun pozlama gürültü azaltıcı oluyor?

1) Evet, RAW'u etkilemiyor

2) Uzun pozlamada ısı yüzünden elektronlar kararsızlaşıyor, bu yüzden ISO100'de bile gren ya da parlak nokta oluşabiliyor. Gövdelerdeki "uzun pozlama gren giderici" özellik açıksa makine mesela 2 dakikalık bir çekim yapıyorsa, çekimden sonra perdeyi kapatıp iki dakika da öyle çekim yapıyor. Böylece tamamen siyah karede oluşan sorunları belirleyip (tam siyah olmayan pikseller) onları orjinal fotoğraftan çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.