İçeriğe git

Nikon D300 Sensör Leke/Parlama Sorunu...

ÜZEYİR AYBEY

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Nikon D300 makinemle yaşadığım bir problemi sizlerle paylaşmak istedim.

Her zaman olmasa da arada bir özellikle uzun pozlama yaptığımda ortaya

çıkan ve oldukça canımı sıkan bir durumu sizlerin de yorumlarına sunmak

istedim. İlk farkettiğimde kendim sensör temizliği de yaptım ama maalesef

sorun devam ediyor, araştırma da yaptım ama benzer örnek bulamadım...

Aşağıdaki örnek fotoğraflarda görüleceği üzere aynı yerde lekeler çıkıyor.

Sorunun ne olduğunu bilen veya anlayan arkadaşların önerisini beklerim.

post-2821-0-56729100-1385661316_thumb.jp

post-2821-0-85723100-1385661317_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşhisten önce bazı verilere ihtiyaç var:

- Farklı lenslerle çalıştığınızda aynı sorun var mı?

- Herhangi bir filtre kullanıyor musunuz? Filtreden kaynaklanan bir durum olabilir mi diye bunu soruyorum.

- Sadece uzun pozlamada oluyorsa: Lenssiz olarak düşük ışık şartlarında ya da gövde kapağı takılı iken bunu deneyip sonucu bilmek isterim.

- Sensör temizliği oldukça hassas bir iştir; temizlik esnasında ya da başka amaçla sensörün önü açılıp sensöre veya sensör önündeki filtreye bir zarar vermiş olunabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle ilginize teşekkür ederim,

-Makineyi 2.el olarak aldım, yanılmıyorsam 3. ya da 4. sahibiyim.

-Makineyi 14k. shutter da satın aldım ve herhangi bir sorunu olmadığı sÖylendi hatta Bursa'da yetkin birine gÖsterip satın aldım.

-Farklı lenslerle kullandığımda da aynı sorun maalesef oluyor.

-Filtre olarak lenslerde UV filtreler takılı, uzun pozlama yaparken de CPL, ND8 veya ND1000 tarzı filtreler kullanıyorum.

-SensÖrü temizlerken dikkatli olmaya çalıştım ve başarılı da oldum sanıyorum çünkü toz lekelerini temizledim fakat bu lekeler ara sıra da olsa belirmeye devam ediyor.

Mehmet Bey, dediğiniz şekilde yani lenssiz veya gÖvde kapağı takılıyken denemeler yapıp buradan paylaşacağım.

Tekrar teşekkkürler ilginize...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makineyi düşürdünüzmü diyecektim ama değiştirdiniz mi yazmışım :)

14K çok yüksek bir rakam değil. Ancak 3000 5000 de de arıza yapan cihazlar olabiliyor.

Farklı lenslerle de aynı problem oluyorsa bence lensle alakalı bir problem değil.

Filtre de olabilir ancak filtresizde deneme yaptığınızı düşünüyorum.

Benim ilk aklıma gelen sensöre ışık sızması olmuştu. O sebepten kamera düştümü dedim.

Ancak her seferinde böyle mavi renkli mi çıkıyor?

Ayrıca sensörü temizlerken siz tozlardan kurtuldum artık çıkmıyor diyorsunuz tozu alırken zarar vermişde olabilirsiniz belli olmaz.

Şöyle bişey denenebilir. Karanlık bir ortamda lenssiz uzun pozlama yaparsınız (kameranın ağzı da kapalı olacak elbette) bir el feneri ile kameranın üst display vizör vs ye ışık tuta bilirsiniz.

Ekleme: Fotoğraflara tekrar dikkatlice baktım birebir aynı noktada çıkmışlar. Işık sızması olsa ışığın açısından mutlaka biraz sağa sola aşağı yukarı bir yere kayardı...

Bence sensörde hasar var.

Tabiki Mehmet abi nin tecrübesinin sessinede kulak vermek gerekir.

Ancak en yakın zamanda işinin ehli bir ustayı görmenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey merhaba,

-Mehmet Bey'in tavsiyesiyle lenssiz ve gövde kapağını takarak düşük ışık koşullarında normal ve uzun pozlama çekimler yaptım, herhangi bir sorun olmadı yani bu mavi lekeler çıkmadı.

-Sensöre zarar verdiğimi düşünmüyorum çünkü bu mavi lekeler temizlemeden önce de vardı ve temizledikten sonra klasik toz lekelerinden kurtuldum ancak bu mavi lekeler aynı yerde, uzun pozlama çekimlerimde belirmeye devam ediyor...

Galiba sorunum sensörün kendisiyle ilgili... :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belkide sorun siz almadan önce de vardı.

Bunu bakarak anlamak kolay olmasa gerek hatta belki mümkün bile değildir.

Hiç sorunlu sensör görmedim fikir sahibi değilim bu konuda.

Uzun pozlama biraz garip bir teknik sağdan soldan gelecek ışıklar (özellikle UV gibi filtre takılıysa) bu tarz garip anlamsız etkiler bırakabilir.

Ancak aynı yerde aynı şekilde çıkması bunun bir dışardan gelen bir ışığın işi değilmiş gibime geliyor.

Ben sensör de sorun var "tahmin"imde devam ediyorum ama bazen yapıp bazen yapmaması da ilginç...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle bir deneme daha yapabilir miyiz?

Elinizdeki en üst seviye lensi ama filtresiz olarak kullanacaksınız. Vizörü makinenin kendi orjinal kapakçığıyla kapatacaksınız, umarım elinizde vardır. Yoksa siyah bir kağıt, bant gibi ışık geçirmeyen bir malzeme ile de kapatabilirsiniz. Ardından sorunun oluştuğu pozlama süresi kadar bir pozlama yapacaksınız. Yine bu durum oluşuyorsa sensörün o bölgesinde uzun pozlamada ışığa karşı istenmeyen bir reaksiyon ve görüntü oluşumu var, bu da sensörün değişimiyle giderilebilir.

Bu testi istememin sebebi suçu filtrelere, olmazsa lenslere atmaktır; çünkü dileğimiz budur, bir sensör arızası istemiyoruz.

Gökhan'ın belirttiği gibi düşürme veya diğer sebeplerle gerek vizör, gerek üst lcd, gerekse diğer noktalardan ışık sızması akla gelmiyor değil. Ancak birebir aynı yerde olması da bu tezi zayıflatıyor.

Bir zamanlar TR'de temizlik yapan ustalar eskiden gelen alışkanlıklarıyla eski teknoloji CCD sensörlerde kullandıkları temizlik solusyonunu yeni nesil CMOS sensörlerde de kullandılar. "Bana göre" bu pek uygun bir uygulama değildi; çünkü CMOS sensörlerin en öndeki filtre tabakası bu solusyona duyarlıydı ve belki bir kez kullanımda değil ama mükerrer kullanımlarda sözkonusu filtre tabakasına zarar verebiliyordu. İşin kötü tarafı yetenekli ama uyanık tamirciler sadece bu filtreyi değiştirebiliyor, sensör değiştirdim parası taleb ettiler.

Siz madem bu makinenin ilk sahibi değilsiniz, varsayımlara göre konuşuyorsak, sizden önceki kullanıcılarda bu sorun oluşmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hocam, dediklerinizin hepsini yaptım; lenssiz düşük ışıkta ve gövde kapağını kapatarak çekim, lensli ve filtresiz, vizörü de kapatarak lekelerin oluştuğu süre kadar uzun pozlama ama nedense o lekeler bu gece hiç görünmedi. Işık parlaması (harelenme) na yormak istiyorum ama niye hep aynı yerde aynı lekeler çıkıyor bunu anlamış değilim ve sürekli de olmuyor, gün ışığında filtre ile uzun pozladığım fotoğrafların bazılarında ya hiç yok, ya biraz var ya da çok belirgin; aynı şekilde, aynı renkte, aynı yerden beliriyor lekeler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesin bir dille konuşmak imkansız bu durum karşısında. Daha önce yazdığım gibi, kabahati filtrelerdeki ışık yansımalarına ya da güneşli havada gövdenin bir yerlerinden bir hata sonucu içeriye sızan ışık hüzmelerine vermek istiyorum.

Benim başıma buna benzer bir hadise bir kaç kez geldi, hata filtreden kaynaklanıyordu, bundan dolayı filtrelerle mümkün mertebe az çalışırım; UV filtreye alerjim var mesela, polarize ve ND harici hiçbir filtre ile çekim merakım olmaz. Her türlü şartlarda her zaman ama her zaman parasoley takılı olarak çalışırım, ister dışarıda ister içeride. Lensin yan taraflarından gelen ışıkların "bazı açılarda" lenste oluşturduğu "flare" halleri gerçekten rahatsız edici ve bir o kadar şaşırtıcı. "Weedding photography" hastaları bu hali pek sever ve kullanır ama benim tercihim bu yönde değil.

Dediğim gibi, umarım sensörde bir sıkıntı yoktur, umarım bir ışık sızması ya da filtre-lens noktasında bir yansıma olayıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ederim, Mehmet Hocam.

Bundan sonra ilk fırsatta gün ışığı pozlamalarımda denemeler

yapmaya çalışacağım, özellikle filtre kullanıp kullanmama ve

parasoley ile çekimlerin sonuçlarına dikkat edeceğim...

Yine bu lekeler çıkarsa artık çözümü Teknik Serviste

aramak gerekecek herhalde...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginize ve yardımlarınıza çok teşekkÜr ederim, Mehmet Hocam.

Bundan sonra ilk fırsatta gÜn ışığı pozlamalarımda denemeler

yapmaya çalışacağım, özellikle filtre kullanıp kullanmama ve

parasoley ile çekimlerin sonuçlarına dikkat edeceğim...

Yine bu lekeler çıkarsa artık çözÜmÜ Teknik Serviste

aramak gerekecek herhalde...

Karanlık bir ortamda uzun pozlama yaparken gövdenin sağına soluna ışık tutup o şekilde de ışık sızmasını tespit edebilirdiniz.

Birde şu eklediğiniz fotoğrafların yÜksek çözÜnÜrlÜk olarak atabilirseniz daha iyi olur.

1. fotoğraftaki 1. iz sanki fırça izi gibi duruyor benim gözÜmde??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

1. fotoğrafı daha yÜksek çözÜnÜrlÜklÜ olarak tekrar ekliyorum...

YÜksekten kastım tam çözÜnÜrlÜktÜ.

Bu fotoğrafta gördÜğÜm kadarı ile sensörÜnÜz ciddi anlamda pis.

Onlarca belki yÜzlerce nokta var fotoğrafta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun. Ama sanki bir yerde çizik var gibi ama renginin hep aynı olması tuhaf.

İnşallah çözüme ulaşırsınız ve çözümü de bizle paylaşırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Konuyu yeniden hortlatacağım ama sorunuma henüz çözüm bulamadığım için değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

Makineyi rastgele bir yere tuttuğumda verdiği pozlama değerlerinin vizöre ışık tuttuğumda değiştiğini farkettim.

Bu durum normalmidir, yani makineler vizörden ışık alırmı, acaba benim bu mavi leke sorunumla ilgisi varmıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu yeniden hortlatacağım ama sorunuma henÜz çözÜm bulamadığım için değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

Makineyi rastgele bir yere tuttuğumda verdiği pozlama değerlerinin vizöre ışık tuttuğumda değiştiğini farkettim.

Bu durum normalmidir, yani makineler vizörden ışık alırmı, acaba benim bu mavi leke sorunumla ilgisi varmıdır?

DSLR makinalar içindeki ayna mekanizmasından ötÜrÜ vizörden ışık alır gayet normal , makinelerin yanında bir aparat veriliyor kÜçÜk vizörÜ kapatmak için mesela bu parça gece uzun pozlama yaparken kullanılıyor , sizin sorununuz ezbere de konuşmak istemiyorum ama sanırım sensör Üzerindeki filtre bir darbe almış gibi duruyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Nikona uzun pozlamada şöyle bir ayar var. 10 sn çekim yapıyorsanız, çekim bitince perde kapanıp bir 10 sn daha çekiyor. Perde kapalı iken parlak noktaları görüntüden alıp o şekilde bir görüntü oluşturuyor. Bir de bu ayar var ise onu denermisiniz. Ayarlarda uzun pozlama diye geçiyor. Sensör problemi belki bu ayar ile azalabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Perde kapalıyken çekim yapmaz. Uzun pozlama NR azaltma açıktır, ayrıca uzun pozlamada kameranın çekimi işleyip hazır hale getirmesi de uzun süren bir iştir.

Pentax da daha da uzun sürüyordu bu süre.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Yorum ve önerilerinize teşekkürler. Son yaptığım uzun pozlamalarda ki 20sn. bile pozladığım oldu, bu soruna çok şükür rastlamadım.

Yalnız UV filtresiz çekim yaptım ve makinenin yazılımını da güncellemiştim, artık bunların hangisinin etkisi oldu bilmiyorum ama sorun halloldu gibi gözüküyor, tabi tekrar hortlamazsa... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Sorunum maalesef yeniden hortladı ve artık sensörden kaynaklandığına epey kanaat getirdim.

Servis yolları gözüküyor ama bulunduğum yerde pek ehil kimseler yok, İstanbul'dan önereceğiniz

işinin ehli ve kısa zamanda problemi çözebilecek servis ya da ustalar varsa öğrenmek isterim...

Herkese iyi günler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mecburen Hayyam.

Giriste sagdan 3 basamak merdivenle inince karsina gelen ilk dukkan. Birkac cihaz gonderdim NL den oraya tamir icin. Isi temiz guvenilir bi ustadir. Umit hoca ya da Gokhan adini bilir sanirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pentax çıların Nazmi ustası vardı ama elini eteğini çekti artık, İstanbul'u da terk etti artık pek adını okumuyoruz.

Canon cuların geneli Hayyam Foto Teknik de Cemil Usta varmış.

Hepsi kişiliğini ve işini övüyor, tanımam etmem.

Ben hayyamda 1-2 hat yukarıda Bozdağ foto Resul abi ile tanıştım. İyi birine benziyor ve söyleniyor ama banada vakti zamanında kelek yapmaya çalıştı unutmam ancak esnaflıktır normal karşılarım.

Nikoncular için 1 kişi daha vardı iyi bir tamirci Hayyam da ama bende adını hatırlayamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.