İçeriğe git

SB 700 Tavsiye ?

Ramiz AKSOY

Recommended Posts

Ramiz bey,

Bakmayın benim Pocket Wizard dediğime. Ben de herkes gibi Yongnuo RF602, sonrasında RF603 gibi manuel tetikleyiciler kullandım. Ardından tam TTL destekli tetikleyici arayışına girdim. Phottix Odin piyasaya çıkınca fiyatı herkesi halay kırıklığına uğrattı, çünkü Pocekt Wizard'a yakın bir fiyatı vardı. Gerçi şimdi oldukça düşmüş bildiğim kadarıyla.

İşte bu noktada, montajı çok da pratik olmayan, ama performans, kararlılık, doğru ölçüm ve buna bağlı doğru güçte flaş çakımı gibi noktalarda fiyatıyla beni şaşırtan Aokatech oldu. AK-TTL modeli her marka DSLR ile uyumlu çalışıyordu. O dönemde sadece Aokatech firmasının kendi sitesinden sipariş edilebiliyordu, şimdilerde gerek Ebay gerekse DX türü her sitede bulmak mümkün. 1 verici ve 2 alıcı ünite satın aldım ve yaklaşık 1 yıl kullandım. İşe başlamadan önce montaj aşaması çok pratik değil; kullanılacak flaşa gözü doğru oturtmak gerekiyor. Ama dikkatli çalışan biri için bu hi ç sorun değil. Ve fiyatına göre çok iyi iş çıkarıyor.

Yani, ucuz birşey istiyorsan Aokatech gayet iyi. Gökhanın paylaştığı Yongnuo fiyat olarak nedir bilmiyorum, performansını bir sormak lazım, çünkü montajı daha pratik görünüyor.

Ama dediğim gibi, radyo frekanslı tetikleyiciler güneş ışığı altında veya uzak mesafelerde tercih edilir. Eğer içeride çalışıyorsan şimdilik makinenin kendi dahili Commander moduyla denemeler yapıp bilgini artırmanı tavsiye ederim. Tetikleyiciye nasılsa sıra gelecektir.

Haklısınız Mehmet hocam önce bir flaş kullanmayı öğreneyim sırasıyla tetikleyici ye geçerim artık ama muhtemelen 2. flaşla beraber olur o iş gibime geliyor izlediğim videolardan bunu anladım :) hem açık hemde kapalı alanlarda çalışmayı düşünüyorum flaş ile bu arada

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Baştan herkes 2 flaşa heves eder, çünkü başına geleceklerden, gölgelerden, sert gölgelerden habersizdir. Ama zaman geçtikçe, tecrübe kazandıkça, özellikle maddi kazançlı işlere gidildikçe tek flaşla çalışma tercihi artar. çünkü daha hızlısındır, daha az sıkıntı vardır. Birden fazla flaş işini sadece evinde, sabit bir mekanda, stüdyo tarzı işlerde kullanırsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Baştan herkes 2 flaşa heves eder, çünkü başına geleceklerden, gölgelerden, sert gölgelerden habersizdir. Ama zaman geçtikçe, tecrübe kazandıkça, özellikle maddi kazançlı işlere gidildikçe tek flaşla çalışma tercihi artar. çünkü daha hızlısındır, daha az sıkıntı vardır. Birden fazla flaş işini sadece evinde, sabit bir mekanda, stüdyo tarzı işlerde kullanırsın.

Mehmet hocam haklı olduğunuza şüphe yok ben şuan flaş konusunda tamamen boşum :) belirttiğiniz dezavantajlar muhakkak vardır , ben şuan hobi için fotoğraf çekiyorum ileride para için yapıyor olsam mantık çerçevesinde düşünüldüğünde bende tek flaş kullanırım sanırım diğer flaşı tutmak için bir kişi lazım olacak en basitinden yanıma , tek flaşa bir alışayım öğreneyim sonra bakarım artık ben zaten evde ve dışarıda rahat mekanlarda kızımın,ailemin gönüllü modelellerin fotoğraflarını çekeceğim biraz still life çekmek istiyorum birazda strobist :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet hocam haklı olduğunuza şüphe yok ben şuan flaş konusunda tamamen boşum :) belirttiğiniz dezavantajlar muhakkak vardır , ben şuan hobi için fotoğraf çekiyorum ileride para için yapıyor olsam mantık çerçevesinde düşünüldüğünde bende tek flaş kullanırım sanırım diğer flaşı tutmak için bir kişi lazım olacak en basitinden yanıma , tek flaşa bir alışayım öğreneyim sonra bakarım artık ben zaten evde ve dışarıda rahat mekanlarda kızımın,ailemin gönüllü modelellerin fotoğraflarını çekeceğim biraz still life çekmek istiyorum birazda strobist :)

Gönüllü modeller .. :) Biraz daha çalışmam lazım..

dsc_2672.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sahip olduğu özelliğe göre çok uygun bir fiyatı var, düşünülebilir:

http://www.phottixstore.com/store/strato-ttl-flash-trigger-set-for-canon-nikon.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sahip olduğu özelliğe göre çok uygun bir fiyatı var, düşünülebilir:

http://www.phottixst...anon-nikon.html

"]http://www.tripodfoto.com/flas-aksesuarlari.13-03[fa507a837f5b8548aa3c95e9885122a8]

Türkiye fiyatıda aşşa yukarı aynı gibi duruyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fotografci.net de güvenilir bir site. Sahibini fotokritik'ten biliyorum (sahibi hala aynıysa :) ).

Evet orada fiyat daha iyiymiş Ertan hocam , benim linkteki firmada Phottix Türkiye disbiritörüyüm diyor kimiside değil diyor neyse uzun mevzu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım farklı ürünlerden bahsediyoruz. Birbirlerine çok benzeyen ama farklı versiyonları olan bir seri bu.

Benim işaret ettiğim ürün budur:

http://www.fotoshopa...canon-4816.html

post-1343-0-83139000-1386849519_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım farklı ürünlerden bahsediyoruz. Birbirlerine çok benzeyen ama farklı versiyonları olan bir seri bu.

Benim işaret ettiğim ürün budur:

http://www.fotoshopa...canon-4816.html

post-1343-0-83139000-1386849519_thumb.jp

Evet bende fark ettim onu muhtemelen bizim buralarda eski versiyonlar satılmakta hala

Edit : kesinlikle doğru

5153-2.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sahibinden.com, canontürk, dh, gibi sitelere de göz atın.

Bir heves ile alınıp sonra satılan ürüler olabiliyor. Misal tetikleyiciyi 2.el almanın hiç bir dezavantajı olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sahibinden.com, canontürk, dh, gibi sitelere de göz atın.

Bir heves ile alınıp sonra satılan ürüler olabiliyor. Misal tetikleyiciyi 2.el almanın hiç bir dezavantajı olmaz.

Buna katılmıyorum Gökhan. Nedeni ise Yongnuo markasından çektiğimdir. Fiyatına göre vazifesini normal şekilde yapıyor bu markanın tetikleyicileri, en azından benim kullandığım RF602 ve RF603 böyle idi. RF 603 modelinden sanırım 3 kopya kullandım. Hepsi, ama hepsi bir yıl sonra hata yapmaya başladılar,stabiliteyi kaybettiler, sadece tek yönlü çalışmaya başladılar vesaire. Bundan dolayıdır ki 500 dolar verip Pocket Wizard aldım. Şimdi sen bunu ikinci el olarak alırsın ama tecrüben arttıkça aslında hatalı bir ürün kullandığını "ancak" farkedebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buna katılmıyorum Gökhan. Nedeni ise Yongnuo markasından çektiğimdir. Fiyatına göre vazifesini normal şekilde yapıyor bu markanın tetikleyicileri, en azından benim kullandığım RF602 ve RF603 böyle idi. RF 603 modelinden sanırım 3 kopya kullandım. Hepsi, ama hepsi bir yıl sonra hata yapmaya başladılar,stabiliteyi kaybettiler, sadece tek yönlü çalışmaya başladılar vesaire. Bundan dolayıdır ki 500 dolar verip Pocket Wizard aldım. Şimdi sen bunu ikinci el olarak alırsın ama tecrüben arttıkça aslında hatalı bir ürün kullandığını "ancak" farkedebilirsin.

RF cihazlarda sapıtma dengesiz çalışma genellikle batarya probleminden kaynaklanır aslında diyeceğim ama sen onu fazlası ile kontrol etmişsindir zaten.

Altı üstü RF cihaz yahu içindeki zamanla bozulabilecek kayda değer elektronik bir sistem yok ki??

Benim kullandığım kıytırık 3 kuruşluk bir tetikleyici var. Zerre miktar bir özelliği yok. Hali ile bozulma şansı pek yok.

Şimdi sizin bahsinize konu olan modellerin ne gibi yetenekleri var çok bilmiyorum.

Benim alıcı verici mantığı basit. Kameradan sinyal vericiye gidiyor. Verici de alıcıya patlat baba diyor patlıyor flaş :D

Sizinkiler tabiki daha farklı ışık ortamına göre ayar çekiyor, sizin ayarınıza göre ayar çekiyor...

Bilmediğim fazla şeyi var demek ki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece tetikleyici değil aynı zamanda kumanda olarak çalıştığı için sistem her şeyden önce daha karmaşık. çift yönlü bir çalışma prensibine sahip, yani her bir cihaz hem alıcı hem verici olabiliyor. Bunun sebebi Nikon flaşlardaki uyandırma mekanizmasını destekliyor olması. örneğin RF602 ile çalışırsan ve Nikon flaş stand-by moduna girerse mecburen flaşın yanına kadar yürüyüp uyandırmak zorundasın. üretildiği marka ve belirli modeller için çalışıyor, desteklemediği modellerde hiçbir şekilde çalışmıyor. Makineyi açtığında alıcı ünite ile temas kuruyor. Bunun gibi daha birkaç şey yazılabilir bunlarla ilgili.

özetle, stüdyoda kullanılan tek pinli standart tek alıcı-tek verici sistemler gibi basit değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde şimdi deneme vs. falan pil dayanmayacak gibi üstatlardan şarjlı pil tavsiyesi de alabilirmiyim sanırım 2700 ma seviyesinde birşeyler kullanmak gerekecek

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanyo Eneloop teknolojisini bi incele. Yüksek amperaj tıpkı yüksek megapixel gibi bir satış argümanıdır, aldanma. Önemli olan anlık yüksek amperaj değil, sürekliliktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanyo Eneloop teknolojisini bi incele. Yüksek amperaj tıpkı yüksek megapixel gibi bir satış argümanıdır, aldanma. önemli olan anlık yüksek amperaj değil, sürekliliktir.

Yani araç aküsü değil sonuçta :)

Sanyo yanında Panasonic olanlarda var Sanyo yu satın aldıktan sonra değişti galiba isim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Taze piller her zaman iş görür.

Ancak Eneloop teknoljisi farklı bişey.

Sıradan bir pil al ortalama bir kullanımda 1 sene sonra şarj et koy köşeye 1 ay sonra kendi kendine bitmiş oluyor.

Eneloop ise çok cüzzi miktarda azalmış oluyor...

Ama yinede istenirse 4x Energeizer 2650mAh lık pil ve şarj cihazı ile 32,5TL den veririm yani :D

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-pil-sarj-cihazi-energizer-quattro-maximum-sarj-cihazi-plus-energizer-4xaa-2650mah-130176425/detay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Markası Sanyo olmak zorunda değil. Eneloop tekniğine sahip başka markalar da var piyasada. Anlatmak istediğim yüksek amper verebilen ama bunu yaparken kendisi ısınan piller, zaten ısıdan rahatsız olan flaşlar için her zaman sorun olduğudur. Kaldı ki yüksek amperi karşılamak kolaydır ama sürekliliği zordur. Size 2 saniye şarj süresi vererek 50 karede biten bir pili istemezsiniz. Buna karşılık 3-4 saniyede flaşın şarj edebilen ama 100 kare çekebildiğim daha düşük amperli pilleri tercih ederim. Eğer amacım yüksek amper ile çabuk şarj ise o zaman battery pack çözümlere yönelirim, çünkü flaşımın ısınmasını istemem. Battery pack denen alet 6-12 voltluk pil gerilimini 300-360 volt aralığına çıkararak flaşın blok kondansatörüne direkt pompalar. Bu sayede flaşın güç devreleri (tristör veya diğer teknoloji ürünleri) ısınmaz, flaşın dahili pillerini sadece sistem kontrolü için kullanır, çünkü flaş gücü için battery packten gelen yüksek gerilim kullanılmaktadır) ısınmaz, şarj süreniz en düşük seviyededir. Bakınız: nikon SD8a, SD9, Godox PB serisi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SB700'den bir tane de ben sipariş ettim. bugüne yetiştiremedi kargo pazartesi elimde olacak. ilerleyen zamanlarda almayı düşündüğüm bir ekipmandı ama amerika fiyatına 10 taksitle bulunca imkan yaratıp aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SB700'den bir tane de ben sipariş ettim. bugüne yetiştiremedi kargo pazartesi elimde olacak. ilerleyen zamanlarda almayı düşündüğüm bir ekipmandı ama amerika fiyatına 10 taksitle bulunca imkan yaratıp aldım.

Benimde aynı şekilde oldu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.