İçeriğe git

Balık gözü etkisi sorunu

Recommended Posts

Çektiğim fotoğraflarda balık gözü objektif etkisi var gibi

kullandığım objektif 18-105 acaba Çekimden mi kaynaklanıyor yoksa güncelleme sorunu mu var acaba

d7000 kullanıyorum örnek foto

vb14y.jpg

burda Çok bariz görünüyor. Objektiften mi kaynaklı bilmiyorum 50 mm objektif de var ama fotoğraf makinesini getirmedim mersinde kaldı bende bingölde Çalışıyorum

fotoğrafın exif bilgileri:

odak uzaklığı 18 mm

f 5,6

e 1/60 her fotoğrafta yok ama işte böyle bir kaÇ fotoğrafta Çok belli ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi, 18 mm de çekiyorsun, objenin dibine kadar giriyorsun, kaldı ki insan çekiyorsun, bu lensin 18 mm deki bombe deformasyonu zaten belli. Bunu değil bu lens ile , 1000 dolarlık Nikon 18 mm sabit lens ile de çeksen aynı durum olur.

Şu linkte sözkonusu lensin farklı odak noktalarındaki bombelenme durumunu kendin görebilirsin:

http://www.photozone.de/reviews/410-nikkor_18105_3556vr?start=1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi sen daha iyi bilirsin ama sen 18 mm'ye geldiğinde çocukları çekmek için yaklaşıyorsun. Bu yüzden de böyle bir şey olmuş olabilir. Distorsiyon deniyordu herhalde. Ya da ben sorunu anlamadım. :)

Buna örnek bende de var.

vb6yj.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir de ek açıklama: Aslında portrede 85mm ve üzerinin önerilmesinin sebebi tamamen objeye olan mesafeyle ilgili. 18mm ile de porte çekilir aslında. 85mm ile birinin kafasını kadraja sığdırıp çekin. Şimdi aynı yerden aynı kişiyi 18mm ile çekin. Göreceksiniz ki kafada ya da yüzde bozulma olmayacak, ama kafa kadrajın içinde bit kadar kalacak. Olay mesafede. Mesela (farazi) 500 MP'lik bir kameramız olsun. O makineyi kullanıp 18mm ile de portre çekersiniz çünkü çerçeve içindeki kafayı yeteri kadar büyütecek pikseliniz olur.

Bokeh ayrı konu. 18mm ile 5 metreden bokeh alamayacağınız bariz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence de . Birde benim fotoğraftaki bozulmaya bakın. :D

Sizinkinde de öyle çok aşırı bir bozulma yok.

Birde Samyang 14mm i inceleyin :D

Ancak şuda var yani bu açılarda hemen hemen her lensde bozulma olur.

Ona göre hareket etmek lazım. Yada PS ile düzeltmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.