İçeriğe git

fikirlerinize ihtiyacım var

semih sovan

Recommended Posts

merhaba arkadaslar aranıza yeni katıldım.her ne kadar asırı bir pentaxcı olsamda artık ff e gecmeye karar verdim ama nikon hakkında cok bilgim olmadıgı icin size danısmak istedim.ilerleyen zamanda body ve bi kac lens almak istiyorum.lens konusunda 24-70 kesin ekstra olarakta 85 f1.4 e karar verdim fakat body konusunda cok kararsızım.ilk olarak d800 düsündüm fakat benim ihtiyacımın cok fazlasında.o yüzden gözümü d600 yada d700 e diktim.tüm ekipmanımı sıfır alacagım icin bir arastırma sonucu bi kac yerde d700 ün sıfırına denk geldim ama fiyat d600 le aynı neredeyse.kararsız kalmamım sebebi ise birinin eski digerinin yeni olması ama bunun bazen öneminin olmadıgından size danısmak istedim.bu iki body den hangisini tercih etmeliyim.af konusunda iso konusunda hangisi daha basarılıdır.sizlerin bilgilerinizden faydalanmak ve bilgi veren tüm arkadaslara simdiden tesekkür ediyorum.iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:D

Yakında sende 404 fatal error vereceksin demek ki :D

D600 ile D700 arasında bende çok kaldım. Gözümü kapadım D700 aldım.

D700 tam profesyonel yada sadece profesyonel seri diyelim. D600 biraz daha amatörleri FF ile tanıştırmaya meğilli bir cihaz.

AF konusunda D700 1 - 0 D600

iso konusunda yüksek MP etkisiyle D700 0 - 1 D600

İmaj kalitesinde yine yüksek MP etkisiyle D700 0 - 1 D600 ama tabiki aradaki bu farkı kaçımız gözle seçebiliyoruz? Sürekli tartışılan bir konu.

Sağlamlık, ergonomi D700 2 - 0 D600

Fiyat olarak D700 1 - 0 D600 ama şöyle ki sıfır baz alındığında ikiside 5000TL civarına satılıyor. Oysa ki D700ü 2.el olarak hemen hemen yarı fiyatına alabilirsiniz.

Alacağınız lensler son derece kaliteli objektifler. D700 de alsanız, D600 de alsanız sizi üzmeyecektir.

Ancak AF gerçekten çok önemli bir etken. Benim D700 tercihimin sebeplerinden birisi budur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:D

Yakında sende 404 fatal error vereceksin demek ki :D

D600 ile D700 arasında bende çok kaldım. Gözümü kapadım D700 aldım.

D700 tam profesyonel yada sadece profesyonel seri diyelim. D600 biraz daha amatörleri FF ile tanıştırmaya meğilli bir cihaz.

AF konusunda D700 1 - 0 D600

iso konusunda yüksek MP etkisiyle D700 0 - 1 D600

İmaj kalitesinde yine yüksek MP etkisiyle D700 0 - 1 D600 ama tabiki aradaki bu farkı kaçımız gözle seçebiliyoruz? Sürekli tartışılan bir konu.

Sağlamlık, ergonomi D700 2 - 0 D600

Fiyat olarak D700 1 - 0 D600 ama şöyle ki sıfır baz alındığında ikiside 5000TL civarına satılıyor. Oysa ki D700ü 2.el olarak hemen hemen yarı fiyatına alabilirsiniz.

Alacağınız lensler son derece kaliteli objektifler. D700 de alsanız, D600 de alsanız sizi üzmeyecektir.

Ancak AF gerçekten çok önemli bir etken. Benim D700 tercihimin sebeplerinden birisi budur.

cok faydalı bilgiler oldu benim icin cok sagol.muhtemelen yine icimden gecen olacak.d700 almayı düsünüorum.2.el almayı simdilik pek düsünmüorum.ilki ben olmak istiyorumda makinemin:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

abi eski degilde hala kanımda pentax dolasıyor ama ff olunca is degisiyor malum :unsure:

Sıkıntı yok bizde eski Pentax çılardanız :D

D700 veya D600 alıp AF olayını keşfettiğin zaman Pentax sadece beyninde hoş bir deneyim olarak kalacak.

Eşdeğer sınıftaki 2 makinede belki herşeyi Nikon ile kafa kafaya olabilir.

Ekipman eksikliği belki çok ihtiyaç olmamasından dolayı sıkıntı olmayabilir.

Herşey sineye çekilebilir ama AF olayındaki başarı fotoğraflarınıza çok yansıyor.

çektiğiniz doğru netlenmiş kare oranı x2 oluyor resmen.

Heleki benim gibi eski K20D falan kullanıyorsanız o zaman AF farkını hissediyorsunz işte.

Belki K5 ve yeni nesik K5II/s ler falan bir nevi idare ederdir de eski nesil gerçekten rezilmiş. Bunu şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Ramiz hocam D600 kötü değildir de benim dile getirdiğim konularda durum böyledir, yani yanlış yada haksız birşey yazdığımı düşünmüyorum.

Ha ben hem D700 hem D600 kullanmadım tabiki söylediklerim benim yorumum değil.

Ordan burdan yaptığım araştırma ve duyumlara dayanıyor.

Ancak AF konusunda evet D700 daha iyi. Neden;

D7000 ve D600 de aynı AF sistemi var. Multi-CAM 4800DX tabi D600 dekinde DX yok sonunda ancak ebat olarak DX sistemi ile aynı, küçük yani.

O sebepten onda 39AF noktası var.

D7000 kullanmış biri olaraktan D600 ile aynı AF kapasitene sahip olduğunu düşünüyorum.

Şmdi D700ü de kullanınca evet D700 daha kararlı ve kesin.

Ancak 3D traking olayında D7000 D700 den daha iyiydi gibi hissediyorum.

Belki ufakta olsa yeni teknoloji olması sebebiyle daha hızlı tepki veriyordur. D7000 baya iyi takip ediyordu, D700 ağır takip ediyor düşüncesindeyim ama hem makinede yeniyim hemde daha tam anlamı ile kullanmadım 3D olayını (ilk fırsatta bir maça gitmem lazım).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cok faydalı bilgiler oldu benim icin cok sagol.muhtemelen yine icimden gecen olacak.d700 almayı düsünüorum.2.el almayı simdilik pek düsünmüorum.ilki ben olmak istiyorumda makinemin:)

Bu saatte D700 modelini hangi çakal satıcı yıllarca deposunda tutup yeni olarak satabiliyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O daha tehlikeli ya! Yeni olduğundan nasıl emin olacaksın? TR den alıyorsan Nikon TR garantisi verebiliyor mu? Avrupa'dan alıyorsan satın aldığın ülkenin kaşesine sahip 2 yıl Nikon garantisi verebiliyor mu?

Ben bu saatte D700 modelinin yeni olarak "resmi" satışına inanmakta zorlanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaştığın linklere bakılırsa ya bu adamların stoklarında gerçekten bu hala var (ki Avrupa'da bunu bulmak artık imkansız), ya da başka bir bit yeniği var bu işte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÜrÜn sıfırdır veya yenilenmiş ÜrÜndÜr de işte garanti maranti hak getire.

İthalat eden firmanın verdiği garantisi vardır. "Bunun bizzat garantisi benim abi" diye...

D700 eski ÜrÜn. Sıfır karfro garantili bile olsa alınmaz. İnsanlık hali insan satma ihtiyacı duyar, kaşının ÜstÜnde gözÜ olur içinize sinmez, siz alırsınız 2 hafta sonra D701 diye sÜper bişey çıkar aklınızı çeler...

Hani alıp evladiyelik kullanımda neyse de dediğim gibi satmak gibi bir duruma dÜşerseniz kÜlliyem zarar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 Ay önce bir arkadaşım için D300S aramıştık ama resmi garantili malesef yoktu yada biz bulamadık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

D700 kullanan bir arkadaşım satıp d800 yeni geçti. Eğer profesyonel olarak kullanacaksanız d700 biraz eski kalıyor. Iş aldığınızda müşteride soru işaretleri olur. Profesyonel degilseniz 600 ile 700 arasında sadece ergonomi ve sağlamlık konusunda 700 daha iyi. Genelde tek noktadan netleme en doğru sonucu verir. O zaman da mp olarak 600 iyi. Bence bu zamanda sıfır 700 almak pek mantıklı değil. Mp herşey değil ama crop da filan elinizi kuvvetlendirir. Gene de zevk meselesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende eski canon'cu yeni nikoncu olarak d700vsd600 arasında cok kalmıştım. Açıkcası suan d700ün sfırına garanti verebileceklerini hiç ihtimal vermiyorum..

D600 aldım ve kafam rahat. Zaten ilerleyen dönemde d800E düşünüyoum ozamana kadar nikonu tamamıyle cozmek hemde FF kullanmak icin sectim.

D700 çok güzel makina body sağlamlığı bir kere elinize aldınızmı bırakmak gelmiyor, fakat yaptığım işte video çekimi olabilme ihtimali ile d600 tercihim oldu aynı zamanda yuksek mp herzaman işime yarar mantığı tabiki bendede var (crop yapma ihtimali) bununla beraber yuksek mp az ışıklı ortamlarda bana iso başarımını daha iyi verebilecek olmasından.

Benim ekleyebileceklerim bunlar daha yeni bir nikon'cu olduğumdan çokda detay bilgim yok. (Nikon modelleri ve karşılaşırması açısından yoksa 6yıldır fotoğraf dünyasındayım farklı model-marka makinalar kullanmış birisiyim)

Lens konusunda Tamron 24-70 kullanıyorum, memnunum tabiki maddiyatım el verseydi Nikon 24-70 alırdım ve bir daha geriye bakmazdım.

85mm'lerde ise seçenek çok 1.4'de sigma ve nikon ikilemi yine maddiyata bakar sanırım, maddi durum el verirse tabiki Nikon deilse Sigma (5dm2 kullanırken çok araştırmıştım çok başarılı bir lensdir.)

Ben 1.4'ü elzem bir ihtiyacım olarak görmediğimden 85mm 1.8G modelini önümüzdeki hafta almayı düşünüyorum. İnclemelerine bakabilirsiniz çok başarılı bir lens olmuş acıkcası. (1.4 elzem değilse)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende eski canon'cu yeni nikoncu olarak d700vsd600 arasında cok kalmıştım. Açıkcası suan d700ün sfırına garanti verebileceklerini hiç ihtimal vermiyorum..

D600 aldım ve kafam rahat. Zaten ilerleyen dönemde d800E düşünüyoum ozamana kadar nikonu tamamıyle cozmek hemde FF kullanmak icin sectim.

D700 çok güzel makina body sağlamlığı bir kere elinize aldınızmı bırakmak gelmiyor, fakat yaptığım işte video çekimi olabilme ihtimali ile d600 tercihim oldu aynı zamanda yuksek mp herzaman işime yarar mantığı tabiki bendede var (crop yapma ihtimali) bununla beraber yuksek mp az ışıklı ortamlarda bana iso başarımını daha iyi verebilecek olmasından.

Benim ekleyebileceklerim bunlar daha yeni bir nikon'cu olduğumdan çokda detay bilgim yok. (Nikon modelleri ve karşılaşırması açısından yoksa 6yıldır fotoğraf dünyasındayım farklı model-marka makinalar kullanmış birisiyim)

Lens konusunda Tamron 24-70 kullanıyorum, memnunum tabiki maddiyatım el verseydi Nikon 24-70 alırdım ve bir daha geriye bakmazdım.

85mm'lerde ise seçenek çok 1.4'de sigma ve nikon ikilemi yine maddiyata bakar sanırım, maddi durum el verirse tabiki Nikon deilse Sigma (5dm2 kullanırken çok araştırmıştım çok başarılı bir lensdir.)

Ben 1.4'ü elzem bir ihtiyacım olarak görmediğimden 85mm 1.8G modelini önümüzdeki hafta almayı düşünüyorum. İnclemelerine bakabilirsiniz çok başarılı bir lens olmuş acıkcası. (1.4 elzem değilse)

1.8D ve 1.8G yi tekrardan bir karşılaştırın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar Gökhan bey,

1.8D ve G arasında birçok karşılaştırma okudum ama en çok youtube'da amator birinin birebir kaşılaştırmasını izlemiştim hatta baya detaylı incelemişti(malesef az once baktım bulamadım tekrar ama :( neyse ) ondan sonra G fikri oluştu bende.

Birde DxO sitesinin d600 ile en iyi lensler diye bir başlığı vardı ordada G serisi 40puan alıken D 31puanda kalmış. 85mm'de 1.4'den hemen sonra en yukek puan alan 1.8G olduğundan bu yorumu yapmıştım.

DxO ne kadar güvenilir oda ayrı bir tartışma konusu tabiki...

Herneyse siz bu yorumu yaparken bildiğiniz veya gördüğünüz birşey vardır diye düşünüyorum (body kalitesi dışında), benimlede paylaşırsanız çok mutlu olurum açıkcası. Dediğim gibi nikon'da yeniyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar Gökhan bey,

1.8D ve G arasında birçok karşılaştırma okudum ama en çok youtube'da amator birinin birebir kaşılaştırmasını izlemiştim hatta baya detaylı incelemişti(malesef az once baktım bulamadım tekrar ama :( neyse ) ondan sonra G fikri oluştu bende.

Birde DxO sitesinin d600 ile en iyi lensler diye bir başlığı vardı ordada G serisi 40puan alıken D 31puanda kalmış. 85mm'de 1.4'den hemen sonra en yukek puan alan 1.8G olduğundan bu yorumu yapmıştım.

DxO ne kadar güvenilir oda ayrı bir tartışma konusu tabiki...

Herneyse siz bu yorumu yaparken bildiğiniz veya gördüğünüz birşey vardır diye düşünüyorum (body kalitesi dışında), benimlede paylaşırsanız çok mutlu olurum açıkcası. Dediğim gibi nikon'da yeniyim.

D serisinde köşe kararması G serisine nazaran daha az.

Kağıt üstünde G serisi daha keskin olması gerekirken D serisi hemen hemen her F değerinde daha keskin. F1.8 F2.8 arasında G serisi daha iyi.

Ayrıca genel olarak D serisi daha keskin olsada sadece merkezde, kenarlarda falan hep G serisi daha iyi.

Abcak bu lens bir manzara lensi değil, zaten amaç portre çekip modelin arkasını, sağını solunu bokehe boğmak. O yüzden kenarlarda daha iyi olması aslında G nin biraz dezavantajı.

Son olarak en büyük far CA da. D serisinde CA neredeyse hiç yokken G seri bu konuda çok bonkör :)

Fiyat olarak da D serisi daha al benili.

G serisinin avantajı modern kameralar düşünülerek yapıldığından olsa gerek renkler falan çok daha janjanlı güzel oluyor.

Ciddi anlamda AF si daha sessiz ve hızlı ki bu hız bu açıda önemli bir etken bana göre.

Ancak ben 2 lenside kullanmadım.

Sadece her zaman aklımda olan iki lens. Benim araştırmalarım bu yönde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bey teşekkürler bilgiler için.

açıkca bir çok adımda G'nin daha önde olduğunu okumustum tabi gerçek hayatta işler değişiyor.

Yanlız yukarıdaki yazdığıız durumların hepsinde benm kullanım amacıma göre yine G serisine kayıyorum ben.

Evet CA büyük bir problem ve düşündürücü ama diğer her adımda söyledikleriniz aslında benim işime yarıyor.

Ben 85'i portre için almayı istemiyordum, az ışıklı ortamlarda (Bar -pup) konser fotoğrafları için almayı düşünyorum.

Yani F1.8-2.8 üstü zaten çıkılmayacak ve kesinlikle hızlı af ihtiyacı.

Bunlarla beraber birkaç soru daha sorabilirmiim bilginize dayanarak..

Sanırım D serisi lenslerde af motoru yok, gövdede af motoru olmazsa manuel çalışıyor doğrumudur? (Hala nikon lenslere alışamadım çok model ve seri var)

Birde okuduğum ve anladığım kadarı ile D serisi lensler genellikle metal G serisi plastik yapıda eğer dogruysa'da mekanik açıdan bir farkları artıları eksikleri varmı acaba.

Mesela kenrockwell'e baktığımızda 85mm 1.8GveD arasında en çok buna deyinmiş.

Konuya burdan devam ediyorum ki yukarıdaki önerilerimin üzerine farkları herkes görebilsin.

Düzeltme: Bir incelmede 85mm 1.8D (AF) diye okudum. yani lens otofokusmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikonda güncel makinelerde giriş seviyelerinde AF motoru olmuyor.

Orta ve üst segmentte var.

Misal D3000, 3100, 3200, D5000, 5100, 5200 gibi makinelerde AF motoru yok.

D90, D7000, D7100, D600, D700, D800 gibi orta ve üst segment tüm gövdelerde AF motoru var.

85mm F1.8D de AF motoru yoktur. AF yapabilmesi için içinde mekanizma var sadece.

Gövdeden gelen bir şaft sayesinde lens AF dönüyor.

00Zh1N-421569684.jpg

Sol alttaki shaft yada vida, yada zımbırtı ne derseniz. lensde de ona karşılık gelen bir girinti var. Ordan AF mekanizmasını döndürüyor.

Hem avantaj, hem dezavantaj bu olay.

Bana sorarsanız G serisinin en büyük dezavantajı CA ama jpeg çekerseniz o da ortadan kalkıyor.

Kaldı ki RAW bile çekseniz adobe camera raw ile sanırım düzeltilebiliyor. Bir menü var ama çok CA lı fotoğrafım olmadığı için hiç üstünde durmadım.

G serisi lensler plastik evet ama plastik demek artık kalitesiz demek değil.

Bir bakıma pleksiglas da plastiktir ancak kurşun geçirmeyeni de var... Teknoloji ve devir değişti. Plastik diye birşey kötülenemez artık.

Tam aksine metal olması ağır ve hantal olacağı anlamına geliyor.

D ler evet metal gibi ama metal mi? yoo bendeki 50mm F1.4D plastik. Metal gibi durmuyor valla.

Metal gövdeli lensi Pentax üretiyordu. Kışın buz gibi oluyordu lens :D

D ve G de mekanik açıdan fark varmı? Onu bende bilmiyorum ama G nin daha iyi olma ihtimali son derece yüksek.

Bu arada G değil aslında AF-S olacak. Mehmet abi kızmasın :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bey Nikon yeni bir dünya benim icin hızla öğrenmeye çalışıyorum bu sebepten detaylı açıklama için teşekkürler,

Plastik deiyince aslında benşm aklıma direk canon 50mm 1.8'in II nci versiyonu geldi, kalitesiz plastik olarak (I nci serisi metal ve güzel bir lens) ama sigma 17-70'in 2versiyonunu da kullandım 2side plastik ama gerçekten kalite hissiyatı veriyordu, bu sebepten görmek-dokunmak daha mantılı gibi.

Metalin ağırlık konusuna gelince çok haklınısınız bazen ağırlık sebebi ile illallah gelmiyor değil, hatta busebepten Mark2+24-105 satıp x100 almıştım zamanında. Şimdi iş için FF gerektiğinden gittim D600+Tamron24-70 aldım. Walla x100'den sonra bildiğin hammallık ama mecburuz buna bir yerde.

Ben yıllardır JPG kullanmıyorum hep RAW çekerim sigma'da da CA cok vardı dediğiniz gibi PS'de 2-3 hızlı mudahale ile bunun önüne geçilebiliyor.

Son sorum D serisinin tamamındamı AF motoru yok acaba?

Bunu sormamın sebebi ben zaten d600 kullanıyorum problemim yok ama bir arkadaşım yeni başlıyacak ve maddi durumu d200'e anca yetiyor. D200'de Af motoru varmı onuda bilmiyorum ama orta segment bir makina olduğundan AF motoru var sanırım ama emin değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.