İçeriğe git

Tamron AF 10-24 mm Dİ II vs Tokina 11-16 mm DX II

rabarba20

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Geniş açılı bir lens almak istiyorum araştırdığım kadarıyla bu iki lensin bana uygun olduğunu gördüm.

ancak tokina daha pahalı. özellikler bakımından bu iki lensi kullananlar değerlendirebilirler mi acaba?

hangi lensi tercih etmeliyim?

Bu arada makinem D5100

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tokina popüler bir lens ve duyduğuma göre iyide bir lens o yüzden pahalı.

2yıl kadar önce Tamron 10-24 kullandım. Bugüne kadar kullandığım en kötü lenslerden birisiydi.

Böylesine ultra geniş açılı bir lensden tabiki keskinlik beklenmez ancak bundan hiç beklemeyin ciddi anlamda kötü.

Keskinlik sıfır, kontrast ehh, renkler ehh ve hatırladığım kadarı ile bol miktarda CA da vardı.

Tokina ya alternatif olarak ucuz bir lens arıyorsanız Sigma 10-20 ye bakın tamron 10-24e kesinlikle değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tokina popüler bir lens ve duyduğuma göre iyide bir lens o yüzden pahalı.

2yıl kadar önce Tamron 10-24 kullandım. Bugüne kadar kullandığım en kötü lenslerden birisiydi.

Böylesine ultra geniş açılı bir lensden tabiki keskinlik beklenmez ancak bundan hiç beklemeyin ciddi anlamda kötü.

Keskinlik sıfır, kontrast ehh, renkler ehh ve hatırladığım kadarı ile bol miktarda CA da vardı.

Tokina ya alternatif olarak ucuz bir lens arıyorsanız Sigma 10-20 ye bakın tamron 10-24e kesinlikle değil.

bu lensin f/3.5 ve f/4-5.6 diyafram seçenekleri var sizin bahsettiğiniz alternatif lens bunlardan hangisi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu lensin f/3.5 ve f/4-5.6 diyafram seçenekleri var sizin bahsettiğiniz alternatif lens bunlardan hangisi acaba?

Sigma F3.5 olanı ben hiç piyasada görmedim, sizinde göreceğinizi düşünmüyorum.

Benim bahsettiğim 4-5.6 olan versiyonu.

Ayrıca 2. elinde 600-650TL den fazla vermeyin, daha fazla etmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Abi duy duy :D :D

Tamron'un 17-50mm, 18-250mm ve makro objektifleri haricinde düzgün objektifi yoktu bence 2-3 sene önceye kadar. Yani ben de pek hoşlanmazdım Tamron markasından. Şimdi 70-300mm VC ve 24-70mm VC ikilisi çok iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma F3.5 olanı ben hiç piyasada görmedim, sizinde göreceğinizi düşünmüyorum.

Benim bahsettiğim 4-5.6 olan versiyonu.

Ayrıca 2. elinde 600-650TL den fazla vermeyin, daha fazla etmez.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. limitim maksimum 800-900 tl zaten ayrıca tavsiye edebileceğiniz lensler var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiat en iyi arabayı yapsa dahi bir Audi, BMW, Mercedes güvenini hiçbir zaman verememiştir Gökhan :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron'un 17-50mm, 18-250mm ve makro objektifleri haricinde düzgün objektifi yoktu bence 2-3 sene önceye kadar. Yani ben de pek hoşlanmazdım Tamron markasından. Şimdi 70-300mm VC ve 24-70mm VC ikilisi çok iyi.

17-50, 28-75, 90mm ve sanırım yeni çıkardığı VC li lensler de baya bir başarılı.

18-250 nin iyi olduğunu bilmiyordum. 300TL lik bir lens değilmi o yahu :blink:

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. limitim maksimum 800-900 tl zaten ayrıca tavsiye edebileceğiniz lensler var mı?

çok geniş açıcı değilim. Seçenekler nedir bende çok bilmiyorum. Sanırım Nikon pahalıdır.

Onun dışında performans olarak en iyisi Tokina olacaktır.

Aynı fiyatlara Sigma 8-16 mı ne vardı o da baya iyiymiş ama Tokina dan bile pahalı olabilirç

Onun dışında sanırım bugün alınabilecek en iyi seçenek Sigma 10-20

Belki işinizi görecekse Nikon 18-35 var.

Fiat en iyi arabayı yapsa dahi bir Audi, BMW, Mercedes güvenini hiçbir zaman verememiştir Gökhan :)

En iyi araba kapımın önündeki arabadır abi, neyleyim galeride vitrinde duran mercemedesi :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani sen bu kareyi çekmek pahasına o lensi yanında taşımayı yeğler misin?

IMG_1267.jpg

http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=117

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Niye abi ne güzel çıkmış mosmor :D :D

Benim 4 kalite standartım vardır.

0 Kalite, misal 10-24 veya 70-300

Artık iyi kötü bişeyler öğrendim. Bu kaliteyi evime sokmam.

Orta kalite, misal 17-50 veya nikkor 80-200

Eğer çantanda 70-200VR II yoksa 80-200 ondan daha iyidir.

Yüksek kalite, misal nikkor 24-70

İmkan olursa alırız, olmazsa boynumuzu önümüze eğeriz.

High End kalite, misal voigtlander 125 f2.5

Bu tarz lenslerin genelde hayalini bile kurmam :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım biraz daha zaman gerekiyor sana.

Çünkü belli bir süre sonra o fotoğrafı hiÇ Çekmemeyi tercih ediyorsun.

Tıpkı başlangıÇta yüzlerce kare Çekip piştikÇe bu sayının azalması gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hoca'nın verdiği örneği K10D ve Tamron 70-300mm ile çekmiştim. Düz 70-300mm ucuz bir alet, ve bence alınmayacak aletlerden. Ama VC'li olan bambaşka.

Gökhan için bu bayağı ağır oldu hocam. Hem Pentax hem Tamron :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım biraz daha zaman gerekiyor sana.

Çünkü belli bir süre sonra o fotoğrafı hiÇ Çekmemeyi tercih ediyorsun.

Tıpkı başlangıÇta yüzlerce kare Çekip piştikÇe bu sayının azalması gibi.

Bende bu zaten var ama bu bir hayat felsefesi. :D

Yeterince iyi olamıyacağını bildiğin bir konu üzerinde fazla durma hatta hiÇ durma. B)

Farzedelim ki kamera ile dolanıyorum. Sadece 50mm lensim var ve 50mt ötede ilginÇ bişey gördüm.

Kamerayı bile doğrultmam.

Çektiğim kare kötü ve anlamsız Çıkacak, crop yapıcam kalitesiz olacak falan filan... HiÇ Çekmemek daha iyi.

BaşlangıÇta Çok kare Çekip sonra o sayının azalması bende olmayan bişey. Eskisinden daha Çok kare Çekiyorum.

O olay tamami ile her boynuna kamera takanın "sanat" icraa ettiğini sanmasından dolayı kaynaklanan, kompozisyon, kompozisyon, kompozisyon diye insanların başının etini yenmesinden dolayı oluşan bir durum.

Ben fotoğrafÇı değilim. SanatÇı hiÇ değilim. Sanat icra etmek gibi bir derdim asla olmadı olmazda. Hobi bu benim iÇin. Ben ters fotoğraf Çekmeyi seviyorum diyelim, bundan zevk alıyorum diyelim.

"SanatÇı" arkadaşlar böyle olmaz, düz Çekmen lazım, altın oranı tutturman lazım, ekranı 3de2 sini tutturman lazım falan dese ben buna uyduktan sonra onun neresi hobi olarak kaldı?

GeÇen komposizyon diye bir kitap almıştım hani dedim okuyim öğreniyimde uygulamıyım fark etmez ama kitap farklı bir dilde yazılmış yani bana hitap etmiyor.

Asıl savunduğum olaya dönecek olursak,

Çantada Sigma 12-24 varsa mediamarket in rafında duran Nikkor 14-24 den daha iyi sonuÇ verir biliyorsun :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

son 1 yıldır hobi amaçlı fotoğraf çekiyorum ve geriye dönük fotoğraflara bile baktığımda aslında iyi fotoğraflar olmalarına rağmen hiç birini beğenmiyor ve bir çoğunu siliyorum.. biraz mükemmeliyetçi bir yapım var belkide ondandır yukarıdaki titrek fotoğraf değil netlik noktasında kayma olsa benim için kabul edilemez oluyor.. tabiki elinde olanla yetinmek gerek ama bir süre sonra yetmiyor. ve daha iyisini istiyorsun. mehmet abide eminim binlerce fotoğraf çekmesine rağmen bir çok konuda kendini beğenmiyordur. kaliteli bir lens ile alınacak iyi bir kare yerine kötü bir lens ile çekim yapmadan yola devam etmek tercih meselesidir. elinde bir çok ekipman olunca aradaki farkı görebilmek bizzat deneyimlemek çok daha farklı oluyor Mehmet abinin de dediği gibi şakır şakır yerine tane tane ama kaliteli çekilen fotoğrafın verdiği hazzın dayanılmaz hafifliği paha biçilemez :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.