İçeriğe git

nikon d5100 uzatma tüpü

Recommended Posts

nikon d5100 makinam var ve uzatma tüpü almak istiyorum ancak internette bulduklarımın hepsinde pozlama ve diyafram ayarlarını manuel yapmam gerektiğini söylüyor bunları otomatik yapabileceğim uzatma tüpleri de mevcutmu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onları otomatik yaparak nasıl bir makro performansı bekliyorsunuz?

Makro zahmet işidir.

Uzatma tüpü, ters düz bağlantı, körük vs tam fantezi ve müthiş sabır işidir.

Size 2 tavsiyede bulunabilirim.

1:1 büyütme veren bir lens alın.

Yada hazır çekilmiş makro fotoğraflara bakın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Elektronik bağlantılı makro uzatma tüpleri mevcut. Bu sayede tüm ayarlarınızı makina üzerinden yapabilirsiniz.

amazon.com

aliexpress.com

e-bay

gibi siteler size yardımcı olacaktır. "macro extension tube nikon" diye aratın bulacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn Akif, bahsettiğiniz elektronik bağlantılı macro tüplerinden bende mevcut ilk aldığımda birkaç kez kullandım ama sonra sıra gelmedi hiç. En başta şunu söyleyim elektronikte olsa netlemeyi manuel yapmak zorunda kalırsınız. Alan derinliği o kadar azalıyorki makinenin netlemesi imkansız gibi birşey. Elde çekim yapamazsınız, tripod şart, hatta prime lenslede yapamazsınız teleler daha kullanışlı oluyor. 1/1 görüntü almanız çok ama çok zor, çünkü obje ön cama değiyor :) Büyütme miktarınız kullandığınız tüp boyu ile orantılı yani 36mm tüp taktığınızda 36mm ile çekerseniz 1/1 büyütmüş olursunuz 36mm tüp takıp 72mm ile çekerseniz 1/2 büyütmüş olursunuz. Yani tüpün lense oranı büyütme miktarına eşit. O nedenle tele daha kullanışlı dedim çünkü aksi halde tripodu mm mm oynatmanız lazım. Sahada elde imkansız, sahada tripodla çok zor, ama evde sıkıldığınızda çocuklardan gizlice kaçarak salonda teşkilatı kurup değişik objeleri deneyebilirsiniz. Toz şeker tanelerinden, incecik dilimlenmiş portakal dilimine arkadan ışık vererek vs harika ve ilginç şeyler çıkıyor :)

Ben Sn Gökhan'a katılmıyorum, alın 25-30 tl ye bir tüp denemeler yapın, zaten birkaç çekimde doğru pozlamayı yakalarsınız. Birşey kaybetmezsiniz, 30 TL harcarsınız ama çok şey kazanırsınız. Emeksiz yemek olmaz.Tabii amaç buysa, aksi halde yok kelebekmiş, yok arıymış bunları yakalamanız inkansız bu sistemle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn Akif, bahsettiğiniz elektronik bağlantılı macro tüplerinden bende mevcut ilk aldığımda birkaç kez kullandım ama sonra sıra gelmedi hiç. En başta şunu söyleyim elektronikte olsa netlemeyi manuel yapmak zorunda kalırsınız. Alan derinliği o kadar azalıyorki makinenin netlemesi imkansız gibi birşey. Elde çekim yapamazsınız, tripod şart, hatta prime lenslede yapamazsınız teleler daha kullanışlı oluyor. 1/1 görüntü almanız çok ama çok zor, çünkü obje ön cama değiyor :) Büyütme miktarınız kullandığınız tüp boyu ile orantılı yani 36mm tüp taktığınızda 36mm ile çekerseniz 1/1 büyütmüş olursunuz 36mm tüp takıp 72mm ile çekerseniz 1/2 büyütmüş olursunuz. Yani tüpün lense oranı büyütme miktarına eşit. O nedenle tele daha kullanışlı dedim çünkü aksi halde tripodu mm mm oynatmanız lazım. Sahada elde imkansız, sahada tripodla çok zor, ama evde sıkıldığınızda çocuklardan gizlice kaçarak salonda teşkilatı kurup değişik objeleri deneyebilirsiniz. Toz şeker tanelerinden, incecik dilimlenmiş portakal dilimine arkadan ışık vererek vs harika ve ilginç şeyler çıkıyor :)

Ben Sn Gökhan'a katılmıyorum, alın 25-30 tl ye bir tüp denemeler yapın, zaten birkaç çekimde doğru pozlamayı yakalarsınız. Birşey kaybetmezsiniz, 30 TL harcarsınız ama çok şey kazanırsınız. Emeksiz yemek olmaz.Tabii amaç buysa, aksi halde yok kelebekmiş, yok arıymış bunları yakalamanız inkansız bu sistemle.

Boş zamanı olan için tabiki 30TL para değil al, uğraş dene...

Ancak bir çok kişiye makro lense ne gerek var 30TL ye tüp al tüm lenslerin makro olsun diye öğretiyorlar.

Geçenlerde birisi vardı AF-S serisi lensine 30TL lik tüp satmışlardı mesela...

Fantezi işi, zaman işi ama bende de var, evde canım sıkıldığında bende uğraşıyorum yoksa keyifli iş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.