İçeriğe git

Bir başarızlık öyküsü :(

Hasip TOSUN

Recommended Posts

Öncelikle hepinize iyi geceler diliyorum. Foruma makinemi aldığım zaman üye olmuştum. O zamandan beri düzenli takip ederim yazılan herşeyi nerdeyse takip ederim hocalarımızın sÖylediklerini not ederim. Elimde birkaç tane fotoğrafçılık üzerine yazılmış kitaplarda var okuyup bitirdim. Sorun bunları pratiğe dÖkmekte başlıyor.

1) Geçen hafta dolunayın tam tabak haline geldiği gecelerden birisinde gece 02-03 sırasında artık kullanım alışkanlığı haline getirdiğim tripodumu çatıda kurdum üzerine nikkor 55-300 lensimi bağladığım d7000 cihazımı sabitledim ve kumanda moduna aldım. Makineyi Manuel moda alıp enstanteneyi 1/200 civarına getirdim.Diyaframı 8-10 civarında tutarak yaklaşık 250-300 mm zoom yaparak birkaç fotoğraf çektim. Sonuç hüsran hepsi birbirinden kÖtü.Sonra siteden okuduklarıma bakarak makineyi ve objektifi manuele alıp elle netleme yaptım sonuç hüsran. Yılmadan denemeye devam deyip netleme noktasını teke düşürüp birkaç deneme daha yaptım sonuç yine hüsran...

2) Hafta sonunda güzel bir hava vardı. Tavşanları bahçeye salmışlar işyerinde, bende aldım makineyi elime taktım 18-55 lensi aldım makineyi P moduna birkaç foto çektim. Yakaladığım kareleri çok sevdim ancak sorunum fotoğrafın orta kısmı net etrafında bulanıklaşma var gibi. Sonra makineyi M moduna alıp diyaframı 8-10 civarlarına çıkarttım. Ne yaptıysam net fotoğraf çekemedim. çektiğim kare ne yaparsam yapayım tamamı net olmadı.

Elimde bir tanede 50mm lens var. O lensimi makineye taktığım zaman istediğim gibi fotoğraflar çekiyorum. Ama ondada istediğim noktaya zoom vs yapamadığım için sadece manzara çekerken kullanıyorum.

Değerli hocalarım sorularıma gelecek olursak. Ben iso ayarlarını hiçbir zaman değiştirmeden 100 ile sabitte tutan birisiyim bu konuda hatamı yapıyorum ? Net fotoğraflar çekememe sebebim sizce nedir ? Fikirlerinize ihtiyacım var teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Örnek fotoğraf gÖrmediğim için tahmini bir cevap vereyim: Elin titremiştir. D7000 ile ISO'yu otomatiğe almaktan korkma. El titremesi fotoğrafın en büyük düşmanlarından biri. Mesela tavşanları M modunda 1/125 f8'e alsaydın ve ISO otomatikte olsaydı tavşanların hepsi net çıkardı.

Bir de aşağıdaki yazımı okumanı tavsiye ederim:

http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=36

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ay fotoğrafında yaşamış olduğunuz hüsran enteresan br durum. Yani ay ışığı dünyaya hep aynı değerde yansıdığı için, ayı fotoğraflamak çok matematiksel bir şeydir. Yani ISO - Diyafram - perde hızı değerleri sabittir. ISO sabit 100 olarak kullandığınıza göre diyafram ve perde hızını dengelemeniz çok kolay olmalı. Yani AY'ı model olarak kabul edersek aynı ışık düzeninde aynı pozu verir. :) İsmi lazım olmayan bir yerde ''Denenmiş ve tecrübe edilmiş bazı ay fotoğrafı çekim değerlerini belirtmemiz gerekirse, 300mm odak mesafesi ve ISO 100 ortak ayarlarda 1/250 saniyede f/5.6 ya da 1/125 saniyede f/8 diyafram ayı belirgin gösterecek ayarlardır.'' denmiş. Bir kerede böyle deneyin isterseniz. Bir puslu ve rutubetli olmayan bir havada ayı netlemek için manuele pek ihtiyacınız olmaz. Ondan Manuel olarak kendinizi zorlamayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ay fotoğrafı çekmek çok kolay değildir azıcıkta olsa bilgi gerektirir.

Ancak bilgi birikim seviyesi ne şartlarda olursa olsun, içinde bulunduğumuz mevsimde ay fotoğrafı çekilmez hele ki büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin tavan yaptığı şu dönemde.

Ayrıca fotoğraflarınız ne göre hüsrandı? Nette gördüğünüz birbirinden güzel ay fotoğraflarına göre mi?

O fotoğraflar kaç paralık ekipman ile çekildi? Ayrıca ne kadar keskinleştirme yapıldı? Bunlarıda göz önüne almak lazım.

Lensi taktım çektim abi nasıl olmuş diyen kişi yalan söylüyordur.

Eğer P de çekip M de çekemiyorsanız yapmanız gereken şey basit.

Diyafram nedir? Ne işe yarar. Net alana nasıl etki eder?

Bunları öğrenin ve makinenizi A moduna alın ve bir daha da çıkartmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ay fotoğrafı çekmek çok kolay değildir azıcıkta olsa bilgi gerektirir.

Ancak bilgi birikim seviyesi ne şartlarda olursa olsun, içinde bulunduğumuz mevsimde ay fotoğrafı çekilmez hele ki büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin tavan yaptığı şu dönemde.

Ay fotoğrafı sanılanın aksine hakikaten kolaydır be gökhan kardeş. Neden kolaydır, kısmına gelirsek, ay ışık değeri olarak sürekli sabittir. Bu nedenle dengeyi sağladın mı işin kolaydır, sadece uygulanmış ve tespit edilmiş yoldan yürümen gerekir ki, amerikayı yeniden keşvetmeye gerek yoktur, amerika zaten oradadır, duruyordur. Ama dersen ki kaliteli ay fotoğrafı çekmek istiyorum, dediğinde haklısın şehirlerdeki hava kirliliği olduğu bu aylarda kaliteli fotoğraf çekemezsin. ayrıca şehir ışıklarından dolayı da temiz bir ay fotoğrafı çekemezsin. kaldı ki ideal dört dörtlük bir fotoğraf çekmek istiyorsan senenin Eylül veya Mart aylarını tercih etmen gerekir. Bu aylar denizlerde gelgit ayı olup ay'ın dünyaya en fazla yaklaştığı dönemlerdir. Şimdi düşünecek olursan, Hasip kardeşimiz senin, benim gibi ideal bir ay fotoğrafı çekmek istememiş amatörce makinesini kullanmak istemiş ve anladığım kadarıyla da ayın dolunay evresinde elindeki imkanlar ile heveslenip çatıya çıkmış, fotoğraf çekmeye çalışmış. Dolayısı ile hepimiz gibi -ki buna ben de dahilim- kendini geliştirmeye çalışan bir arkadaş ondan olabildiğince ona atacağı adımları göstermek gerek. Daha iyisi için o yürümeyi becerecektir.

Ayrıca fotoğraflarınız ne göre hüsrandı? Nette gördüğünüz birbirinden güzel ay fotoğraflarına göre mi?

O fotoğraflar kaç paralık ekipman ile çekildi? Ayrıca ne kadar keskinleştirme yapıldı? Bunlarıda göz önüne almak lazım.

Lensi taktım çektim abi nasıl olmuş diyen kişi yalan söylüyordur.

Eğer P de çekip M de çekemiyorsanız yapmanız gereken şey basit.

Diyafram nedir? Ne işe yarar. Net alana nasıl etki eder?

Bunları öğrenin ve makinenizi A moduna alın ve bir daha da çıkartmayın.

Hasip kardeş, bu konuda gökhan haklı. seni çektiğin fotoğraflarda neyin memnun etmediğini bilirsek/görürsek daha fazla yardımcı oluruz. Kaldı ki Makinenin M ve P modundan başka diğer modlarını da kullanıp, makinene hakim olman senin için alacağın sonuçları daha tatminkar kılacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ay fotoğrafı sanılanın aksine hakikaten kolaydır be gökhan kardeş. Neden kolaydır, kısmına gelirsek, ay ışık değeri olarak sürekli sabittir. Bu nedenle dengeyi sağladın mı işin kolaydır, sadece uygulanmış ve tespit edilmiş yoldan yürümen gerekir ki, amerikayı yeniden keşvetmeye gerek yoktur, amerika zaten oradadır, duruyordur. Ama dersen ki kaliteli ay fotoğrafı çekmek istiyorum, dediğinde haklısın şehirlerdeki hava kirliliği olduğu bu aylarda kaliteli fotoğraf çekemezsin. ayrıca şehir ışıklarından dolayı da temiz bir ay fotoğrafı çekemezsin. kaldı ki ideal dört dörtlük bir fotoğraf çekmek istiyorsan senenin Eylül veya Mart aylarını tercih etmen gerekir. Bu aylar denizlerde gelgit ayı olup ay'ın dünyaya en fazla yaklaştığı dönemlerdir. Şimdi düşünecek olursan, Hasip kardeşimiz senin, benim gibi ideal bir ay fotoğrafı çekmek istememiş amatörce makinesini kullanmak istemiş ve anladığım kadarıyla da ayın dolunay evresinde elindeki imkanlar ile heveslenip çatıya çıkmış, fotoğraf çekmeye çalışmış. Dolayısı ile hepimiz gibi -ki buna ben de dahilim- kendini geliştirmeye çalışan bir arkadaş ondan olabildiğince ona atacağı adımları göstermek gerek. Daha iyisi için o yürümeyi becerecektir.

Hasip kardeş, bu konuda gökhan haklı. seni çektiğin fotoğraflarda neyin memnun etmediğini bilirsek/görürsek daha fazla yardımcı oluruz. Kaldı ki Makinenin M ve P modundan başka diğer modlarını da kullanıp, makinene hakim olman senin için alacağın sonuçları daha tatminkar kılacaktır.

Ay fotoğrafı çekmek için "azıcıkta olsa" bilgi gerekir dedim zaten.

İşte o bilgi de mesela sizin verdiğiniz değerlerdir, ancak her zaman her koşulda o değerlerde çekilecek diye de bir kaide yok tabiki.

Hiç birşey bilmeyen biri DSLR ile P modunda gayet güzel fotoğraf çeker.

Ancak P modunda ay fotoğrafı çekilmez.

O sebepten "azıcıkta olsa" bilgi birikim gereklidir çünkü ay "çevresine göre" çok parlaktır ve kamera bunu otomatik algılayamıyor, yada algılayamaması lazım otomatikde hiç denemedim ne yapıyor diye.

Ay fotoğraflamak için dolunayı değil, ayın dünyaya yakın olduğu zamanları keşfetmek lazım ve yine havanın temiz olduğu zaman veya bölgelerde çekmek lazım.

Biz seçemesekte, gökyüzündeki sis gibi tabaka netliği muazzam bozuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ay fotoğrafı çekmek için "azıcıkta olsa" bilgi gerekir dedim zaten.

İşte o bilgi de mesela sizin verdiğiniz değerlerdir, ancak her zaman her koşulda o değerlerde çekilecek diye de bir kaide yok tabiki.

Hiç birşey bilmeyen biri DSLR ile P modunda gayet güzel fotoğraf çeker.

Ancak P modunda ay fotoğrafı çekilmez.

O sebepten "azıcıkta olsa" bilgi birikim gereklidir çünkü ay "çevresine göre" çok parlaktır ve kamera bunu otomatik algılayamıyor, yada algılayamaması lazım otomatikde hiç denemedim ne yapıyor diye.

D40 makinemi aldığımda bana makinemi öğretecek adam yoktu. P modu nedir A modu nedir belmeden daldıydım işe. Bir de bu iş için kurslara gitmeye gerek yok gibi bir saplantım da vardı. Ondan çok çetrefilli yollardan öğrendim, çok uğraştım makine ile, çok okudum, çok denedim.

P-A-S modlarında ayı fotoğraflamak karanlık bir ortamda içinde kuvetli bir ışık kaynağı olan delikli bir kutuyu fotoğraflamak gibi. Bu sebepten makineye M moduna alıp değerleri kendiniz girmelisiniz. Ayın ışığı dünyaya hep aynı şiddetle geldiği için makine ayarları çok matematikseldir. Perde hızını bir stop yükseltirseniz, doğru denge için diyaframı da değiştirmek gerekir. Kolaylıktan kastım buydu. Hasip kardeşin yazdıklarından, fotoğraflarından ya P modunda ya da M modunda çekim yaptığı anlaşılıyor. M modu işin teferruatlı ve zor kısmı. Biri demişti, Fotoğrafcı acele etmez ama hızlı olmak zorundadır diye, A ve S modları bir anlamda işi hızlandırmak için yerine göre kullanılması gereken modlardır. Sürekli M modunda çalışmak genelikle bu işi kurslara giderek öğrenenlerin uyguladığı bir yöntemdir, yada benim kursa giden arkadaşlarım hep M modunda çalışmaya çabalıyor. Bilemeyeceğim. Ha, sürekli M modunda çalışmak kötü müdür, kesinlikle değildir, ama teknoloji harikası bir aletin size sağlamış olduğu kolaylık ve imkanlardan vaz geçmektir.

Ay fotoğraflamak için dolunayı değil, ayın dünyaya yakın olduğu zamanları keşfetmek lazım ve yine havanın temiz olduğu zaman veya bölgelerde çekmek lazım.

Biz seçemesekte, gökyüzündeki sis gibi tabaka netliği muazzam bozuyor.

Gökhan kardeş dedim işte, Mart ve Eylül aylarında ay dünyaya en yakın durumdadır. bunun haricinde gelgit olaylarını da takip ederek ayın pozisyonunu tahmin edebiliriz. Bunun haricinde dediğin gibi, hava koşulları da buna çok büyük bir etkendir. Mesela Antalya'da yaz ayında ayı fotoğraflarsan, ayın etrafında hare şeklinde ışık yayıldığını göreceksindir ki bu etki büyük şehirlerde hava kirliliği ile eş değer bir etkidir.

Ama amaç burada süper bir ay fotoğraflamak olmadığından, fotoğrafı çeken kişinin hevesini kırmadan, ilgisini kaybettirmeden nasıl olacağını anlatmaktır. Ondan pek de önemli değildir şu an için kış ayındaki hava kirliliği veya gelgit olayları diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarınızı baştan sona okudum teşekkür ediyorum yazdıklarınız için... Sanırım sorunlarımı bu şekilde direkt ifade edemiyeceğim o nedenle fotoğrafları görmenizi istedim.En başta yapmam gereken buydu kusura bakmayın tekrardan. Tavşan fotoğrafında durumu daha net anlayacaksınız. Net fotoğraf çekemiyorum.

eXqOO6.jpg

KZQ81G.jpg

Net fotoğraf çekmek istiyorum... Tavşan fotoğraflarında sorunumda bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ay fotoğrafı kötü değil.

Sanırım 55-300 70-300 kadar iyi değil.

Yani biraz onun etkisi, biraz acemilik, biraz ayar hatası gayet normal sonuç.

Azıcık photoshop uyguladım, hattta hiç bişey yapmadım sadece keskinlik verdim ve fotoğrafı biraz daha ufalttım.

28mfn9k.jpg

Eğer JPEG çekiyorsanız kaliteli maksimuma alın ve ay fotoğrafı için keskinliği maksimuma alın.

Nette gördüğünüz ay fotoğraflarının hemen hemen hepsinde photoshop ile keskinlik verilir. Verilmeyende 300-500TL lik lens ile çekilmez.

Yada uygun zaman ve yerde çekilmiştir.

Tavşan fotoğrafında da dediğim gibi A moduna geçin.

Diyaframın ne olduğunu,net alana nasıl etki ettiğini kavrayın fotoğraflarınızda ki kalitenin arttığını göreceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tavşanda el titremiş bir de alan derinliği az orta net kenarlar bulanık demişsiniz kenar dediğiniz alan derinliği dışında kaldığı için. tavşan açılı duruyor o da net alandan çıkartoyor kafa kısmını..

ay işini anlamıyorum aslında kolay. eliniz titiriyorsa hızı 400 e falan çıkartın.otomatik netleme aslında gayet temiz iş çıkartıyor.. aynı ekipmanla çektiğim ay fotosu

http://www.flickr.com/photos/kesimburak/10389026886/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ay işini anlamıyorum aslında kolay. eliniz titiriyorsa hızı 400 e falan çıkartın.otomatik netleme aslında gayet temiz iş çıkartıyor.. aynı ekipmanla çektiğim ay fotosu

http://www.flickr.co...ak/10389026886/

sadece merakımdan soruyorum, sakın yanlış anlamayım; şayet perde hızını 1/400 gibi bir değere getirirseniz diyafram ayarı ne olmalı?

elle temiz ay fotoğrafı çekebilene denk gelmedim şimdiye kadar ben, örnek verdiğiniz fotoğrafı üçayak kullanmadan mı çektiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

300mm x 1.5 450mm lik bir lensi de 1/400mm de elde hemde kilometrelerce uzağın fotoğrafını çekmekde ayrı bir başarı tabiki.

Askerliği topçu olarak yaptığım için milyem hesabı nedir bilirim.

Biz bir tam daireyi, 360 derece olarak biliriz ancak askeriyede bir tam daire 6400 milyemdir.

Top atışı yaptırırken mesela 20km uzağa bomba attıracaksınız, 1 milyemlik hesap hatası size kilometrelerce hata yaptırıyor.

Burda tam olarak 380.000km uzağa nişan alıyoruz. milimetrelik titremenin hesabını siz yapın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

elle cektim. uzun poxlama disinda tripod kullanmam. diyafram ise zaten lens 300 de iken 5-6 civarlarinda oluyor . o civar yeter.

ben bunu deneyeceğim. yani olacağına inanmasam da deneyeceğim. bu işin aritmetik bir iş olduğunu ve gökyüzündeki ayın sürekli aynı ışık değerinde olduğu için bu işi yapan USTAların dediklerine aykırı. Adamlar üçayak şart diyor ve aynı zamanda işin reçetesini de yazıyorlar. diyorlar ki;

ISO 100 + 1/250 + F/5.6

ISO 100 + 1/200 + F/6.3

ISO 100 + 1/160 + F/7.1

ISO 100 + 1/125 + F/8

ISO 100 + 1/100 + F/9

şimdi düşünürsek neden F/5.6 ile başlıyor bu liste diye, özel lensleri sözümüzün dışında tutarak genel olarak piyasada bulunan ucuz ve orta kalitede giriş seviyesi tele lensler genelde en yüksek milimetrede F/5.6 değerinde işlerler. haliyle neredeyse en ulaşılabilir ve ucuz, piyasada sık denk gelen SIGMA 70-300 len ile elde 300mm ISO100+1/300+F5.6 veya F/6.3 gibi bir değer ne yaparsanız yapın temiz bir fotoğraf elde edemezsiniz. Dolayısı ile bu işin matematiğine ve mantığına aykırı. Ha bende el pençe, kalp atışım sıfırlarım diyorsan, fotoğrafı çektikten sonra da photoshopla girişirim işin içine diyorsan istediğin değerde yapıştırır çekersin o fotoğrafı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

maşallah için teşekkür ederim. duruş tutuş pozisyonu çalışmak lazım. kaldı ki 1/400 vr ile beraber ki 55-300 ün vr si canavardır, yeterlidir bence elle çekmeye..

tripod kullanacaksanız vr kapalı olacak bu şart. uzaktan kumanda vey azamanlı deklanşör kullanmak şart..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

maşallah için teşekkür ederim. duruş tutuş pozisyonu çalışmak lazım. kaldı ki 1/400 vr ile beraber ki 55-300 ün vr si canavardır, yeterlidir bence elle çekmeye..

tripod kullanacaksanız vr kapalı olacak bu şart. uzaktan kumanda vey azamanlı deklanşör kullanmak şart..

Peki duruş pozisyonu nasıl olacak ? Ay fotosu çekeceğim nasıl durmalıyım .Bu duruş pozisyonunu biraz açsak .. Gökhanın verdiği örnek gibi.. Lensimizin ucundaki 1mm lik sallantı hedeflenen noktada kimbilir belkide 10 km lik bir sallanmaya denk gelecek. Tripod kullanmadan çekmeyi detaylandırın.Ben faydalanmak istiyorum bu teknikten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki duruş pozisyonu nasıl olacak ? Ay fotosu çekeceğim nasıl durmalıyım .Bu duruş pozisyonunu biraz açsak .. Gökhanın verdiği örnek gibi.. Lensimizin ucundaki 1mm lik sallantı hedeflenen noktada kimbilir belkide 10 km lik bir sallanmaya denk gelecek. Tripod kullanmadan çekmeyi detaylandırın.Ben faydalanmak istiyorum bu teknikten.

şimdi atılan bir cisin yola çıkarkenki 1 mm lik sapması hedefte 10 km sapma yapar ama biz cisim atmıyoruz. sonuçta lensi sabit tutsak yeter.

ayakta dik duruyoruz, bacaklar rahat, hafif gövde yan, dirsekler gövdeye bitişik, makine ile gözümüz ya da kafamız sıkıca temasta, netlemeyi yarım tuş yapıp nefes tutup yavaşça basıyoruz. bunu biraz eğitimle geliştirmemiz lazım..

çok uzun odakta biraz destek almak iyi olur çevrede ağaç direk vs var ise lensin ucunu elimizle o direğe sabitleyebiliriz. bu da tripod etkisi yapar. hattızatında 1/400 ve vr ile hiç bir şeye ihtiyaç kalmaması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi atılan bir cisin yola çıkarkenki 1 mm lik sapması hedefte 10 km sapma yapar ama biz cisim atmıyoruz. sonuçta lensi sabit tutsak yeter.

ayakta dik duruyoruz, bacaklar rahat, hafif gövde yan, dirsekler gövdeye bitişik, makine ile gözümüz ya da kafamız sıkıca temasta, netlemeyi yarım tuş yapıp nefes tutup yavaşça basıyoruz. bunu biraz eğitimle geliştirmemiz lazım..

çok uzun odakta biraz destek almak iyi olur çevrede ağaç direk vs var ise lensin ucunu elimizle o direğe sabitleyebiliriz. bu da tripod etkisi yapar. hattızatında 1/400 ve vr ile hiç bir şeye ihtiyaç kalmaması gerekir.

Askermisiniz ? :) yukarıdaki tarifien son askerde almıştım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burak bey,

Benim kafam dediklerinize pek yatmadı. Hava burada bulutlu, dediklerini deneyemeyeceğim. Ama dediklerin malesef akla yatkın değil bence. sen bir iyilik yapsan şu 55-300 VRlı lensinle gökyüzün açıksa dediğin gibi 1/400 F/6 gibi bir fotoğraf çeksen de koysan şuraya baksak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

nereyi anlamadığınızı söylerseniz açarım. 400 e mi 5.6 ya mı elle çekmeye mi neye takıldınız?

buraya hiç foto eklemedim beceremedim o yüzden flckr a koydum..

sizin için bu akşam ayazda çıkıp çektim 1/400 f:5,6 iso 200... isoyu açık unutmuşum ondan 200 oldu. tripod yok çıktım çekyim geldim toplam 1 dakika sürdü..ha çok mu iyi, değil minicik hilalin detayı yok. güzel görünmüyor

http://www.flickr.co...90144/lightbox/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi şöyle bir durum var, 1/400 ile elde VR'lı bir lens ile ay fotoğrafı çekilebiliyormuş. Ben bunu denedim oluyor. Hızlı davranmanız gerektiğinde veya ekipman olarak çaresiz kalındığında uygulanabilir. Ancak amaç fotoğraf makinesinden optimum derecede faydalanmak, Photoshop veya benzeri bir program ile müdahale edilmeden kullanabilmek ise pek yararlı bir yol olduğunu düşünmüyorum. Fotoğrafı çekenin kafasında, nasılsa photoshop'a sokar düzeltirim düşüncesi varsa zaten o kişi bilgisayarda daha başarılıdır fotoğraf konusunda. Ara Gürel bir röportajında demişti, "ben fotoğrafcı değilim foto muhabiriyim. şayet bir olay olduğunda fotoğraf çeken kaçıyorsa o fotoğrafcıdır, olayın üzerine üzerine gidiyorsa o foto muhabiridir". Durum aslında tam olarak buna uyuyor, fotoğraf çeken misin yoksa photoshop ile müdahale eden misin? bu yüzden Mehmet Turgut'un işlerini beğenirim ama fazlaca müdahale yapıldığı için pek değerli bulmam, bu benim şahsi fikrimdir.

Toparlamak gerekirse, şayet imkanlar el vermiyorsa, yanınızda üçayak yoksa veya unuttuysanız, acele etmeniz gerekiyorsa 1/400, F6.3 ve VR bir lens ile ay fotoğrafı çekilip daha sonra güzel güzel photoshop ile toparlanabiliyor. Ama amaç AY FOTOĞRAFI çekmek veya YILDIZ FOTOĞRAFI çekmek ise hammaliye yapacaksınız, yanınızda ekipmanınız olacak. Amaç ay fotoğrafı veya yıldız fotoğrafı çekmek ise, yani bunun için yola çıkmış buna niyetlenmişseniz, üçayakda taşıyacaksınız, kumandanız olacak, vizörü kapatan o küçük plastik de olacak. Bu işin biraz da uygulanmış reçetesi, formülü bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.