İçeriğe git

Bir başarızlık öyküsü :(

Hasip TOSUN

Recommended Posts

konuyu bu kadar sürdürmemin sebebei kişisel değil önce onu söyleyeyeim. amacım her duruma tripodu yapıştırıp vatandaşı zorlamanın manası yok demeye çalışıyorum. ay orda duruyor bu gün olmazsa yarın da çekersin. evin balkonundan bile çekersin. ay fotosunu tripodsuz çekilemez denmesi yanlış onu ispatlamaya çalışıyorum.. ayrıca ay çok uzak olduğundan 10 bin metrelik dağ ve kraterler milimetre seviyesine düşüyor bu mesafede. makinenin detay alması da zorlaşıyor haliyle. bir miktar bilgisayar yardımı şart bu noktada..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

konuyu bu kadar sürdürmemin sebebei kişisel değil önce onu söyleyeyeim. amacım her duruma tripodu yapıştırıp vatandaşı zorlamanın manası yok demeye çalışıyorum. ay orda duruyor bu gün olmazsa yarın da çekersin. evin balkonundan bile çekersin. ay fotosunu tripodsuz çekilemez denmesi yanlış onu ispatlamaya çalışıyorum.. ayrıca ay çok uzak olduğundan 10 bin metrelik dağ ve kraterler milimetre seviyesine düşüyor bu mesafede. makinenin detay alması da zorlaşıyor haliyle. bir miktar bilgisayar yardımı şart bu noktada..

Aslında ikimiz de aynı şeyi anlatıyoruz da anlaşamıyoruz.

Ay fotoğrafına mı ihtiyacın var, git kardeşim ay 1/400 ile de çekilir VR lensin ve fotoğraf işleme konusunda bilgin varsa. (bunu gerçekten denedim)

İyi bir ay fotoğrafı mı çekeceksin o zaman üçayak kuracaksın, bu işin formülüne uyacaksın.

Mükemmel bir ay fotoğrafı mı çekmek istiyorsun, o zaman dağın başına gidip üçayak kuracaksın.

Bu kadar basit. Konu karşısında bu kadar dik duruşunuzu yada üçayak veya ekipmanlara bu kadar karşı oluşunuzu anlamakta zorlanıyorum. Kaldı ki bir önceki yazıda "vay be üçayaksız da ay fotoğrafı çekilebiliyormuş" hayreti içerisinde olduğumu anlatmaya çalıştım. Kaldı ki ismi lazım olmayan bir sitede yazmış olduğunuz konu ile ilgili yazıda siz de tripod'un faydalarından bahsetmişsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında ikimiz de aynı şeyi anlatıyoruz da anlaşamıyoruz.

Ay fotoğrafına mı ihtiyacın var, git kardeşim ay 1/400 ile de çekilir VR lensin ve fotoğraf işleme konusunda bilgin varsa. (bunu gerçekten denedim)

İyi bir ay fotoğrafı mı çekeceksin o zaman üçayak kuracaksın, bu işin formülüne uyacaksın.

Mükemmel bir ay fotoğrafı mı çekmek istiyorsun, o zaman dağın başına gidip üçayak kuracaksın.

Bu kadar basit. Konu karşısında bu kadar dik duruşunuzu yada üçayak veya ekipmanlara bu kadar karşı oluşunuzu anlamakta zorlanıyorum. Kaldı ki bir önceki yazıda "vay be üçayaksız da ay fotoğrafı çekilebiliyormuş" hayreti içerisinde olduğumu anlatmaya çalıştım. Kaldı ki ismi lazım olmayan bir sitede yazmış olduğunuz konu ile ilgili yazıda siz de tripod'un faydalarından bahsetmişsiniz.

:) pekala teşekkür ederim.... can alıcı noktayı vurgulamışsınız. insanları ''vay be üçayaksız da ay fotoğrafı çekilebiliyormuş'' kıvamına getirmek yanlış, yoksa makineyi sabitlemek işin aslıdır her zaman.fotoğraftan, hayattan zevk alalım, ekipmana odaklanıp işin özünden uzaklaşmayalım''

:) saygılar sunarım

okumayanlar ' bu arkadaş orda başka burda başka mı konuşuyor' demesiner diye şöyle de demişim o makalemde:

Sürekli tripodla gezme şansımız olmadığına göre biraz tutuş/nefes egzersizi yapacağız, biraz lensin titreşim engelleyicisine biraz da enstantaneye güveneceğiz. Aslolan sabit çekimdir. İnternette gördüğünüz o güzel fotolar doğru ışıkta sabit çekimle yapılmışlardır.

Elle çekim yaparken ne yaparsanız yapın, bir miktar titreşim olacak, bu da keskinlik kaybı demektir. Unutmadan tekrar edeyim sabit çekimlerde titreşim engelleyiciyi kapatın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esasında iyi fotoğraf genelde üçayak ile gelir manzara fotoğrafında da tavsiye eder bazı ustalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esasında iyi fotoğraf genelde üçayak ile gelir manzara fotoğrafında da tavsiye eder bazı ustalar

Kaldi ki isin asli fotograf makinesini titretmeden fotograf cekebilmektir. Sonucta boyle bir ekipman varken neden olabildigince isi garantiye almayalim? Sonucta hammaliyesini yapmak ya da yapmamak bizim elimizde... Ucayaksiz olmaz mi? Elbette olur ama uc ayakla daha iyi olur... Ayni canon iyidir ama nikon daha iyidir gibi... Sonsuza kadar gider bu mevzu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Neden? Ne zararı var?

Not: Bilgiler için teşekkürler. :)

Lensteki titreşim engelleyici elde çekimler için fayda sağlar sabit yani tripodlu çekimlerde makina zaten sabit olacağından titreşim engelleyici devreye girdiğinde sarsıntı yaratacaktır faydadan çok zararı olucaktır tabiri caizse o yüzden sabit çekimlerde titreşim engelleyici OFF konuma alınır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensteki titreşim engelleyici elde çekimler için fayda sağlar sabit yani tripodlu çekimlerde makina zaten sabit olacağından titreşim engelleyici devreye girdiğinde sarsıntı yaratacaktır faydadan çok zararı olucaktır tabiri caizse o yüzden sabit çekimlerde titreşim engelleyici OFF konuma alınır..

Teşekkürler bilgi için. :) . Nex'imin lenslerinde açma kapama opsiyonu yoktu; bu lenslerde olması ilginç gelmişti, bu opsiyonu verdilerse bir nedeni vardır diye düşünmüştüm, ama biraz arayıp cevabını bulamamıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

titreşim engelelyici büyük salınımları küçültür özellikle geniş açıda nerede ise görünmez olur. ama tripodda zaten salınım yoktur bu sefer titreşim engelleyici motorunun sebep olacağı küçük titreşimleri görürürz. uzun odakta ve uzun polamada bu görünür hale gelebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.