İçeriğe git

NIKON D600 ile CANON EOS 6D arasında tercih yapmak gerekirse...

kadir alpago

Recommended Posts

Ramiz, telelenslerde Canon daha ucuz. 400-800 mm arasındaki lensleri bir kıyaslarsan farkedersin.

O sınıf özel kullanım için olduğundan kıyaslamadım , hani 24 ile 200 arası bize daha çok hitap ediyor kullanıcı kitlesi yoğunlukta diye

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

AF başarısından kastım sadece doğruluk değil hızda önemli bir etken.

Canon lar hep motorlu lens olduğu için daha hızlılar.

Gövdeden motor her ne kadar hayat kurtarıcı bişey olsada yavaş kalıyor bu bir gerçek.

Hadi 50mm de 100mm de bunu çok hissetmeyiz ama söz konusu 400-500mm lik lens olunca insanlar AF-S lens arıyor.

+ birde fiyat eklenince insanların Canon tercih etmesi gayet normal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon sadece şu fantastik 800 mm lensinde pahalı diğerlerinde hep daha ucuz , acaba ben mi konuyu anlayamadım ?

iw46.jpg

b64l.jpg

n1em.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

AF başarısından kastım sadece doğruluk değil hızda önemli bir etken.

Canon lar hep motorlu lens olduğu için daha hızlılar.

Gövdeden motor her ne kadar hayat kurtarıcı bişey olsada yavaş kalıyor bu bir gerçek.

Hadi 50mm de 100mm de bunu çok hissetmeyiz ama söz konusu 400-500mm lik lens olunca insanlar AF-S lens arıyor.

+ birde fiyat eklenince insanların Canon tercih etmesi gayet normal.

"İnanıyorum ki AF konusunda Canon biraz daha başarılı bir gövde."

Ben inanmıyorum Gökhan

Demiştim.

Gövde değil, lens motorlu olduğu için hızlı deseydin beni bu kadar yormazdın.

Yazdığını okuyan insanları da yanlışa sevketmezdin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon sadece şu fantastik 800 mm lensinde pahalı diğerlerinde hep daha ucuz , acaba ben mi konuyu anlayamadım ?

iw46.jpg

b64l.jpg

n1em.jpg

Bunlar yeni lensler Ramiz. Bizim kastettiğimiz tele grubu 1995-2009 yılları arasındakı modeller.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar yeni lensler Ramiz. Bizim kastettiğimiz tele grubu 1995-2009 yılları arasındakı modeller.

Peki :) O zaman güncel zaman üzerinden konuşursak canon lensler daha ucuz mantığı çürümüş olurmu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"İnanıyorum ki AF konusunda Canon biraz daha başarılı bir gövde."

Ben inanmıyorum Gökhan

Demiştim.

Gövde değil, lens motorlu olduğu için hızlı deseydin beni bu kadar yormazdın.

Yazdığını okuyan insanları da yanlışa sevketmezdin.

Abi zaten olayın neden bu kadar üstünde durdun onuda anlamadım :D

Benim ki gözleme dayalı tahmin sadece, herhangi bir dayanağı yok.

Ayrıca AF başarısı dedin mi siz ne anlam alıyorsunuz bilmiyorum ama ben; doğru netleme, hız, ses gibi tüm kriterleri göz önüne alırım.

Nikon mesela bir cihaz çıkarttı süper doğru netliyor. Zifiri karanlıkta yardımcı ışıksız bile x-ray ile doğru yeri bulup netliyor diyelim.

Ancak günümüz AF hızına yetişemiyor diyelim. Bana sorarsanzı doğru netleme kadar, hızlı netlemede önemli bir husus.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi zaten olayın neden bu kadar üstünde durdun onuda anlamadım :D

Benim ki gözleme dayalı tahmin sadece, herhangi bir dayanağı yok.

Ayrıca AF başarısı dedin mi siz ne anlam alıyorsunuz bilmiyorum ama ben; doğru netleme, hız, ses gibi tüm kriterleri göz önüne alırım.

Nikon mesela bir cihaz çıkarttı süper doğru netliyor. Zifiri karanlıkta yardımcı ışıksız bile x-ray ile doğru yeri bulup netliyor diyelim.

Ancak günümüz AF hızına yetişemiyor diyelim. Bana sorarsanzı doğru netleme kadar, hızlı netlemede önemli bir husus.

Niye üstünde bu kadar durdum?

Şimdi Gökhan, burası Nikonseverlerin buluştuğu bir yer, burada Nikon'un eksiğini yazacağın zaman abdestin sağlam olacak, elinde bilimsel veri olacak. Bunu git bir Canon sitesinde yaz hiç iplemem, onların egosunu tatmin edersin. Senin tahmin dediğin şeyi bu konuda bilgisi az olan biri okuyup sonra her forumda yazıyor, al sana Nikon'un AF sistemi kötü. Yok öyle yağma, kaç yıldır bu sitedeyim, işkembeden atma bilgilere karşı savaşıyorum, şarlatanlığa ise hiç tahammülüm yok. Bundan dolayı olmayan bir şey yazıldığında konuyu didiklerim, var da ben bilmiyorsam bu sayede öğrenirim.

AF başarısı dendiği zaman zifiri karanlıktaki netleme hızı anlaşılmaz, o sadece özel projeler için kullanılabilecek bir sistemdir, tıpkı IR fotoğrafçılığını günlük olarak kullanmadığın gibi. AF başarımından standart olarak kabul edilmiş seviyedeki ışığın altında kontrast farkı belli bir seviyedeki noktanın en hızlı şekildeki netlemesi anlaşılır. Doğru netleme yanlış netleme olayı ise tamamen başka bir başlık altında incelenir. Bugün Canon'un son modellerinde bulabildiğimiz hareketli obje takip sistemi yıllardır Nikon gövdelerde 3D tracking olarak zaten kullanılıyordu; başarım deyince bizim kastettiğimiz budur. Eğer hızınız yeterli olmazsa zaten 3D tracking sistemini tasarlayamazsınız. Vahşi hayat fotoğrafçılarını inceleyin son 2 yılda; yavaş olarak bilinen D800'ün aslında saniyedeki çekim hızının yavaş olduğu (36 mp lik sensörden gelen datayı işleyip kaydetmenin zorluğu), asılnda netleme konusunda çok iyi olduğu, bundan dolayı crop faktörsüz bile olsa adamların bu gövdeyle hareketli vahşi kuşları, çitaları fotoğrafladğını görürsünüz; yanılmayın, adamların tek derdi 3D tracking. AF konusunda bana göre gayet iyi olan bir 1DXs Mark bilmemkaç, 5D Mark üçyüzotuzüç ve 7D nerde kaldı şimdi?

Yani demem o ki, yanlışa eğer yanlışsa yanlış diyelim, doğruya aynı şekilde. Sokakta duyduğumuzla, yüzlercesi türeyen Türk forum sitelerindeki hayalet bilgilerle insanları yanıltmayalım.

Bu sitede "bana göre" çok değerli insanlar var. Neden değerli biliyor musunuz, az yazıyorlar ama öz yazıyorlar, yazdıklarında doğruluk payı oldukça yüksek, eksik bir bilgi var ise o konuda çok dikkatli davranıp yazmıyorlar. Bilmediği konuda "bilmiyorum" diyebilen bu insanlar bana göre aklına gelen her şeyi yazandan bin kat değerlidir. Sitede yeni olan arkadaşlar için yazayım, bunlar; Ertan hoca, ümit hoca, Fatih Mecit hoca.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Niye üstünde bu kadar durdum?

Şimdi Gökhan, burası Nikonseverlerin buluştuğu bir yer, burada Nikon'un eksiğini yazacağın zaman abdestin sağlam olacak, elinde bilimsel veri olacak. Bunu git bir Canon sitesinde yaz hiç iplemem, onların egosunu tatmin edersin. Senin tahmin dediğin şeyi bu konuda bilgisi az olan biri okuyup sonra her forumda yazıyor, al sana Nikon'un AF sistemi kötü. Yok öyle yağma, kaç yıldır bu sitedeyim, işkembeden atma bilgilere karşı savaşıyorum, şarlatanlığa ise hiç tahammülüm yok. Bundan dolayı olmayan bir şey yazıldığında konuyu didiklerim, var da ben bilmiyorsam bu sayede öğrenirim.

AF başarısı dendiği zaman zifiri karanlıktaki netleme hızı anlaşılmaz, o sadece özel projeler için kullanılabilecek bir sistemdir, tıpkı IR fotoğrafçılığını günlük olarak kullanmadığın gibi. AF başarımından standart olarak kabul edilmiş seviyedeki ışığın altında kontrast farkı belli bir seviyedeki noktanın en hızlı şekildeki netlemesi anlaşılır. Doğru netleme yanlış netleme olayı ise tamamen başka bir başlık altında incelenir. Bugün Canon'un son modellerinde bulabildiğimiz hareketli obje takip sistemi yıllardır Nikon gövdelerde 3D tracking olarak zaten kullanılıyordu; başarım deyince bizim kastettiğimiz budur. Eğer hızınız yeterli olmazsa zaten 3D tracking sistemini tasarlayamazsınız. Vahşi hayat fotoğrafçılarını inceleyin son 2 yılda; yavaş olarak bilinen D800'ün aslında saniyedeki çekim hızının yavaş olduğu (36 mp lik sensörden gelen datayı işleyip kaydetmenin zorluğu), asılnda netleme konusunda çok iyi olduğu, bundan dolayı crop faktörsüz bile olsa adamların bu gövdeyle hareketli vahşi kuşları, çitaları fotoğrafladğını görürsünüz; yanılmayın, adamların tek derdi 3D tracking. AF konusunda bana göre gayet iyi olan bir 1DXs Mark bilmemkaç, 5D Mark üçyüzotuzüç ve 7D nerde kaldı şimdi?

Yani demem o ki, yanlışa eğer yanlışsa yanlış diyelim, doğruya aynı şekilde. Sokakta duyduğumuzla, yüzlercesi türeyen Türk forum sitelerindeki hayalet bilgilerle insanları yanıltmayalım.

Bu sitede "bana göre" çok değerli insanlar var. Neden değerli biliyor musunuz, az yazıyorlar ama öz yazıyorlar, yazdıklarında doğruluk payı oldukça yüksek, eksik bir bilgi var ise o konuda çok dikkatli davranıp yazmıyorlar. Bilmediği konuda "bilmiyorum" diyebilen bu insanlar bana göre aklına gelen her şeyi yazandan bin kat değerlidir. Sitede yeni olan arkadaşlar için yazayım, bunlar; Ertan hoca, ümit hoca, Fatih Mecit hoca.

Yaw Mehmet abi anlatamıyorum galiba :D

Sanırım Canon un AF si daha başarılı dedim.

Bu tamami ile benim gözleme dayalı düşüncem. X forumdan Y nin yorumu, A mahallesinden B nin incelemesine dayanaraktan geliştirdiğim bir düşünce değil.

Bu sene nerdeyse hiç bir spor müsabakasına gitmesemde gittiğimde maç kadar fotocu abileri de izlerim.

Açık bir gerçek varki %70+ fazlası Canon kullanıyor.

Tercih sebebi; gövde ucuz, lens ucuz.

Da abi adam 1Dx kullanıyor, Mark3 kullanıyor, 300mm, 500mm, 329484mm lens kullanıyor hani benim gibi 70-200 alamamışta 80-200 kullansa tamam anlıcam maddiyat sebebini de adam zaten en pahalısını almış :D

Tercih sebebi; x1.6 faktörü

De adamların büyük çoğunluğu FF cihaz kullanıyor?

Geriye kafamda 2 sebep kalıyor;

1- Demek ki bu zıkkımın AF si başarılı. iso su başarılı yada DR de başarılı diye gövde almaz basın tayfası.

2- Canon her zamanki gibi yapmış reklamını vermiş basının eline canikonlarını da ulan tüm dünyada bunu nasıl yaptı?

AF konusundaki anlaşmazlığımızda anlayış farkımız var.

Sen profesyonel sin ben amatörüm.

Bana AF başarımı dedin mi, hem zıng diye netleyeni hem şahin gibi keskin netleyeni anlarım.

Süper hızlı ama doğru netleyemeyen (yada tam tersi) lens veya gövde benim gözümde AF de başarısızdır.

Yolda zapdedilmeyen Corvetten ziyade, güvenle yolda giden Audi A6 yı tercih ederim :D

Birde benim marka farnlığım yok. Pentax kullanırken pentaxturkiye de pentax eleştirdim, burda nikonu, canontürk de canonu eleştiririm yani hiç sıkıntı değil.

Pentaxın AF konusunda ki başarısızlığı,

Nikonun gereksiz pahalılığı ve kullanıcı düşmanlığı,

Canon un bayonet ayıbı ve adam akıllı ölçüm sistemi olmaması benim değil onların ayıbı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Senin ayıbın var Gökhan. Daha önce de dedim, burası Nikontürk, söylediğin gerçek değilse tepki alırsın, en başta benden.

Diğer yazdıklarına daha önce cevap verdim, artık tekrar yazmanın bi geçerliliği yok bende.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Senin ayıbın var Gökhan. Daha önce de dedim, burası Nikontürk, söylediğin gerçek değilse tepki alırsın, en başta benden.

Diğer yazdıklarına daha önce cevap verdim, artık tekrar yazmanın bi geçerliliği yok bende.

Ayıp mı :D Görende diyecek ki formun ortasında Nikon a sövdüm :D

Yanlışın var, cahilliğin var de bari ayıp ne yahu :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Canon 7D modeline kadar yüzde 18 gri mantığıyla çalışan siyah beyaz ölçüm sistemiyle çalışıyordu. Bu modelden sonra "bana göre" Canon ölçüm sisteminde ilerleme kaydetmiştir. Bu modele kadar olan dönemde Nikon açık ara öndedir. Nikon'un ölçüm sistemi filmli zamandan bu yana RGB olarak geliştirilmiştir.

Canon'un spor ve etkinliklerde daha çok kullanılmasının sebebi daha verimli olması mıdır gerçekten? Bir de maliyetleri bilimsel olarak kıyaslarsak acaba ne çıkar ortaya? Bahsedilen platformlarda ekipmanların kimler tarafından satın alındığını iyi irdelemek lazım. Hiçbir medya patronu sponsorluk olmadıktan sonra gidip Nikon ekipman almaz. Aklın yolu birdir, Nikon ekipman gerek gövde gerekse lens olarak Canon'dan daha pahalıya gelir. çektiği fotoğrafta kalite+çekim anındaki konfor+diğer tercihleri arayan fotoğrafçıdır, medya patronu için standartlar seviyesindeki fotoğraf yeterlidir. Futbol karşılaşmalarında sahanın kenarının bembeyaz olmasının sebebi netleme hızı değil, toplam maliyettir. Eğer öyle olsaydı transport firmaları paraya kıyıp sadece Volvo çekici alırlardı.

Bana göre bugün için Nikon ile yarışabilecek Canon ölçüm sistemi 1Dx modelinde de kullanılan ölçüm sistemidir. Aynı sistem 7D modelinde de kullanılmıştır. Bu sistemden daha önceki sistemleri "ben" Nikon'daki karşılığı ile kıyaslamam bile. Eğer bir D200 üzerindeki eski teknolojiyi kastediyorsanız aynı şekilde Canon cephesinde de aynı yılın ve aynı segmentin makinesini görmek isterim, adil olan budur.

Ha bu fark deve midir, yaptığınız işe göre değişir; bazen mesleğinizi kurtarırsınız bu hızdan dolayı, bazen de işinizden olursunuz, tabii hobi olarak bunu yapmıyorsanız.

Netleme hızındaki eksiklik, Nikon'un piyasadki telelenslerinin bir bölümünün hala motorsuz olması faktörüdür. O Canon FD, EF, EFS gibi teranelerle müşterisini ....kerken, Nikon kullanıcısı hala elindeki 80 yılların lensiyle yoluna devam edebiliyordu, varsın biraz yavaş netlesin, zararı yok. Son yıllarda AFS versiyonları üretilince bu kez de çok pahalı bahanesine sığındık. Doğru, pahalı, keşke ucuz olsa da futbol sahalarının kenarları martı tuvaletine dönüşmese.

üstat, üstaaaaatttt...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olmayan bir şeyi "sana göre" doğru gibi söylemek ayıp değil midir?

Fikir beyan etmek neden ayıp olsun ki?

Ben senin hakkında ya Mehmet abi de şöyle böyle adama benziyor dersem tamam haklısın ayıptır terbiyesizliktir.

Ancak ha Canon un AF si Nikon dan iyi gibi demişim, ha haftasonu fenerbahçe karabükspor u yenecek gibi demişim.

İkiside gözleme dayalı tahmindir veya görüştür.

En başından dediğim gibi herhangi bir teknik dayanağı olmayan tamamı ile benim gözlemime dayalı bir tespittir.

Ertan Abi de aslında düşüncemi doğrulamış.

Canon vakti zamanında iyimiş, milletde alışmış bugün Nikon onun kadar iyide olsa yüzüne bakmıyorlar hali ile...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D600'ün çift kart desteğinden kimse bahsetmedi acaba sadece benim mi işime yarıyor , duruma göre birine raw diğerine jpg kaydediyorum , bazende kapasite arttırımı için kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 kullanırken çift kart olayı iyi bir özellik olarak gelirdi, akıllıca bir hamle.

D700 e geçince çift kart olayı hakkatten önemli bir mevzuymuş dedim.

Aradan geçen bir kaç aydan sonra sizin mesajınızı görünce "çift kart diye bir olay vardı değil mi?" diye sordum kendi kendime.

önemli bir olay, ancak bir kaç saat içinde yüzlerce fotoğraf çekmiyorsan olmasada oluyor yani.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 kullanırken çift kart olayı iyi bir özellik olarak gelirdi, akıllıca bir hamle.

D700 e geçince çift kart olayı hakkatten önemli bir mevzuymuş dedim.

Aradan geçen bir kaç aydan sonra sizin mesajınızı görünce "çift kart diye bir olay vardı değil mi?" diye sordum kendi kendime.

önemli bir olay, ancak bir kaç saat içinde yüzlerce fotoğraf çekmiyorsan olmasada oluyor yani.

Kendin için önemli bir çekim yaptığımızı düşünelim bir daha gidemeyeceğimiz bir yer veya bir olay , çektik ettik vs. eve geldik pc ye taktık kartı baktık birşey yok kart bozulmuş o zaman işte ararız ikinci yuvayı , bildiğim kadarı ile D800 ve D4 de çift slot olması lazım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendin için önemli bir çekim yaptığımızı düşünelim bir daha gidemeyeceğimiz bir yer veya bir olay , çektik ettik vs. eve geldik pc ye taktık kartı baktık birşey yok kart bozulmuş o zaman işte ararız ikinci yuvayı , bildiğim kadarı ile D800 ve D4 de çift slot olması lazım

Abi onlar çok anormal durumlar.

Adam akıllı kaliteli bir kart, normal bir kullanımda bozulma ihtimali çok çok düşük.

Kalitesiz ucuz kart ve üstüne gelişi güzel kullanılan, lap diye çıkartılan, takılan bir kartın bozulması kullanıcı hatasıdır bu gibi durumlarda 2 slot değil 5 slotta olsa o kullanıcının suçudur.

2004-2005 gibi windows tabalı bir telefonum vardı o zamanlar kullanmaya başlamıştım SD kartları.

O yıllardan beridir kullanırım daha 1 tane hafıza kartım, usb belleğim hiç birşeyim bozulmamıştır.

Düzenli kullanan bir kullanıcının başına gelebilecek en büyük problem bir gün kartı PC ye taktığınızda PC kartı okumaz biçimlendirmem lazım der.

Farklı PC lerde denersiniz yine olmazsa yapacak şey bellidir.

Formatlanır, sonra data kurtarma programları ile datalar geri kurtarılır. Biraz uğraştırır ama iyi bir ders olur.

PC ye harici olarak bağladığım hiç bir kartı güvenli çıkart menüsünü kullanmadan çıkarmam.

MAC ve Linux işletim sistemlerinde bağlanan bir aparat hep önce bağlantısı kesilir, sonra çıakrtılır ve son derece basittir.

Windows da ise sağ alt köşede küçücük bir ikon koyduklarından kimse dikkate almaz ve langur lungur takar çıkartır. O sebepten de saçma sapan yazılımsal hatalar yüzünden insanlar yarı yolda kalır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Giriş ve ev kullanıcı seviyesi hariç olmak üzere, bana göre günün tüm modellerinde çift kart yuvası gereklidir. Dosya boyutları o kadar büyüdü ki, gerek yazma hızı, gerekse kapasite probleminden dolayı tek kartlı makineyle işe çıkmaya korkar olduk. Ciddi çekimlerimde birinci kart yuvası sıkıştırmasız 14 bit raw, ikinci kart yuvası yine sıkıştırmasız jpg olarak ayarlıdır. Güven meselesi abi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Giriş ve ev kullanıcı seviyesi hariç olmak üzere, bana göre günün tüm modellerinde çift kart yuvası gereklidir. Dosya boyutları o kadar büyüdü ki, gerek yazma hızı, gerekse kapasite probleminden dolayı tek kartlı makineyle işe çıkmaya korkar olduk. Ciddi çekimlerimde birinci kart yuvası sıkıştırmasız 14 bit raw, ikinci kart yuvası yine sıkıştırmasız jpg olarak ayarlıdır. Güven meselesi abi.

Mehmet hoca demek istediğimi hemen anladı :) Şimdi profosyonel olsanız tamam denecek ama , unutmalayalım ki amatörler içinde değerli fotoğraflar her zaman vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Katılıyorum.

Olması avantaj, ama olmasa da olur...

Ha iş yapıyorsanız olması hayat kurtarır. Ancak çoğumuz gibi börtü böcük, uçanı kaçanı çeken için varsın olmasın.

Tamamı ile ne yapacağınızla alakalı.

D7000 varken iyidi güzeldi, kendimi güvende hissediyordum.

Şimdi D700 var. İlk başta burun kıvırsamda yine gözüm kapalı arkama bakmadan çekiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.