İçeriğe git

Ürün Fotoğraf Çekimi

Recommended Posts

En son çalıştığım işyerinde yaptığım iş bu idi. Firmanın websayfası, ürün kataloğu, kullanım kılavuzları, montaj şemaları için gerekli ürün çekimini yapıyordum. Ve tabii patronun ucuz diye tercih ettiği Canon ekipmanla!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir çok e ticaret sitesinin sattığı ürünlerin fotoğraflarını çektim, bazı tanınmış e ticaret sitelerine de ürün cekimlerini yapabilmek üzere kendi bünyelerinde fotoğraf eğitimleri verdim. Açık yüreklilikle söyliyeyim ürün çekimi ciddi iştir lakin bazı iş yerleri henüz bu bilince varabilmiş değiller bütçesiz ucuza iş yaptırmak peşindeler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki hiç daha önce ürün fotoğrafı çekmemiş biri olarak şöyle bir soru sorsam...

Bu iş gerçekten de ''bazı'' ürün çekimi yapan kişilerin dillendirip budaklandırdığı kadar maşa katli ve asla girilmemesi gereken bir alan mıdır? Geçenlerde bir forum da bunun tartışması yaşanmıştı. Bende sessizce dinledim olup bitenleri. Bir e-ticaret sayfasında ürün fotoğrafı çeken biri ''bu alana girecek kişinin en az 10 yıllık fotoğraf birikimi olması gerekiyor. Yoksa asla bu alanda başarılı olamaz '' gibi bir cümle kurdu ki bana göre tamamen hayal ürünü ve safsata dan başka bir şey değildi..

Tamamen atıyorum 2 sene içerisinde fotoğraf çekim konusunda kendini geliştirmiş belli argümanlara sahip belli teknik bilgileri iyi analiz edip kavramış buradaki gibi değerli ve iyi ustalardan dersler öğütler almış ve bunları beynine işleyerek kendini geliştirmiş kişiler bu işe giremez mantığımı doyuyor bur dan?

O kişinin dediği gibi gerçekten de fotoğrafa illaki yıllarını vermesi mi gerekiyor ürün çekimi yapabilmesi için. Kaldı ki fotoğraf tutkunu biriyse zaten yıllarını halen veriyor demektir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekeceğiniz ürüne, hitap ettiğiniz kesime göre değişir.

Bir mercedes fotoğrafÇısıyla bir fiat, lada fotoğrafÇısı aynı değildir.

En keskin ve zor örneği vereyim:

En zor dalı kuyumculuk ürünleridir, taş, mücevherat, altın gibi. Eğer belli bir markanın ürünlerini Çekiyorsanız sadece ışıklandırma iÇin 20-40 bin euroyu bulan bir sisteme sahip olmalısınız. Ama taklit ürünleri basit bir webshop ta sergileyecekseniz, amaÇ sadece ürünün nasıl bir şeye benzediğini anlatmak ise, basit bir Çadır ve 2-3 paraflaş yeterlidir. Bazen sürekli ışık kaynağı olarak tasarrfu ampulleri bile yeter.

Yani ne kadar para o kadar köfte. Ama o köfteyi tadacak kişinin hayatında ne kadar ve kaÇ Çeşit köfte yediği, nasıl bir damak tadına sahip olduğu en büyük etkendir.

Aynı şeyi gelin-damat fotoğrafÇılığında da yaşamıyor muyuz? İsminin sonuna photography yazan bu sektöre girmiş. Bazen 250, bazen 2500 liralara bu iş yapılıyor. İşte o isminin yanına photography yazanlara "ben dijital değil, dia film istiyorum, Çünkü dinamik aralık benim iÇin Çok önemli, al şu filmli makinayı ve benim fotoğraflarımı bununla Çek" diyesim geliyor. Bana göre hiÇ tereddüt etmeden filmli makinayı kabul edebilen, bununla hatasız fotoğraf Çekebilenin hakkıdır o photography kelimesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abiye katılıyorum, mücevherattan bahsetmişken eklemek istediğim bir şey var ki artık 3d ortamda çok daha güzel işler çıkartılabiliyor yani yavaş yavaş ürün çekmek gibi bir kavram kalmayabilir özellikle takı katagorisinde sizlere kendi denememi göstermek isterim 3D olarak.

1511037_10151927627947956_563944144_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi kesınlıkle öyle tabi. Zaten dedıgın gibi çok alakasız bir sektörden örneklemek gerekir ise köfteden bahsettiğin için köfteden gideyim :)) köfteci ramiz den bayilik alabilmenin koşulları çokkk başkayken sıradan bir köfte dükkanı açmak çok ama çok kolay. Aradaki köftenin lezzet farkını sadece ''köfteden anlayan '' görebiliyor :)

Sıradan bir e-ticaret sayfası için mercedes çekimi veya mücevher çekimlerinde bilgi birikim çok ta gerekli değil anlamını çıkarttık.

Peki bu tür e-ticaret sitelerinde çalışacak veya bu sektöre girecekler için dikkat edilmesi gereken 10 kuralı sıralamak istesek bunlar neler olabilirdi? Ekipman seçimi vs değil de daha içe dönük daha çok teknik yönden bir sıralama yapar isek mesela

Fatih seninde fikirlerini merak ediyoruz ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abiye katılıyorum, mücevherattan bahsetmişken eklemek istediğim bir şey var ki artık 3d ortamda çok daha güzel işler çıkartılabiliyor yani yavaş yavaş ürün çekmek gibi bir kavram kalmayabilir Özellikle takı katagorisinde sizlere kendi denememi gÖstermek isterim 3D olarak.

a>

ürün fotoğrafçılığı Ölmez, yada en azından Ölmemeli.

Bazen bir ürün alırken onun 3D ortamda çizilmiş fotoğraflarını gÖrüyorum yani orjinali değil, PC de hazırlanmış resim ve hiç hoş olmuyor.

3D olayına karşıyım ben. Ne aldığımı gÖrmem lazım.

Misal X bir ürün alacağım farzedelim ki Logitech MK520 klavye.

Bunu google a yazdığımda ilk logitech in sitesi çıkıyor ve logitech de 3D resim olayı var.

ürünü anlayamıyorum içime sinmiyor. Aynı şeyi gÖrsellerde aratıyorum ve sadece büyük resimlere bakıyorum.

Bu sayede kullanıcı incelemerinde çektikleri hiç bir işlem gÖrmemiş amatÖr fotoğraflar çıkıyor, işte o zaman hah bu iyimiş diyorum.

3D olayı dolandırıcılık bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saat fotoğrafçılığı da çok belalı. En steril odada bile çekim yapsan aletin üzerine ufacık tüyler tozlar yapışıyor, sonra tam bir gününü Photoshop'a ayırıyorsun. Saatler çok yansımalı ve camları düz ve parlak olduğu için en ufak toz bile rahatsız ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi kesınlıkle öyle tabi. Zaten dedıgın gibi çok alakasız bir sektörden örneklemek gerekir ise köfteden bahsettiğin için köfteden gideyim :)) köfteci ramiz den bayilik alabilmenin koşulları çokkk başkayken sıradan bir köfte dükkanı açmak çok ama çok kolay. Aradaki köftenin lezzet farkını sadece ''köfteden anlayan '' görebiliyor :)

Sıradan bir e-ticaret sayfası için mercedes çekimi veya mücevher çekimlerinde bilgi birikim çok ta gerekli değil anlamını çıkarttık.

Peki bu tür e-ticaret sitelerinde çalışacak veya bu sektöre girecekler için dikkat edilmesi gereken 10 kuralı sıralamak istesek bunlar neler olabilirdi? Ekipman seçimi vs değil de daha içe dönük daha çok teknik yönden bir sıralama yapar isek mesela

Fatih seninde fikirlerini merak ediyoruz ;)

Kadir, bunları buraya yazarsan bütün tüyoları vermiş oluruz, sen resmen bedava kurs istiyorsun burada :)

ürün fotoğrafçılğı için bana göre kesinliklebir temel kurs alınmalıdır.

Beyaz dengesi konusuna vakıf oluncak. Yanlış beyaz dengesi müşteriyi yanıltır.

ürünün türüne göre değişmekle birlikte bir miktar renk-kontrast artırılır, böylece bol salçalı karelerle ürünün albenisi artar :)

Risksiz bir iş için raw çekilip "bana göre" capture nx2, canoncular için Camera raw ile işlenip en doğru beyaz dengesi, geniş dinamik aralık ve keskinlik elde edilir: Müdahaleler raw iken yapılacak ki kalitede kayıp olmasın, jpg haline müdahale mümkünse hiç edilmeyecek.

Işık kaynakları çok iyi yumuşatılacak, bu yumuşatma aynı zamanda çok homojen olacak. Yumuşatma için kullanılan ekipmanlar beyaz dengesine etki etmeyecek, tümü aynı malzemeden olacak.

Hızlı ve profesyonel bir çalışma için decupe den kaçınılacak, bunun için ışık mekanizması çok doğru kurulacak. Ne istediğini bilen müşteri decupeli kareleri sevmez.

ürüne göre değişen bazı sahtekarlıklar vardır: örneğin bir yemek çekimi yapıyorsanız malzemeler asla yenecek kıvama kadar pişirilmez. Her zaman için az pişirilir, böylece malzemeler ölmez, daha canlı görünürler, daha yeşil, daha kırmızıdırlar mesela. Aynı şekilde çekimi yapılacak bu yemeğin üzerine bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürülür, böylece daha parlak-canlı bir hal alır.

Cam eşya çekiliyorsa bunun için kesinlikle bir kurs alınmalı. En zor olanlardan biridir bu dal.

- Mehmet Köse tarafından düzenlendi
edit: imla
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saatlerin 10.15 göstermesinin psikolojik sebepleri var aslında. E-ticaret sitelerinde fotoğrafçı olarak çalışacak isen elinde daha önceden cektiğin örnek fotoğraflarının olması şart şöyle de bir durum var ki 900tl ye çalışmaya razıysan seni bünyesine alacak bir çok yerde var. Piyasadaki insanlardan iğrenmeye başladım açıkcası. Bolca deneme yapmalısın, ışık ile oynamalısın, bir firma için evde masa lambası ile yaptığım deneme çekimini paylaşayim sizinle, örnek olsun.

1669649_10151966805212956_1510978595_o.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kadir, bunları buraya yazarsan bütün tüyoları vermiş oluruz, sen resmen bedava kurs istiyorsun burada :)

ürün fotoğrafçılğı için bana göre kesinliklebir temel kurs alınmalıdır.

Beyaz dengesi konusuna vakıf oluncak. Yanlış beyaz dengesi müşteriyi yanıltır.

ürünün türüne göre değişmekle birlikte bir miktar renk-kontrast artırılır, böylece bol salçalı karelerle ürünün albenisi artar :)

Risksiz bir iş için raw çekilip "bana göre" capture nx2, canoncular için Camera raw ile işlenip en doğru beyaz dengesi, geniş dinamik aralık ve keskinlik elde edilir: Müdahaleler raw iken yapılacak ki kalitede kayıp olmasın, jpg haline müdahale mümkünse hiç edilmeyecek.

Işık kaynakları çok iyi yumuşatılacak, bu yumuşatma aynı zamanda çok homojen olacak. Yumuşatma için kullanılan ekipmanlar beyaz dengesine etki etmeyecek, tümü aynı malzemeden olacak.

Hızlı ve profesyonel bir çalışma için decupe den kaçınılacak, bunun için ışık mekanizması çok doğru kurulacak. Ne istediğini bilen müşteri decupeli kareleri sevmez.

ürüne göre değişen bazı sahtekarlıklar vardır: örneğin bir yemek çekimi yapıyorsanız malzemeler asla yenecek kıvama kadar pişirilmez. Her zaman için az pişirilir, böylece malzemeler ölmez, daha canlı görünürler, daha yeşil, daha kırmızıdırlar mesela. Aynı şekilde çekimi yapılacak bu yemeğin üzerine bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürülür, böylece daha parlak-canlı bir hal alır.

Cam eşya çekiliyorsa bunun için kesinlikle bir kurs alınmalı. En zor olanlardan biridir bu dal.

mehmet abı bilgilerinizden faydanalanmak istiyorum sadece :) hee illa ücretli olur diyorsan onada varım :))))))

Fatih aslında düşünmüyorum değil. yani fotoğrafı gerçekten sevdiğim ve severek fotoğraf çektiğim için bende sizin gibi para kazanıyım bir yandan istiyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet hocanın dediğine bir örnek. Adam kurduğu bütün ışık düzenini anlatıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki hiç daha önce ürün fotoğrafı çekmemiş biri olarak şöyle bir soru sorsam...

Bu iş gerçekten de ''bazı'' ürün çekimi yapan kişilerin dillendirip budaklandırdığı kadar maşa katli ve asla girilmemesi gereken bir alan mıdır? Geçenlerde bir forum da bunun tartışması yaşanmıştı. Bende sessizce dinledim olup bitenleri. Bir e-ticaret sayfasında ürün fotoğrafı çeken biri ''bu alana girecek kişinin en az 10 yıllık fotoğraf birikimi olması gerekiyor. Yoksa asla bu alanda başarılı olamaz '' gibi bir cümle kurdu ki bana göre tamamen hayal ürünü ve safsata dan başka bir şey değildi..

Tamamen atıyorum 2 sene içerisinde fotoğraf çekim konusunda kendini geliştirmiş belli argümanlara sahip belli teknik bilgileri iyi analiz edip kavramış buradaki gibi değerli ve iyi ustalardan dersler öğütler almış ve bunları beynine işleyerek kendini geliştirmiş kişiler bu işe giremez mantığımı doyuyor bur dan?

O kişinin dediği gibi gerçekten de fotoğrafa illaki yıllarını vermesi mi gerekiyor ürün çekimi yapabilmesi için. Kaldı ki fotoğraf tutkunu biriyse zaten yıllarını halen veriyor demektir :)

üst düzey firmalar zaten üst düzey adamları arar bulur. sen ben gibi orta direklere ise sıradan firma ürünleri kalır ki zaten bunlar genelde internette ne bileyim katalogda düşük çözünürlüklü halleri ile kullanacakları fotolar ister. basit bir düzenek ve doğru bir aydınlatma ile kit lensle bile çekilir u tarz fotolar. çok da zahmetli değildir. ama patron sana binlerce vida dübel incik boncuk verir çek diye illa ki yorar. 10 yıllık birikim işi sıradan işlerde gerekmez.

bu fotoyu koliden yaptığım soft box ta çektim şip şak hem de. http://www.flickr.com/photos/kesimburak/11802935444/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Saat fotoğrafçılığı da çok belalı. En steril odada bile çekim yapsan aletin üzerine ufacık tüyler tozlar yapışıyor, sonra tam bir gününü Photoshop'a ayırıyorsun. Saatler çok yansımalı ve camları düz ve parlak olduğu için en ufak toz bile rahatsız ediyor.

çekim yaptığın alanda yer varsa saate yakın ufak bir vantilatör koy, hava akışı sağlayarak üzerine toz yapışmasını engellersin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çekim yaptığın alanda yer varsa saate yakın ufak bir vantilatör koy, hava akışı sağlayarak üzerine toz yapışmasını engellersin...

İmkansıza yakın saatte toz olmaması. Steril oda lazım herşeyden önce (tertemiz diyelim, steril demeyelim). Makro çektiğin için mutlaka sağında solunda toz tanesi görüyorsun. Parmak izi olmayacak vs.. Ama vantilatör yardımcı olur elbette.

• Harika 1
  • Beğenmedim 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.