İçeriğe git

nikon d7000

Emrah Uçar

Recommended Posts

Şuanki piyasa şartlarına bakarsak bence FF

Evet D7100 ondan iyi ama atla deve değil. D400 çıktığında da D7100 ün üstüne 1 adım ekleyeceklerini düşünürsek yine sonraki adım FF olmalı düşüncesindeyim.

Ben de öyle düşünüyorum aslında. Şu anda D7000imle mutlu bir izdivacımız var, anlaşıyoruz, mutluyuz. :) Ama bu segmentten sonrası sanırım DX gövdelerin sonu. Hani ufak ufak lenslere yatırım yaparken FX gövdeleri de hesaba katmak, ileriye dönük yatırım yapmakla alakalı düşünmek de lazım. Gene de zaman var daha...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olaya ff olarak değil de, d7000'in ileriki yıllarda yetmediği noktada f/p oranına bakardım. Eğer afiş vs ile uğraşmıyorsam ve benim için en az gürültü önemliyse dx formata devam derim. çünkü nereden baksanız fiyat fakı fayda farkını her zaman katlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olaya ff olarak değil de, d7000'in ileriki yıllarda yetmediği noktada f/p oranına bakardım. Eğer afiş vs ile uğraşmıyorsam ve benim için en az gürültü Önemliyse dx formata devam derim. çünkü nereden baksanız fiyat fakı fayda farkını her zaman katlıyor.

Dediğim gibi D7000 ile mutlu mesuduz, ama bazen insanın aklı ister istemez üst düzey makinelere kayıyor. Sonuçta ticari bir amaç gütmüyorum, fotoğraf beni mutlu ettiği için fotoğraf çekiyorum. Ondan belki ileride -ki ilerisinden kasıt seneler ile alakalı- teknoloji yenilemek, sensÖr yenilemek adına bir girişimde bulunabilirim o arada da hani sınıf atlayayım mı diye düşünürüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben de aynı fikirdeyim D7000 kullanıcıları için D7100'e geçmek pek anlamlı olmaz, daha doğrusu aradaki maddi külfete değmez. ancak benim gibi d7000 sahibii olmayanlar için değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

her ne kadar kendimiz bilgisayarda daha iyilerini yapabilecek olsak da bahsettiğiniz farklar dışında built-in hdr özelliği de güzel bi özellik bence. dpreviewdaki kullanıcılardan da bu özelliğin beklediklerinden çok daha güzel sonuçlar verdiğini söyleyenler var.

benim için D7100 ü düşünmememin en önemli sebebi muhtemelen hiçbir zaman FF segmentine geçiş yapmayacak olmam. haliyle almışken piyasadaki en iyi dx gövdelerden birini, belki birincisini(?) alıp ömrünü tamamlayana kadar kullanayım diye düşünmeye başladım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Orçun, body ler arasında böyle bir hiyerarşi sıralaması olduğunu var saydığınızı anlıyorum. O zaman sırayla rakamları takip edin!

Koca gövdeyi taşımak imkansız olduğunda Nikon1 pek ala yerinde bir terfi olabilir.

Videoya ağırlık vermek istediğinizde D7000 den sonra D5300 oldukça uzun sıçratır sizi.

Kuş çekmeye merak sardığınızda bir FF body niz olsa bile, D7000 çok yerinde bir terfi olur!

Donanım konusunda sadece lenslere, aydınlatmaya, filtrelere yapacağınız yatırım miktarı sizi bir adım öne taşır. Terfi ettirir mi? O bile şüpheli.

Donanıma takılmayın, yarım saat internette fotoğraf izlemek bile daha çok terfi sağlayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

+1

"Ayinesi iştir kişinin, gövdeye bakılmaz" diyebiliriz belki. :)

Tabi bir de şu var; söz konusu D7000 olunca bu kadar rahat konuşuyorum. İtiraf etmeliyim ki elimde bir D90 olsaydı belki bu kadar rahat terfiden bahsedemez ve bir hedef arayışında olabilirdim. Kanımca bir başka husus da şu; bazı şeyler vardır ki yıllandıkça şarap gibi değeri artar. Her eşya böyle olmasa da fotoğraf makineleri bence bu türden eşyalardır. Yıllanmış 30 yıllık makinesini dolaptan çıkartıp, ancak bir bebeğe gösterilebilecek bir şefkatle makinesini kullanan bir tanıdığım vardı. çok imrenmiştim onun o haline. Demek istediğim de böyle bir şey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Orçun, body ler arasında böyle bir hiyerarşi sıralaması olduğunu var saydığınızı anlıyorum. O zaman sırayla rakamları takip edin!

Koca gövdeyi taşımak imkansız olduğunda Nikon1 pek ala yerinde bir terfi olabilir.

Videoya ağırlık vermek istediğinizde D7000 den sonra D5300 oldukça uzun sıçratır sizi.

Kuş çekmeye merak sardığınızda bir FF body niz olsa bile, D7000 çok yerinde bir terfi olur!

Donanım konusunda sadece lenslere, aydınlatmaya, filtrelere yapacağınız yatırım miktarı sizi bir adım öne taşır. Terfi ettirir mi? O bile şüpheli.

Donanıma takılmayın, yarım saat internette fotoğraf izlemek bile daha çok terfi sağlayabilir.

sevgili atalay,

daha önce sizinle D5xxx serisi mi yoksa D7xxx serisi mi diye soran bir arkadaş yüzünden konuştuğumuzu hatırlıyorum. hatta bu mevzu uzar, ben türkiye'ye geldiğimde oturalım da bir çay sohbetinde konuşalım demiştim. O zaman da teknolojisinin daha yeni olmasından dolayı soruyu soran arkadaşa D5xxx serisi bir makine almasına vesile olmuştunuz.

Sizin gibi bilgili birinin bile gövdeler arasında hiyerarşik yapı olmadığını söylemesi enteresan bir durum. gerçi sanırım numaralardan yola çıkarak böyle bir tespitte bulunma hatasına düştüğünüzü tahmin ediyorum. Kaldı ki sizin de gayet iyi bildiğiniz ve ortalama bir internet bilgisi ile araştırma yapacak her kullanıcının da karşısına çıkacak bir bilgidir. Belli başlı DSLR üreticileri, tüketici gruplarına göre ürünlerini sınıflar. Kabaca ele alacak olursak amatör, yarı profesyonel, profesyonel ve üst düzey diye düşünebiliriz. Dolayısı ile kullanıcının yetenek ve kullanım kabiliyeti arttıkça bir üst segmentteki makineleri kullanma ihtiyacı gayri ihtiyari olarak doğmaktadır. Dolayısı ile bu noktada D7000/D7100 arasında bir terfinin mantıksız olacağı konusunda ERTAN bir yorumda bulundu, elbetteki mantıklı bir söylemdi bu. Kaldı ki D7100 teknolojiye ayak uydurulmuş bir D7000 olduğuna göre aynı ürün yelpazesinde bulunmaktadır. Yani D7000 makinenizi D7100 ile terfi etmeniz ne kadar mantıksız ise D3200 makineyi satıp D3300 almak o kadar mantıksızdır.

Benim burada Ertan arkadaşımıza sormak istediğim asıl soru D7xxx kullanıcısının bundan sonra bir yenilemeye gittiğinde ne tip bir gövde alması ile alakalıydı. Bunu sorarken biraz da burada kaydı olsun, istedim böyle bir sorunun. yoksa D610'un uzun soluklu bir makine ve kullanım açısından D7000'den becerikli olduğunu bilmediğimden değil. Elbette bir gün gelecek elinizdeki makine ne olursa olsun gerek teknolojik gerekse kabiliyet olarak size yetmemeye başlayacak. Böyle bir durum yaşanmayacak derseniz sizin hala NOKIA 3310 telefonunuz olduğundan şüphe ederim. bu da onun gibi bir şey aslında. :)

Sizin tavsiyenize uyarak D7000 gibi bir makineyi D5300 gibi bir makineye terfi ettirmek gibi bir konuyu düşünmem, siz de pek böyle bir şeyi fazlaca topluluklar içinde dillendirmeyin isterseniz. Ha bu arada demek istediğiniz "makine alsan ne olur, ekipman alsan ne olur yeteneksizsin" gibi bir aşağılama veya iğneleme ise -ki böyle olduğunu düşünmüyorum ben- bunu da sizinle tartışacak değilim. Muhtemelen iş yoğunluğunuzda tam olarak kavrayamadınız benim demek istediğim konuyu. Gene de hiç işime yaramayacak olsa da, cahilce ve bilgisizce de bulsam yazdıklarınızı tavsiyeleriniz kulağımın bir köşesinde olacak, teşekkür ederim.

size donanım konusuna takılmadan, mutlu internetten fotoğraf izlemeler dilerim. kaldı ki buna benden çok ihtiyaç duyduğunuz kanaatindeyim.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

+1

"Ayinesi iştir kişinin, gÖvdeye bakılmaz" diyebiliriz belki. :)

Tabi bir de şu var; sÖz konusu D7000 olunca bu kadar rahat konuşuyorum. İtiraf etmeliyim ki elimde bir D90 olsaydı belki bu kadar rahat terfiden bahsedemez ve bir hedef arayışında olabilirdim. Kanımca bir başka husus da şu; bazı şeyler vardır ki yıllandıkça şarap gibi değeri artar. Her eşya bÖyle olmasa da fotoğraf makineleri bence bu türden eşyalardır. Yıllanmış 30 yıllık makinesini dolaptan çıkartıp, ancak bir bebeğe gÖsterilebilecek bir şefkatle makinesini kullanan bir tanıdığım vardı. çok imrenmiştim onun o haline. Demek istediğim de bÖyle bir şey.

Önder kardeşim, bu da senin gÖrüşün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 den piyasada bulunan (dx gövdeler içinde) geçmeye değecek bir gövde bence yok.

Kimisi için D7100 mantıklı gelebilir, filtresiz sensör, performansını çok bilmesemde + x1.3 çarpan, daha başarılı AF sistemi güzel şeyler.

Ancak herkese hitap edecek, herkesi cezbedecek, aradaki farkı verdirecek bişey değil.

Ancak kuşçu olsam + çarpan faktörü ve daha başarılı bir AF sistemi yüzünden kesinlikle geçmek isterdim.

D400 için şimdi konuşmak ne derece doğru olur, tartışılır.

Ancak benim tahminim D7100 ün az bişey daha iyisi olacaktır. + sınıfının avantajları.

Kimisine mantıklı bir seçenek gelir, kimisine gelmez. Eğer D400 ile D7100 arasında ciddi fark olmazsa (ki ne olacak zaten...), aradaki ciddi fiyat farkınıda hesaba katınca D400 bile mantıklı bir seçenek gelmeyecektir.

Tabiki hepsi benim varsayımlarım D400 rivayetleri konusunda zerre miktar bilgi sahibi değilim.

Sadece günümüz tüketim yaşamına göre D400 ün D7100 den ciddi anlamda üstün olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orçun bey söylediklerimin hiç biri kişisel değil.

Buraya yazılanlar, özellikle de bu konuya merak sarmış, yatırım yapma aşamasında olanlar için oldukça önemli geri bildirimler.

Şu sorduğunuz soru, "bir D7000 kullanicisi makinesini terfi etmek istese bundan sonra almasi gereken segment FF formatinda mi olmalidir sizce yoksa ne gibi bir govdeyi tercih etmelidir?" kural soran ve kural koyan bir soru şekli. Verilecek her farklı yanıt, diğer yanıtın yanlış olduğu izlenimi oluşturacaktır.

Dolayısı ile tek ve doğru cevabı olmayan bir soruyu okuyacak insanların olumsuz etkilenmelerini önlemek üzere yanıtlamaya çalıştım.

D7000 çok ama çok özel makinedir, onun üzerine terfi arayan çarpılır :)

Şaka değil, on kişi D7000 den sonra Hasselblad keser desek satışları patlama yapar!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay bey,

Soruyu sorarken genel bir mantık sisilesi içerisinde hatalar yapmış olabilirim. aslında başlı başına iki souyı tek bir cümle yapısı içerisinde toparlamaya çalışırken bir hata yapmış olabilirim.

Asıl sormak istediğim; günümüzde DX formatlı makineler içinde D7000'den sonra, DX gövdeler arasında alternatifi var mıdır yoksa FX gövdelere geçmek daha mı mantıklıdır? bu kadar basit aslında.

Ertan arkadaşın bilgisine inandığımdan onun bu konuda ne düşündüğünü merak ettim. Sonuçta D7000 için ana başlık gibi bir halmış durumda ve D7000'e geçmek isteyen olduğu kadar D7000'i de terfi edecek birileri olabilir diye bunu burada konuşmak istedim. Kaldı ki Ertan da ziyadesi ile cevap verdi, D7000 sonrası FX makinelere terfi edebileceğini söylemesi benim için kafiydi. Kaldı ki D400 ve D610 FX formatlı gövdelerdir. Dolayısıyla D7000 için günümüzde DX formatlı başka bir makineye geçmek çok mantıklı değil. Ertan arkadaşın bu tespiti hem D7000 alacaklara hem de satacaklara faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

D7000 terfi edilmeyecek yada vazgeçilmeyecek bir gövde değildir. Kaldı ki şu anda D600 bir makine elime geçse hemen satınalırım, D610 için ise satınalmamak için patinaj çekiyorum... :) Hatta bir arkadaş D800 makinesini satmaya çalışıyordu (şu anda ismini hatırlayamadım arkadaşın, kendisinden özür dilerim). Şayet gövdeyi satınalmayı teklif edebilirim ama bu arkadaşın işine çok gelmeyeceğinden teklifte bulunmadım. Ama aklım da kalmadı değil hani.

DX gövdeler ile FX gövdeler arasında farkı şöyle anlatabilirim size; bildiğiniz gibi yurt dışında çalışıyorum ve dört ayda bir türkiye'ye geliyorum. Türkiyede olduğum süreler için araç kiralıyorum ve çok da önemsemiyorumdum durumu. Genelde renault fluence gibi araçlar kiralıyordum, genel amaç aracın beni bir yerden bir yere taşımasından öte değildi ve ilgi de duymam arabalara. Bu durum çok uzun bir süre devam etti ta ki bir gün BMW kiralayana kadar. BMW'nin vermiş olduğu hissiyat daha rahatlık haricinde bir de güven duygusu vardı.

D7000'den terfiyi sanırım Gökhan YAZICI daha iyi anlatacaktır. bildiğim kadarıyla Gökhan yeni terfi etti D7000'den. farkları o daha iyi anlatacaktır.

Hesselblad olayına gelirsek sonuçta ticari bir üründür, parası olan alabilir. Araba kullanmak için nasıl ehlilik belgesi isteniyorsa, araba satın almanız için ehliyetiniz olması gerekmez. sonuçta istediğiniz makineyi parayı verip almanız için bir engel yoktur. isteyen istediği makineyi parayı bastırıp alabilir. ama ben hangi makineyi almalıyım diyene aklımızın erdiği, bilgimizin yettiği kadar bir iki çift laf ederiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de bir yerlerde D400 FX olacak diye okumuştum ya da hafızam beni yanıltıyor olabilir. D7200 şu anda tahmin edebildiğim kadarıyla piyasanın pek beklediği ve ihtiyacı olan bir gövde değil. sanırım D7200 olursa ilk başta D600 kullanıcıların D610'a karşı duydukları tepki gibi olacaktır. gene enteresan günler yaşatacaksın bize NIKON...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şahsımca, d7000 i bırakacaksam gidebileceğim tek durak d6xx dir. ama gel gelelim her bir lensi bir makine fiyatına ff grubunun.. lense gücüm yetse geçerdim. geçene kadar en iyisi d7000 dir. :)

bu arada 2. el düşeş bir 60mm nano alıyorum kısmetse. belki ff nin ilk adımı olur.. aslında yanına bir 24-120 ayarlayabilsem ff ye bu gün geçerim. 2lens neyime yetmesin, ama dünya para be.

bu arada 7100 7200 bakanlara hiç gerek yok, fiyatı iyiyken d7000 alın öbür alacaklarınızdan artan para ile lens alırsınız diyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 EISA 2011-2012 ödüllerinde “En iyi ileri seviye DSLR fotoğraf makinesi†seçilmişti. Her sene bu bayrak yarşını farklı marka ve model makine alacaktır kuşkusuz. En' lerden bir makine kullanmak bana haz veriyor ama çekilen resimlerin kalitesi daha da haz veriyor. Bir hobi olarak fotoğraf çekimiyle uğraşıyorum o nedenle makinem bana fazlasıyla yetiyor ve uzun vadede de yetecek görünüyor. İleride nasıl bir durum oluşur ki d7000 bana yetmez hiç bir fikrim yok. 1 yıldır makinemle içli dışlıyım ve öğrenecek çok şey var...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son 1-2 aydır işler baya bir yoğun boş zamanımda beynen 404 erör verdiğimden dünyadan kopuk yaşıyorum.

D400 çıktı mı?

çıktıysa sitede niye konusu açılmadı?

Eğer çıkmadıysa D400 ün fx çıkma ihtimali olmamalı. FX olursa tüm segmentler alt üst olur.

2 sene sonra birde D7650 çıkartır oda fx olur herkes rahat eder.

D2xx serisi (200,300 vs) DX sınıfının amiral gemisi.

Onları FX e geçirmek saçma olur. FX e geçerse D600 ün üstümü olacak? Altımı olacak?

D600 ün altı olmaz, yani daha neyi kırpacakda aha makine yaptım diyecek?

D600 ün üstü olacakca D600 ve serisini alanların suçu günahı neydi?

uzun lafın kısası en iyi DX gövde olmak zorunda.

Ancak ilk çıkacağı dönemde sınıfının en iyisi olacağından absürt bir fiyatı olacaktır. Türkiye şartları, dolar/euro/petrol/buğday kurları göz önüne alındığında en az 1 sene D7000 alternatifi olamaz.

Parası olana olur, iş yapana olur ama fantazi yapana olmaz.

D7000 den terfi etmiş biri olarak şahsi yorumum.

Mantıken bakacak olursak; D7000 den terfi etmek için bugün bir sebep yok. Tahminim yarın da olmayacak. Temiz 2 sene daha kullanıcısını hiç bir darboğaza sokmadan götürür düşüncesindeyim.

Benim gibi fantezi arayan gözü ile bakarsak; Cebinizdeki paraya endeksli olarak D7000 den D700e de geçilir, D600e de, D3100 e de yani fantezi sonuçta bu, merak, heyecan farklı bir tanımı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D400 tam kare olmayacak büyük ihtimalle.

Bu arada, D400'ü çıkarmadan D7200'ün çıkma ihtimali var diyorlar. Bravo diyorum Nikon'a, hakkaten bravo...

Ben uzun süredir "sadece daha iyi iso performansı" yüzünden bir D300sx, D300xs, D400 beklentisi içindeyim. Benim işimi bir D7000, D7100 türü gövdeler görmüyor maalesef. Yanlış anlaşılmasın, bunlar kötü makinalar değil, sadece sahaya çıktıığınızda bir D100, D200, D300, D300s'in verdiği konforu vermiyor. Gerek hızla erişilmesi gereken tuşlar ve bunların yeri, gerek hızlı ana kontrol mantığı, gerekse ele oturuş tarzı açısından (D600 serisi de dahil olmak üzere) bunu söylüyorum. Belki biraz dinazorum, ama semi profesyonel segmentin bazı olmazsa olmazları vardır; bunların en önemlisi de en hızlı erişimdir.

Uzun süre D300 ile FF yanında olması gereken APS-C zorunluluğunu giderdim. Beklentim bir yeni model idi, ama gelmedi. Geçici de olsa D300'ü satıp D300s aldım ama iso performansı olarak arada büyük bir fark göremedim. Bu gövdenin bana tek artısı videosu oldu, çünkü iso'daki fark hiç de kayda değer değildi. Yani hala bekliyorum. Ama artık ümidim kalmadı. Sanırım TC1,7 yerine TC1,4 alıp 70-200'ün ardına takarak bu APS-C'yi terkedip D800 ile yoluma devam etmem gerekiyor. çünkü işim bunu gerektiriyor.

Ertan hoca haklı, Nikon kendi bacağına sıkıyor.Tıpkı rakibi gibi daha alt segmentteki kar marjının yüksekliğini farketti ve oraya yatırım yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ben de bir yerlerde D400 FX olacak diye okumuştum ya da hafızam beni yanıltıyor olabilir. D7200 şu anda tahmin edebildiğim kadarıyla piyasanın pek beklediği ve ihtiyacı olan bir gövde değil. sanırım D7200 olursa ilk başta D600 kullanıcıların D610'a karşı duydukları tepki gibi olacaktır. gene enteresan günler yaşatacaksın bize NIKON...

Kaynaklarda en başından D400, DX bir gövde olacak diye yazıldı-çizildi. D7200 güncellemesi ise mevcut D7100' deki yetersizliklerin (Seri çekimde yetersiz tampon bellek örneğin) giderildiği ve pro kullanıcıların ihtiyacı olan üst seviye DX gövde için piyasaya çıkacak diye yazılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ben uzun süredir "sadece daha iyi iso performansı" yüzünden bir D300sx, D300xs, D400 beklentisi içindeyim. Benim işimi bir D7000, D7100 türü gövdeler görmüyor maalesef. Yanlış anlaşılmasın, bunlar kötü makinalar değil, sadece sahaya çıktıığınızda bir D100, D200, D300, D300s'in verdiği konforu vermiyor. Gerek hızla erişilmesi gereken tuşlar ve bunların yeri, gerek hızlı ana kontrol mantığı, gerekse ele oturuş tarzı açısından (D600 serisi de dahil olmak üzere) bunu söylüyorum. Belki biraz dinazorum, ama semi profesyonel segmentin bazı olmazsa olmazları vardır; bunların en önemlisi de en hızlı erişimdir.

Uzun süre D300 ile FF yanında olması gereken APS-C zorunluluğunu giderdim. Beklentim bir yeni model idi, ama gelmedi. Geçici de olsa D300'ü satıp D300s aldım ama iso performansı olarak arada büyük bir fark göremedim. Bu gövdenin bana tek artısı videosu oldu, çünkü iso'daki fark hiç de kayda değer değildi. Yani hala bekliyorum. Ama artık ümidim kalmadı. Sanırım TC1,7 yerine TC1,4 alıp 70-200'ün ardına takarak bu APS-C'yi terkedip D800 ile yoluma devam etmem gerekiyor. çünkü işim bunu gerektiriyor.

Ertan hoca haklı, Nikon kendi bacağına sıkıyor.Tıpkı rakibi gibi daha alt segmentteki kar marjının yüksekliğini farketti ve oraya yatırım yapıyor.

üstat Merhaba;

Bana göre de artık Nikon, PARA PARA PARA demeye başladı.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstat Merhaba;

Bana göre de artık Nikon, PARA PARA PARA demeye başladı.

Selamlar,

Canon her eve bir fotoğraf makinesi sloganlarıyla her kesimin maddi gÜcÜne uygun bir çok model yaparak bugÜnlere geldi ve gelir olarak 1. sıraya oturdu. Nikon'da birincilik koltuğuna oturmak için bunu yapmaya başladı bir sÜredir. özllikle şu "I am Nikon" akımı ile bÜyÜk reklam yaptı. Ama sonuç olarak Nikon ile aramızdaki masumiyet biraz daha öldÜ =)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okuduğum yorumdan sonra bende yeniden (ilk kararım olan) D7000 de karar kıldım.

Hafta sonu bir tanede ben alacağım.

Hayırlı olsun Muhammet bey.

Hangi yorum anlamadım. O nedenle soruyu şöyle sorayım, neden bir D800 değil, bir D5100 değil, bir Nikon 1 değil?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun Muhammet bey.

Hangi yorum anlamadım. O nedenle soruyu şöyle sorayım, neden bir D800 değil, bir D5100 değil, bir Nikon 1 değil?

Hocam merhabalar,

Size sorularını hakkında açıklama yapayım, sizde konu hakkında fikirlerinizi beyan ederseniz sevinirim; öncelikle bu siteye üye birçok kişiye göre fotoğrafçılık konusunda en amatörlerden birisi olduğumu düşünüyorum.

Yaklaşık 2,5 3 aydan buyana Slr makina almayı düşünüyorum, marka tercihim Nikon olduğundan Nikon ürünlerini hakkında gerek arkadaşlarımdan bilgiler aldım gerekse internet üzerinde araştırmalar yaptım.

İlk kriterim (malum amatör olduğumdan) fiyat idi.Aslını sorarsanız fotoğraf çekmeye pek vaktim de olmayacak bunu biliyorum.

Yıllarca Canon A510 kullandım, sonrasında giriş seviyesi digital makinalar kullandım artık Slr makina almam gerektiğini düşünüyorum.

İlk olarak Nikon un 3000 ve 5000 serilerini inceledim, sonrasında biraz daha yukarıya çıktım D7000 modelini inceledim ve onda karar kıldım.

Tavsiye üzerine bir ara 5200 modelini almaya karar vermiştim (bu başlık altında ilk sayfalarda hayyam pasajındaki bir fotoğarafçı bey ile diyaloğumu paylaşmıştım.) fakat gönlüm D7000 den yana olduğundan bi süre beklemeye aldım, şimdi ise yeniden D7000 almaya karar verdim.

Neden 5100, ya da 5200 değil der iseniz; evet bu modeller de özelik olarak D7000 e yakın ya da hemen hemen aynı.

fakat D7000 in kasasının sağlam oluşu, ele daha iyi oturması, 18 105 kit lens ile satılması vs. benim için geçerli tercih sebebi oldu (diğer modellerin boyutları bana çok ufak geldi.)

Neden FX bir D800 değil diyor iseniz şuan için ayırdığım bütçenin üzerine çıkıyor oluşu.

Saygılar sunuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.