İçeriğe git

nikon d7000

Emrah Uçar

Recommended Posts

Merhaba,

Daha öncede bahsettiğim gibi haftasonu D7000 i aldım ve yaklaşık 250 civarında fotoğraf çektim.

Birşey dikkatimi çekti, özellikle gökyüzü fotoğraflarında köşelerde karartı var.

Ne dersiniz, yanılıyormuyum?

Özgür Martı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Daha öncede bahsettiğim gibi haftasonu D7000 i aldım ve yaklaşık 250 civarında fotoğraf çektim.

Birşey dikkatimi çekti, özellikle gökyüzü fotoğraflarında köşelerde karartı var.

http://www.kursatkarabulut.com/dersler/terimler/vignetting.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

D7000 almayı düşünen arkadaşlar için bir yazı yazayım.

D7000lerde yağ sıçratma problemi var. Kesin, net. (Hepsinde var mı bilemem. Tahminimce var.)

Yağ sıçratma konusunu uzun süre araştırdım. Yağ sıçratabileceğinin farkında olarak 1 ay önce sıfır aldım. Şöyle bir test uyguladım: Makineyi aldıktan sonra ksık diyaframda deneme çekimi yaptım. Kusursuz lekesiz. Sonra lens değiştirmeden tozdan uzak tutarak doğrudan eve gittim. 1/8000 hızında 200 seri çekim foto çektim. Kenarlarda bir iki küçük leke oluştu (kısık diyaframda) Evin içinde makineye toz saldırmadıysa; yağ sıçratıyor alet. Aldığım yerle almadan önce ücretsiz sensör temizliği için anlaştığım için sorun yok.

Yağ problemi büyük bi problem değil. Nedeni:

1- Ara sıra sensör temizliği yapTIRın, sildiklerinde bir dakikada geçiyor.

2- Yağ olmasa bile lens değiştirirken toz giriyor. Her makineye... Ve yağ gibi lekeler oluşturuyor kısık diyaframda.

Dışarıda lens değiştiriyorsanız ne kadar korumaya çalışsanız da toz giriyor. Şu anda DSLR sahiplerinin %90ının sensöründe D7000in yağ lekeri gibi lekeler var farkında değiller. Denemesi bedava: Hiç sensör temizliği yapmamış olanlar, alın kısık diyaframa (f/22 f/36 gibi), sabit renkli (ör.gökyüzü) bi foto çekin, görürsünüz. Göremediniz mi, biraz zum yapın dikkatlice fellik fellik arayın. Aa oradalar, di mi...

D7000 almadan önce D5100ümde kısık diyaframda çektiğim fotolarıma tekrar baktım. İğrenç lekeler varmış meğer. Hiç dikkat etmemişim farkına varmamışım veya lensin önündeki toz sanmışım.

Yani yağ veya toz, sensörünüz kirleniyor. D7000de her dslrda ister istemez olan toz problemine ek olarak, yağ problemi var. Yağı temizletirken tozu da aradan çıkarmış oluyorsunuz. :)

Eeee, sonuç? D7000 alınır mı peki diyorsanız. Fiyatına göre dehşet bir alet. Alın, aldırın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

her lensin belli diyafram ve odak değerinde vinyet olur. kafaya takmayın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSLR kamera hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kişi alıyor eline D7000' i ve görÜşlerini çağımızın bilgi çöplÜğÜ internet'e yazıveriyor. Bunu yaparken de; Acaba bu bilgi yanlış olur da bu ÜrÜnÜ alacak başka birilerini yanıltır mıyım diye dÜşÜnmÜyor bile. Keşke, internette yazılan bilgilerin doğruluğunu kontrol eden bir sistem olsaydı da biz de bu kadar uğraşmasaydık. Neyse özetle: İnternette her okuduğunuza inanmayın. Bir çok kaynaktan bu sorunu teyit etmeden, değil kamera hiçbir ÜrÜn hakkında kötÜ dÜşÜnmeyin. Elbette sorun da olabilir ama bu tip cihazlarda hata oranı milyonda 5-6' yı geçmez diye dÜşÜnÜyorum. Elektronik eşya Üretiminde çok tecrÜbeli Mehmet hocamız da belki bize bu tip cihazların Üretimindeki hata oranı ile ilgili bir bilgi verebilir.

D7000 gibi bir kameranın Manuel netlemeye imkan vermemesi diye birşey söz konusu bile olamaz. Sadece kullandığınız lense göre (AF-S ve AF) elle netlemenin nasıl yapılacağını bilmeniz gerekli.

Hocam arkadaş karıştırıyor bence o manuel netleme değil manuel diyafram ayarıdır mutlaka :)

Yağ konusuna gelincede her okuyuşumda ne yağmış arkadaş diyorum. Ortada yağlı sensöre ait bir tek örnek görÜnmezken bi ton muhabbeti dönmesi çok enteresan. Valla d7000 sÜper makina alın kullanın yalnız o fiyatlar çok yÜksek bence gerek yok spot alın hatta ikinci el alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam arkadaş karıştırıyor bence o manuel netleme değil manuel diyafram ayarıdır mutlaka :)

Yağ konusuna gelincede her okuyuşumda ne yağmış arkadaş diyorum. Ortada yağlı sensöre ait bir tek örnek görÜnmezken bi ton muhabbeti dönmesi çok enteresan. Valla d7000 sÜper makina alın kullanın yalnız o fiyatlar çok yÜksek bence gerek yok spot alın hatta ikinci el alın.

katılıyorum..

yağ dediğin tozun kuzeni. tozdan nasıl kurtuluyorsan yağdan da kurtulursun. odak hatası varsa af tuning var.. sorun ne yani ? d 7000 otobanda porsche, arazide hummer, şantiyede kamyondur :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.google.com.tr/search?q=d7000+oil+spots&hl=en-GB&source=lnms&sa=X&ei=bQwWU-PJEeX9ygP54ICQDg&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=360&bih=531&dpr=3

7000'deki yağ sorunu için bir tane örnek yok, çok haklısınız. 100lerce var. d600'de de hic sıkıntı yoktu (!), bu yüzden alelacele d610 piyasaya çıktı ve davalardan sonra Nikon d600lerin perde sistemini yenilemeye başladı. Bunlar hep sokak dedikodusu :) Yok bişey hadi bakiyim dağılın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

a>

Fotoğrafın sol tarafında silik bir nokta var ama yağ mı yoksa toz mu bilemedim... Makineyi alalı 2 ay oldu nikon d7000 özgül fotoğrafçılık tan aldım. Ne dersiniz ??

Sensördeki tevasa bir toz olabilir, yada lens veya filtre üzerindeki bir toz da olabilir, keza fotoğraf esnasında ordan geçen bir kuş pisliği, böcek, tanımlamayan uçan bir cisim yada herhangi bir şey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu amma uzamış :) ama yinede ben tecrübelerimi ve acizane fikirlerimi yazmak istedim.

1- D7000 de yağlanma; Evet arkadaşlar D7000 lerde (son serilerini bilmiyorum) yağlanma var. 10k shutterlarda yok denecek kadar azalıyor. Testleri malum yukarda yazılanlar gibi veya başka yöntemlerle yapılabilir. Ancak, sensör üzerinde tozla birleşince hava ile çıkmıyor malesef, ıslak temizlik gerekiyor. Ben swap la hallediyordum ama tecrübesiz iseniz servise temizlettirin. Ortalama her 2000 de bir test yapıp yağlanma varsa yağ donup partikül haline gelmeden temizliği yapılmalı. (geldiyse başka yöntemleri var, uzun pozlama yaparak sensörün ısınmasını sağlayıp swapla temizlemek gibi ama neyse bunlar detay)

Yapılması gerekenler;

Yağ testinden önce lensin ön ve arka optiklerini mutlaka güzelce temizleyin.

Her ortamda lens değiştirmeyin, body üzerindeki lensi sökmeden önce diğerini hazırlayın, bayoneti elinizle kapatın hatta aşağı bakacak şekilde tutun. Zaman önemli..

çıkatrrığınız lensin kapaığını hemen kapatın yoksa arka optikte biriken veya 70-300 gibi arka optiği hareketli olan lenslerle arkaya kaçan toz tanecikleri bir sonraki lens değişiminde bir zoom in hoop sensörde :)

Tozlu ortmlarda zoom lens kullandığınızda kesinlikle zoom yapmayın. Lensiniz pompa gibi toz çeker :) Sonra her çevirdiğinizde gıcır gıcır sesler gelir J

Sensörü hava ile temizlerken bayoneti mutlaka aşağıya tutun, hatta ben yaklaşık 20 cm aşağıya elektrikli süpürge sabitliyorum, bayonet bölgesinde eksi basınç ve vakum oluşması için.

çantanızı hafta bir elektrikli süpürge ile çektirin.

Ani sıcak soğuk değişimlerine maruz bırakmayın. Soğukta kolunuza takıp gittiğiniz çantayı, sıcacık stüdyoya, salona veya eve girdiğinizde hemen açıp çatur çutur fotoğraf çekmeyin.

Eeee bu kadar şeyi yaparsak fotoğraf çekemeyiz de demeyin. çekin ama dikkat de edin.

Biraz uzun oldu ama ister okuyun ister okumayın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tekrar merhaba,

haftasonu yetkili servise gittim fotoğraflarda hafif silik bir nokta vardı...

Makinemi n11.com dan aldım ve Özgül Fotoğrafçılık/İstanbul'dan geldi... ancak Karfo nun getirdiği ürün olmadığı için servis garanti kapsamında bakmıyormuş. İthalatçı firmanın kendi yetkili servisi varmış oralarda yaptırabilirmişim...

başınıza bÖyle birşey geldi mi? İzmir de ithalatçının yetkili servisi yok ve sÖylediklerine gÖre kargoya verecekmişim İstanbul da kontrol edilecek ve geri gÖndereceklermiş...

ne yapacağımı bilemedim akıl verir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

tekrar merhaba,

haftasonu yetkili servise gittim fotoğraflarda hafif silik bir nokta vardı...

Makinemi n11.com dan aldım ve Özgül Fotoğrafçılık/İstanbul'dan geldi... ancak Karfo nun getirdiği ürün olmadığı için servis garanti kapsamında bakmıyormuş. İthalatçı firmanın kendi yetkili servisi varmış oralarda yaptırabilirmişim...

başınıza bÖyle birşey geldi mi? İzmir de ithalatçının yetkili servisi yok ve sÖylediklerine gÖre kargoya verecekmişim İstanbul da kontrol edilecek ve geri gÖndereceklermiş...

ne yapacağımı bilemedim akıl verir misiniz?

Bence 2 seçenek var.

1-) Bulunduğunuz yerde varsa ve çevrenizdeki fotoğraf otoritelerince tanınmış bir Özel servise gÖtürüp temizletmeniz

2-) Aldığınız yere gÖnderip temizletmeniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Şehir dışında olan kişiler hayyam pasajindaki esnaflara gönderip yaptiriyorlar diye biliyorum, bende makinemi özgül fotografciliktan hayyam pasajindaki dükkanlarindan aldim esnafligindan memnun kaldim iyi insanlardi gonderirsin bakarlar geri gönderirler yeri adresleri belli sadece internet ortaminda değiller, bende de iki nokta gördüm burdaki arkadaslara gosterdim toz dediler özgül fotoğrafcilikta temizlettim.

Birkac tane de ornek fotoğraf eklermisiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.