İçeriğe git

Nikon 70-200mm f/2.8G IF-ED AF-S VR1 ile Nikon 70-200mm f/2.8G IF-ED AF-S VR2 arasındaki farklar nedir ?

Recommended Posts

Arkadaşlar Öncelikle lens'i Nikon D800 de kullanacağım badyi aldım ve üstünde 24-70 var .

Mersin'de Düğün fotoğrafçısıyım ve fotoğraf kalitesi bizi panoromik albüm yaparken ve metrelik fotoğraf basarken çok etkiliyor.

D800'e Nikon 70-200mm f/2.8G IF-ED AF-S VR1 takıp çekimler yaptım az ışıklı ortamdayken bile iso lo 1 olmasına rağmen ışık fazla geliyor. kısaca 2.8 bir lens d800 ile birleşince iso 300 den fazlası az güneşli bir ortamda haram ve katliam.

Benim problemim netlikten ve keskinlikten ibaret.

Şu an 2700 tl ye Nikon 70-200mm f/2.8G IF-ED AF-S VR1 alabiliyorum.

2300 dolar yani günümüze gÖre 5400 tl gibi bir fiyata Nikon 70-200mm f/2.8G IF-ED AF-S VR2 alabiliyorum.

VR2 Kullanma imkanım olmadı Mersinde bir fotoğrafçıda bile yok. VR1 kullandım sonuçlar gayet güzel süper bir lens arkalar kopuyor fotoğraflar net ve keskin .

1. Soru :

VR1 ve VR2 arasındaki farklar ne ?

2.Soru :

VR2'ye verdiğim parayla 2 tane VR1 alırım... Sizce 2700 tl fazla vermeye değecek bir fark yaşarmıyım ?

Şimdiden cevaplar için çok teşekkür ederim .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tek bildiğim ilk versiyonun köşelerinde kararma yaptığı , çok yüzeysel oldu ama bildiğim bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tek bildiğim ilk versiyonun köşelerinde kararma yaptığı , çok yüzeysel oldu ama bildiğim bu.

D800 ile fullframe lensler kullanılır zaten . Yanlışınız var . 18-105 gibi lensler kenarlarda kararma yapar ve fotoğrafı kırpar . Vr1 de kırpma ve kararma yok . :) vr1 zaten full frame :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VR1 versiyonu köşelerde biraz sorunluydu. Yani köşeden köşeye en iyi performans istiyorsanız ilk versiyon biraz dertli ama bana sorarsanız o kadar mükemmel performansa herkesin ihtiyacı yok.

Ben başka birşey önereyim: 70-200mm f4 VR. Bu alet artık referans objektifi oldu. D800 dahil her gövdeyi doyurabilecek bir objektif ve göreceli olarak daha uygun fiyatlı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VR1 versiyonu köşelerde biraz sorunluydu. Yani köşeden köşeye en iyi performans istiyorsanız ilk versiyon biraz dertli ama bana sorarsanız o kadar mükemmel performansa herkesin ihtiyacı yok.

Ben başka birşey önereyim: 70-200mm f4 VR. Bu alet artık referans objektifi oldu. D800 dahil her gövdeyi doyurabilecek bir objektif ve göreceli olarak daha uygun fiyatlı.

Köşeden köşeye demişsiniz ama malesef ne demek istediğinizi anlıyamadım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VRII nin farkları:

- VR2 yani daha yeni nesil titreşim önleyici.

- Köşelerdeki netlik ve kararmanın bertaraf edilmiş olması: VR1 versiyonu APS-C sensörler piyasada cirit attığı dönemde icat edildi, dolayısıyla bu lenste FF sensör için bir arge çalışması yapılmadı. FF sensörler piyasaya girince bu kez VR1 in eksikleri gözü iyi fotoğrafçılar tarafından dile getirilmeye başladı.

- Nano kaplama farkı.

- Silent Wave motorun daha hızlı olması: Netleme gözle görülür büyük hız farkı.

Teknik olarak VRII'nin bir 36 mp sensör için daha uygun olduğunu düşünüyorum. VR1 kullanmış biri olarak 2011 yılında satın aldığım VRII'nin farkını çok iyi biliyorum. Ertan hocanın bahsettiği yeni F4 modeli için ben çok iyi şeyler okumadım. Kendim kullanmadım, sadece nette okuduklarımdan dolayı bunu söylüyorum. En gıcık olduğum tarafı ise bu yeni lensin çıplak satıldığı, tripoda bağlamak istediğinizde haricen bilezik satın almak zorunda olduğunuz. çok saçma bir durum, tıpkı Canon'un parasoley vermemesi gibi anlamsız bir iş. Yani maliyetlerin aşağı çekilmek istenmesi.

Bütçeniz elveriyorsa VRII tereddütsüz alın. Bütçe yetmiyorsa durum başka tabii.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 ile fullframe lensler kullanılır zaten . Yanlışınız var . 18-105 gibi lensler kenarlarda kararma yapar ve fotoğrafı kırpar . Vr1 de kırpma ve kararma yok . :) vr1 zaten full frame :)

Yanlışım yokmuş, Mehmet hoca detaylı bir biçimde yazmış .

VRII nin farkları:

- Köşelerdeki netlik ve kararmanın bertaraf edilmiş olması: VR1 versiyonu APS-C sensörler piyasada cirit attığı dönemde icat edildi, dolayısıyla bu lenste FF sensör için bir arge çalışması yapılmadı. FF sensörler piyasaya girince bu kez VR1 in eksikleri gözü iyi fotoğrafçılar tarafından dile getirilmeye başladı.

- Nano kaplama farkı.

Teknik olarak VRII'nin bir 36 mp sensör için daha uygun olduğunu düşünüyorum. VR1 kullanmış biri olarak 2011 yılında satın aldığım VRII'nin farkını çok iyi biliyorum. Ertan hocanın bahsettiği yeni F4 modeli için ben çok iyi şeyler okumadım. Kendim kullanmadım, sadece nette okuduklarımdan dolayı bunu söylüyorum. En gıcık olduğum tarafı ise bu yeni lensin çıplak satıldığı, tripoda bağlamak istediğinizde haricen bilezik satın almak zorunda olduğunuz. çok saçma bir durum, tıpkı Canon'un parasoley vermemesi gibi anlamsız bir iş. Yani maliyetlerin aşağı çekilmek istenmesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VRII nin farkları:

- Nano kaplama farkı.

Çok teşekkür ederim üstadım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıntı olmadığı için anlamamışım kusuruma bakmayın . Sizede çok teşekkür ederim

TÜM NİKONTÜRK üyelerinede çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hoca bence o objektifin tek derdi yanında üçayak bileziği verilmemesi :) çok keskin bir alet. Nikon yeni gövdelerinin örnek fotoğraflarını bu objektifle çekiyor, daha önce f2.8 VRII kullanıyordu daha çok. Ben şimdi Canon 100-400'ü satıp V1 için f4 VR almayı düşünüyorum. D800'le de iyi gider.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan hoca, bu lensi biraz daha araştırmakta fayda var. Benim Hollanda içi takip ettiğim forumlarda F4-F2,8 kıyaslamasında keskinlik olarak lensi kötülemişler. Bunu tek bir yerde değil birkaç yerde okuyunca ister istemez temkinliyim. Gerçi aralarında fiyat farkı 1,5 katı, bu da büyük bir faktör tabii.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tripod bileziği vermemek nedir arkadaş? Hangi yüzyılda yaşıyoruz? Neyim maliyeti bu?

İş yerinde kimi ekipmanlara takmak için raya montaj aparatı dediğimiz bişey var.

TR de 1 adet plastikten yapılma olanını 10-15TL ye falan satıyorlardı.

Biz çinden metal olanını 1000 tane için tanesini 0.90$ aldık.

Nikon bu lensden 100 tane mi üretecek 1000 tane mi üretecek?

Kaç para tutacak arkadaş o aparat? 1$ 3$ ???

Canon un parasoley vermemesi nasıl mallıksa, Nikon un tripod bağlantı zımbırtısı vermemesi de o derece mallık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şurada incelemesi var . TIKLAYIN

her zoom ve diyafram aralığında NIKON 70-200 F/2.8 VR II, NIKON 70-200 F4 OLANA GÖRE açıkça daha başarılı gÖrülüyor.

Valla şu aralar tek inandığım testler amatÖr kullanıcı testleri.

Bu sitedeki Nikkor 50mm F1.4D ile Sigma 50mm F1.4 EX in kıyaslamasına bakarsanız sonuçlarına çokda inanılmayacağına gÖreceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.photozone.de/nikon_ff/782-nikonafs702004vrfx?start=1

http://www.photozone.de/nikon_ff/511-nikkorafs7020028vr2ff?start=1

Bunlara bakarsanız da 135mm ve 200mm'de fark çok fazla değil (fark olsa da). VRII zaten çok çok iyi, buna itiraz yok. Mesele şu: F4 VR fiyat olarak da kütle olarak da f2.8 VRII'nin yarısı :) Thom Hogan eskiden V1 için 70-300mm VR öneriyordu, şimdi 70-200mm f4 VR öneriyor. V1'in piksel yoğunluğu çok yüksek, bu yüzden telefotoları çok zorluyor.

Gökhan, o üçayak bileziğinin normalde 10$ maliyeti vardır, ama Canikon bunları 100$ ortalamasına satıyor. Kar marjı astronomik olduğu için bazı objektiflere bu bilezikleri koymuyorlar. Canon'un 70-300mm L IS'inde de bu bilezik yok mesela.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.photozone...004vrfx?start=1

http://www.photozone...28vr2ff?start=1

Bunlara bakarsanız da 135mm ve 200mm'de fark çok fazla değil (fark olsa da). VRII zaten çok çok iyi, buna itiraz yok. Mesele şu: F4 VR fiyat olarak da kütle olarak da f2.8 VRII'nin yarısı :) Thom Hogan eskiden V1 için 70-300mm VR öneriyordu, şimdi 70-200mm f4 VR öneriyor. V1'in piksel yoğunluğu çok yüksek, bu yüzden telefotoları çok zorluyor.

Gökhan, o üçayak bileziğinin normalde 10$ maliyeti vardır, ama Canikon bunları 100$ ortalamasına satıyor. Kar marjı astronomik olduğu için bazı objektiflere bu bilezikleri koymuyorlar. Canon'un 70-300mm L IS'inde de bu bilezik yok mesela.

Abi o zamazingo nun sana bana maliyeti 10$ olur.

Adam on binlerce yaptırıyor abi, bu tarz şeyler gerçekten çin de komik fiyatlara mal edilebiliyor.

Türkiye de bile birine 1000$ lık malzeme sat, 10$ lık bir aparatı eşantiyon diye verirler adama :D

çalıştığım firmada mesela 300-500€ ya motor sürücüsü satıyoruz. Müşteri bunu aldığı zaman 2$ lık potansiyometreyi hediye ediyoruz yani onada para isternmez ki :D

Canon da, Nikon da diğerleri de kullanıcısını kollamak gibi zerre miktar bir düşünceleri yok.

Kimi zaman yok Pentax kullanıcı dosttu, yok Nikon kullanıcı dostu derler... Alakası yok.

Dip not: Canon 70-300 sıradan kitlens gibi ufak tefek düşündüm ama değilmiş. De o ne çirkin bir lensdir arkadaş öyle :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Selam herkese yeni konu açmaktansa buraya yazmak istedim 70-200 lens almak istiyorum d610 ile kullanacağım Aklımda Nikon F4 modeli vardı bugün bir tane uygun fiyatlı bir 2. El tamrom 70-200 2.8 vc modeli var 2000 TL gibi bir fiyata alacağım ne yapayım bilemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selam herkese yeni konu açmaktansa buraya yazmak istedim 70-200 lens almak istiyorum d610 ile kullanacağım Aklımda Nikon F4 modeli vardı bugün bir tane uygun fiyatlı bir 2. El tamrom 70-200 2.8 vc modeli var 2000 TL gibi bir fiyata alacağım ne yapayım bilemedim.

2,8 duruma gÖre kurtarıcıdır ama tamron fiyatı iyiymiş 2. versiyon ise alınabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.