İçeriğe git

Bu mümkün mü?

Recommended Posts

Herkese selamlar. Facebook da bir fotoğraf gördüm fotoğrafı yayınlayan ps yapmadığını söylüyor normal çektiğim bir fotoğraf diyor. Yanlız benim aklımın almadığı olay şu Ay nasıl oluyor da yer yüzündeki cisimden daha da büyük gözükebiliyor. Mantığım pek almadı. Bir de aya dikkatli bakınca sanki kırpma var gibi geldi bana. Tam yuvarlak değil alt kısımları zoom yapınca daha bir belirginleşiyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkese selamlar. Facebook da bir fotoğraf gÖrdüm fotoğrafı yayınlayan ps yapmadığını sÖylüyor normal Çektiğim bir fotoğraf diyor. Yanlız benim aklımın almadığı olay şu Ay nasıl oluyor da yer yüzündeki cisimden daha da büyük gÖzükebiliyor. Mantığım pek almadı. Bir de aya dikkatli bakınca sanki kırpma var gibi geldi bana. Tam yuvarlak değil alt kısımları zoom yapınca daha bir belirginleşiyor

https://www.facebook...61885311&type=1

Belki cevap bu olabilir.

<< ALINTIDIR >>

Bazı fotoğraflar ayı nasıl bu kadar büyük gÖsterebiliyor sorusuna yanıt elbette ayı büyütmek değil ama basit bir yaklaşımla ayı büyük gÖsterme hilesi olabilir. Öncelikle yılın belirli zamanlarında -Özellikle medcezir zamanı olan Mart ve Eylül’de- Ay Dünyaya daha yakın oluyor. Ayın büyüklüğü değişmeyeceğine gÖre ayı kadraja büyük bir şekilde alıp, Önünde kadraja dahil olan unsurları (üstteki fotoğrafta ağaÇlar) hesaba katarak geriye doğru gitmek olacaktır. Aydan uzaklaşıldıkÇa ayın büyüklüğü değişmeyecek ama ağaÇlar ufalmaya başlayacaktır. Yukarıdaki fotoğrafta Pete, ağaÇlardan geriye doğru 3km kadar gitmiş ve bu fotoğrafı Çekmiş.

http://www.flickr.com/photos/bobesh14/441871388/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf biraz kötü bir fotoşop gibi dursada kimi zaman ay böyle devasa görünebiliyor.

özellikle ekvatora yaklaştıkça daha da büyüyor.

Ayın dünyaya en yakın olduğu dönemler var, gelgit olduğu dönemler.

O zamanlar ay gerçekten büyür.

Geçen sene miydi ondan önceki senemiydi neydi super moon denilen bişey vardı ay devasa olacak demişlerdi.

Bir heves tripodu kurup beklemiştim ama her zamankinden ufak olmuştu :D :D

Ancak 2-3 ay kadar önce işten çıkıp eve gelirken şahit oldum. Ay yeni çıkıyordu ve gerçekten kocaman görünüyordu ve aynı Recep Abinin verdiği örnekteki gibi 1-2km ötemde binaların üzerinden çıkıp iyice devasa görünüyordu.

Ancak ne yazık ki kameram yanımda değildi :unsure:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Işıkların az olduğu bir tepe bulup tele ile çekimi yapmak lazım ve evet belli vakitlerde daha büyük görünüyor bunada Süper ay diyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.