İçeriğe git

D300

ömer dündar

Recommended Posts

İyi olur, rahatlarsın. İlk etapta biraz gözün korkabilir, makinaya hakimiyet zor olabilir, segment farkı bu. Zamanla aşarsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi olur, rahatlarsın. İlk etapta biraz gözün korkabilir, makinaya hakimiyet zor olabilir, segment farkı bu. Zamanla aşarsın.

Hocam öncelikle neden almak istediğimi yazayım

Ben de 1 adet 50mm ve 1 adet 70-300mm var

Ve bildiğiniz üzere d3100 gövde var bu iki lensi manuel netliyorum ama oda bir yere kadar.

Ben asgari ücretle çalışan biriyim bunların af-s olanları bi dünya para

2.sikayetim ise netleme noktası 11 netleme noktası bazen yetersiz kalıyor.

D300 isteklerimi karşılayacak bir gövde olduğunu düşünüyorum.

Yoksa yanılıyor muyum hocam...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu işin herhangi bir ucu, sınırı, doruk noktası yok. Hali ile sonu da yok. Bugün D300 yarın D500, ertesi gün D3292389439438291

Ben şahsen asgari ücret ile çalışan birisi olsam elimde D3100 + 70-300 + 50mm olsa lenslerimi satar, 18-105mm alırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu işin herhangi bir ucu, sınırı, doruk noktası yok. Hali ile sonu da yok. Bugün D300 yarın D500, ertesi gün D3292389439438291

Ben şahsen asgari ücret ile çalışan birisi olsam elimde D3100 + 70-300 + 50mm olsa lenslerimi satar, 18-105mm alırdım.

Gökhan bence bu bakış açısı yanlış , asgari ücretli olabilir kişi ama ne bilim başka bir masrafı yoktur sigara,alkol kıraathane vs. bir yerlerden hobisine kaynak yaratıyor olabilir, yada belki başka yan gelirleri olabilir.Planlamasını yapıp belli ekipmanlara ulaşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam öncelikle neden almak istediğimi yazayım

Ben de 1 adet 50mm ve 1 adet 70-300mm var

Ve bildiğiniz üzere d3100 gövde var bu iki lensi manuel netliyorum ama oda bir yere kadar.

Ben asgari ücretle çalışan biriyim bunların af-s olanları bi dünya para

2.sikayetim ise netleme noktası 11 netleme noktası bazen yetersiz kalıyor.

D300 isteklerimi karşılayacak bir gövde olduğunu düşünüyorum.

Yoksa yanılıyor muyum hocam...

Fazla düşünme, paran yetiyorsa git al.

Ona ödeyeceğin para benim cebime girmeyecek, ama o makinadaki tuş yerleşimi ve mantığı seni geliştirecek, benim en önemli bulduğum nokta zaten budur. İmaj kalitesi bir D3100'den daha iyidir bana göre her ne kadar D3100 14 mp olsa bile, hele lcd ekranı tam bir facia şu D3100'ün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bence bu bakış açısı yanlış , asgari ücretli olabilir kişi ama ne bilim başka bir masrafı yoktur sigara,alkol kıraathane vs. bir yerlerden hobisine kaynak yaratıyor olabilir, yada belki başka yan gelirleri olabilir.Planlamasını yapıp belli ekipmanlara ulaşabilir.

Ekstra yan geliri olan biri bence asgari ücretle çalışıyorum diye belirtmez çünkü asgari ücret ile çalışıyor sayılmaz.

Sigara alkol vs olmaması, o parayı hacayacağı anlamınada gelmez. Neden bizim Türk insanı benim sigaram yok, o zaman günlük 10TL den bir araba alıp kullanabilirim mantığı güdüyor anlamış değilim.

Para cebinizde ağırdır :D

Fotoğrafçılık pahalı bir hobidir. Asgari ücretli birisinin bana göre asla girmemesi gereken bir hobi.

Kasmanın, zorlamanın, ay başını beklemenin hiç bir anlamı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama 50mm Den vazgeçemiyorum

Ve tek sorun netleme değil

Af noktası

Ben 2 yıldır bu lensleri kullaniyorum

Amacım Model Yükseltmek değil elimdeki lensleri kullanmak istiyorum yeri geliyor ay çekiyorum vs vs elimdeki lenslerin af-s olanları çok pahalı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekstra yan geliri olan biri bence asgari ücretle çalışıyorum diye belirtmez çünkü asgari ücret ile çalışıyor sayılmaz.

Sigara alkol vs olmaması, o parayı hacayacağı anlamınada gelmez. Neden bizim Türk insanı benim sigaram yok, o zaman günlük 10TL den bir araba alıp kullanabilirim mantığı güdüyor anlamış değilim.

Fotoğrafçılık pahalı bir hobidir. Asgari ücretli birisinin bana göre asla girmemesi gereken bir hobi.

Ben şuan Migrosda kasiyer olarak çalışıyorum Sigara kullanmıyorum maksimum gelirim yol parası falan fistanla 1200 lirayı buluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fazla düşünme, paran yetiyorsa git al.

Ona ödeyeceğin para benim cebime girmeyecek, ama o makinadaki tuş yerleşimi ve mantığı seni geliştirecek, benim en önemli bulduğum nokta zaten budur. İmaj kalitesi bir D3100'den daha iyidir bana göre her ne kadar D3100 14 mp olsa bile, hele lcd ekranı tam bir facia şu D3100'ün.

Evet hocam biraz öyle

Cevaplarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama 50mm Den vazgeçemiyorum

Ve tek sorun netleme değil

Af noktası

Ben 2 yıldır bu lensleri kullaniyorum

Amacım Model Yükseltmek değil elimdeki lensleri kullanmak istiyorum yeri geliyor ay çekiyorum vs vs elimdeki lenslerin af-s olanları çok pahalı...

50mm amatörün can damarıdır :D

Gel birde FX makinede kullan bak bakalım bir daha söküyormusun :D

Elindeki makine benim gözümde para edecek bir makine değil. Ben kullanmam şahsen. Ben sadece senin maddi durumunu düşünerek yorum yazıyorum.

Alacağın D300 elindeki D3100 den daha iyi olmayacak.

Neden mi?

Bence daha öğrenmen gereken çok şey var.

Elindeki lensleri MF olarak kullanıyorsun, o sebepten senin 11 AF noktası veya 111 AF noktası ile işin yok.

Tüm noktalar senin için netleme noktasıdır.

D300ü alacaksın, ilk başta oha bune ya öküz gibiymiş, ama ele iyi oturuyormuş, hafif kavli hissi var ya bunda derken seri çekimini keşfedeceksin kalaşnikof gibi.

Ancak fotoğraf bazında sana bir + sağlamıyacak.

1 sene sonra fotoğraflarının gözle görülür iyileştiğini göreceksin ama o makineden nimetinden değil, senin giderek daha iyi olmandan kaynaklanacak.

Bazı deli manyaklar vardır (ben öyle tabir ederim, kimse üzerine alınmsın) "ya D3291821732823 üm var ama hala filmli makine tadı alamıyorum" der.

"Elindeki ile neyi çekemedin ki, bir üst versiyonu ile çekeceksin" derler. Ben bu adamlara uyuz olurum.

Benim işim teknoloji, hayatım teknoloji.

Her zaman en iyisini, her zaman üstünü tavsiye ederim.

Ancak para varsa.

Ben kendime göre yorumluyorum olayı.

Bugün 800-1000TL gelirim olsa D3100 bile kullanmazdım.

Hesabını kitabını yap, ona göre hareket et.

Kendini geliştirmek ücretsiz, mekineyi upgrade etmek ücretli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Farklı düşünüyoruz bu konuda , fazlada konuşup insanları kırmak istemen

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300 ile d300s arasında aman aman bir fark yok diye düşünüyorum fiyat dışında

Benim bildiğim video özelliğinin dışında sensör ve işlemci yapısının daha farklı olduğu D300S'in

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım her iki modelde de aynı işlemci kulanılmış: Multicam 3500DX. Ancak sensörün farklı olduğunu her yerde okuduk, ama bunu anlayabileceğimiz bir teknik var mıdır bilmiyorum. Sensörlerin kodları ise tam bir muamma, okumak da oldukça zor. Bazı arkadaşlara göre D300s'in iso performansı daha kötü, hatta bana sakın değiştirme diyenler de oldu; ama benim bu konuda şikayetim yok, D300s bir tık daha iyi gibi duruyor iso'da. Arada büyük fark göremedim. Netleme hızı aynı işlemci ve teknik kullanıldığı halde daha hızlı gibi bir his verdi bana. Video özelliği bazı durumlarda kullanışlı oluyor. Yeri gelmişken, video çekim esnasında AF yapmadığından şikayet edenlere AF ON tuşuna basmalarını tavsiye ederim :)

D300S vs D300 Differences:

1280 x 720p HD video recording at 24 fps

Built-in mono microphone with adjustable gain

External 3.5mm stereo mic jack

Contrast-detect AF during videos

7 fps vs 6 fps top burst speed (8 fps for both with battery grip)

Slightly faster AF performance

Dual CF Type I and SD card slots vs single CF Type I/II

Wider built-in flash coverage (16mm vs 18mm)

Dedicated Live View button

Dedicated Info button

Multi-selector center button

Quiet shutter release mode

Sliding memory card door vs locking swing type

Mini HDMI Type-C vs Type-A connector

Composite A/V output vs composite video only output

Virtual horizon display

Optional framing grid in Live View mode

Icon bar menu below Shooting Info display for quick access to some settings

Extra-high and Auto Active D-Lighting settings

Active D-Lighting bracketing

Face detection during playback

In-camera RAW processing and image resizing

In-camera movie trimming

72-image thumbnail view in playback mode

Battery life CIPA rated at 950 shots per charge vs 1,000

Adam bunu Nikkor 70-300 VR ile 300 m F6.3, 1/1600, 320 iso ve -0,7 poz telafisi değerleriyle çekmiş. Vasat bir telelens ile bence çok iyi bir AF performansı:

679510.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Asgari ücret meselesine gelirsek ben kendimden örnek vermek istiyorum. Sigara, alkol ve benzeri alışkanlıklarım yok. Belki kimisi diyebilir ot gibi yaşıyorsun :D neden benimde bir fotoğraf makinem olmasın dedim ve gittim bir d3000 aldım ya neden benim daha iyi bir fotoğraf makinem olmasın dedim gittim bir d7000 aldım yani illa asgari ücrete bakmıyor eğer bütceni ayarlayabiliyorsan ve tabiki bekarsan neden olmasın zaten bence şahsına ne alabiliyorsan bekarken herşeyini al evlenince zor olabilir hele bir de çocuk olursa ooo.

Bence d300 alın daha iyi hem profesyonel bir makinedir. Sizi asla yarı yolda koymaz diye düşünüyorum. ccd sensör var sanırsam onlarda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Temiz bir gövde ise, çekim sayısı fiyatına göre makul ise neden olmasın?40-50K çekimlerde rubber kaplamalar su koyvermeye başlar, yenilemek çok pahalı değil, ama Hayyam'a bulaşma, kendin ebaydan ısmarla. Bundan dolayı makinayı suçlama, çekim sayısına takılma, şu listede ne kadar rakamları devirdiğini görebilirsin:

http://www.olegkikin.com/shutterlife/nikon_d300.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Listeye bakarsan bazıları 1000 shutterda değişmiş, bazıları 300 bini devirmiş. Tıpkı CRT tv tüpleri gibi, kimse garanti veremez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.