İçeriğe git

D300

ömer dündar

Recommended Posts

• Forum Editörü

Gökhan bence bu bakış açısı yanlış , asgari ücretli olabilir kişi ama ne bilim başka bir masrafı yoktur sigara,alkol kıraathane vs. bir yerlerden hobisine kaynak yaratıyor olabilir, yada belki başka yan gelirleri olabilir.Planlamasını yapıp belli ekipmanlara ulaşabilir.

Bu iş aşk işidir. Elbette parasız hiçbir şey olmaz ama insan isterse sabırlı olmak ve çok istemek kaydıyla hedeflerine ulaşabilir. 1989-1994 Yılları arasında öğrenciyken ekonomik nedenlerden dolayı 3 yıl Rus malı Zenith 12XP kullandım. Baba devlet memuru, anne ev hanımı, 3'ü üniveristede 1' i orta okulda okuyan 4 kardeş ve tek maaş. Gelişmiş SLR bir kamera alma hayalimi hiç kaybetmedim. çünkü fotoğrafı çok seviyordum ve fotoğraf daima tutkum olmuştu. Zenith 12 XP ile fotoğraf eğitmenimin ifadesiyle çok güzel fotoğraflar çektim. Sınıfımızda ekonomik durumu iyi olan öğrencilerin ellerindeki AF kameralara kedinin ciğere baktığı gibi baktığımı hatırlıyorum. Bir çanta bile almadan, kameralarını sağa sola çarpışlarını üzülerek izledim. üzülüyordum, çünkü çok güzel kameralara (Nikon F401, F601 ve F801) sahiplerdi ama değerini bilmiyorlardı. En sonunda devlet memuru babamın 25 yıllık birikimi ile Mersin' de yaptırdığı evin 1 yıllık kirasından (4.000.000 TL) 3.700.000 TL' sini bana kamera almak için vermesiyle Canon A1 gövde, 50 mm 1:1.4 lens ve 28 mm 1:2.8 geniş açı lenslerim oldu. Okul fotoğraf gezilerimiz çok meşhurdu ve bir keresinde ege bölgesine gidiyorduk. İlk defa Ege bölgesine gidecektik ama geziye sırf öğrenci kredimden arttırdığım paraya zoom lens (75-300 mm) alabilmek için gidememiştim. Ağlamayın arkadaşlar... :) Yani kısaca, asgari ücretli de olsa insan isterse başarabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu iş aşk işidir. Elbette parasız hiçbir şey olmaz ama insan isterse sabırlı olmak ve çok istemek kaydıyla hedeflerine ulaşabilir. 1989-1994 Yılları arasında öğrenciyken ekonomik nedenlerden dolayı 3 yıl Rus malı Zenith 12XP kullandım. Baba devlet memuru, anne ev hanımı, 3'ü üniveristede 1' i orta okulda okuyan 4 kardeş ve tek maaş. Gelişmiş SLR bir kamera alma hayalimi hiç kaybetmedim. çünkü fotoğrafı çok seviyordum ve fotoğraf daima tutkum olmuştu. Zenith 12 XP ile fotoğraf eğitmenimin ifadesiyle çok güzel fotoğraflar çektim. Sınıfımızda ekonomik durumu iyi olan öğrencilerin ellerindeki AF kameralara kedinin ciğere baktığı gibi baktığımı hatırlıyorum. Bir çanta bile almadan, kameralarını sağa sola çarpışlarını üzülerek izledim. üzülüyordum, çünkü çok güzel kameralara (Nikon F401, F601 ve F801) sahiplerdi ama değerini bilmiyorlardı. En sonunda devlet memuru babamın 25 yıllık birikimi ile Mersin' de yaptırdığı evin 1 yıllık kirasından (4.000.000 TL) 3.700.000 TL' sini bana kamera almak için vermesiyle Canon A1 gövde, 50 mm 1:1.4 lens ve 28 mm 1:2.8 geniş açı lenslerim oldu. Okul fotoğraf gezilerimiz çok meşhurdu ve bir keresinde ege bölgesine gidiyorduk. İlk defa Ege bölgesine gidecektik ama geziye sırf öğrenci kredimden arttırdığım paraya zoom lens (75-300 mm) alabilmek için gidememiştim. Ağlamayın arkadaşlar... :) Yani kısaca, asgari ücretli de olsa insan isterse başarabilir.

Haklısınız hocam aldığım maaş ile hem ev bakıyorum hem ihtiyaçlarımi karşılamaya çalışıyorum daha doğrusu karsilayamiyorum çünkü ne zaman Birşey almak istesem " boşver onun acelesi yok bunun üstüne 100 lira daha koysan şunu alırsın ( kamera ekipmanı ) " diye düşünüyorum.

Yani yokluğu biliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen gece Tv'de NET GEO WILD kanalını izliyorum. 3 kişi var hepsinin boynunda D200 var. Böyle bir kanalda çekim yapanlar neden D200 seçmiş anlamadım. Sonuçta kaliteli bir belgesel kanalı onca FX gövdenin için neden DX bir D200 ? ( Mehmet hoca)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

GeÇen gece Tv'de NET GEO WILD kanalını izliyorum. 3 kişi var hepsinin boynunda D200 var. Böyle bir kanalda Çekim yapanlar neden D200 seÇmiş anlamadım. SonuÇta kaliteli bir belgesel kanalı onca FX gövdenin iÇin neden DX bir D200 ? ( Mehmet hoca)

Mehmet Hocadan önce ben düşüncemi yazayım..:)

öncelikle neden FX gövde değil sorusunun cevabı; Belki bu belgesel 2007 yılı öncesine ait olabilir. Çünkü Nikon 2007 yılında ilk FX gövdesi olan Nikon D3'ü 23.08.2007 tarihinde duyurdu. Nikon D200'ü ise 01.11.2005 tarihinde duyurmuştu. Diğer bir seÇenek de belgesel yenidir ama adam CCD hastasıdır... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

GeÇen gece Tv'de NET GEO WILD kanalını izliyorum. 3 kişi var hepsinin boynunda D200 var. Böyle bir kanalda Çekim yapanlar neden D200 seÇmiş anlamadım. SonuÇta kaliteli bir belgesel kanalı onca FX gövdenin iÇin neden DX bir D200 ? ( Mehmet hoca)

Çarpan faktörü.

Vahşi yaşamda olmzsa olmaz ve makineler daha ufak ve hafif vs...

Birde bu kanalların TR versiyonlarında Çok eski şeyler yayınlanıyor.

Misal video 2010 yılında bile Çekilmiş olsa D200 halen canavar gibi gövdeydi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Haklısınız hocam aldığım maaş ile hem ev bakıyorum hem ihtiyaçlarımi karşılamaya çalışıyorum daha doğrusu karsilayamiyorum çünkü ne zaman Birşey almak istesem " boşver onun acelesi yok bunun üstüne 100 lira daha koysan şunu alırsın ( kamera ekipmanı ) " diye düşünüyorum.

Yani yokluğu biliyorum :)

ülkemiz şartlarında yokluğu bilmiyen insan sayısı çok azdır herhalde...:) öğrencilik yıllarımda arkadaşlarım bu paraya şu kafede güzel yemekler yerim, güzel şeyler içerim derken benim tek hesabım bu paranın üstüne şu kadar daha eklesem şu kadar dia film alırım hesabını çok yapardım. Zamanı gelip de hayata atıldıkça ve sorumluluk aldıkça bazı şeyler artık eskisi gibi olmuyor. Yani "THOSE WERE DAYS"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hocadan önce ben dÜşÜncemi yazayım.. :)

öncelikle neden FX gövde değil sorusunun cevabı; Belki bu belgesel 2007 yılı öncesine ait olabilir. ÇÜnkÜ Nikon 2007 yılında ilk FX gövdesi olan Nikon D3'Ü 23.08.2007 tarihinde duyurdu. Nikon D200'Ü ise 01.11.2005 tarihinde duyurmuştu. Diğer bir seÇenek de belgesel yenidir ama adam CCD hastasıdır... :)

Onuda dÜşÜndÜm ama bu kanal HD yayın yapıyor. Demek ki 5-6 yıl öncesi bile HD kalitesini kullanıyorlardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onuda dÜşÜndÜm ama bu kanal HD yayın yapıyor. Demek ki 5-6 yıl öncesi bile HD kalitesini kullanıyorlardı.

Çözünürlükler:

Hd ready = 1280x720 pixel

Full hd = 1920x1080 pixel

D200 = 10 megapixel.

HD yayınlar Gelişmiş ülkelerde 2005'li yıllardan bu yana vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Konudan uzaklaşıyoruz ama HD kalitesi demişken; GeÇenlerde Anthony Quinn'in başrolÜnÜn oynadığı 1969 yapımı The secret of Santa Vittoria adlı filmin 720p ve 1080p kalitesinde yenilenmiş filmlerini izleyince HD aÇısından filmin Çekildiği yılın pek bir önemi olmadığı aklıma geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ömer sen hepsini bırak ben sana Sony NEX-3N ve 16-50mm kit objektifini vereyim :) Bahaneyle Diyarbakır'a da gelmiş olurum :)

Teklifiniz için teşekkürler ama ben elimdeki lensleri kullanmak için gÖvdeyi değiştirmek istiyorum yoksa bir sorunum yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konudan uzaklaşıyoruz ama HD kalitesi demişken; GeÇenlerde Anthony Quinn'in başrolÜnÜn oynadığı 1969 yapımı The secret of Santa Vittoria adlı filmin 720p ve 1080p kalitesinde yenilenmiş filmlerini izleyince HD aÇısından filmin Çekildiği yılın pek bir önemi olmadığı aklıma geliyor.

Ümit abi o filmi 1920*1080 de yapsalar eski olduğu belli oluyor.AtatÜrk'Ünde 1923'teki HD görÜntÜleri var ama izlendiğinde HD olmadığı apaÇık belli.Benim kastettiğim programsal yÜkseltilmiş görÜntÜ değil normal HD Çekilmiş videodan bahsediyorum. 5-6 yıl öncesi yurt dışında HD yayın yapılabiliyormuş. Malum TR'de HD yayının mazisi belli, daha yeni yeni gelişiyoruz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teklifiniz için teşekkürler ama ben elimdeki lensleri kullanmak için gövdeyi değiştirmek istiyorum yoksa bir sorunum yok :)

Teklifiniz için teşekkürler ama ben elimdeki lensleri kullanmak için gövdeyi değiştirmek istiyorum yoksa bir sorunum yok :)

Yok canım espri tabi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu nerelere gelmiş.. ben öğrenciyken 1.5 sene parabiriktirip d70s almıştım.. insanın hangi şartlarda olursa olsun yapmak istediği şeylere zaman ve para ayırması kendi için yapacağı en güzel iyilik bence ...

Konuya dönmek gerekirse; full frame r geçmedikçe body ye çok da fazla vermeye gerek olmadığını düşünenlerdenim. Af motoru olan herhangi bir body işinizi görür. Ben de bu sebeple d90 aldım gayet memnunum. Lense yatırım yapıyorum..size de tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.