İçeriğe git

Merhaba

bisaniye

Recommended Posts

Merhabalar.

Bende bir kaç hafta önce bir Nikon aldım.Forumunuza ise sizlerden fotoğraf adına daha fazla bilgi alacağımı bildiğim için dahil olmak istedim. Sitenin sürekli onlinelerinden biri olacığımı düşünüyorum.Bunun yanında manzaradan ziyade insan fotoğrafları çekmek benim daha fazla ilgimi çektiği için fotoğrafla ilgili olarak orta seviyede Lightroom ve Photoshop "Retouching" bilgimde var."Süreklide Kendimi Geliştiriyorum"

Şuana kadar makinayı tanıma ve deneme amaçlı acemice çektiğim fotoğraflarıma şuradanda bir göz atıp fikir ve görüşlerinizi esirgemezseniz beni çok mutlu edersiniz laugh.gif

http://lalloart.tumblr.com/

Makinam - D5100

Şimdilik Kullandığım Lens - Nikonun 55-200 Kitlensi. "18-55 Kitlensi hiç beğenmedim.Ne kadar geniş bir açı sunsada bu kitlensin kalitesi düşük gibi geldi bana.Kullanmak geliyo içimden ama "Vasat işte!"

Almayı Düşündüğüm Lens"Maaşı çekince cheesy.gif" - Nikkor 35mm Af-s F/1.8 G Lens "bu konudada yardımlarınızı bekliyorum"

Bunların yanında; Meike MK900 Speed Ligt - Flash meter - çift taraflı bir reflektör - Şemsiye - Tripod gibi ekipmanlarada İnş. bir gün sahip olacam cheesy.gif

Fotoğraflarıda direkt olarak forumda paylaşmadım çünkü google görsellerde görünmesini istemedim smiley.gif

Teşekkürler.modify_inline.gif

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emre kardeşim, makinen hayırlı olsun.

Makinam - D5100

Şimdilik Kullandığım Lens - Nikonun 55-200 Kitlensi. "18-55 Kitlensi hiç beğenmedim.Ne kadar geniş bir açı sunsada bu kitlensin kalitesi düşük gibi geldi bana.Kullanmak geliyo içimden ama "Vasat işte!"

Şimdi bir düşünelim. Bir fotoğraf makinesi üreticisiniz, şahane bir makine tasarladınız, test ettiniz, prototipler ürettiniz, sonra olmadı düzeltmeler yaptınız, bu sefer sınırlı sayıda üretip test etmek için belirli kullanıcılara yolladınız, onların görüşleri ile tekrardan eksikleri giderip seri üretime geçtiniz. Her şey çok güzel, bu makineye bir de lens takmanız gerekli değil mi, şimdi siz bu kadar uğraşıp ürettiğiniz makinenize "Vasat işte!" bir lens takar mısınız? Siz takmayacağınız bir lensi NIKON veya diğer üreticiler neden taksın makine üzerine? Sizce mantıklı olur mu bu?

KIT lens neden verilir biliyor musunuz? Kullanıcı eline aldığında makinasını, teknik hiçbir teknik bilgiye sahip olmasa dahi kullanabilsin, kendini geliştirebilsin diye. 18-55 lens her türlü ihtiyacınızı ortalama olarak karşılayacağınız bir lenstir. Ortalamanın üztünde vasattan uzak bir lenstir. Fotoğraflarınıza baktım, genelde arka planın flulaşmasından pek memnun gibisiniz. 55-200 lens genelde yapar öyle çılgınlıklar... :) Bir de makineye taktığınızda cücük gibi durmaz, hissiyatı ve görüntüsü güzeldir. Ama kapalı ve dar alanda hiç bir işinize yaramaz. Yada şöyle diyelim 18-55 lens kadar becerikli değildir.

Almak istediğiniz ekipmanlardan bahsetmişsiniz, bence acele etmeyin hiç, niyetli olduğunuz ekipmanların neredeyse yarısını belki de aldıktan sonra pişman olacaksınız. ondan acele etmeyin derim. yavaş yavaş, sakin sakin her şey olur.

şimdiden size kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emre kardeşim, makinen hayırlı olsun.

Şimdi bir düşünelim. Bir fotoğraf makinesi üreticisiniz, şahane bir makine tasarladınız, test ettiniz, prototipler ürettiniz, sonra olmadı düzeltmeler yaptınız, bu sefer sınırlı sayıda üretip test etmek için belirli kullanıcılara yolladınız, onların görüşleri ile tekrardan eksikleri giderip seri üretime geçtiniz. Her şey çok güzel, bu makineye bir de lens takmanız gerekli değil mi, şimdi siz bu kadar uğraşıp ürettiğiniz makinenize "Vasat işte!" bir lens takar mısınız? Siz takmayacağınız bir lensi NIKON veya diğer üreticiler neden taksın makine üzerine? Sizce mantıklı olur mu bu?

KIT lens neden verilir biliyor musunuz? Kullanıcı eline aldığında makinasını, teknik hiçbir teknik bilgiye sahip olmasa dahi kullanabilsin, kendini geliştirebilsin diye. 18-55 lens her türlü ihtiyacınızı ortalama olarak karşılayacağınız bir lenstir. Ortalamanın üztünde vasattan uzak bir lenstir. Fotoğraflarınıza baktım, genelde arka planın flulaşmasından pek memnun gibisiniz. 55-200 lens genelde yapar öyle çılgınlıklar... :) Bir de makineye taktığınızda cücük gibi durmaz, hissiyatı ve görüntüsü güzeldir. Ama kapalı ve dar alanda hiç bir işinize yaramaz. Yada şöyle diyelim 18-55 lens kadar becerikli değildir.

Almak istediğiniz ekipmanlardan bahsetmişsiniz, bence acele etmeyin hiç, niyetli olduğunuz ekipmanların neredeyse yarısını belki de aldıktan sonra pişman olacaksınız. ondan acele etmeyin derim. yavaş yavaş, sakin sakin her şey olur.

şimdiden size kolay gelsin...

Baya saydırmışsınız bana :D Vasatlık konusunda abarttığımın farkındayım, haklısınız.Ancak 18-55 benim beklentilerimi karşılamadığı için böyle bir deyimde bulundum.Yani 18-55 in diyaframı 55-200 göre daha yetersiz gibi.

Ekipmanlarda acele etme konusunda haklı olabilirsiniz.Ama 35mm bir 1,8'liği hemen almaya can atıyorum :)

Görüş, tavsiyeleriniz ve fotoğraflara baktığınız için çok teşekkürederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha çok hangi tarz fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz?

Manzaradan ziyade insan portreleri ilgimi çeken tarz.Moda fotoğrafları gibi tarzı hoşuma giden kişilerin fotoğraflarını ambiansına uygun mekanlarda çekmek istiyorum.

ilerlemem bu yönde olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Baya saydırmışsınız bana :D Vasatlık konusunda abarttığımın farkındayım, haklısınız.Ancak 18-55 benim beklentilerimi karşılamadığı için böyle bir deyimde bulundum.Yani 18-55 in diyaframı 55-200 göre daha yetersiz gibi.

Ekipmanlarda acele etme konusunda haklı olabilirsiniz.Ama 35mm bir 1,8'liği hemen almaya can atıyorum :)

Görüş, tavsiyeleriniz ve fotoğraflara baktığınız için çok teşekkürederim.

yok saydırmak değil de, biri demiş zamanında KIT lens bir işe yaramaz diye herkes buna inanmış. Azıcık mantık yürütmek, hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan bu savı çürütebiliyor insan. Ondan her duyduğunuza inanmayın, özellikle internette...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yok saydırmak değil de, biri demiş zamanında KIT lens bir işe yaramaz diye herkes buna inanmış. Azıcık mantık yürütmek, hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan bu savı çürütebiliyor insan. Ondan her duyduğunuza inanmayın, özellikle internette...

çok Haklısınız kesinlikle katılıyorum.

Kanıyı düzeltmek istiyorum.İnternetteki bilgilerden yola çıkarak öyle söylemedim.18-55i de denedim ancak görüntü kalitesi 55-200 e göre çok düşük geldi istediğim sonucu alamadım demek istedim.Ama dediğiniz gibi yeni başlayanlar için nimet statüsünde bir lens geniş bir açısı ve objelere iyi yakınlaşa biliyor.

Kanıyı gerçekten düzeltmek için ise 55-200de bir kitlens fakat verdiği fotoğraf kalitesi gerçekten tatmin edici derecede.Yani Kit lenslerle bir alıp veremediğim yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-55 mm lensin VR versiyonu, F8'de yüzlerce dolarlık 17-55 mm lens ile aynı keskinliği verdiğini savunan fotoğrafçılar var dünyada.

Konusunda uzman pek çok fotoğrafçının sokağa çıkarken gerek hafifliği, gerekse boyutlarına karşılık performansı yüzünden bu lensi tercih ettiğini biliyor musunuz?

Sizin fotoğrafçılık kariyerinizi öğrenebilir miyiz? Belki o hocalardan daha iyi olabilirsiniz, böylece bilginizden faydalanma fırsatımız olur.

Sizin gözünüzü yanıltan 55-200 VR'nin odak noktasıyla alakalı artalan bokeh performansı olmasın?

Bir lens incelenirken, keskinlik, kontrast, renk başarımı, netleme hızı gibi pek çok faktör test edilir. Her bir faktörün başarımına göre lense puan yazılır. Siz bunlardan hangisini yeterli bulmadınız? Bu iddianızı destekleyecek fotoğraflarınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Sözkonusu fotoğrafları incelediğiniz monitörünüzün marka ve modeli nedir, kalibre sertifikası var mı? Tarih olarak hala geçerli mi?

Neden bunları yazdım biliyor musunuz? Amacım sizi kırmak değil, sadece yanlış anlaşılmaların önüne geçmek.

Bu sitede yazılanlar pek çok insan için referans niteliğindedir. Bu sitenin farkı budur, diğer forum siteleri gibi dayanaksız, desteksiz bilgi ve iddialara burada yer vermiyoruz. Ertan hocanın blog sayfasında bu lens ile ilgili inceleme ve yorumları okumanızı tavsiye ederim. 35 mm lensin amacı farklıdır, lütfen bu lens ile kıyaslamayınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar.Konuyu okudunuzmu bilmi yorum bütün fotoraf kariyerim ordadır"yani bir kariyerimin olmadığı". Lütfen bu söylediğimide küstahlık olarak algılamayınız çünkü o amaçla yazmıyorum.

Belki bir takım olumsuz önyagırgıda bulunmuş olabilirim zeten söylediğim gibi fazla bir bilgiye sahip değilim.Böyle yanlış yargılarda bulunmuş olabilirim.

Bunun yanında 18-55 lens hakkında bir genelleme yapmadım.Yalnızca o lenste kndimin iyi sonuç alamadığımı dile getirmek istedim.

Sizede verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim zaten forumumuza bu amaçla, bilgi ve teknik öğrenmek için geldim. :))Söylediklerinize de kırılmadım diyemiyeceğimm sadece biraz sert olmuş gibi :)

Genede amacım küstahlık değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Profilimde bunu belirtmiştim:

Hakkimda

28 yıl Türkiye'de, 1998 yılından bu yana Hollanda'da yaşayan bir fotoğraf gönüllüsüyüm.

Mesleğim elektronik olup bir elektronik fabrikasında kalite kontrol mühendisi olarak çalışmaktayım.

Bilimsel doğrulardan yana olup şarlatanlara tahammülüm hiç yoktur. Bundan dolayı üslubum size sert görünebilir; saygınızı yitirmediğiniz sürece başımın üstünde yeriniz var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Profilimde bunu belirtmiştim:

Hakkimda

28 yıl Türkiye'de, 1998 yılından bu yana Hollanda'da yaşayan bir fotoğraf gönüllüsüyüm.

Mesleğim elektronik olup bir elektronik fabrikasında kalite kontrol mühendisi olarak çalışmaktayım.

Bilimsel doğrulardan yana olup şarlatanlara tahammülüm hiç yoktur. Bundan dolayı üslubum size sert görünebilir; saygınızı yitirmediğiniz sürece başımın üstünde yeriniz var.

Mehmet Bey:En baştan bu derecede konuşmaya hiç gerek yoktu.Burada bir şeyler yapmaya çalışan herkese tabikide saygı duymak zorundayız.Ancak şunu söyleme gereği duyuyorum, 18-55 kitlens nekadar iyi bir lens olursa olsun ben sevmedim."Bunada sizin saygı duymanız gerekir".Zira şarlatanları kimse sevmez.Tekrar edeyim buraya bu gibi bilgileri öğrenmek için geldim zaten.Şimdiden sizden öğreneceklerim için teşekkürü borç bilirim.Bende bu işe varmı yoğumu koymaya geldim.Bu işe yeni başlayanların kanılarını geçmişleriyle ölçmezsiniz. Bunun yerine doğru bilgi düzgün uslupla sunulursa eminim herkes öğrendiğinden dahada zezk alacaktır. Umarım bu sefer size kendimi daha iyi yansıtmışımdır."Hani konuda sapmış durumda."Uyandırıyım :)Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Portre fotoğrafçılığının size yakın olduğunu söylemişsiniz. Kullanmayı bildikten sonra ve NEF modundaki çekimleri işleme bilginiz iyi olduktan sonra elinizdeki Nikon 55-200 ile çok güzel sonuçlar çıkartabilirsiniz. Ancak şunuda ekleyeyim, deneme amaçlı yaptığınız çekimlere baktığımda "İlerde Sokak Fotoğrafçısı olmak isteyen biri" var =)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazılanları üstünkörü okudum.

55-200mm VR şaşırtıcı bir şekilde iyi bir portre objektifi. En açık diyaframda diyaframı da dairesel olduğu için 100mm ve üzerinde fiyatından ve cüssesinden beklenmeyecek şekilde iyi portre çekebilirsiniz. 85mm f1.8 performansı beklemeyin elbette, ve 100mm'nin altında istediğiniz bokeh etkisini yakalayamayabilirsiniz ama dediğim gibi 100mm ve üzerinde fiyatına göre iyi.

Sadece diyafram kapatmamaya çalışın, diyafram hızlıca köşeli hale geliyor.

Emre, 18-55mm VR en kalitesi "vasat" objektiflerden biri. Bana göre tek eksiği kapalı diyaframı. çok fazla bokeh manyağı değilsen ve 55mm sana yetiyorsa 16MP'lik DSLRlara yeterli bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Yazdıklarımı kimse üstüne alınmasın ortaya yazıyorum.

Bokem nedir sabit diyeframlı lenslerin nesi güzeldir?

Yeni başlıyanlara uygun mudur?

Komposizyon da asıl lekeyi öne çıkarmak için leke net gerisi biraz bulanık olması sadelik sağlar. Fotografa bakan kişilerin istenilen objeye bakmasını geri kalana bakmamasını sağlar. Tek amaç bu. Bakan da benim baktığıma baksın. Göz fotografta deli dana gibi gezmesin.

Pek çok arkadaş diyor ki usta fotografçınin 50 mm 1.8 yada 1.4 lensi var çok güzel çekiyor. Ben de aynısını alırsam ben de öyle çekerim. Ben de alayım.

Peki o usta fotografçı senin 18-55 ile de güzel çekeceğini biliyor musun? Ki buradaki usta fotografçılar kit lens ile çok güzel şeyler çekip paylaştılar.

Peki ustalar niye 50 mm kullanıyor ve biz niye kullanmıyalım. Fotografta komposizyon denilen birşey var. Kız arkadaşını öyle ortaya koymıyacaksın. 1/3 lük köşeye koyman lazım. Peki elinde zoom halkası var iken sen komposizyonu yapamazken zoom halkası olmayan bir lens de ileri geri yaparak o komposizyonu yapabilecek misin?

Bazı arkadaşlara bakıyorum 1.8 almışlar ama 3-5 civarında kullanıyorlar. Niye diye sorunca "Abi diğer türlü çok az şey net deniyor" Yada 1.8 çekiyorum ama her şey bulanık bu lensi kullanamıyorum diyorlar.

Mesela istediğin noktaya netleme yapmayı biliyor musun,

Komposizyon kuralarına sabit odak ile uyabilecek misin?

Komposizyon kuralarına uyuyor musun?

Bu 3 soruya da doğru cevap verin sonra gidin sabit odaklı alın.

Nacizane kendimden örnek vereyyim. 1.500 $ objektiflerim var ama bir tane bile sabit odaklı objektifim yok. çok kullandım ama taşımaya gerekli görmedim. Yada ben o kadar usta değilim :) 2.8 zoom alabiliyorsanız alın alana kadar da kit ile devam etmenizi öneririm.

Son olarak almak istediğiniz objektife niye ihtiyacınız var, bu soruya cevabınız kafanızda net mi?

Gidin alın o zaman. Belki daha iyi çekerim bir cevap değil. Son olarak kit lens üstüne lastik takıp 50 mm de sabitleyin ve iki hafta öyle fotograf çekin. Lastiği hiç oynatmıyorsanız gidip 35 yada 50 alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Portre fotoğrafçılığının size yakın olduğunu söylemişsiniz. Kullanmayı bildikten sonra ve NEF modundaki çekimleri işleme bilginiz iyi olduktan sonra elinizdeki Nikon 55-200 ile çok güzel sonuçlar çıkartabilirsiniz. Ancak şunuda ekleyeyim, deneme amaçlı yaptığınız çekimlere baktığımda "İlerde Sokak Fotoğrafçısı olmak isteyen biri" var =)

Ligtroom ve Photoshop bilgim var.O fotoğrafları o zamanlar boş tek bir anım vardı ve bende hiç makinayı denememiştim onun için çıkıp hemen sokakda denemek istedim.Bunun yanında evet sokağada merakım çok. İyi tespit :)

Yazılanları üstünkörü okudum.

55-200mm VR şaşırtıcı bir şekilde iyi bir portre objektifi. En açık diyaframda diyaframı da dairesel olduğu için 100mm ve üzerinde fiyatından ve cüssesinden beklenmeyecek şekilde iyi portre çekebilirsiniz. 85mm f1.8 performansı beklemeyin elbette, ve 100mm'nin altında istediğiniz bokeh etkisini yakalayamayabilirsiniz ama dediğim gibi 100mm ve üzerinde fiyatına göre iyi.

Sadece diyafram kapatmamaya çalışın, diyafram hızlıca köşeli hale geliyor.

Emre, 18-55mm VR en kalitesi "vasat" objektiflerden biri. Bana göre tek eksiği kapalı diyaframı. çok fazla bokeh manyağı değilsen ve 55mm sana yetiyorsa 16MP'lik DSLRlara yeterli bence.

Verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim.Almadan önce 35mm 1.8 G lensi ilk önce denemeye çalışacağım.55-200 kit lensi gerçekten bende çok beğendim benim çoğu beklentimi karşılıyor gerçekten :)

Merhaba Yazdıklarımı kimse üstüne alınmasın ortaya yazıyorum.

Bokem nedir sabit diyeframlı lenslerin nesi güzeldir?

Yeni başlıyanlara uygun mudur?

Komposizyon da asıl lekeyi öne çıkarmak için leke net gerisi biraz bulanık olması sadelik sağlar. Fotografa bakan kişilerin istenilen objeye bakmasını geri kalana bakmamasını sağlar. Tek amaç bu. Bakan da benim baktığıma baksın. Göz fotografta deli dana gibi gezmesin.

Pek çok arkadaş diyor ki usta fotografçınin 50 mm 1.8 yada 1.4 lensi var çok güzel çekiyor. Ben de aynısını alırsam ben de öyle çekerim. Ben de alayım.

Peki o usta fotografçı senin 18-55 ile de güzel çekeceğini biliyor musun? Ki buradaki usta fotografçılar kit lens ile çok güzel şeyler çekip paylaştılar.

Peki ustalar niye 50 mm kullanıyor ve biz niye kullanmıyalım. Fotografta komposizyon denilen birşey var. Kız arkadaşını öyle ortaya koymıyacaksın. 1/3 lük köşeye koyman lazım. Peki elinde zoom halkası var iken sen komposizyonu yapamazken zoom halkası olmayan bir lens de ileri geri yaparak o komposizyonu yapabilecek misin?

Bazı arkadaşlara bakıyorum 1.8 almışlar ama 3-5 civarında kullanıyorlar. Niye diye sorunca "Abi diğer türlü çok az şey net deniyor" Yada 1.8 çekiyorum ama her şey bulanık bu lensi kullanamıyorum diyorlar.

Mesela istediğin noktaya netleme yapmayı biliyor musun,

Komposizyon kuralarına sabit odak ile uyabilecek misin?

Komposizyon kuralarına uyuyor musun?

Bu 3 soruya da doğru cevap verin sonra gidin sabit odaklı alın.

Nacizane kendimden örnek vereyyim. 1.500 $ objektiflerim var ama bir tane bile sabit odaklı objektifim yok. çok kullandım ama taşımaya gerekli görmedim. Yada ben o kadar usta değilim :) 2.8 zoom alabiliyorsanız alın alana kadar da kit ile devam etmenizi öneririm.

Son olarak almak istediğiniz objektife niye ihtiyacınız var, bu soruya cevabınız kafanızda net mi?

Gidin alın o zaman. Belki daha iyi çekerim bir cevap değil. Son olarak kit lens üstüne lastik takıp 50 mm de sabitleyin ve iki hafta öyle fotograf çekin. Lastiği hiç oynatmıyorsanız gidip 35 yada 50 alın.

Batuhan bey; öncelikle sorduğunuz sorular ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Buraya dün gelmeme rağmen arkadaş şimdiden kafamdaki sorular hakkında beni baya aydınlattılar :)

Sabit odaklı bi lens tabikide kompozisyona kısaltmalar getirecektir;Bende bu odakla "evet ben böylede bütün estetik unsurlara hitap edebilirim diyemem!."Fakat hedefim olan model fotoğrafcılığında ve tarzımda bu unsurların çoğunda yeterli olacağını düşünüyorum.

1.8 G lens tercih etmemin sebebi; Bulensi bokehi çoğaltacağı için istemiyorum.Işığı ve perde hızımı düşürmek için istiyorum."bazen 0,5 lik bir diyafram farkı perde hızını 1/25 den 1/40 a çekebiliyor bunu görünce özellikle diyaframımı kesinlikle yükseltme gereği duydum.Diğer bir sebeb ise ışığı kullanabilmek adına photoshop da dodge ve burn çalışmasını daha iyi yapabileceğimi düşündüm.

35mm tercih sebebim; 55-200 de odağı hiç yükseltme gereği duymadım,Fakat 18-55 lenste odağı hep 35-40 arası kullandığımı farkettim.Bunun için 35 mm sabit odakli F/1.8 G lenste kararkıldım.Dediğim gibi lensi almadan önce bir yerlede denemeye çalışacağım

Bütün arkadaşlara bilgilerinden ve tavsiyeleri için tekrar Teşekkürederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de ilk makineyi aldığımda 18-55 de nedir bu ne bununla ne yapılabilir ki biran önce lens almam lazım dedim 70-300 mü 55-200mü derken aldım 70-300 Ve taktım.

Bi tuhaflık vardı netlemiyordu tamam af-s değildi ama elle netlemeye çalışıyorum olmuyor araştırdım belli bir mesafede netliyormus orda bi dank etti odadayim ama fotoğraf çekemiyorum karşımda duran arkadaşlara gelde bunu anlat her neyse gittim birde 50mm aldım bu defa tamam dedim diğeri gibi olmaz taktım makinaya gündüz güzel çekiyor (geniş alan ve dismekanda ) akşam oldu netleyemiyorum 2. Hüsran ve bian 24 ay garantili bir 18-55vr lensi nasıl 200 liraya verdim onu düşünmeye başladım. Şansım vardı ki rusyada ki bir abim bana 18-55 vr hediye etti.

Şuan hala makimanda her zaman 18-55 takilidir

18-55 e ihtiyaç duyacağın çok zamanlar olacak o lensi hafife alma...

Biraz uzun oldu ama başımdan geçen çok şey var ve o olaylardan çok iyi dersler çıkdım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de ilk makineyi aldığımda 18-55 de nedir bu ne bununla ne yapılabilir ki biran önce lens almam lazım dedim 70-300 mü 55-200mü derken aldım 70-300 Ve taktım.

Bi tuhaflık vardı netlemiyordu tamam af-s değildi ama elle netlemeye çalışıyorum olmuyor araştırdım belli bir mesafede netliyormus orda bi dank etti odadayim ama fotoğraf çekemiyorum karşımda duran arkadaşlara gelde bunu anlat her neyse gittim birde 50mm aldım bu defa tamam dedim diğeri gibi olmaz taktım makinaya gündüz güzel çekiyor (geniş alan ve dismekanda ) akşam oldu netleyemiyorum 2. Hüsran ve bian 24 ay garantili bir 18-55vr lensi nasıl 200 liraya verdim onu düşünmeye başladım. Şansım vardı ki rusyada ki bir abim bana 18-55 vr hediye etti.

Şuan hala makimanda her zaman 18-55 takilidir

18-55 e ihtiyaç duyacağın çok zamanlar olacak o lensi hafife alma...

Biraz uzun oldu ama başımdan geçen çok şey var ve o olaylardan çok iyi dersler çıkdım...

Hiç öyle bir düşünceye kapılmadım.55-200 kullanırken odağı daha dar olduğu için dar alanda 5 kişiyi birden kaplamasını bekleyemeyiz dimi:) Sedece bir kişinin portresini çekebilecek kadar bi kadraj veriyo bu da benim beklentim doğrultusundaydı zaten :)) Onun için şahsen böyle yaşamaktan memnunum :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.