İçeriğe git

hangisini tercih etmeliyim?

Recommended Posts

Nikon D5100 kullanıcısıyım. elimde 18-105 lens var ancak hem makro çekim yapabileceğim hem de portre çekebileceğim bir lens arıyorum.. aşağıya birkaç seçenek yazıyorum sizce hangisini tercih etmeliyim? farklı önerilere de açığım

1. Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro Lens

2. Tamron 90mm F/2.8 Di VC USD MACRO Lens

3. Raynox DCR-250 Super Macro Close up lens

4. RAYPRO 0.45x Ultra Geniş Açı + Makro N 18-105mm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Akif bey hiç yanıt almama nedeniniz biraz elmalarla armutlar olayı olabilir mi? Konverterlet ile lensler bir arada? Bir de, Nikon un muadil micro lensi ve gene Tokina nın 100 mm 2.8 lensi nedenlistede yoklar? Ya da onları neden beğenmediniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bildiğim kadarıyla konverterlar macro için alternatif yollar. bahsettiğiniz lenslerin listede olmaması sizin tavsiye edememeniz anlamına gelmez ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olayın elektronik tarafını düşününce (lens ve body sürekli iletişim halindeler) ve 3.parti ürün standartları konusunda endişelerim nedeniyle öncelikle, Micro-Nikkor AF-S 105, 2.8G IF-ED VR lensi tercih ederdim. Daha ekonomik olan Sigma lens te mükemmel bir seçim olur.

Tokina nın da güzel bir alternatifi var ama şu anda TOKİNA ALMAYIN! servisi yok..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiç yanıt verilmemesinin sebebi gece 01.20 konu açılmasıdır.

Bu forumda elma ile kömürde kıyaslanda en azından yanlış yolda olunduğunu gösteren bir mesaj atılır.

Sigma 70mm çok kaliteli bir lens. Optik olarak cidden çok iyi ama açısı çok cins.

Oldum olası sevmedim o açıyı (DX format kameralarda).

Her ne kadar ben çok sevmesemde DX gövdelerde ideal bir portre lensi olarak kullanılabilir.

Ancak makro için bana sorarsanız kısa kalıyor, 100mm altına inmemekte fayda var. Hadi 90 neysede 90ın altı ile olmuyor gerçekten.

Canlı bir hayvan vs çekerken dibine kadar girmek durumunda kalıyorsunuz ve canlı bir hayvan vs de sizi o kadar dibine yanaştırmıyor...

Ancak bu lens hakkında asıl unutmamanız gereken husus;

Bu lensde AF motoru yoktur, sizin gövdenizde otomatik fokus sistemi çalışmaz, sadece el ile manuel netleyebilirsiniz.

Tamron 90mm tüm markalar için popüler bir lensdir.

Ben hiç kullanmadım, Ne kadar kaliteli bilemiyorum ama bu kadar kullanıcısı olup az şikayet duyulan bir lense kötü demekte zor.

VC olanı daha da iyiy"miş" çok bişey diyemiyeceğim ama iyi lensdir diye tahmin ediyorum.

Bildiğim kadarı ile VC lisi AF motorlu yani sizin gövde ile otomatik olarak netleme yapar, hiç bir problem olmaz.

Bu lensin tek sıkıntısı; yeni sayılabilecek bir lens olduğundan bana göre fiyatı yüksek. Sıfırına o kadar para vereceğime 2.el Nikkor 105mm AF-s alırım daha iyi.

Raynox-250 öyle sanıyorum ki türünün en başarılısı. Daha iyisi varsada ben duymadım görmedim.

Parasının hakkını veriyor, bende hep 1 tane almak istemişimdir ama kader kısmet halen alamadım.

Ancak misal bir 18-105 ün önüne takayımda makro lense çevireyim falan olacak işler değil.

Benim hep söylediğim bişey vardır.

Bu ürünleri üreten firmalarda yüzlerce binlerce çalışan var, o kadar kişi kafa yoruyor, ediyor, araştırma yapıyor bir fiyat biçiyor.

Kaç para ödüyorsan o kadarlık performans alıyorsun.

Misal Tamron 90mm sanırım 1600TL falan.

Raynox ise 200-250TL

250TL ye raynox alıp, 1600TL lik Tamron performansı beklemek çılgınlık.

250TL lik performans verir o sadece fazlasını değil.

Raynox iyidir hoştur ama 18-105e bağlayıp çok büyük şeyler beklememk lazım.

18-105 with dcr-250 yazın eminim bu ikili ile çekilmiş fotoğraflara ulaşırsınız.

Son söylediğiniz şey nedir bilmiyorum, öğrenmekte istemiyorum.

Böyle saçma sapan şeylere para verip paranızı elin çinlisini verip, ülkenin cari açığını yükseltmeyin!

Benim size tavsiyem ise;

Bütçeniz nedir? Sıfır, 2.el, garantisiz, falan filan nasıl bir ürün arıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dediğim gibi portre ve makro için ideal bir lens arıyorum.. bütçemi zorlasam 1500tl den fazla çıkamam gibi.. sıfır olsun ama garantisi olup olmaması o kadar da önemli değil

link vermek serbestmi bilmiyorum ama tamron 90 mm lensi bir sitede 1442 tl ye buldum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Garanti vs varsa öyle sanıyorum ki iyi fiyat ama sıfır piyasasını da çok bilmem. 2.el ciyim ben :)

Ancak Tamron 90mm den öte farklı Tokina 100mm öneririm şahsen. Sanırım 1000TL ye sfırını bulabilirsin sanalpazar gibi sitelerde.

Eğer Tamron VC modelinde eski versiyona nazaran ciddi anlamda geliştirme yapmadıysa Tokina bu lensden daha iyidir.

Ayrıca anlatmayı unuttum.

D7000 kullandığım dönem, sigma 70mm almadan önce Tamron 90mm almaya gittim.

Aldım denedim, kullandım kurcaladım live view modunda AF sistemi çalışmadı. Bazen böyle uyuşmazlıklar olabiliyor"muş" bende iade ettim.

Sonra Sigma denk geldi onu aldım.

Ancak kendimin Tokina almamamın tek sebebi o dönem yoktu sadece sıfır vardı, sıfırda almak işime gelmiyordu çünkü yarı fiyata sigma 70mm alabiliyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynı sitede tokina 100 mm 1240 tl

http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=45&camera=1539&perpage=30&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=12

http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=1088&camera=1539&perpage=30&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=12

şu iki sonuca bakınca hala kararsız olduğumu söylemek istiyorum.. ama şu da var garanti o kadar da önemli değil dedim ama bu sitedeki ürünler garantili.. tokinanın türkiyede servisi olmadığını söylemiş yukarda arkadaş.. bu yüzden tamron biraz daha mantıklı gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben makro lens ararken Tokina 100mm yanlış hatırlamıyorsam 990TL ye satılıyordu sanalpazar ve sahibinden.com da sıfır olarak.

Bir kaç ay önce farklı bir lens ararken Tokina 100mm 2.el denk gelmişti bende bi fiyat araştırması yapmıştım yine 1000TL ye satılıyordu sıfırı.

Belki dolar kurunu yansıtmayan bir insan evladı denk gelebilir 1000TL ye bulunabilir.

Sigma nın servisi varmı? Yada Tamron un?

Bu firmaların yetki verdiği servisler var hepsi o.

Tamron un TR deki servisi Nazmi Kılıçer yapıyor iyidir, baya iyidir.

Ancak bir lens aldığınızda, eğer arızalı değilse, onun kendi kendine durduk yere arızalanma ihtimali yok gibi bişey belki %1-2

İnternet ortamına bakın her lens için bir sürü konu görürsünüz.

İşte Tokina aldım 3 gün sonra AF motoru bozuldu, Sigma aldım lensi çatladı, Tamron aldım yıldırım düştü falan fıstık.

Şikayeti olan internete yazar, ama kimse Tokina aldım 8 senedir kullanıyorum bozulmadı demez.

Yada araba aldım çalışıyor sıkıntı yok demez :)

Bende o kadar lens, gövde vs aldım sadece kamera değil diğer elektronik cihazlarda da yüzlerce bilgisayar parçası geçmiştir elimden.

Kendi kendine durduğu yerde bozulan 1 tane anakartım oldu hepsi o.

Lensi siz düşürürsünüz, kırılır, sert bir şekilde vurursunuz AF motoru bozulur falan filan. Bu gibi durumlarda yetkili servisin yapacağı çok bişey yok. Bozmuşsun diyecek.

Yani aldığın ürün sorunsuzsa senin tarafından başına bişey gelmezse onun bozulma ihtimali gerçekten çok düşük.

O sebepten servisi bahane edip Tokina nın üstünü çizmeyin.

+ 1500TL sıfır 3. parti lense verene kadar 2.el temiz Nikkor 105mm AF-S seçeneğinide göz önünde bulundurun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.