İçeriğe git

Nikon D7000 son nokta

veysel tanrıver

Recommended Posts

@Süleyman Akbaş

Toz konusunu fazlaca kafanızı takmamanızı öneririm, çünkü nasılsa olacak. Gökhan nasıl lens değiştirdiğini anlatmış. Ben size bir de kendimi anlatayım ona göre kendi hassasiyet derecenizi belirleyin. :) Şimdi bir şevkle okuduğunuz forumlarda, bloglarda hep lensin tozdan en az olduğu banyoda falan değiştirilmesi söylenir. Evet normal bir kullanıcı için bu doğrudur. Benim yaşadığım yer bildiğiniz çöl ve toz olmayan her hangi bir ortam yok, banyo dahil. Toz fırtınası çıktığında ne yaparsanız yapın o lanet toz ufacık çatlaktan 1mm aralıktan odanın içine dolmayı beceriyor. Peki sensörüm tozlandığında ne yapıyorum, DUST OFF denen spreyler var, sıkıştırılmış hava muhteviyatlı onları kullanıyorum. Gerçi makinenin içinde fırtına etkisi oluyor, dikkatli olmak lazım. :) Pompa kullanmak belki daha etkili olabilir ama pompayı sıktığınızda hareket eden bir kafası var ve ondan pek kullanmak istemiyorum. Şimdi düşünüyorum da acaba benim yağ sorunu yaşamamış olmam, iddia edildiği gibi fazla yağın üzerine toz birikmesi ile gresimsi bir katman mı oluştu yağ ve toz karışımı. :) Bilmiyorum, olabilir de... CHARGER her altı ayda bir ücretsiz temizlik yapılabileceğinden bahsetmiş, ben de bunu bir yerlerde okumuştum. Arada sırada kullanım sıklığınıza göre bence teknik servise kontrol ettirin makinenizi, bir temizlesinler baksınlar bence.

Sonuç olarak toz zaten olacak, fazla kafanızı takmadan fotoğraf makinenizin keyfini çıkarın...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Süleyman Akbaş

Toz konusunu fazlaca kafanızı takmamanızı öneririm, çünkü nasılsa olacak. Gökhan nasıl lens değiştirdiğini anlatmış. Ben size bir de kendimi anlatayım ona göre kendi hassasiyet derecenizi belirleyin. :) Şimdi bir şevkle okuduğunuz forumlarda, bloglarda hep lensin tozdan en az olduğu banyoda falan değiştirilmesi söylenir. Evet normal bir kullanıcı için bu doğrudur. Benim yaşadığım yer bildiğiniz çöl ve toz olmayan her hangi bir ortam yok, banyo dahil. Toz fırtınası çıktığında ne yaparsanız yapın o lanet toz ufacık çatlaktan 1mm aralıktan odanın içine dolmayı beceriyor. Peki sensörüm tozlandığında ne yapıyorum, DUST OFF denen spreyler var, sıkıştırılmış hava muhteviyatlı onları kullanıyorum. Gerçi makinenin içinde fırtına etkisi oluyor, dikkatli olmak lazım. :) Pompa kullanmak belki daha etkili olabilir ama pompayı sıktığınızda hareket eden bir kafası var ve ondan pek kullanmak istemiyorum. Şimdi düşünüyorum da acaba benim yağ sorunu yaşamamış olmam, iddia edildiği gibi fazla yağın üzerine toz birikmesi ile gresimsi bir katman mı oluştu yağ ve toz karışımı. :) Bilmiyorum, olabilir de... CHARGER her altı ayda bir ücretsiz temizlik yapılabileceğinden bahsetmiş, ben de bunu bir yerlerde okumuştum. Arada sırada kullanım sıklığınıza göre bence teknik servise kontrol ettirin makinenizi, bir temizlesinler baksınlar bence.

Sonuç olarak toz zaten olacak, fazla kafanızı takmadan fotoğraf makinenizin keyfini çıkarın...

normal kullanıcının kullanacağı diyafram ne kadardır illa gidip 20 lere çıkıp yağı fıskırtmanın anlamı yok aslında :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

normal kullanıcının kullanacağı diyafram ne kadardır illa gidip 20 lere çıkıp yağı fıskırtmanın anlamı yok aslında :))

İnanın ben ne demek istediğinizi anlayamadım. Diyafram ile yağ sıçraması arasındaki bağlantı nedir, onu hiç anlamadım... :D

Perde hızı mı demek istediniz acaba? Olabilir mi? :)

Fotoğraf çekmek için sabit bir reçete maalesef yok, duruma şartlara ve koşullara göre ayarlamalar yapmalısınız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerde sanırım anlamadığınız bir husus oldu.

Yağ sıçratma ile diyafram arasında bir bağ yok.

Siz F1 de kullansanız, F50 de kullansanız o yağı sıçratan shuter mekanizması.

Sadece F16 F20 gibi yüksek değerlere çıktığınızda sensördeki yağ, leke, toz neyse onlar daha çok belirgin olur.

Her lensin MTF değerleri vardır. Lensin en keskin olduğu değerleri gösterir. Misal F1.8 bir lens genelde en keskin F5.6 gibi olur "genelde".

F2.8 lik bir lens F8 civarı olur "genelde".

Bu değerlerden daha ileri gittikçe lensin performansı düşer ama bunu gözle seçmek için de çok iyi bir göze ihtiyaç vardır.

Lensin türüne F10 / F16 falan ulaşılacak en uç noktalar olurlar. Daha yukarı nadiren ihtiyaç duyulursa çıkılır ama bunlar sadece teorik bilgi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Süleyman Akbaş

Orçun bey pompa ile üfleme yönteminin bir dezavantajı da ortamdaki nemli havayı makina içine sevketmek , spreyinde sanırım bazen sıvı püstürtme durumu var ikisininde kendince riskleri mevcut

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orçun bey pompa ile üfleme yönteminin bir dezavantajı da ortamdaki nemli havayı makina içine sevketmek , spreyinde sanırım bazen sıvı püstürtme durumu var ikisininde kendince riskleri mevcut

Ramiz bey, haklısınız her iki yönteminde kendine has problemleri var. Dust Off spreyi baş aşağı tutarsanız sıvı nir gaz atıyor. Ondan dikkatli olmak lazım her durumda...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi ne yaptınız ne nemi yahu :D

Nemden çekniyorsanız kamerayı bari hava almayan bir kutuda saklayın :D

Takılmayın bu kadar ufak detaylara yahu sensör temizlemek/temizletmek kolay şeydir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerde sanırım anlamadığınız bir husus oldu.

Yağ sıçratma ile diyafram arasında bir bağ yok.

Siz F1 de kullansanız, F50 de kullansanız o yağı sıçratan shuter mekanizması.

Sadece F16 F20 gibi yüksek değerlere çıktığınızda sensördeki yağ, leke, toz neyse onlar daha çok belirgin olur.

Her lensin MTF değerleri vardır. Lensin en keskin olduğu değerleri gösterir. Misal F1.8 bir lens genelde en keskin F5.6 gibi olur "genelde".

F2.8 lik bir lens F8 civarı olur "genelde".

Bu değerlerden daha ileri gittikçe lensin performansı düşer ama bunu gözle seçmek için de çok iyi bir göze ihtiyaç vardır.

Lensin türüne F10 / F16 falan ulaşılacak en uç noktalar olurlar. Daha yukarı nadiren ihtiyaç duyulursa çıkılır ama bunlar sadece teorik bilgi.

Şimdi kafamda daha iyi şekillendi. f değeri yükseldikçe diyafram bıçakları kapadığı (Delik küçüldüğü için Resimlere bakarak yorumladığım) bıçakların hareketiyle yağ sıçraması olur diye düşünmüştüm. ama çok yanlış şeyler düşünmüşüm demek ki şuan kendimi bayağı bir ezik hissettim :( ama kimse bu işe prof olarak başlamadı ya diyerek kendimi motive ediyorum. siz saygı değer ustalar satesinde inşaLLAH bizlerde birşeyler öğreneceğiz. peki sormak istediğim iki şey var

1. Dün A moduna aldım makineyi ve f22 değerinde beyaz bir kağıt çekmeye çalıştım netleme sesi geliyor ama çekim yapmıyor. makineyi salonda herhangi bir noktaya çevirince çekim yaptı. bu neden dir.

2. F değeri büyüdükçe neden bu toz parçacıkları belirgin hale geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi kafamda daha iyi şekillendi. f değeri yükseldikçe diyafram bıçakları kapadığı (Delik küçüldüğü için Resimlere bakarak yorumladığım) bıçakların hareketiyle yağ sıçraması olur diye düşünmüştüm. ama çok yanlış şeyler düşünmüşüm demek ki şuan kendimi bayağı bir ezik hissettim :( ama kimse bu işe prof olarak başlamadı ya diyerek kendimi motive ediyorum. siz saygı değer ustalar satesinde inşaLLAH bizlerde birşeyler öğreneceğiz. peki sormak istediğim iki şey var

1. Dün A moduna aldım makineyi ve f22 değerinde beyaz bir kağıt çekmeye çalıştım netleme sesi geliyor ama çekim yapmıyor. makineyi salonda herhangi bir noktaya çevirince çekim yaptı. bu neden dir.

2. F değeri büyüdükçe neden bu toz parçacıkları belirgin hale geliyor.

Doğuştan bu bilgileri öğrenerek doğan bir insan olduğunu sanmıyorum :)

O yağ shuter mekanizmasında olan yağ. Yani diyafram ile alakası yok.

Diyaframda da yağ olur ancak daha çok çok eski 20-30 yıllık lensler yağsızlık yüzünden sıkıntı çıkardığından diyafram bıçakları yağlanır ve usta iyi değilse yağı baya bol sürer ama onunda sensöre sıçraması en azından benim duyduğum bir husus değil.

1- Makine bembeyaz bir zemine netleyemez, simsiyah bir zemine netleyemez. Muhakkak bir noktadan kendine göre bir hesap kitap yapması lazım.

Bu gayet normal bir durum.

2- Tam olarak teknik cevabını bilmiyorum. Kendimce cevaplıyayım.

Misal F2.8 de diyafram son derece açıktır ve çok kısa sürede fazlası ile ışığı içeri alır.

F25 iken ise ışık içeri çok girmediği için sensörün açık kalma süresi artar ve bu esnada sensör, lens, yada arada ne varsa tüm hepsi fotoğrafa etki eder.

Misal lensin önüne ufak bir iz yapın kalem ile, 1/500 hızda o izi fotoğraflarda göremezsiniz ama 1" lik bir pozlamada çok net bir şekilde görürsünüz.

Fotoğraf makinesinin çalışma mantığını, uzun pozlama olayını daha iyi kavradığınızda söylediklerimi daha kolay anlayacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.