İçeriğe git

Merhabalar,

Recommended Posts

Merhabalar adım Emre, d5100 ve d90 kullanıcısıyım. İşi bilen sizlere bir konu hakkında danışma ihtiyacı hissediyorum, kendime ait ufak bir stüdyo kurma aşamasındayım, boş bir depoyu kendime göre dizayn ettim ve bundan sonra çekimlerimi burada gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bildiğiniz gibi ışıklandırma ekipmanı için bir çok eleman edinmem lazım ve ben bu işten zerre anlamıyorum. İlk başta tek bir ışık kaynağı ile bu adımı atmak istiyorum; hem gerektiğinde flaşımı bağlayabileceğim gerektiğinde kesintisiz ışık kaynağına dönüştürebileceğim bir soft box çeşidi var mıdır? ve soft box'tan kesintiiz güç elde etmek istediğimde kullanmam gereken ışık kaynağı nedir? bir ampul mü yoksa yassı olan softbox içine konumlanmış o eleman mı? o eleman yerine ampul takabileceğim bir softbox çeşidi var mı? ve son sorum tavsiye edebileceğiniz uzun mesafeli değil benim kısa vadede işimi görücek fiyatı uygun bir softbox var mıdır? Malum depoyu atelyeye çevirme işlemi gayet tuzlu bir olay ilk başta çekimlerime başlayabilmem için maliyeti kısmam gerekiyor,

yardım eden herkese çok teşekkür ederim saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer kendin yapmak istiyorsan internette çok fazla yazı görüntü video mevcut. Başlangıç aşamasında daha ekonomik olacağını düşünüyorum.

farzı misal benim ilk karşıma çıkan video;

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Ben aşağıdaki linktekileri flaşla kullanıyorum. Gayet kullanışlı Alacağın bir aparatla sürekli ışıkta bağlayabilirsin.

http://www.sanalpazar.com/Softbox-Semsiye-60x90cm-Ayak-Semsiye-Tutacagi__isp12445784

http://www.sanalpazar.com/Semsiye-Softbox-80cm-2m-Isik-Ayagi-Semsiye-Tutacagi__isp12263424

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu ürünlerin tümü çin çıkışlı. Ebatta küçük olanları ebay ya da diğer sanal mağazalar (Dx.com, miniinthebox.com gibi onlarcası) üzerinden sipariş edebilirsiniz. TR nin gümrük şartlarını da gözönünde bulundurunuz.

Temel olarak 2 giriş seviyesi paraflaş, bunlara beyaz renkli basit şemsiye başlangıç olarak fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu iki paraflaşı şemsiyelerle diffüze edip SAKIN sağ ve sol olarak kullanmayın. Biri ön soldan ışıklandırırken diğerini arka sağdan kullanın, böylece gölge derdiniz azalır, bu setup ile farklı ışık ayarlarıyla daha iyi performans elde edersiniz.

Şu linkteki yazılımla biraz oynayın, faydası olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Ben aşağıdaki linktekileri flaşla kullanıyorum. Gayet kullanışlı Alacağın bir aparatla sürekli ışıkta bağlayabilirsin.

http://www.sanalpaza...gi__isp12445784

http://www.sanalpaza...gi__isp12263424

biraz daha uygun fiyatlı birşey düşünüyorum açıkçası daha küçük boyutlarda olabilir mesela, ve bu ürüne acaba 3 ayağı ve flaş bağlama ringi dahil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu ürünlerin tümü çin çıkışlı. Ebatta küçük olanları ebay ya da diğer sanal mağazalar (Dx.com, miniinthebox.com gibi onlarcası) üzerinden sipariş edebilirsiniz. TR nin gümrük şartlarını da gözönünde bulundurunuz.

Temel olarak 2 giriş seviyesi paraflaş, bunlara beyaz renkli basit şemsiye başlangıç olarak fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu iki paraflaşı şemsiyelerle diffüze edip SAKIN sağ ve sol olarak kullanmayın. Biri ön soldan ışıklandırırken diğerini arka sağdan kullanın, böylece gölge derdiniz azalır, bu setup ile farklı ışık ayarlarıyla daha iyi performans elde edersiniz.

dediğiniz gibi kurulum için daha basit öğeler aramaktayım, hem daha iyi bir ürün için bir fikre sahip olmalıyım hemde elemanların nasıl ve hangi pozisyonlarda ne gibi kabiliyetlere ulaştığını görebilmeliyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben paraflaş yerine 3 tane tepe flaşı kullanıyorum. Dış çekimlerde taşıma hamallığından ve elektrik arama derdinden kurtarıyor. Gönül ister ki akülü paraflaşlar kullanalım ama fiyatlarının yanına yaklaşılmıyor. Dediğiniz gibi genellikle bir softboxlardan birini sağ yada sol önde konumlandırırken (ortama göre) diğer bir flaşı çapraz arka taraftan saç ışığı olarak kullanıyorum. 3. flaşıda eğer fonun aydınlatılması gerekiyorsa önüne renkli gels takarak fon aydınlatmasında kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gönül ister yeterli güçte, yeterli sayıda paraflaş ve yapılacak işe göre sade veya gridli softboxlar kullanmak. Ancak tümü maliyetle alakalı bunların.

Kendiniz softbox yapmak için harcayacağınız zaman ve malzeme parasına beyaz renkli kumaşa sahip diffüzer amaçlı şemsiyeleri satın alabiliyorsunuz. Zaten başlangıç için şemsiye daha kolay, biraz piştikten sonra softboxa geçmenin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Harici tepe flaşları ile de çalışmak mümkün, bunların içinde SB-26 modeli sahip olduğu slave sensörüyle hala milletin gözdesi. Ancak toplam maliyetleri gözönüne aldığınızda (her bir flaş için gerekli kablolu veya kablosuz tetikleyiciler, ışığa duyarlı sensörler, şarjlı-şarjsız kalem pil maliyetleri, flaşı şemsiye+softboxa bağlayabilmek için gerekli adaptörler) giriş seviyesi paraflaş her zaman daha ucuza geliyor; çünkü bu paraflaşlarda şemsiye yeri zaten mevcut, slave sensörü üzerinde geliyor, softbox bağlantısı zaten standart 9,5 cm, tek ihtiyacınız 220 volt. İster kabloyla tetikleyin, ister makinanızın flaşını manuelde en düşük güçte sürün, yeterli. E zaten dışarıda çalışmak için herkes bir adet i-TTL destekli flaşı genelde sahip olmaya çalışıyor.

Ben de dışarıda 2 adet SB910 ve Pocket Wizard TT1+TT5 setiyle Lastolite 2472'yi kullanıyorum. Her bir flaşı PB820 ile mecburen besliyorum. Ancak imkan varsa bunlarla uğraşmadan direkt paraflaşları üşenmeden taşıyorum, tabii bu durum aldığım ücretle doğru orantılı.

Bu da kendi imkanlarımla oluşturduğum evdeki stüdyom:

post-1343-0-01533800-1393535393_thumb.jp

Elde ettiğim sonuçlar bu şekilde:

post-1343-0-72684000-1393535674_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstat seninki ev stÜdyoluğunu aşmış. Görebildiğim tek eksik tepede bir ray sisteminin olmaması. Sanırım Üstteki paraflaşlar sabit. Tepede bir ray sistemi olsa TÜrkiye deki bir çok fotoğrafçı stÜdyosundan daha fazla ışık sistemine sahipsin. Ben bir yongnuo yn-568 ve iki tane yn-560 III kullanıyorum. Bunları kullanmamın nedeni ÜçÜnÜn maaliyetinin sb-910'dan daha dÜşÜk olması. Makineye bir rf-603 manuel tetikleyici takıyorum. YN-560 III lerin içinde alıcı olduğundan altına tetikleyici takmaya gerek olmuyor. YN-568 i de S1 modunda tetikliyorum. Dış çekimlerde yn-568 flaş ışığını görmÜyor onun için altına diğer bir rf-603 tetikleyici takıyorum.

Alttaki fotoğraf bana stock bir fotoğrafı hatırlarttı. Stock fotoğrafçılıkta yapıyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eklediğim fotoğraf eskilerden kalma, bu haliyle sanırım 2 ay kadar kullandım, ardından ray sistemi döşedim.

Stock bana uzak bir dünya, ona vakit ayırıp kazanç elde edene kadar çok zaman harcanır, biraz da kumar, ya tutmazsa, çünkü çok iyi olmalısınız. Buna karşılık model fotoğrafçılğında daha bu kadar risk yok. Buradaki bir dans grubunun elemanı bu arkadaş, kendi websitesinde kullanıyor bu tür kareleri, özellikle facebookta.

Bu kare taze:

post-1343-0-90977200-1393541495_thumb.jp

post-1343-0-61433900-1393541540_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstat raylardan sonra tam bir stÜdyo olmuş. GÜle gÜle kullan, darısı bizlerin başına. Paraflaşların hepsi 300watt sanırım. ,300watt böyle bir stÜdyo için yeterli mi? Hiç ışığın yetmediği oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

, 1/8 lerde on flaslar, arkadakiler 1/16 gucte bile fazla geliyor; ortlama 1/125 uzerinden F10 larda cekim yaptigim halde. Yani 300 w/s almak korkudandi, simdi fazla geliyor.

Darisi sizin basiniza. (Tabletten yazmak ne zormus)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.