İçeriğe git

Nikon D7000 yardım

ali çalışkan

Recommended Posts

fotoğraf çekmeye çalışıyorumdum ilk başta ekrana aldığımda takılıyordu çekerken şuan ekrandanda gözükmüyor diğer taraftanda bakıncada gözükmüyor içindeki mercekmidir nedir o takıldı galiba ne yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Size tavsiyem, öncelikle makinenizin kullanma kılavuzunu okumanızdır. Sorunu tam olarak ifade edemediğinizi düşünüyorum.

Yoksa objektifinizin kapağı kapalı kalmış olmasın? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Seviyenizi bilmiyorum ancak çekim tekniğinizde bir sorun yoksa (uzun pozlama, kullanım hatası vs.) lensinizin bayonete tam oturduğuna emin olun. Hatta ondan önce kontak pinlerini temizleyin. İletişim kopukluğunda bu hatayı yapacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ışık az olunca makine yeteri kadar ışık toplamak için perde açık olarak bekler. bu normaldir. flaşı açınca takılmıyor flaş kapalıyken takılıyorsa bunun sebebi enstantane süresidir.

biraz eğitim ve tecrübeye ihtiyacınız olabilir. öğrenen kadar otomatik modda çekim yapın.

bu makinede ekrana bakarak değil vizöre bakarak çekim yapılır Lv kolunu aşağı çekersen ekrana görüntü gelir tekrar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, yeni bir başlık açmak istemedim konu D7000 ile ilgili olunca burada paylaşmak istiyorum.

Eklediğim 2 fotoğrafta da görüldüğü üzere ışığa karşı ya da herhangi bir açıdan ışık yansıması olduğunda yaptığım çekimlerde bu şekilde parazitlenme oluyor.

örneğin güneş yansıması olan fotoğraftaki aynı açıyı 18 55 lensli Canon 600D ile çekim yaptığımda bu şekilde bir yansıma olmuyor.

Makina kaynaklı olacağını tahmin etmiyorum, yanılıyormuyum? kullandığım lensin 18 105 mm olmasından kaynaklanıyor olabilirmi?

Işığa karşı çekim yapmamak dışında başka bir öneri ya da tavsiyelerinizi alabilirmiyim.

post-4468-0-16558600-1396727240_thumb.jp

post-4468-0-96690600-1396727374_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, yeni bir başlık açmak istemedim konu D7000 ile ilgili olunca burada paylaşmak istiyorum.

Eklediğim 2 fotoğrafta da görüldüğü üzere ışığa karşı ya da herhangi bir açıdan ışık yansıması olduğunda yaptığım çekimlerde bu şekilde parazitlenme oluyor Bunun teknik dildeki adı "lens flare" dir. Parazit değil, ışığın lens ile olan açısına bağlı olarak, lensin dizaynına, camların yerleşim biçimine bağlı olarak her lenste, her odak noktasında farklı şekilde görülebilecek bir durumdur.

örneğin güneş yansıması olan fotoğraftaki aynı açıyı 18 55 lensli Canon 600D ile çekim yaptığımda bu şekilde bir yansıma olmuyor. Tesadüfi bir durum, o lenste de aynı flare olayı gerçekleşir, yeter ki o açıyı bulmasını bilin.

Makina kaynaklı olacağını tahmin etmiyorum, yanılıyormuyum? kullandığım lensin 18 105 mm olmasından kaynaklanıyor olabilirmi?

Işığa karşı çekim yapmamak dışında başka bir öneri ya da tavsiyelerinizi alabilirmiyim.

Millet bu lens flare yi photoshop ile yapmak için kendini paralıyor, siz doğalını bulmuşsunuz, dert etmeyin :)

Belli bir yere kadar parasoley ile engellenebilir, ancak bu yeterli bir çözüm değildir, açınızı değiştirmek zorundasınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mehmet bey gerekeni söylemiş. ışığa karşı bu oluyor çünkü lensin içinde 9 ile 23 arasında eleman olur lensine göre değişen sayıda. her katmanın arasında ışığın oyunlar oynaması doğaldır. açıyı değiştirdiğinizde düzelecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç, bende olmaması için uğraş veriyorum :)

Işığa karşı çektiğim hemen hemen tüm fotoğraflarda maalesef bu yansıma oluyor.

Photoshopta bunu yapabilmek için pluginler bile var hatta :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.