İçeriğe git

D90 Auto ve Manual Modda resim farkı

Hüseyin YALÇIN

Recommended Posts

Merhaba,

D5100 ile 6 ay önce başlayan Dslr sevdamı D90 ile devam etmeye karar verdim sizlerden bir kaç konuda yardım isteyeceğim,

Birinci sorum : Mesela Otomatik mod ile bir resim çekiyorum çektiğim resmin bilgilerini kopyalayarak Manuel modda aynı resmi çekiyorum Ancak dağlar kadar fark çıkıyor.

Mesela Perde hızı 1/60 İso 800 , F değeri 4, D-light kapalı, Wb Auto, picture control Standart, Odak uzaklığı 18 mm(18-105 vr lens) Flaş açık bu ayarı veriyorum ama biri net ve ışığı bol diğeri ise renksiz koyu bunu çözemedim açıkçası.

Birde D5100 ile manuelde tüm ayarları aynı yapıp denemiştim D5100 İSO konusunda D90 dan daha iyi performans vermişti.

İkinci sorum : Orjinal iki adet pilim var ayrıca 8 adet 2100 Mah Energizer şarjlı pilim bunları Battery grip kullanarak bitmeyen bir güç sağlamak istiyorum ancak piyasada o kadar çok grip var Aslında pek bütçem kalmadığı için 100-150 tl arası birşey bakıyorum tavsiye edebileceğiniz bir ürün varmı ?

üçüncü sorum : Elimde fazladan bir 18-105VR lens var bunu 400 gibi bir rakama satıp Portre için 50MM 1.8 D ve Gip+Kumanda+çanta(sırt çantası) mı alsam

Yada sadece Nikon 50 MM F/1.4 D mi alsam karar veremiyorum mantıklı olan hangisidir sizce ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik modda d-lighting kapatılabiliyor mu? Picture Control standart mı? Beyaz ayarları aynı mı?

Sorsaydın 5100'ü satma derdim :)

Kumanda alacaksan üçayak da olmalı. Ben olsam griple uğraşmazdım. Iki pille 1500 civarı fotoğraf çekersin en az. Eline ufak geliyorsa ayrı tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

D5100 ile 6 ay önce başlayan Dslr sevdamı D90 ile devam etmeye karar verdim sizlerden bir kaÇ konuda yardım isteyeceğim,

Birinci sorum : Mesela Otomatik mod ile bir resim Çekiyorum Çektiğim resmin bilgilerini kopyalayarak Manuel modda aynı resmi Çekiyorum Ancak dağlar kadar fark Çıkıyor.

Mesela Perde hızı 1/60 İso 800 , F değeri 4, D-light kapalı, Wb Auto, picture control Standart, Odak uzaklığı 18 mm(18-105 vr lens) Flaş aÇık bu ayarı veriyorum ama biri net ve ışığı bol diğeri ise renksiz koyu bunu Çözemedim aÇıkÇası.

Birde D5100 ile manuelde tüm ayarları aynı yapıp denemiştim D5100 İSO konusunda D90 dan daha iyi performans vermişti.

İkinci sorum : Orjinal iki adet pilim var ayrıca 8 adet 2100 Mah Energizer şarjlı pilim bunları Battery grip kullanarak bitmeyen bir güÇ sağlamak istiyorum ancak piyasada o kadar Çok grip var Aslında pek bütÇem kalmadığı iÇin 100-150 tl arası birşey bakıyorum tavsiye edebileceğiniz bir ürün varmı ?

üÇüncü sorum : Elimde fazladan bir 18-105VR lens var bunu 400 gibi bir rakama satıp Portre iÇin 50MM 1.8 D ve Gip+Kumanda+Çanta(sırt Çantası) mı alsam

Yada sadece Nikon 50 MM F/1.4 D mi alsam karar veremiyorum mantıklı olan hangisidir sizce ?

Merhaba,

D5100 ile 6 ay önce başlayan Dslr sevdamı D90 ile devam etmeye karar verdim sizlerden bir kaÇ konuda yardım isteyeceğim,

Birinci sorum : Mesela Otomatik mod ile bir resim Çekiyorum Çektiğim resmin bilgilerini kopyalayarak Manuel modda aynı resmi Çekiyorum Ancak dağlar kadar fark Çıkıyor.

Mesela Perde hızı 1/60 İso 800 , F değeri 4, D-light kapalı, Wb Auto, picture control Standart, Odak uzaklığı 18 mm(18-105 vr lens) Flaş aÇık bu ayarı veriyorum ama biri net ve ışığı bol diğeri ise renksiz koyu bunu Çözemedim aÇıkÇası.

İkinci sorum : Orjinal iki adet pilim var ayrıca 8 adet 2100 Mah Energizer şarjlı pilim bunları Battery grip kullanarak bitmeyen bir güÇ sağlamak istiyorum ancak piyasada o kadar Çok grip var Aslında pek bütÇem kalmadığı iÇin 100-150 tl arası birşey bakıyorum tavsiye edebileceğiniz bir ürün varmı ?

üÇüncü sorum : Elimde fazladan bir 18-105VR lens var bunu 400 gibi bir rakama satıp Portre iÇin 50MM 1.8 D ve Gip+Kumanda+Çanta(sırt Çantası) mı alsam

AÇıkcası ömrü hayatımda otomatik modu kullanmadım. Nelere müdehale ediyor bilmiyorum.

Ancak aynı değerlerde aynı fotoğrafı Çekebiliyor olmalısınız. Çekemiyorsanız mutlaka farklı kalan bir ayar vardır.

Ne olduğu hakkında tahminde bulunmam iÇin, fotoğafları görmem lazım.

Grip iyidir, güzeldir, ancak dışardan görüldüğü kadar hoş değildir.

Çünkü kamerayı ciddi anlamda ağırlatır. üstelik 8x AA pil koyacaksanız daha da ağırlaştıracak.

100-150TL civarına alabileceğiniz en iyi marka sanırım aputure marka.

Bende D700 de kullanıyorum henüz bir sıkıntı görmedim.

18-105VR fena bir lens değil. Elinizde başka ne lens var? Ne Çekiyorsunuz? neyden hoşlanıyorsunuz?

Bunlara cevap vermeden 50mm vs alın diyemem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

Elimdeki Ekipmanım;

D90

18-105 VR

Nikon 70-300 F4/5.6 G

Yongnuo YN565 EX TTL

Prodigix 501 AMt Plus Tripod

2 Adet orjinal batarya ve çok sayıda şarjlı pil. ve şarj cihazı

Gece uzun pozlama makro çekiyorum.

Ama eş dost ricası oluyor gelin damat dış çekinine çıkıyorum arada bokeh 70-300 iyi ama keskinlik canımı sıkıyor arkadaşımdan 50 mm odünç aldım bir ay önce çok keskin güzel fotoğraflar aldım o yüzden 50 mm de takıldım.

Ertan Bey,

Gerçekten 5100 ü sattığıma pişman olmak üzereyim sanırım sensör kalitesi d90 dan en az 2 kat başarılı

D lighting otomatikte kapanmıyormuş şimdi baktım ama manueldede otomatiğe alıyorum.

Picture kontrol ve beyaz ayarlarıda aynı çünkü otomatikte çektiğim fotoyu alıp o an çekttiğim ayarları manuelde uyguluyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuel mod : http://i.hizliresim.com/eyDkok.jpg

Camera Info

Device: Nikon D90

Lens: VR 18-105mm f/3.5-5.6G

Focal Length: 18mm

Focus Mode: AF-A

AF-Area Mode: Single

VR: ON

AF Fine Tune:

Exposure

Aperture: f/4

Shutter Speed: 1/60s

Exposure Mode: Manual

Exposure Comp.: 0EV

Exposure Tuning:

Metering: Matrix

ISO Sensitivity: ISO 640

Flash

Device: Built-in Flash

Flash Sync Mode: Front Curtain

Master: ---

Group A: TTL, 0EV

Group B: TTL, 0EV

Group C: ---

Image Settings

White Balance: Auto, 0, 0

Color Space: sRGB

High ISO NR: OFF

Long Exposure NR: OFF

Active D-Lighting: Auto

Image Authentication:

Vignette Control:

Auto Distortion Control:

Picture Control

Picture Control: [sD] STANDARD

Base: [sD] STANDARD

Quick Adjust: 0

Sharpening: 3

Contrast: Active D-Lighting

Brightness: Active D-Lighting

Saturation: 0

Hue: 0

eyDkok.jpg

Otomatik mod :

http://i.hizliresim.com/eNojEg.jpg

Device: Nikon D90

Lens: VR 18-105mm f/3.5-5.6G

Focal Length: 18mm

Focus Mode: AF-A

AF-Area Mode: Auto

VR: ON

AF Fine Tune:

Exposure

Aperture: f/4

Shutter Speed: 1/60s

Scene Mode: Auto

Exposure Comp.: 0EV

Exposure Tuning:

Metering: Matrix

ISO Sensitivity: Auto (ISO 640)

Flash

Device: Built-in Flash

Flash Sync Mode: Front Curtain

Flash Mode: i-TTL-BL, 0EV

Image Settings

White Balance: Auto, 0, 0

Color Space: sRGB

High ISO NR: OFF

Long Exposure NR: OFF

Active D-Lighting: Auto

Image Authentication:

Vignette Control:

Auto Distortion Control:

Picture Control

Picture Control: [sD] STANDARD

Base: [sD] STANDARD

Quick Adjust: -

Sharpening: Auto

Contrast: Active D-Lighting

Brightness: Active D-Lighting

Saturation: Auto

eNojEg.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

ölÇüm modu nedir matris spot.?. aynı bile olsa bir milim yandan pozlama alsan farkeder..

50mm 1,8 g yeter de artar bile.. 450 ye sat o lensi ben filtre ile beraber 475 e sattımdı..

not: flaş telafisi olmuş gibi resimlerde..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

Elimdeki Ekipmanım;

D90

18-105 VR

Nikon 70-300 F4/5.6 G

Yongnuo YN565 EX TTL

Prodigix 501 AMt Plus Tripod

2 Adet orjinal batarya ve Çok sayıda şarjlı pil. ve şarj cihazı

Gece uzun pozlama makro Çekiyorum.

Ama eş dost ricası oluyor gelin damat dış Çekinine Çıkıyorum arada bokeh 70-300 iyi ama keskinlik canımı sıkıyor arkadaşımdan 50 mm odünÇ aldım bir ay önce Çok keskin güzel fotoğraflar aldım o yüzden 50 mm de takıldım.

Ertan Bey,

GerÇekten 5100 ü sattığıma pişman olmak üzereyim sanırım sensör kalitesi d90 dan en az 2 kat başarılı

D lighting otomatikte kapanmıyormuş şimdi baktım ama manueldede otomatiğe alıyorum.

Picture kontrol ve beyaz ayarlarıda aynı Çünkü otomatikte Çektiğim fotoyu alıp o an Çekttiğim ayarları manuelde uyguluyorum.

Yeni başlayan birisi iÇin D90 + 18-55 veya 105 + 50mm + 70-300 bir settir.

Sadece 50mm + 70-300 e kalırsanız sürekli geniş aÇı isteğiniz arayışınız olacaktır ve nasıl şimdi D90 ı sattım diyorsanız o zamanda 18-105i sattım diyeceksiniz.

Ben D700 üme grip aldım ama ekstra batarya gücü iÇin değil, makineyi 8FPS Çalıştırabilmek iÇin.

Sadece hız gerektiğinde grip takıyorum. Çünkü makine ciddi anlamda ağır ve büyük oluyor.

Normal fotoğraf Çekerken 1 tane batarya ile zaten en kötü 300-400 fotoğraf Çekiyorum, yedek batarya da Çantamda, 15sn lik batarya değişimi sonrasında onlada 400 Çeksem 800 foto eder.

Çok kaba bir hesap ile 700-800 kare Çok rahat Çekerim.

D5100 ile daha da Çok Çekilir.

O sebepten grip e Çok da ihtiyaÇ duyuyorum hissiyatı yaratmayın kendinizde.

Yani uzun lafın kısası hiÇ birşey almayın sadece bütÇeniz elveriyorsa 50mm f1.8D alın daha da arkanıza bakmayın.

Eklediğiniz fotoğraflarda ise bir takım ayarlar hep auto da bunlar etki ediyor olabiliyor, ayrıca sanırım flaşda kullanıyorsunuz buda etki eder.

Makineyi sabit bir yere koyup flaşsız denemenizi tavsiye ederim.

En kaba,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynısını D7000 de yapıyor. Geçenlerde makine üstünde yn-568 takılıyken. Otomatik modda öylesine deklanşöre bastım. Sonra tekeri P ye alıp bastım. Otomatik moddaki fotoğraf daha canlı ve daha doğru pozlanmış gibi görünüyordu. Sanırım çok daha fazla ayara müdehale etmemimiz gerekiyor diğer modda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bütün sıkıntılarımdan kurtuldum Makineyi takas yaptığım arkadaşıma geri iadede anlaştık Lensinde problem vardı çözemedik bende makineden soğudum sağolsun iyi bir insan.

Makineyle gelen 18-105 vr lensinde Odaklama yaparken acayip bir ses çıkartıyordu ve lensi aşağı bakarken pat diye salıyor Lensin üst lastiğide sünmüştü Galaxy s3+500 tl ye almıştım. Artık D7000 alma zamanı geldi

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=484

Yukarıdaki yazımdan alıntı:

"Bunlara ek olarak, birçok modern makine sahnenin ne olduğunu anlayıp renk ve kontrastı da ona göre ayarlıyor. Örneğin birinin portresini çekiyorsanız makine yüzü tanıyıp “Portre†moduna geçiyor ve renk tonlamalarını ve kontrastı yüz tonlarını en yumuşak gösterecek şekilde ayarlıyor. Manzara çekiyorsanız makine “Manzara†moduna geçip yeşil ve maviyi daha doygunlaştırıyor ve kontrastı hafif arttırıyor. Her markanın “Sahne tanıma†becerisi farklı farklı olduğu için deneme yaparak makinenizin karakterini anlamanız sizin faydanıza."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öcelikle resim değil fotoğraf çekiyorsunuz. Birde aynı değerde flaşsız çekim yapın flaşdaki ayarlardan kaynaklı olabilir. Batary grip konusu hoşunuza gidiyorsa alınız alma amacınız bataryayı çıkarmadan daha fazla fotoğraf çekmek ise Öneririm ama pohotix mi ne Öyle bir marka var Öneririm. 50 mm objektif için ise 18-105 de de potre çekebilirsiniz ilk Önce varsa kullanabileceğiniz bir 50 mm objektif alın deneyin hoşunuza giderse satar alırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Hüseyin bey imkan varsa d7000 ile d300s i elinize alıp deneyin o zaman ne demek istediğimi anlıcaksınız ikisi arasında kaldım bende bir zamanlar şuan yakın abimde d7000 var çıkıp fotoğraf çekiyoruz beraber d7000 elime geldiğinde ( ynlış anlaşılmasın küçümsemek gibi derdim yok ) ufak kaldığını hissediyorum d300s'e göre iyimide d300s almışım diyorum en azından benim için doğru tercihmş diyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.