İçeriğe git

Nikon D200 mü Fujifilm FinePix S5 Pro mu ?

Cabir ÇAYCIOĞLU

Recommended Posts

Cabir, bak bugün yine 10 dakika kapının önüne çıktım, Nikkor 300 mm F4 ile biraz deklanşöre bastım. Güneş çok iyiydi bugün :)

Teşekkürler üstad. Bu fotoğrafın üzerine CCD ile ilgili bir yorum yapmayacağım, farklı bir görüşü olan var ise ;

Buyursunlar efendim.... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabiki tercih meselesi.

Bende mesela K10D alıp CCD nin keyfini sürüp hiç Nikon ile fantezi olayına girmeyebilirdim.

Ancak "ben" sabah, akşam, gece, içerde, dışarda her türlü ortamda zaman zaman kullanıyorum.

O sebepten CMOS benim için daha iyi.

Ha 2. bir gövdem olsa işte o zaman CMOS un yanına CCD alırdım ama onuda şahsen D200 den yana kullanırdım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabiki tercih meselesi.

Bende mesela K10D alıp CCD nin keyfini sürüp hiç Nikon ile fantezi olayına girmeyebilirdim.

Ancak "ben" sabah, akşam, gece, içerde, dışarda her türlü ortamda zaman zaman kullanıyorum.

O sebepten CMOS benim için daha iyi.

Ha 2. bir gövdem olsa işte o zaman CMOS un yanına CCD alırdım ama onuda şahsen D200 den yana kullanırdım :)

Super CCD, CCD'yi döver :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Super CCD, CCD'yi döver :D

Kullanmadım, görmedim, hatta bu konudan önce duymamıştım bile... Bişey diyemicem.

Ancak herhangi bir CCD yada super CCD sensörlü "gövde" D7000/D300s i dövemez :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ha bu arada, yüklediğim kareler, yani Fujifilm S5 Pro ile çektiğim kareler sadece jpg olarak çekilmiş, boyut küçültmeden başka hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Picture modlarından F2 modunu seçtim, bu mod fujifilmin analog zamandaki meşhur dia filminin tadını vermektedir. Zaten rawını işleyebileceğim tek yazılım PS, onu da ben sevmiyorum :)

post-1343-0-97669800-1394539656_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burda Cabir'i etkileyemeyiz, o zaten CCD konusunda ısrarlı, başka makina almayacağını, CCD sensöre sahip makinanın onun için bir kriter olduğunu biliyoruz. Kaba tabirle CCD sensörle kafayı bozmuş, başkasını almaz, çünkü adam bunu seviyor . Bu bir tercihtir, saygı duymak zorundayız, başka bir şey söylenmez bu konuda.

Bundan dolayı da sorduğu soruya cevap vermek adına kendi tercihimin S5 Pro olduğunu; bu gövdenin iyi olduğu noktaları ve karşılığında zayıf kaldığı yerleri de yazmaya çalıştık. Cabir, bu eksikleri sineye çekip onun için önemli olan noktaların getirisinden dolayı bu gövdeyi gözüne kestirmiş.

Şimdi; S5 Pro gider D7000'i döver; olmadı hatta D300'ü de döver gibi bi durum olamaz. Her ikisinin de birbirlerine üstün geldikleri yerler vardır. Bu sizin yaptğınız iş ile alakalıdır. Bütün verileri bir havuzda topladığınızda aklın yolu tabii ki daha yeni teknoloji ürünlerini almayı gerektirir. Ama hala daha 1972 model Ford Granada kullanmak isteyen birine "neden böyle yapıyorsun" diyemeyiz; adamın parası, imkanı vardır, maliyetini karşılıyordur ve o arabanın kullanımının tadını çıkarıyordur. Bugün bana bir 56 Chevrolet verseler yok demem, tek derdim onu saklayabileceğim kapalı bir garaj bulmak olur.

Cabir, bak bugün yine 10 dakika kapının önüne çıktım, Nikkor 300 mm F4 ile biraz deklanşöre bastım. Güneş çok iyiydi bugün :)

post-1343-0-87036400-1394477459_thumb.jp

post-1343-0-92676700-1394477669_thumb.jp

post-1343-0-02898300-1394477780_thumb.jp

Mehmet hocam 3. sıradaki fotoğrafa bayıldım ne kadar güzel ördek mi o.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kullanmadım, görmedim, hatta bu konudan önce duymamıştım bile... Bişey diyemicem.

Ancak herhangi bir CCD yada super CCD sensörlü "gövde" D7000/D300s i dövemez :D

Gökhan bu linki incele sonra görüşlerini bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bu linki incele sonra görüşlerini bekliyorum :)

Cabir sen CCD seviyorsun, ancak tüm olay renkte bitmiyor. Anlatmaya Çalıştığım şeyde bu.

CCD CMOS dan iyi olabilir, ama S5 D7000 den iyi değil Çünkü gövde de sadece renge bakılmıyor.

Kendi adıma konuşuyorum; Amatör fotoğrafÇılıkta renge bakılmıyor ki?? Zaten RAW Çekip renk tonajını WB ayarını ben yapıyorum.

Ağacı mavi yapıyorum üstüne bir filtre basıyorum sunuyorum. Sen benim ne Çektiğimi bilmiyorsun ki, aa Gökhan mavi ağaÇ Çekmiş diyorsun.

D7000 ile bir portre Çektin diyelim arkadaşının bembayaz hayalet gibi Çıktı ıhhh mıhh yapar.

S5 ile Çektin aynada ne görüyorsa onun gibi Çıktı diyelim haa iyiymiş diyecek.

PS ile Çektiğine müdehale et, yüzüne can ver kan ver ooooo diyecek.

Yoksa bende farkındayım D7000in de D700 ünde (hatta D700 o konuda daha kötü sanırım) renk tonlaması kötü. JPEG Çekip picture control şeylerini kullanacaksın ki fotoğrafa renk gelsin.

Burası işin sensör kısmıydı. Birde gövde olayı var;

Pentax K20D kullanırken benden kralı yoktu, canavar gibi fotoğraf Çekiyordu makine. WB dengesi faciaydı, AF desen hak getire, video yok, dahili titreşim engelleyici varmış... varlığı hissedilmiyor... Böyle bir makineydi

Huyunu suyunu da biliyordum, dezavantajlı olacağı durumları da biliyordum halimden memnundum.

Taa ki canım sıkılıp D7000 gibi teknolojiğini alana kadar.

O zaman fark ediyorsun ki "boşa kürek Çekmişim amele gibi" diyorsun.

Eğer imkan varsa iyisini yenisini almak her zaman iyidir.

Ancak CCD seversin, x bir gövdenin fotoğraf işlemesine, duruşuna hastasındır onu beğenir alırsın o ayrı bir konu.

Ama nereye gidersen git, kime sorarsan sor new is always better :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

D300s + Nikkor 70-210 F/4 AF.

D300s + Nikkor 70-210 F/4 AF.

post-1343-0-04334100-1395857074_thumb.jp

Fuji S5 Pro + Nikkor 70210mm F4 AF

Fuji S5 Pro + Nikkor 70210mm F4 AF

Emeğiniz için teşekkür ederim...Fujinin renkleri kendini belli ediyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre de direkt jpg çıktı alırken Fuji açık ara önde. Son günlerde bir Nikkor 70-210 mm F4 sahibi oldum, elimden hiç düşürmüyorum. Bahar geldi bu ülkeye, bu lens sürekli Fuji'nin üzerinde takılı geziyorum.

post-1343-0-74210200-1396108586_thumb.jp

post-1343-0-97134300-1396108609_thumb.jp

post-1343-0-00704700-1396108624_thumb.jp

post-1343-0-68557600-1396108637_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre de direkt jpg çıktı alırken Fuji açık ara önde. Son günlerde bir Nikkor 70-210 mm F4 sahibi oldum, elimden hiç düşürmüyorum. Bahar geldi bu ülkeye, bu lens sürekli Fuji'nin üzerinde takılı geziyorum.

post-1343-0-74210200-1396108586_thumb.jp

post-1343-0-97134300-1396108609_thumb.jp

post-1343-0-00704700-1396108624_thumb.jp

post-1343-0-68557600-1396108637_thumb.jp

30 mart itibariyle D300 ve nikkor 16-85 VR (forumlarda 18-105 in daha keskin olduğu yazılsa da yinede aldım) almış bulunmaktayım, bulduğum fuji kozmetik olarak beni tatmin etmedi fuji için arayış içindeyim.D80 den sonra D300 çok tuhaf geldi.Bir kere D300'ün kokpiti D80'den 10 gömlek üstün,airbus 380 i aratmıyor yani :) Alışmak zor olacak sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16-85 'in kıymetini bil bence, diğerinin daha keskin olduğunu ben hiç duymadım, ilginç geldi bu durum bana.

D300 daha ne ki, sen bi de 2013 üretimi makinaların menülerini gör.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sanki 16-85 in 18-105 den daha keskin olduğunu hatırlıyorum ama yanılıyorda olabilirim.

Yinede parasının hakkını veren bir lens. Diyaframı sabit olsa o lens 1500TL den aşağı olmazdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.