İçeriğe git

Hangisi Mantıklı Üstadlar

Orkun AKALIN

Recommended Posts

Üstadlarım Merhaba,

Makinem Nikon D90 ve 18-55vr. Yaklaşık 1 yıldır kullanmaktayım. Gayet iyi oldukça seviyorum. Ancak şöyle bir soru var kafamda ?

Yeni bir lens alacak kadar durumum yok ve uzun bir sÜre olmayacak çÜnkÜ her ay çok yÜklÜ miktarda taksitlerim var.

Anlayacağınız kıt kanaat geçiniyorum :)

Şimdi elimdeki makineyi yine Nikon olmak koşulu ile daha iyi bir lensli ama dÜşÜk segmentli bir makine ile takas yapayım mı ?

Yani nikon d90 a karşılık, nikon d80 17-50 yada 50mm 1.8 yada nikon bulabilirsem nikon d60-24-70 :))

Hocalarım bir fikir verin lÜtfen...Lensin önemli olduğunu makinenin pek önemli olmadığının farkındayım. Genellkle manzara mimari ve portre çekiyorum.

Hatta bu sitede değiştirmek isteyen varsa konusabiliriz. Yeni fikirlere açığım.

Işığınız bol olsun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi Tamron 17-50 sıfır fiyatı 1000 tl civarında 24-70 Nikon ise 4000 tl civarında nasıl olacak sizin bu takas olayı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski bir D80 kullanıcısı olarak D80 nin ISO performansı seni tatmin etmeyebilir. Lens önemli tamam ama makinede önemli gidip D40 alıp önüne 5bin liralık lens takmanında manası yok,sen 2010 model bir arabayı 2006 model ile değiştireceksin. 2010 arabanda abs asr edl ebc dijital klima varken 2006 modelde bunlar olmayacak, örneğin video çekiyorsan artık video çekemeyeceksin. Fotoğraflarının %30 u gece çekimlerinden oluşuyorsa gece çekimleri seni mutlu etmeyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-tertemiz-nikon-d80-plus-tamron-17-50-f2%2C8-152800801/detay

sadecee bir örnek....

Düşük segment makine ve iyi bir lens olarak yapabilirim diye tahmin ediyorum .Makinem ççok iyi çok temiz 8 bin shutter jelatini bile üstünde daha kutusu felan herşeyi tam çizik dahi yok..

En kötü 1000 Tl eder işin açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğin seçeneklerle sadece makinanın segmentini düşürmüyor, üretim yılını, dolayısıyla tekniğini düşürüyorsun. Yani Cmos sensörden Ccd sensöre geçiyorsun. Bu demektir ki hız, ışık hassasiyeti, ölçüm kabiliyeti, gövdede motor özelliği gibi konularda tamamen geri gidiş. Yapma. Sözkonusu lensler gözünü boyamasın, aldanma. Bu haliyle devam et.

Anahtar kelime şu:

Şu andaki lens ile çekemeyeceğin hangi fotoğraf vardır ki bahsettiğin lenslerle çekilebilsin? Buna karşılık o lensin arkasında en az 5 yıl daha eski teknoloji ile!

Cevabını bulduysan o zaman git al.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makine önemli değildir, önemli olan lensdir diyenleri sopa ile kovalıyasım geliyor.

Makine ve lens bir bütündür. Birisi kötüyse o zaman sonuçta kötü olur.

Bir zincirin bir halkası kırıksa o zincir kırıktır.

Lens önemli ama aynı şekilde makinede önemli.

Kaldı ki D90 da kötü bir makine kesinlikle değil. Eğer imkanınız varsa üst modellere bakın ama yoksa hiç kafa yormayın bu fikri kafanızdan atın çok daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.