İçeriğe git

TimeLapse

Recommended Posts

• 1 ay sonra...

Muhteşem... Elin gavuru yapıyor valla.

Aslında çok zor bişey değil ama makinenin ömrünü de yiyor. Aynasız makine kullanmak lazım bu iş için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhteşem... Elin gavuru yapıyor valla.

Aslında çok zor bişey değil ama makinenin ömrünü de yiyor. Aynasız makine kullanmak lazım bu iş için.

Bence de ben bir ara denemiştim çok kısa 10 sn yoktu uzunluğu 200 shuttera yakın gitmişti :) fuji xt1 ile bu ara yapan baya var 4 k falan hemde :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amatör sorusu sorayım; makine sabit mi değil mi anlamadım; yakın mesafelerin kadraja girme oranı değişiyor, ama uzak mesafelerin kadraj içindeki yeri sabit kalıyor. Bunu ek yazılımla mı yapıyorlar, yoksa bir tür kızak mı kullanıyorlar? Ama kızak olsa uzak mesafenin en azından hafif de olsa titreşmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu tarz bir kızak ray sistemi ile yapılıyor

sliderplus_moreinfo01.jpg

https://www.edelkrone.com/p/138/slider-plus

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler bilgi için. Görüntüde titreşim olmamasını nasıl sağlamışlar acaba. Uzak mesafede hiç oynama olmamış.

özellikle bu marka yerli bizim üretimimiz ve ürünler üst düzey kalitede titreşim minimize edildiğini düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Örneğin mesela benim eklediğim Örnekte üç kuruşluk üçayağın üzerinde alet tiril tiril titriyor gÖrüldüğü gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu iş için D5100 alacam :)

D5100 ile olmaz. Shutter mekanizması olan bir makine ile olmaz. Makineye yazık günah. APS-c sensörlü nex5n gibi makine lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5100 ile olmaz. Shutter mekanizması olan bir makine ile olmaz. Makineye yazık günah. APS-c sensörlü nex5n gibi makine lazım.

Adam D800 'e acımıyorda biz D5100'mi acıyacağız :) . 2. El 800 TL ye alınıp çatır çatır kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adam D800 'e acımıyorda biz D5100'mi acıyacağız :) . 2. El 800 TL ye alınıp çatır çatır kullanılabilir.

Profesyonel olarak alıp, yapıp bundan para/ün kazanılacaksa yada çok param var benim deniyorsa tabiki D800 ne D4S in bile canına okunur.

Ancak sırf keyfi amaçla yapılıyorsa o D5100 bir daha satılmaz. En iyisi aynasızlar makinizma olmasın ki yıpranmasın makine.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Hayırlısı olsun şöyle bir alet almak yada yapmakla işe başlayabilirsin Recep hocam :)

http://www.edelkrone.com/index.php?id_product=287&controller=product

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlısı olsun şöyle bir alet almak yada yapmakla işe başlayabilirsin Recep hocam :)

http://www.edelkrone...troller=product

Neden olmasın .. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi videoyu izleyince aklıma geldi aslında Rize de çok güzel hattta dehşet timelapse bulut olaylarına şahit oldum.

Keşke yapaymışım çok güzel şeyler ortaya çıkardı aslında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi videoyu izleyince aklıma geldi aslında Rize de çok güzel hattta dehşet timelapse bulut olaylarına şahit oldum.

Keşke yapaymışım çok güzel şeyler ortaya çıkardı aslında.

10.000.-15.000 karede işi bitirirdin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu timelapse normal video çekip hızlandırıyormusun ?

Alıntı : http://www.sanalkurs.net/time-lapse-teknigi-6491.html

Time Lapse tekniği Nedir? Ne değildir? Nasıl yapılır? Hangi ekipman kullanılır? Aşamaları nelerdir?

Sosyal medya kullanıcılarına çoğu zaman eksik olarak anlatılan time lapse tekniğini bu dersimizde ele aldım. Hızlı sorularla başlayalım.

Nedir?

İki farklı unsur: "Fotoğraf makinesi vs. Kamera" ben karışık anlatacağım siz, size uygun olanına göre alın.

Time lapse tekniği belirli aralıklarla elde ettiğimiz görüntülerin hızlandırılmış halidir. Mesela bir çiçeğin 10 saniyede acımasıdır.

Ne değildir?

Stop motion değildir!

Nasıl yapılır?

Fotoğraf makinesi: İlk olarak belirlenen temaya göre sabit mekan ile başlıyoruz. Sonrasında ise dilerseniz eğer DSLR makineler için kolaylık olan Intervalometre kullanmak. (Bu cihazı programlayarak kaç sn de 1 deklanşöre basılacagı ayarlanabilir) DSLR makineniz yok ise dijital fotoğraf makinesi ile büyük bir sabır örneği teşkil ederek yapabilirsiniz. Fotoğraf çekimi bittikten sonra iş video edit programlarından herhangi bir tanesinde ardarda yerleştirip genel bir örnekle saniyede 24 kare kuralını uygulamaya gelmektedir.

Kamera: HDD bir kameranız var ise sabit mekan ve sağlam bir tripod ile Record yaparak saatlerce görüntü alıp montaj aşamasında 25-30 saniyelik zaman aşımı ile kesme(Cut) yaparak ardardına görüntüyü hızlandırdığınızda time lapse tekniğini uygulamış olursunuz. Eğer ki bir el kameranız var ise yine sağlam bir tripod ve sabit mekan unsurlarını kullanarak belli bir metne bağlı kalarak belirli aralıklar Record yaparakta time lapse tekniğini uygulamış olursunuz.

Hangi ekipmanlar kullanılır?

Sağlam profesyonel bir tripod, DSLR,SLR,Dijital fotoğraf makinesi, Profesyonel,Yarı profesyonel ya da el kamerası.

Aşamaları nelerdir?

Kurgu senaryo aşaması, çekim aşaması ve montaj aşaması.

-Dilerseniz müzikte ekleyebilirsiniz.

-Hızlı cevap kısmını geçtiysek devam edebiliriz.

Profesyonel arkadaşlar için birkaç püf nokta.

1- White balance (beyaz dengesi)'ı manuele alın.

2- Exposure'u manuele alın.

3- Shutteri olabildiğince açın : Shutter açılmassa elde edeceğiniz video da objeler hareket ederken bir karede varken diğerinde bir anda kaybolacaktır bu da videonuzda başarı oranını düşürür. Hareketli nesneler biraz dağınık olarak karelenmeliki video da daha güzel gözüksün.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar?

-Tripodun 1mm bile oynamaması

-Zaman aralıklarını fazla tutmadan geçişleri daha yumuşak yapmak. örnek: 5sn aralık, 25 saniye ye göre montajda daha yumuşak ve göze hitap edecektir.

- Time lapse tekniği kullanacaksanız eğer kafanızda mutlaka bir kurgu ve tema olmalı keza anlatmak istediğinizi anlatamazsınız

Uygulama aşaması?

-İlk deneme olarak kameranızı kalabalık bir mekana götürün ve sabitleyin yaklaşık olarak hareket ettirmeden aynı mekanı ve hareket eden objeleri 300 kere pozlayın. Bu bize ortalama bir video 25 kare/saniye olacağına göre 12 sn lik bir video ortaya çıkacaktır. her 5 sn de bir deklanşöre basarsanız 15 dakikalık bir süre alır. Sonuc olarak 15 dakikalık bir zaman 12 sn lik bir filme sığacaktır ve ortaya çıkan emek sizi şaşırtacak cinsten olacaktır.

Not:Bu süreler kullanacağınız tema ya göre değişebilir buna kendiniz karar vereceksiniz.

• Oyun hamurundan yapılmış adamın yürümesi, oturması kalkması: stop motion.
  • Bir çiçeğin 10 saniyede hoop diye açıvermesi: time lapse.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.