İçeriğe git

D90 ile eski lens nasıl kullanılır ?

Recommended Posts

Elimde sigma 170-500 eski bir lens var Nikon D90 makinem ile nasıl çekim yapabilirim D90 da 8 tane diyafram pin i var lenste ise 5 lensi taktığım zaman diyafram değerini makine okumuyor manuelde bazen çekiyor ama genelde çekmiyor AF istemiyorum bastığım da çeksin yeter keskin bir lens değil ama makro çok güzel şimdiden teşekkürler.

29984d1236789125-sale-sold-sigma-170-500mm-f5-6-3-apo-s1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öyle sanıyorum ki lens üzerinden diyaframı ayarlayabiliyorsunuz.

Diyaframı en büyük değere gÖtürün F32 gibi.

Zaten lensin üzerine bakın, tüm değerler beyaz iken F32 kırmızı falan yazar.

İşte o konuma getirdiğiniz de lensin A modunda yada diğer modlarda diyaframı okuyabiliyor ve ayarlıyabiliyor olmanız lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oğuzhan, Gökhan'ın tavsiyesini denediysen ve sonuç aynı ise bu kez sözkonusu pinleri imkanların elverdiğince yakından (makro gibi) çekip bir kare paylaşır mısın? çünkü bahsettiğin sorun bu pinlerin gövdeye tam temas etmemesinden ya da lens içindeki elektronik devreden kaynaklanabilir. Bazen, lensi yanlış pozisyonda tutup takmaya çalışırken bu pinlerin bulunduğu platform hasar görebiliyor mesela? Milimetrik ölçüde de olsa pinlerin bulunduğu platformda bir eğrilik, kayma, hasar durumu var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflardan kesin bir sonuç çıkarmak mümkün değil ama yine de sözkonusu pinlerin gövdeye gerekli bilgiyi iletemediğini düşünüyorum. Pinlerle ilgili bir temassızlık olabilir mi acaba? Mesela en baştaki pin sanki içeriye batmış, yayı kısalmış gibi duruyor. Aynı şekilde pinlerin bulunduğu şaryonun duruşu da önemli. Bu şaryoyu lensin metal kısmına sabitleyen iki adet vida vardır, son karede görüldüğü üzere: Bir ustanın bunu kontrol etmesinde fayda var. Gerekirse en arkadaki plastik ve metal kısım kolayca sökülüp içerideki film kablolarda ve diğer aksamda bir iletişim kopukluğu var mı diye kontrol edilmeli. Normal şartlarda bu lensin sorunsuz çalıştığını hatırlıyorum dijital gövdeler üzerinde. Tek eksiği D chip'e sahip olmamasıdır, onun da konumuzla alakası yok zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflarda görülmüyor ama şimdi AF-D şöyledir.

213g55w.jpg

Fotoğraftaki lens için en yüksek diyafram F16 ve görüyorsun o turuncu renkte.

Lens ile gövde arasında haberleşme olması için F16 olması lazım.

Ayrıca diyafram bileziğinin kenarında bir anahtar var onu da haberleşme konumuna (turuncu iz olan yer) almalısın ki lens ile gövde haberleşebilesin.

Sanırım o anahtardan senin lensde de var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet problemin nereden kaynaklandığını buldum D90 da AF motoru yok lensler eski olduğu için olmadı D300 de Gökhan'ın söylediği yere getirdim diyaframı ve mükemmel çalıştı hatta size en yakın zamanda o eski lens ile çekilmiş bir foto paylaşacağım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Evet problemin nereden kaynaklandığını buldum D90 da AF motoru yok lensler eski olduğu için olmadı D300 de Gökhan'ın söylediği yere getirdim diyaframı ve mükemmel çalıştı hatta size en yakın zamanda o eski lens ile çekilmiş bir foto paylaşacağım :)

Oğuzhan bey d80 de dahil olmak üzere d90da AF motoru vardır 😃 siz bence d90da iyi takamadınız lensi oraya neyse geçmiş konu zaten.. 😃

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.