İçeriğe git

Stüdyo ve dış çekim için makine ne olmalıdır?

APTALIM_BANLANDIM_Ali Can

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

Şu an stüdyoda D300s dış çekim için ise D200 kullanıyoruz fakat yeterli değiller. Bir makine almayı düşünüyoruz fiyat aralığımız 4000-5000 TL. Hem stüdyo için hemde dış çekim için kullanabileceğimiz bir makine için sizin önerileriniz neler olabilir?

Bu arada sadece body lazım, şimdiden teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ters baglamissiniz. D200 u studyoya, D300 u disariya baglayin, sonuclar ve cekim konforu daha iyi olacaktir.

Studyoda isik sizin emrinizde nasilsa, zor olan disarisi.

Yeni govde alirken paranizin yettigii en yuksek modeli, elinizdeki lenslerin markasiyla ayni olan govdeyi alin yeter.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğim makineler 5 yıllık makineler ve biz bulunduğumuz semtin en yoğun fotoğrafçısıyız. Farklı studio ların mark III gibi makinelerle çektiği dış çekimlerde renkler çok iyi. Bizde bu nedenden dolayı yenilenmek istiyoruz. Canon yada nikon hiç farketmez önerilerinizi bekliyorum. Bana EOS 70Dyi uygun geldi sizlerin önerisi nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl yani Canon ya da Nikon hiç farketmez? Marka değişitrmek o kadar kolay mı? D200 ile çalışan bir işyerinin elinde hem Nikon hem de Canon lensler mi var? Madem sermayeniz o kadar güçlü neden hala D200 ile çalışıyorsunuz? D200 modeli 5 yıllık değil, çok daha eski bir makina. D300 ise yanlış bilmiyorsam Ağustos 2007 tarihinde piyasaya çıkmıştı.

Mark3 dediğiniz makina her şeyden önce full frame bir gövde. Sadece gövde tavsiyesi isterken şimdi Canon da olur demek tutarsız bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Nikon D600 kullanıyorum. verdiğiniz fiyat aralığında en uygun olanlardan birisi. D600 ve ya D610 tercih edilebilir.

Dış çekim, Model ve Stüdyo çekimi yapılıyorsa Canon ve ya Nikon farketmez gibi bir algı olmamalı. Benim çevremde bu işi profesyonel yapıp Canon kullanan çok az fotoğraf stüdyosu var. Canon'un verdiği renkler ile Nikon'un verdiği renkler kullanım alanlarına göre çok farklı.

Bir şey daha dikkatimi çekti, Bu işi profesyonel olarak yapan birisine Canon 70D fiyatı haricinde hiç bir özelliği ile cazip gelmemeli. 70D Profesyonel anlamda iş yapanlar için yeterli bir makine değildir. En fazla salonlarda düğün çekimi yaparsınız ama ötesine geçmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D600 kullanıyorum. verdiğiniz fiyat aralığında en uygun olanlardan birisi. D600 ve ya D610 tercih edilebilir.

Dış çekim, Model ve Stüdyo çekimi yapılıyorsa Canon ve ya Nikon farketmez gibi bir algı olmamalı. Benim çevremde bu işi profesyonel yapıp Canon kullanan çok az fotoğraf stüdyosu var. Canon'un verdiği renkler ile Nikon'un verdiği renkler kullanım alanlarına göre çok farklı.

Bir şey daha dikkatimi çekti, Bu işi profesyonel olarak yapan birisine Canon 70D fiyatı haricinde hiç bir özelliği ile cazip gelmemeli. 70D Profesyonel anlamda iş yapanlar için yeterli bir makine değildir. En fazla salonlarda düğün çekimi yaparsınız ama ötesine geçmez.

Serdar Bey neyi baz alarak "70D Profesyonel anlamda iş yapanlar için yeterli bir makine değildir" diyorsunuz? 7D çıktığından beri birçok profesyonelin gözde makinesi oldu, 70D'nin farkı ne?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 vs Mark II

D800 vs Mark III

D5xxx vs 5xxD

D7000 vs 60D

Falan fıstık. Hiç birisinin birbirinden farkı yok. Hepsi karşılıklı rakip modeller olarak çıkıyor piyasaya.

Birisinin x özelliği sadece 1 adım iyi, diğerinin y özelliği sadece 1 adım iyi.

Kimine göre x özelliği yüzünden Canon alınır, kimine göre y özelliği yüzünden Nikon alınır.

Kimisi sadece Canon u sevdiği için alır, kimisi Nikon fanatikliği için alır.

Kimisi Canon u x1.6 çarpan faktörü için alır, kimisi Nikon'u gelişmiş flaş desteği için alır.

Hiç birisi birbirinden üstün değil. Tek dertleri sizin cebinizdeki parayı almak başka bişey değil.

Hiç birisi günümüz teknolojisinin nimetlerini ürünlerine yansıtıp doruk noktasına ulaşma derdinde değiller, Azar azar gıdım gıdım ilerleyip sizin cebinizdeki 3000i aldıktan sonra diğer biriken 3000i de alma derdindeler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

herkese coook teşekkür ediyorum.. mark III ve 60D aldırdım

Yıllarca Nikon kullanıp canon'a geçmeniz enteresan olmuş. Nikon'da neyi bulamadınız da canona geçtiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar makineyi seçmişler. muhtemelen canon turk de nikon lenslerimi canon da kullanamıyorum acil yardım diye başlık açmıştırlar. Onun da aparatı var. Ebay dan sipariş ederler artık. Nikon to canon lens converter diye aratmak lazım.

Mehmet hocam bak gene yanlış yaptık :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300 ü içeride, yani ışığın emrinde olduğu bir stüdyoda kullanmışlar. Buna karşılık D200 ü de dışarıda , yani ışığın Allah'ın emrinde olduğu bir ortamda kullanmaya çalışmışlar, verim alamamışlar. Bunun tam tersini yapmaları gerektiğini söyledim. Fakat onların maddi durumu daha yeni teknoloji ürünü makinalar almaya müsaitmiş. Basarım parayı alırım en iyi makinayı ve bu sorunu böylece çözerim demişler.

Belli ki hitap ettikleri müşteri kitlesi için gerekli olan budur; yani makinasıyla, fotoğrafçısıyla lazım olan setup seviyesi budur. O halde bizim söyleyecek bir sözümüz yok. Keşke bize danışıp da bizi boş boş yazdırmasaydılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle oyle batuhan bey.. doğrudur makinelerle güzel fotoğraflar cekiliyor ama bizde makineler 5-6 yıllık olduğu için kalite ilk kullanıştaki gibi kalmıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.