İçeriğe git

Yeni başladım uzun pozlama nasıl yapılıyor? nikon 3100

Talha

Recommended Posts

eğer hala VAN'daysan çeke bilirsin şehir ışıklarından uzak olman gerek karanlık ortam

1 tripod ve kumanda (zamanlama) lazım

2 makınayı M moda al enstantaneyi bulb a getir diaframı aç sonuna kadar

ve lensi de M moda getir elinle netlemeyi sonsuzluğa getir...

bu uzun bir iş saatlerce beklemesi lazım D3100 bunun için yeterli bir gövdemi onu bilemem...

hocalar seni daha iyi bilgilendirecektir.

kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıldızların fotoğrafını çekmek için ben de çok niyetlenmiştim, ama fırsatım olmadı bir türlü. İnternette biraz gezinip nasıl yapılıyor diye araştırdığımda, temel olarak şu notları çıkarmıştım.

- Makinenizi sabitlemeniz şart. Bunun için üçayak kullanabileceğiniz gibi makinenizi hareket ettirmeyecek bir zemine yerleştirmeniz gerekli.

- Geniş açılı bir lensiniz olmalı. Genelde kit lenslerde 18mm başlangıç denemeleri için kafi gelebilir ama daha geniş açılı lensler tercih edilmeli.

- Diyafram açıklığını yüksek olan lensler daha iyi sonuçlar verir. Yüksek ISO değeri ile bunu telafi etme yoluna gidebilirsiniz.

- Karanlık ortamda çalışacağınız ve ışığın az olduğu bir ortam olduğu için ışık hassasiyetini artırmalısınız. Makinenizin müsaade ettiği enyüksek ISO değerlerinde çelışın. Genel olarak ISO 800-1600 arasında kullanılıyor bu tip fotoğraflarda.

- Şehir ışıklarından olabildiğince uzaklaşın. Şehir ışıklarının etkisinin 300km gibi bir alanda etkili olduğunu okumuştum.

- Güneş battıktan 4 saat sonraya kadar güneş ışıklarını gökyüzünü etkiler. Mevsime göre gece 01:00 ile 04:00 arası çekim için uygun oluyor.

- Fotoğrafın RAW olarak çekilmesi size daha sonra üzerinde müdahale etmenizi kolaylaştıracak bir durumdur.

- Kumanda, tetikliyici kulanmalısınız. Eğer buna sahip değilseniz makinenizde otomatik zamanlama kullanabilirsiniz.

- Manuel netleme yapmalısınız. Objektifi sınsuza netleyip daha sonra biraz kaydırın deniyor bazı yerlerde. Ama temel olarak bir yıldıza netleme yalmak için Live View özelliğini açıp, gözünüze kestirdiğiniz yıldıza 2 tık yaklaşın ve netleme yapın.

- Uzun pozlama yapacaksınız. 30sn genelde kafi oluyor ama gene deneme yanılma yolu esas...

Size kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıldızların fotoğrafını çekmek için ben de çok niyetlenmiştim, ama fırsatım olmadı bir türlü. İnternette biraz gezinip nasıl yapılıyor diye araştırdığımda, temel olarak şu notları çıkarmıştım.

- Makinenizi sabitlemeniz şart. Bunun için üçayak kullanabileceğiniz gibi makinenizi hareket ettirmeyecek bir zemine yerleştirmeniz gerekli.

- Geniş açılı bir lensiniz olmalı. Genelde kit lenslerde 18mm başlangıç denemeleri için kafi gelebilir ama daha geniş açılı lensler tercih edilmeli.

- Diyafram açıklığını yüksek olan lensler daha iyi sonuçlar verir. Yüksek ISO değeri ile bunu telafi etme yoluna gidebilirsiniz.

- Karanlık ortamda çalışacağınız ve ışığın az olduğu bir ortam olduğu için ışık hassasiyetini artırmalısınız. Makinenizin müsaade ettiği enyüksek ISO değerlerinde çelışın. Genel olarak ISO 800-1600 arasında kullanılıyor bu tip fotoğraflarda.

- Şehir ışıklarından olabildiğince uzaklaşın. Şehir ışıklarının etkisinin 300km gibi bir alanda etkili olduğunu okumuştum.

- Güneş battıktan 4 saat sonraya kadar güneş ışıklarını gökyüzünü etkiler. Mevsime göre gece 01:00 ile 04:00 arası çekim için uygun oluyor.

- Fotoğrafın RAW olarak çekilmesi size daha sonra üzerinde müdahale etmenizi kolaylaştıracak bir durumdur.

- Kumanda, tetikliyici kulanmalısınız. Eğer buna sahip değilseniz makinenizde otomatik zamanlama kullanabilirsiniz.

- Manuel netleme yapmalısınız. Objektifi sınsuza netleyip daha sonra biraz kaydırın deniyor bazı yerlerde. Ama temel olarak bir yıldıza netleme yalmak için Live View özelliğini açıp, gözünüze kestirdiğiniz yıldıza 2 tık yaklaşın ve netleme yapın.

- Uzun pozlama yapacaksınız. 30sn genelde kafi oluyor ama gene deneme yanılma yolu esas...

Size kolay gelsin...

30 saniye mi :|

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 saniye mi :|

:) evet 30 saniye. Kısa geldi değil mi... :)

Dediğim gibi aldığım notlar böyle, bir şey dikkatimi çekti ama Yıldız fotoğraflamak için 800-1600 arası ISO kullanmışlar genelde. Ama saman yolu fotoğraflamak için 3200 ISO'ya kadar çıkılmış. Bazı yerlerde şiddetle FF makine tavsiye ediliyor. Bulunduğum konum itibari ile yıldız fotoğrafı çekme imkanım olmadı, ama konuya ilgi duyuyorsanız FLICKR gibi paylaşım sitelerinde araştırıp EXIF bilgilerini inceleyebilirsiniz.

örnek vermek gerekirse bu fotoğrafın EXIF bilgisi Canon EOS Digital Rebel XTi - F/3.5 - 31 saniye - ISO 1600

3414077246_1e12e1e131.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer hala VAN'daysan çeke bilirsin şehir ışıklarından uzak olman gerek karanlık ortam

1 tripod ve kumanda (zamanlama) lazım

2 makınayı M moda al enstantaneyi bulb a getir diaframı aç sonuna kadar

ve lensi de M moda getir elinle netlemeyi sonsuzluğa getir...

bu uzun bir iş saatlerce beklemesi lazım D3100 bunun için yeterli bir gövdemi onu bilemem...

hocalar seni daha iyi bilgilendirecektir.

kolay gelsin

hiç yapmadıınız bir şeyi anlatmışsınız tebrik ederim.. bulba alıp saatlerce bekleyince sensöre elveda deriz.. lütfen bilmiyorsanız bilmiyorum deyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://blog.fotografium.com/wp-content/uploads/2011/12/33670_430966101965_60878881965_5156789_3041996_n.jpg

Size anlattığım teknik bu

Unutmayın ki Mourinho nunda futbolculuk kariyeri yoktur. ama dünyaca ünlü bir teknik adamdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hiç yapmadıınız bir şeyi anlatmışsınız tebrik ederim.. bulba alıp saatlerce bekleyince sensöre elveda deriz.. lütfen bilmiyorsanız bilmiyorum deyin.

De yedibin bey,

bizler burada insanların ne bildiklerine bakmayız, ne kadar öğrenmek istediklerini ve ne paylaştıklarına göre değerlendiririz. Kimseyi bir şeyi yanlış yada eksik biliyor diye eleştirmeyiz. Yanlışlarımızı düzeltmek, bilgi eksikliğimizi paylaşarak gidermek çabasındayız. Bunu yaparken de birbirimize saygı çerçevesinde hitap etmeye, yorumlarımızda birbirimizi incitmemeye çalışırız Gerçek hayatta nasıl davranıyorsak, klavyenin arkasında olmamız efelenmemizi gerektirmediğine inanırız. Dolayısı ile her kullanıcıdan da bunu bekleriz. Bundan sonra hitaplarınıza dikkat etmenizi, gereksiz yere tartışmaya mahal vermeden, konuları gereksiz yere şişirmeden, tartışmaya mahalvermeden yazmanızı rica ederim. Bu genel toplumsal davranış kurallarına burada da uyacağınızı ümit ediyorum.

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Kullanıcının talebi üzerine gerçek ismi ile takma isimi değiştirilmiştir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sensörü yaktıracak önerilere laf etmiyorsunuz yani..iyiyimiş. hayatında bir defa yıldız çekmemiş netlemenin nasıl olduğundan haberi yok odağı sonsuza getir gibi ayağı yere basmayan bir ifade ve en kötüsü de saatlerce pozlama yapılacağının sanılmasına sebep olan bir öneri..

makro çekicem ne yapayım diyor vatandaş, biri ordan hemen atlıyor ters bağlama al. hayatında ters bağlama alıp bağlayıp bi tane böcek çekmemiş adam millete akıl veriyor. ters bağlama makroya başlangıç değil ileri seviye makrocu işidir..

güney yönünde 30 saniye yıldızların nokta olarak değil minicik çizgi olarak görülmesine neden olur..güney yönünde en fazla 5 saniye pozlanabilir. yıldızların çizgisel hızı güneye gittikçe artar çünkü. bu sebeple isoya yüklenmek gerekiyor 3200 e kadar güncel makinelerle çıkılabilir ama bir miktar noise giderme yapmak lazım.. ff makine olursa 6400 e kadar çıkılabilir.

neyse ya bana ne..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

De yedibin bey,

Genel toplumsal davranış kurallarına uyum sağlamakta sanırım bir sorununuz var. Size açıklamaya çalıştığım gibi insan ile bu forumda bu şekilde iletişim kuramazsınız. Kaldı ki başka kullanıcıları küçümseyen, forum konularını şişiren gereksiz mesaj atmaya devam ederseniz, uslubunuzu değiştirmemekte ısrar ederseniz sizin için durum ''neyse ya bana ne''den çok, aman bize ne olacak.

Madem konu hakkında bu kadar bu kadar bilgilisiniz, insanları aşağılayıp saldıracağınıza, üyesi olduğunuz foruma kullanıcı toplamaktan vaz geçin de bilginizin ışığından biz de faydalanalım.

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Kullanıcının talebi üzerine gerçek ismi ile takma isimi değiştirilmiştir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sormadan edemiycem:

Dünyada yüzlerce yıldız pozlaması yapan fotoğrafçılar var. Bu adamlar yarım saatten tutun da 4-5 saate varan pozlamalar yapıyorlar. Bu adamlar her bir uzun pozlamadan sonra sensör mü değiştiriyor yoksa komple makinayı mı?

Bu kare 181 dakika pozlanmış mesela? Daha bitmedi! Hadi canım, düşük iso'da kaldırır diyeceksiniz. F4 diyaframda 3200 iso kullanmış, buna ne diyeceksiniz?

Bu arada, iso artırmak demek, sensörün besleme voltajının yükseltilmesi demek olduğunu, bundan dolayı sensörün daha fazla ısındığını bir fotoğraf forumunda söylememe gerek yoktur sanırım!

night-sky-photography1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sormadan edemiycem:

Dünyada yüzlerce yıldız pozlaması yapan fotoğrafçılar var. Bu adamlar yarım saatten tutun da 4-5 saate varan pozlamalar yapıyorlar. Bu adamlar her bir uzun pozlamadan sonra sensör mü değiştiriyor yoksa komple makinayı mı?

Bu kare 181 dakika pozlanmış mesela? Daha bitmedi! Hadi canım, düşük iso'da kaldırır diyeceksiniz. F4 diyaframda 3200 iso kullanmış, buna ne diyeceksiniz?

Bu arada, iso artırmak demek, sensörün besleme voltajının yükseltilmesi demek olduğunu, bundan dolayı sensörün daha fazla ısındığını bir fotoğraf forumunda söylememe gerek yoktur sanırım!

%7Boption%7D

o kare 1 seferde 181 dakika çekilmiyor da ondan. yüze yakın karenin birleştirlmesinden oluşuyor. Startrails isimli programla o fotolar birleştiriliyor.

http://www.startrail...l/software.html

200-300 foto yazıyor sayfada. açıp bakarsanız görürsünüz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi,

Gerçekten yanılmışım, ama genel bir kanı ve benim de mantıklı kabul ettiğim bir görüş var; makinenin sensörü film çekme zamanı kadar dayanıklıdır diye. Mutlaka bir yerde yanılıyorumdur, teknik konularda sizin kadar yetkin değilim. Mesela D7000 (sahip olduğum için söylüyorum) 20dk film çekebiliyor, mantıken sensör 20-25 dakikalık bir pozlamanın yaratacağı ısınmaya -ki benim gibi çöl ortamında değilseniz- dayanıklıdır gibi geliyor bana.

bu 3 saat pozlama konusunda hakikaten kafam karıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

videonun 20 dakika ile sınırlı olmasının sensör yanması ile alakası yok.. 29 dakikada biter en babası. 30 dakika olunca video kamera statüsünde satılmaları gerekiyor.

sensör 20 dak değil 1 saatete de dayanır belki ama yanma en azından ölü piksel oluşma olasılığı çok yüksek. hattızatında uzun süre ısınan sensör yanmasa bile deli gibi gren verecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

o kare 1 seferde 181 dakika çekilmiyor da ondan. yüze yakın karenin birleştirlmesinden oluşuyor. Startrails isimli programla o fotolar birleştiriliyor.

http://www.startrail...l/software.html

200-300 foto yazıyor sayfada. açıp bakarsanız görürsünüz..

Tamam, bunu da anladım, yani sensör yanmasın diye mi 181 dakikayı bulan toplam çekim süresini 100 adet kareye böldüler? Yani her bir kare için 181/100=18 dakikalık sürelerde çekim yaptılar? Sonra her bir 18 dakikakdan sonra 15 dakika ila yarım saat makinayı soğuttular mı? Bu mola süresince o yıldızların konumları değişmez mi?

Ben bu yıldız pozlamalarını daha farklı öğrenmiştim. Acaba hangisi doğru merak ettim şimdi? Ben bildiğimi yazayım, siz de buna göre karşıt argümanlarınızı yazın:

Burada mesele yıldızların hareketini belirlemek. Eğer isoyu kısar, diyaframı kısarsanız yıldızın ilk bulunduğu noktayı pozlayamamış olursunuz. Pozlama süresini tek bir seferde uzun tutarsanız bu kez de overexposure derdiyle karşılaşırsınız. Bundan dolayı kısa fasılalarla, açık diyaframla ve gövdenize güvendiğiniz iso değeriyle bazen 30 saniyeye denk gelen pozlamalarla, bazen ise daha uzun sürelerle çekim yapılır. Ancak her bir çekim arasında uzun soğutma molaları yoktur. Perde kapanır, makina iso temizliğini yapacaksa mecburen beklenir, sonra yine devam edilir, yani aradaki yıldız hareketi kaçırılmamaya çalışılır.

Bu durumda sensörün soğumasına zaman kalmamaktadır. Dolayısıyla benim gözümde sensör belirtilen çekim süresi kadar isonun belirlediği besleme voltajını yemiştir ve ısınmıştır. Oluşabilecek pixel sorunları zaten bilinen bir konudur, artık bunu günün modern makinaları da sahip oldukları yazılımla bertaraf edebilmektedirler.

İşin özeti, tek kare çekimler olmadığını biliyoruz zaten, ama her bir karenin arasında da sensör soğutma çalışmaları yapılamayacak kadar zamana sahip olmadığımızı da biliyoruz.

Günün makinaları ard arda video çekimlerinde ortamın ısı ve nem oranına göre kendini korumaya almasını da biliyor artık. Ben 4-5 saat boyunca hem D5100 ve hem V1 ile en yüksek kalitede video çekimi yapıyorum, kesintisiz hem de; ortam ısısı uygun olduğu zaman makina kendini hiç bloke etmiyor. Ayrıca sensörden ziyade işlemci ısınıyor.

Dolayısıyla, sensörü yakarsın, makinayı bozarsın gibi yüzeysel bilgiler yeni başlayan arkadaşlar için sadece korku salınmasına sebep olmaz mı? Bu söylem yerine, biraz daha tecrübe sahibi olduktan sonra uzun pozlama deneyin, yanınızda tecrübeli bir fotoğrafçı varken bunu deneyin, yanlış bir kullanımın sensörünüze zararı olabilir şeklinde telkinde bulunmak daha mantıklı olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

toparlayacak olursak;

tek nokta yıldız çekilecekse:

temiz açık gökyüzü, yüksek rakım, şehir dışı (en önemli kısmı bu, fizandan sözediyorum) doğru odaklama (diğer önemli kısım bu, sonsuza odaklama ile olmuyor) 1600 ya da 3200 iso kuzey yönü 10-15 saniye güney yönü 5 saniye en fazla. daha uzun olursa nokta yıldız yerine minik çizgiler görünür. resmin küçük halinde belli olamayabilir ama büyütünce kesin görünür..ayın gündüz görüldüğü geceleri battığı aysız bir gökyüzü lazım bu önemli. bir de kadrajın 1/3 ünde zemin görünsün doğrudan gökyüzünü çekmeyin.

star rail çekilecekse:

aynı şeyler geçerli ama süreyi 30 saniye 1 dakika her ne ise uzatıyoruz ard arda çekime devam ediyoruz. ama yapılacak en küçük hata çıktıya yansıyacağından 1. türü becerememiş olanlar hiç başlamasın.. 1 dakika veya daha fazla bu tercihe göre değişir. ortaya çıkan kısa çizgili bir sürü fotomuz yukarda anılan program ile birleştirilir ortaya dairsel bir sonuç çıkar. bunun için mutlaka ama mutlaka kutup yıldızının bulunması ve ortalanması gerekmektedir.

sensör yanması ile ilgili bir durum yok 1. tür yıldız fotosunda. zaten gerek de yok. uzun pozlamadık çünkü. ha dediniz ki 2. tür için; 1.5 saat toplamda çekim var hangi arada soğudu. siz de dediniz ben de diyorum 20 dakikalık 3 video çekimi yaptım peşpeşe zaten şarjım bitti. ama 3 adet ölü piksel oluştu bu sürede (eski makinemde)

1. tür fotoğraf çekmeyi başaran ve bu konuda tecrübeli olanlar 2. tür yani star railse geçer, o adam da gelip burada soru sormaz zaten gider halleder işini. ama daha birinci maddeyi soran adama alakasız süreler ve bilgiler verilir, o şekilde sahaya salınırsa mümkün olabileceklerden bahsediyorum ben..

soruyu ilk soran tabii ki 1. türü soruyor..ilk cevap ne diyor: bu uzun bir iş saatlerce beklemesi lazım ... bak sen. direkt olarak star raile geçti :) 2. cevap daha mülayim 30 saniye yeter diyor. 30 saniye güney yönünde de kuzey yönünde de çizgisel sonuç verir. star rail gibi sonuç verse gam yemem. ama ne 1. yönteme ne de 2. yönteme yarar..

ben de dayanamayıp çıkışmışım: hiç yapmadıınız bir şeyi anlatmışsınız tebrik ederim.. bulba alıp saatlerce bekleyince sensöre elveda deriz.. lütfen bilmiyorsanız bilmiyorum deyin..

açık net. gerçi orçun beyin 30 saniye dışında yzdıkları çok doğru onun hakkını vermem lazım..

sonuç: biraz üzerime gelindi ama ben her zaman doğruyu savunurum. bilmeyen adama kızmam kızsam burda durup cevap vermem. ama emin olmadığı denemediği yöntemin önerilmesine de dayanamam açıçası.

pardon atlamışım:

yani sensör yanmasın diye mi 181 dakikayı bulan toplam çekim süresini 100 adet kareye böldüler.?

hayır bu işin yolu bu o yüzden. 181 dakika o makine tiremeden kıpırdamadan önünden ışık araç vs geçmeden şarjı bitmeden (çoklu yöntemde pil değiştirilebilir) tutma durumu da var tabii ki..ama bu yıllardır olan bişi. eğer 181 dakika direkt çekmeyle oluyor olsaydı makineyi bağlar gider yatar gelirdik. demek ki bişi oluyor burda, lazım ki programla birleştirmeye geçilmiş. yıldız çok çektim ama star rails denemedim açıkçası.. bunu denemiş başarmış yakın dostum var onun tecrübelerini aktarıyorum.. aslında tecrübelerini paylaştığı güzel bir yazısı var ama başka forum linki veremiyorum maalesef.. star rails detay isteyen mesaj atabilir bana.. ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani bu demek oluyor ki yıldız çekimlerinde 10mm lik bir lens ile 100mm lik bir lensde kullansak sizin söylediklerinizi yapınca bu işi çözeceğiz.

Lens mm sinin hiç bir önemi yok yani.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Star trailde iso yu yükseltmeye gerek yok bence, ISO yu samanyolu pozlamada yüksetmek mantıklıdır çünkü çekim süresi kısa olmalıdır. Kutup yıldızına yakın olanlar pek gözükmese de çap büyüdükçe dıştaki yıldızlar 5 sn den sonra nokta şeklinde değil çizgi şeklinde gözükecektir. Birde çok az ışık veren yıldızlar biraz daha belirgin hale geliyor. Ayrıca çok uzun pozlamalarda hem işlemci hemde sensör ısınmaktadır. Isındığında zaten makine OFF durumuna geçiyor ve belli bir süre çekim yapamıyorsunuz. Tek korkulacak şey sensör üzerine hotpiksel oluşma ihtimalidir. Ekli fotoğrafı 30sn pozlama 1 sn bekleme ile yaklaşık 137 çekimle oluşturdum. f2.8 ıso 100 Ayrıca herşeye neden öfkeleniyoruz arkadaşlar anlamıyorum. Herkes bildiğini dili döndüğünce anlatır, tartışılır, mantıklı veya doğru olan bulunur.

post-955-0-09667500-1395671587_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani bu demek oluyor ki yıldız çekimlerinde 10mm lik bir lens ile 100mm lik bir lensde kullansak sizin söylediklerinizi yapınca bu işi çözeceğiz.

Lens mm sinin hiç bir önemi yok yani.

evet hiç önemi yok. 100 mm ile de yıldız çekilir sadece gökyüzünün bir kısmı çekilmiş olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.