İçeriğe git

Yeni başladım uzun pozlama nasıl yapılıyor? nikon 3100

Talha

Recommended Posts

Star trailde iso yu yükseltmeye gerek yok bence, ISO yu samanyolu pozlamada yüksetmek mantıklıdır çünkü çekim süresi kısa olmalıdır. Kutup yıldızına yakın olanlar pek gözükmese de çap büyüdükçe dıştaki yıldızlar 5 sn den sonra nokta şeklinde değil çizgi şeklinde gözükecektir. Birde çok az ışık veren yıldızlar biraz daha belirgin hale geliyor. Ayrıca çok uzun pozlamalarda hem işlemci hemde sensör ısınmaktadır. Isındığında zaten makine OFF durumuna geçiyor ve belli bir süre çekim yapamıyorsunuz. Tek korkulacak şey sensör üzerine hotpiksel oluşma ihtimalidir. Ekli fotoğrafı 30sn pozlama 1 sn bekleme ile yaklaşık 137 çekimle oluşturdum. f2.8 ıso 100 Ayrıca herşeye neden öfkeleniyoruz arkadaşlar anlamıyorum. Herkes bildiğini dili döndüğünce anlatır, tartışılır, mantıklı veya doğru olan bulunur.

post-955-0-09667500-1395671587_thumb.jpg

star railsde iso yükseltmesek olur çünkü çizgizel bir görüntü elde ediyoruz. 100 isoda 100 yıldız görünür halde ise 100 adet çizgimiz olur isoyu 1600 yapmış olsaydık belki 1000 yıldız görünür olacak o kadar da çizgimiz olacaktır.. farkı bu. tek çekimde iso yükseltmezsek pek de şeker bir görüntü çıkmıyor açıkçası.. ne ka çok yıldız o ka çok güzel foto..

çekimlerimin biirinde garip bir gök cismi çıktı yıldız programı stellariumda çekim saatindeki görüntüyü inceledim ve o cismin andromeda galaksisi olduğun öğrendim. ankara rasatahaneye mail attım fotoyu teyid için gerçekten andromedaymış.. maili yazan profesör tebrik etti güzel yakalamışsın diye.. kuzey yönünde 2 galaksi daha var görüntülenebilecek. ama zor iş saati gökyüzündeki konumu vs takip etmek gerekiyor.. galaksi çekmek beni ayrı bir mutlu etti açıkçası..

çekimdeki gecelerin birinde 3 arkadaştık bir adet 8mm fish eye da vardı onunla da ayrı bir güzel oluyor yıldız işi. yukarda 10mm 100mm diye soran vardı tabii ki ne kadar geniş açı o kadar güzel sonuç olur.. ama 50mm 1,4 ile daha çok yıldızı görünür kılabilir 4 fotoyu birleştirip daha muhteşeme sonuçlar elde edebiliriz. yıldız işi zahmet işi arkadaşlar.. gece yarıları itin öldüğü yerlerde saatler geçirmek gerekiyor..

burada ağaç arkasında kalan samanyolu çektim:

http://www.flickr.co...ak/10058398593/

burada manzaralı bir yıldız fotosu

http://www.flickr.co...ak/10159394235/

burada güzel bir ay var

http://www.flickr.co...ak/12441502494/

daha mükemmel bir ortama denk getiremediğimden henüz mükemmel bir yıldız çekemedim henüz..

havalar ısınıyor 17mm 2,8 lensimle daha sahaya çıkmadım henüz :=)

kıbrısçık yakınlarında yüksek rakımda mini bir göl var mümkün olursa göl yansımalı yıldız çekeceğim. ama yaban domuzu çakal ayı allah ne verdiyse var orda...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.