İçeriğe git

Yeni başlayanlar fotoraf konusunda kendini nasıl geliştirebilir?

Talha

Recommended Posts

Fotoraf konusunda uzmanlaşmak istiyorum ne yapmam gerekir ve ne kadar sürede uzman olunur?

Sorunuzu iki paragrafta değerlendireyim.

1) Uzmanlaşmaktan kastınız nedir? Yani uzman fotoğrafçının sizin gözünüzdeki nitelikleri nelerdir?

Eğer profesyonel olarak bu işi yapıp para kazanma derdindeyseniz direk fotoğraf kurslarına yazılabilirsiniz. İmkanlarınız el veriyorsa üniversite de okuyabilirsiniz.

Yok ben para kazanmıcam, hobi olarak yapacağım ancak yaptığım işte iyi olmak istiyorum diyorsanız kendinize uzman olarak seçtiğiniz fotoğrafçıların izinden gitmelisiniz.

2) Ne kadar sürede olursunuz, bu tamamen size bağlı bir durum.

Türkiye'ye ilk gelen oda büyüklüğünde bilgisayar için rahmetli Turgut özal 3 tane ders aldıktan sonra ABD den kurs vermek için gelen adamlarla beyin fırtınası yapmaya başladığı söylenir.

Benim amca oğlu ise belki 10 seneden fazladır bilgisayar kullanır ancak hala bir program kurarken herhangi bir hata ile karşılaşırsa beni arar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

makine bilgisi

lens bilgisi

fotoğrafçılık bilgisi

pc işleme bilgisi..

kişiye bağlı olmak üzere sıkı bir çalışma ve doğru yönlendirme ile yetenek de varsa minimum 6 ay diyelim..

ama sizin uzmanlık dediğiniz yer neresi mesela?

Ben hala çektiklerime kusur bulurken bazıları çektiklerime bakıp bunları sen çekmemişsindir internetten indirmişsindir diyor..

bana göre uzmanlık ile ona göre uzmanlık farklı seviyeler örneğin. sana göre uzmanlık neresi bilemediğimizden cevap vermek zor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir teori var: Herhangi bir konuda uzmanlaşmak için gerekli süre: 10,000 saat. Fotoğraf olur, sürücülük olur, mühendislik olur.

Günde 4 saat fotoğrafla uğraşırsan (hergün) 7 yıl yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.nikonturk...__fromsearch__1

Linkteki konuları iyice pekiştir. Daha sonra da çekilmiş fotoğrafları incele hep ve bol bol fotoğraf çek. Bu arada bol bol fotoğraf demişken seri bir şekilde değil. çekeceğin zaman kompozisyon olsun altın noktalar olsun herşeyini düşünerek yap. Bir yeri çekerken bir tane çekeyim en iyi nasıl çekerim gibisinden. Fotoğraf sunumlarına git diyecektim ama Van'daymışsın. İzmir de bugün 3 tane fotoğraf sunumu ve söyleyişisi vardı. Orada bu tarz bir olanak zor sanırım. Van da fotoğraf derneği var mı araştır ve etkinliklerine git.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Eğitim almak şart. Kurs yada bir fotoğrafçı ile takılırsanız ilerleme katettiğinizi görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buradan sayfa editörlerine bir uyarı yapmak isterim. web sayfasının forumu "backlink" yöntemi ile ticari amaçla kullanılmaktadır.

Bu durum, Forum editörleri bilgisi dahilinde ble olsa etik değil!

Bu başlığı açan Talha arkadaşım başlığı Mart 2014 te açmış. 2 gün önce Espas Sanat adlı kullanıcı! konuyu hortlatmş ve kendi web saayfasının linkini vermiş. Daha önce başka bir başlık altında da görmüştüm.

Verilen link, konuya özgü değerli bir sayfayı açmıyor. Ucundan kıyısından konuya temas eden, herkesin ulaşabileceği bilgilerin özetinin de özeti. amaç, sayfayı tıklamanızı, dolayısı ile internet reyting almayı sağlamaya yönelik, reklam ajansına malzeme vermek.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
2 saat önce, atalay mete yazdı:

Buradan sayfa editörlerine bir uyarı yapmak isterim. web sayfasının forumu "backlink" yöntemi ile ticari amaçla kullanılmaktadır.

Bu durum, Forum editörleri bilgisi dahilinde ble olsa etik değil!

Bu başlığı açan Talha arkadaşım başlığı Mart 2014 te açmış. 2 gün önce Espas Sanat adlı kullanıcı! konuyu hortlatmş ve kendi web saayfasının linkini vermiş. Daha önce başka bir başlık altında da görmüştüm.

Verilen link, konuya özgü değerli bir sayfayı açmıyor. Ucundan kıyısından konuya temas eden, herkesin ulaşabileceği bilgilerin özetinin de özeti. amaç, sayfayı tıklamanızı, dolayısı ile internet reyting almayı sağlamaya yönelik, reklam ajansına malzeme vermek.. 

Atalay bey,

İlgi ve uyarı için teşekkürler.

Gerekli işlem yapılmıştır.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.