İçeriğe git

Tanışma ve ilk kafa şişirme sorularım :)

Melih

Recommended Posts

Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Lens ile çekilmiş fotoğrafları görünce de Nikon amca ne zaman 1:5x macro objektif çıkartır diyede hayıflanmıyor değilim : )) . Canon to Nikon bayonet converter ile bu lensi bizin nikonlar da performans ve kalite kaybı olmadan kullanma imkanımız var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hala satamadı mı o lensi :blink:

Türkiye'de makro lens satmak kolay değil. Ciddi makro çalışan ama aynı zamanda bütçesi yeterli insan sayısı az. Makroyu sevmek başka bir şey, ama insanların makro lense yatırım yapabilecek bütçeleri yok. Durum böyle olunca bu tür lensleri satmak zorlaşıyor.

150mm DX de çok dar kalıyor. Makro dışında hiç bir iş için kullanılmıyor.

İnsanlar genelde 1 lens alıp hem makro çekmek, hem portre çekmek, hem manzara, hem gece hem gündüz fotoğraf çekmek istiyor.

Sigma 150mm bu kriterlere uymuyor.

Ben seninle aynı düşüncede değilim Gökhan bu konuda. Tam tersi, bu lensi 3 yıl kadar kullandım, D300 üzerinde en güzel portrelerimi çektiğimi hatırlıyorum. Yine aynı şekilde futbol sahasında çok güzel kareler yakaladım, çünkü netleme hızı motorsuz bir Nikkor'a göre çok daha yüksek, belki bir Nikkor AF-S kadar olamasa bile. Bana göre hem FF hem de APS-C üzerinde çok iyi bir lens. Sigma'lardaki tipik renk-contrast eksiğinin yaşanmadığı az sayıdaki Sigma modellerinden biri olduğunda ısrarcıyım. Bu lensi satıp Nikkor 105 mm almıştım, bir yıl sonra Nikkor'u sattım, şimdi Sigma 180 mm kullanıyorum Ertan hocanın tavsiyesiyle; gayet memnunum.

Ama Türk insanının tek bir lensle her işi yapmak istemesi, bazen tembellik bazen de bütçeden dolayı bunu yapması konusunda hemfikiriz. Eminim bu lensi sen bir denesen kesin bi tane satın almak istersin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de makro lens satmak kolay değil. Ciddi makro çalışan ama aynı zamanda bütçesi yeterli insan sayısı az. Makroyu sevmek başka bir şey, ama insanların makro lense yatırım yapabilecek bütçeleri yok. Durum böyle olunca bu tür lensleri satmak zorlaşıyor.

Ben seninle aynı düşüncede değilim Gökhan bu konuda. Tam tersi, bu lensi 3 yıl kadar kullandım, D300 üzerinde en güzel portrelerimi çektiğimi hatırlıyorum. Yine aynı şekilde futbol sahasında çok güzel kareler yakaladım, çünkü netleme hızı motorsuz bir Nikkor'a göre çok daha yüksek, belki bir Nikkor AF-S kadar olamasa bile. Bana göre hem FF hem de APS-C üzerinde çok iyi bir lens. Sigma'lardaki tipik renk-contrast eksiğinin yaşanmadığı az sayıdaki Sigma modellerinden biri olduğunda ısrarcıyım. Bu lensi satıp Nikkor 105 mm almıştım, bir yıl sonra Nikkor'u sattım, şimdi Sigma 180 mm kullanıyorum Ertan hocanın tavsiyesiyle; gayet memnunum.

Ama Türk insanının tek bir lensle her işi yapmak istemesi, bazen tembellik bazen de bütçeden dolayı bunu yapması konusunda hemfikiriz. Eminim bu lensi sen bir denesen kesin bi tane satın almak istersin.

Lensi satın almak zaten istiyorumda şuan alacak durumum yok. Yaz için planlarım var ona odaklanmış durumdayım, belki yazdan sonra.

Yoksa benimde aklımda Nikkor 105mm ile Sigma 150mm var makro lens için.

FX de Nikkor 105 "makroda" kısa kalacağı için bende 150mm e yöneleceğim muhtemelen.

Makro lensler aslında o kadar pahalı değil. Yani aradığında 2.el 500TL ye bile son derece başarılı lensler var

Cosina 100mm F3.5 var... Canavar gibi manuel lensler var 250-300TL ye satılan.

Yani istendimi aslında bulunuyor çok aşırı pahalıda değiller.

Ben asıl sebep olarak; işte ben makroyu seviyorum ama aynı zamanda manzarayı, balık gözünü, portreyi, ay çekmeyide seviyorum!

İşte bu yüzden sigma 50mm f2.8 makro aldım demeleri :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cosina markası adı altındaki o lensi analog zamandan beri iyi tanıyorum. En az 10 tane alıp satmışımdır. Aslında onun dizaynının bir Voigtlander olduğunu söyleyenler de var. İlave bir mercekle 1:1 büyütme yapar, çok iyi de performans alırsın. ümit hocada var bi tane, çok memnun. Piyasada fazla yok, ikinci ele düşünce de bilenler tarafından kapışılıyor; bir zamanlar 50 euroya satılamazken şimdi 100 eurodan aşağı bulunmuyor.

Verdiğin örnekten yola çıkarak bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu Cosina modeli gibi herkesin bilmediği ama aslında çok performanslı olup da çok ucuz fiyatlara satılan normal lensler var: Tokina 100-300 mm F4, Nikkor 70-210mm F4, Sigma 70-210mm F2,8, Tokina 28-70 mm F2,8 ATX Pro (senin şanssızlığın istisnai bir durum) bunlardan sadece şu an aklıma gelenler. Eski oldukları halde performansları çok ama çok iyi, günün modern ve yüksek seviye lensleri kadar performansları yüksek bu lenslerin. Bu yazdıklarımı uzun süre kullandım, Sigma hariç diğerleri hala elimde ve satmayı asla düşünmedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım kasım ayındaki tayland seyahatimi beklemeden macro lens i buradan almaya karar verdim. 1:1 büyütme oranına sahip 2 lens arasında kararsız kaldım (Nikon 105 ve Sigma 150mm), birçok kaynaktan iki lens ile çekilmiş fotoğrafları inceledim. Sanırım Sigma 150mm f2.8 olanı alacağım ama, fotoğrafı çekmek ile ilgili yeterli tecrübeye sahip olma durumunu es geçerek soruyorum; renklerdeki canlılık ve keskinlik olarak http://www.juzaphoto...bbia_valley.htm bu linke paylaşılmış olan fotoğraf kalitesini yakalayabilirmiyim sigma 150mm ile. Not: Fotoğraf Canon 100mm ile çekilmiş

Erhan bey, bu yorumunuza alınmalımıyım valla tam çözemedim :rolleyes:

bu tür yaklaşımlar çok olur. fotoğraftaki renkleri ve canlılığı yakalayabilir miyim. o fotoğraftaki ekipmanın aynısını versek yine de yakalanmayabilir. aynı kurbağa aynı yaprak ve aynı aydınlatma ekipmanı ve aynı çekim anı ve pc başı becerisi de gerekli. ha sorduğunuz makro lenslerin ikisi de başarılıdır ama bu tarz fotoları başlangıçta beklemeyin kesinlikle. makro işi epey tecrübe gerektirir. internette görülen çoğu çok güzel makro hem harici aydınlatma ile yapılmıştır de focus stacking gibi yöntemler kullanışmıştır..fotoğrafta görülenden daha iyi bile lens alsanız daha kötü sonuçlar elde etmeniz yüksek ihtimaldir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cosina markası adı altındaki o lensi analog zamandan beri iyi tanıyorum. En az 10 tane alıp satmışımdır. Aslında onun dizaynının bir Voigtlander olduğunu söyleyenler de var. İlave bir mercekle 1:1 büyütme yapar, çok iyi de performans alırsın. ümit hocada var bi tane, çok memnun. Piyasada fazla yok, ikinci ele düşünce de bilenler tarafından kapışılıyor; bir zamanlar 50 euroya satılamazken şimdi 100 eurodan aşağı bulunmuyor.

Verdiğin örnekten yola çıkarak bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu Cosina modeli gibi herkesin bilmediği ama aslında çok performanslı olup da çok ucuz fiyatlara satılan normal lensler var: Tokina 100-300 mm F4, Nikkor 70-210mm F4, Sigma 70-210mm F2,8, Tokina 28-70 mm F2,8 ATX Pro (senin şanssızlığın istisnai bir durum) bunlardan sadece şu an aklıma gelenler. Eski oldukları halde performansları çok ama çok iyi, günün modern ve yüksek seviye lensleri kadar performansları yüksek bu lenslerin. Bu yazdıklarımı uzun süre kullandım, Sigma hariç diğerleri hala elimde ve satmayı asla düşünmedim.

Abi madem sende Tokina halen duruyor neden bana o kadar heycan yaşattın :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satmıyorum Gokhan :)

Tokina 100-300 mm F4 ve Sigma 70-210mm f2,8 Istanbulda oturan kardesimde var, satmayi dusunuyormus. Ilgilenenlere duyrulur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satmıyorum Gokhan :)

Tokina 100-300 mm F4 ve Sigma 70-210mm f2,8 Istanbulda oturan kardesimde var, satmayi dusunuyormus. Ilgilenenlere duyrulur.

Sırf 200mm üstüne çıkmak için (Tokinadan bahsediyorum), Nikkor 80-200 den vazgeçmeye değer mi sence?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yoo, değmez. Performansları birbirlerine yakın olsa da Nikon F2,8 avantajıyla önde. Facede bazı karelerim var Tokina ile çekilmiş bakmak istersen. Tokina, sahip olduğu aralık ve sabit F değeriyle sınıfında alternatif bir lens. Aynı lensin Sigma veya diğer markadaki türevleri için ciddi paraları gözden çıkarmak zorundasın. Ebay'da Tokina için ortalama 400-600 dolar istiyorlar, sadece hastası bu paraları veriyor. Tabii iyi ve keskin bir kopya olma şartıyla.

post-1343-0-88127800-1398436071_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Nikkor 80-200 den çok memnunum da işte 200mm+ bir lensde fena olmazdı ama onun içinde açıkcası memnun olduğum bir lensden vaz geçmek pek doğru gibi durmuyor zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

Nikonturk'e henüz üye oldum ve forumda baktığım ilk konu "Fotoğrafa yeni başlayanlar" hemen ardından da Melih Beyin açmış olduğu konu oldu.Benimde Melih Bey gibi tanışma ve kafa şişirme sorularım olacak :) tabiki ama konuda bahsi geçen macro objektif hakkında(başlangıç seviyesindeki bilgimle ve affınıza sığınarak) nacizane bir önermem olacak.

Acaba Melih bey yüksek maliyetli bir Macro objektif almak yerine Macro işine 50mm f1.8 lens alarak ters objektifle başlasa daha iyi olmaz mı sizcede? Hem Macro deneyimi kazanır hemde bir portre lensine sahip olmuş olur diye düşünüyorum.

Dediğim gibi bu işte başlangıç aşamasında biri olarak, yazdığım hususta farkında olmadan yanlış bir yönlendirme yapmış oluyorsam hocalarım lütfen benide aydınlatın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gürkan Bey, selamlar.

Kişisel görüşümdür; Makro fotoğraf Makro lens ile çekilir. Bir telefon ile çekilen fotoğrafın kalitesi, işi fotoğraf çekmek olan makinelerin fotoğrafları ile karşılaştırılması tartışmalı bir konudur. Sonuçta bu iş için üretilmiş ekipmanı kullanmak ilk başlarda daha iyi olacaktır. Şimdi diyeceksiniz eminim, 50mm lensi ter bağlayıp adamlar canavar gibi fotoğraflar çekiyor diye. Bu bir tekniktir, yapılabilir. Hatta uzatma tüpleri, körükler, close-up filitreler de kullanılabilir. Ancak bu ekipmanın kullanımı belirli bir beceri ister. Kendimden örnek verecek olursam, 50mm D serisi bir lensim var (D serisi lenslerde diyafram halkası vardır, ters bağlamada acayip işinize yarar bu halka) Uzatma tüpleri ve close-up filitrelerim var. Bunun yanında bir de Sigma 105mm makro lensim var. İnanın bu lensi aldıktan sonra bir tek kere aklıma gelmedi bu ekipmanları kullanmak. Ondan bu iş ile uğraşacak arkadaşlara eğer gerçekten konu ile ilgileniyorlarsa gidip kendilerine adam gibi makro lens almalarını öneririrm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam benimde ilk makro lensim Sigma 105mm olmuştu.

Onu aldıktan sonra ben ne uğraşmışım be... demiştim.

Ki ben ters düz, yan, körük, köpük akla gelecek her türlü makro türü üzerinde uğraşıyordum.

Becerebildim bak ahanda bunu o yöntemle çektim dediğim tek bir kare bile yok.

Bilen için 1:1 büyütmeden daha büyük büyütme büyük avantaj, ancak bilmeyenin kolay kolay yapabileceği bişey değil.

Sadece o sineğin gözündeki petekleri vizörde görünce insana bir hoşnutluk veriyor hepsi o.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1:1'den çok daha büyük büyütme oranlarına çıkabilmek için 50 mm yeterli gelmiyor. Ters bağlamada lensin odak mesafesi ne kadar kısalırsa büyütme oranı o kadar artıyor. Becerisi olanlar bu durumu 18-55 mm kitlens ile farketmişlerdir. Eski manuel lenslerin 20-24-28 mm gibi versiyonları bu iş için oldukça uygundur. Tabii bu kadar büyütmenin de bir dezavantajı var; net alan derinliği. Ciddi kareler yakalamak için mecburen stacking tekniği uygulamak gerekiyor. Ayrıca yeterli ışıklandırma ihtiyacı da işin cabası. Yani o sineği öldürmeden amacınıza ulaşmanız neredeyse imkansız. Ya da dondurucu sprey kullanacaksınız.

Gürkan Oral arkadaşımızın tavsiyesinin bir bölümüne katılıyorum. çünkü mevcut lensi ile vakti bol birinin 5-10 dolarlık ters bağlama adaptörü ile kendi kendine bir kurs vermiş oluyor. Böylece optiğin makrodaki kurallarını deneme yanılma yöntemiyle öğreniyorsunuz. Meraklı ve sabırlı insanlar için çok iyi bir öğrenme yöntemi. Sonuca gitmek için acelesi olanlar zaten bunu bir kez dener ve bırakır; zaten bu karakterdeki arkadaşlarımızın ileride çok iyi fotoğrafçı olamadıklarına sıkça şahit oldum. E herkesin çantasında bir adet 50 mm zaten olmazsa olmaz olmuş günümüzde, alın bir ters bağlama adaptörü ve bol bol terlemeye başlayın. Sonuçta hepiniz günün birinde en ucuzundan da olsa bir makro lens alıp belki de yılda sadece 2 kez kullanacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orçun Bey, Gökhan Bey ve Mehmet Bey;

Yorumlarınız için teşekkürler öncelikle. Açıkçası Mehmet beyin macro çekim için yapmış olduğu öneriler bana daha olabilir geldi. çünkü bahsi geçen Macro lensler "evet ben macrocuyum ve sürekli bu iş üzerine kafa patlatıp çalışmalar yapacağım" kararı verildiği anda satın alınabilecek lensler gibi geldi bana. Fotoğraf işine benim gibi yeni yeni vakit ayırmaya başlayan biri için - zor ve bilgi gerenktiren bir iş olsa da - ters objektif tekniği daha öğretici ve daha az maliyetli olacak gibi görünüyor.

Fakat, Macro çekim de beni içine çekerse ve benim tarzım bu olacaksa o zaman Orçun ve Gökhan beyin tavsiyeleri kaçınılmaz olacaktır zaten .

Hatta şuan close-up filtre ve Ters objektif tekniğiyle macrolar deneyeceğim. İkisi arasındaki farkları da görmüş olurum. Tabi bir macro lensle de denemeler yapacağım mutlaka.Sonuçları paylaşıp tekrar yorumlarınızı beklicem :)

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bazı aparatlar ile makro çekime uygun hale gelse de 50mm 1.8 lens, almayı düşüneceğim bir lens değil maalesef. Zira DX formatlı bir makinem var ve bu lens bana sabit odaklı 75mm çekim yapabilmeyi sağlar, DX bir makinede çantamda sabit 75mm bir lens taşımayı pek düşünmüyorum.

Ekipman listem aslında kafamda yavaş yavaş şekillendi sayılır, şöyleki:

1- Portre ve manzara için:

Nikon 24mm f/2.8D veya Nikon 35mm f/1.8G

2- Makro için:

Sigma 150mm f/2.8 EX DG OS HSM APO

3- Kuş fotoğrafları için:

Sigma 150-500mm f/5-6.3 DG OS HSM APO ve buna uyumlu telekonvertörler

4- Diğer:

Tripod, Ring flash, ND Filtre, Titreşimsiz çekim için Uzaktan kumanda v.s.

Ekipman listem ile ilgili tavsiyeleriniz, ekleme veya çıkarma yapmam gerekenler hakkında yorumlarınız varmıdır, yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tereddüt ettiğim konu Sigma 150-500mm f/5-6.3 diyaframda alan derinliği alabilirmiyim. Kuşun gözü ile birlikte arkasındaki dal yaprak v.s. yi görmek pek hoş olmaz sanırım.

Birde Tamron 150-600mm ile Sigma 150-500mm kıyaslamasında tercihiniz hangisi olurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tereddüt ettiğim konu Sigma 150-500mm f/5-6.3 diyaframda alan derinliği alabilirmiyim. Kuşun gözü ile birlikte arkasındaki dal yaprak v.s. yi görmek pek hoş olmaz sanırım.

Birde Tamron 150-600mm ile Sigma 150-500mm kıyaslamasında tercihiniz hangisi olurdu.

1- Nikkor 24mm veya 35mm bir portre lensi değildir.

Portre lensi için DX format bir gövde de 50mm den büyük bir lens lazımdır.

2- Kuş fotoğrafı çekeceksiniz. Kuşa ne kadar yakın olmayı planlıyorsunuz?

50mt diyelim. Süper bir lensin var 200mm f1.8

50mt mesafede F1.8 de bile net alan 4.5mt olur, yani kuşun gagasından ağacın arkasına park etmiş bir arabaya kadar komple net çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1- Nikkor 24mm veya 35mm bir portre lensi değildir.

Portre lensi için DX format bir gövde de 50mm den büyük bir lens lazımdır.

2- Kuş fotoğrafı çekeceksiniz. Kuşa ne kadar yakın olmayı planlıyorsunuz?

50mt diyelim. Süper bir lensin var 200mm f1.8

50mt mesafede F1.8 de bile net alan 4.5mt olur, yani kuşun gagasından ağacın arkasına park etmiş bir arabaya kadar komple net çıkar.

SON ŞEKLİ:

1- Manzara için:

2- Portre için:

Tavsiyeleriniz Lütfen

3- Makro için:

4- Kuş fotoğrafları için:

5- Diğer:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SON ŞEKLİ:

1- Manzara için:

2- Portre için:

Tavsiyeleriniz Lütfen

3- Makro için:

4- Kuş fotoğrafları için:

5- Diğer:

1- 24mm ve 35mm pahalı bir manzara lensleridir. Şöyle ki;

Manzara dediğiniz fotoğraf F8 üstü çekilir. 35mm F1.8 ise mesela en iyi keskinliği F5.6 da falan verir ondan sonra performansı düşmeye başlar. Sadece 35mm değil çoğu F1.8 F1.4 lens için geçerlidir bu.

F2.8 olan lensler ise genelde asıl performansını F5.6 sonrasında yansıtırlar.

Ayrıca sabit odaklı manzara lensi her daim sıkıntıdır.

35mm F1.8 yerine Tamron 17-50 çok çok daha güzel kareler yakalarsınız.

2- Bana göre portre lensi 85mm F1.8 - F1.4 dür.

Kimizi 50mm de tercih eder. DX gövde de 50mm ehh idare eder olsada bence 85mm ciyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adım geçmiş burada bir merhaba demek istedim :)

Evet Nikon uyumlu Sigma 150mm f/2.8 EX DG APO HSM lensim satılık. Satma nedenim Canon'a geçmiş olmam. Sigma ile beraber aynı zamanda Nikon uyumlu Kenko Otomatik Uzatma Tüpü'nü de satılığa çıkardım.

İki ürün hakkında da bilgi almak için özel mesaj atabilirsiniz.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adım geçmiş burada bir merhaba demek istedim :)

Evet Nikon uyumlu Sigma 150mm f/2.8 EX DG APO HSM lensim satılık. Satma nedenim Canon'a geçmiş olmam. Sigma ile beraber aynı zamanda Nikon uyumlu Kenko Otomatik Uzatma Tüpü'nü de satılığa çıkardım.

İki ürün hakkında da bilgi almak için özel mesaj atabilirsiniz.

Teşekkürler

Merhaba can bey hoş geldiniz konuya,

Sigma 150mm lens için fiyat ne kadar düşünüyorsunuz?. Sıfır almak taraftarıyım ama fiyat uygun olursa ve ürün %100 temiz ise satın almayı düşünürüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.