İçeriğe git

70mm-200mm 2.8 Tamron / Sigma

Recommended Posts

O kadar katı olmamak gerektiğini düşünüyorum. Gerçi tecrübe edindikçe fikrimi değiştirebilirim ama, Tamron da ayrı bir marka. Fotoğraf makinesi üretmiyor diye kalitesinin düşük olduğu çıkarımı "varsayılan" olarak doğru olmamalı sanki.

Nex'im için örneğin bu şekilde orijinalin taklit ediliyor olmadığını gördüm. Sony'nin E mount 19,30 ve 60mm lensleri yok. (30mm makro var) Ama Sigma her üçünü de çıkarttı ve tartışmasız Sony'nin kendi lenslerinden çok üstünler. Hem de oldukça ucuzlar. Nikon için aynı şekilde düşünürken, burada 3.parti olarak Sigma değil Tamron'un öne çıktığını gördüm.

Bir ara 6D mı alayım diye düşünmüştüm, orada da bazı Sigma'ların önerildiğini görmüştüm.

Bu yüzden ben hem sizlerin tecrübeleri, hem de - ticari de olsa - birçok review sitesinin görüşlerini de göz önünde bulundurup bir karar vermenin çok da yanlış olmadığını düşünüyorum. Ama tabii ikisinden birini seçmem gerekse, tecrübeli arkadaşların görüşlerini ön plana almayı tercih ederim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz zaten Tamronu kötülemiyoruz ki...

Nikkor daha iyi daha güvenilir bir markadır onu dile getiriyoruz.

Tamron yaptığı her lensden Nikkordan iyi bir model üretsin. Halen Nikkoru boynunuza astığınızda daha güven veren, farklı bir sınıfta olacaksınız.

Mercedes farklı bişeydir. Şimdi ucuz seri araçlar yapıyormuş özellikle bizim ülkedeki gibi gösteriş meraklısı insanları cezbedebilmek için.

Aracın bir çok yeri plastikten 3. sınıfr malzemeden yapılıyormuş ancak o önünde Mercedes logosu olduğundan ister istemez bir saygı gösteriliyor.

Bizde de sanırım 15yıllık Laguna var, kimse saygı göstermez. Ancak 15 yıldır banamısın da demedi.

Tamron iyidir ama Nikkor sadece daha iyi bir markadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Herhalde 5 yıl garanti veren Tamron' un vardır bir bildiği.

Öyle gÖrünüyor ki, Tamron' u alacağım. Hala tek endişem, optik kalitesinin nikkor kadar keskin olmama ihtimali..

Bu arada, hazır konu olmuşken 200 mm odaklı lens hakkında bir şey sormak istiyorum.

Neden Nikon' un 200mm sabit odaklı (prime lens) lensi yok. Yoksa var da ben mi bulamadım. Oysa Canon' un var.

Bir fikri olan arkadaş var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Varmış, şimdi gördüm. İyi de o ne arkadaş yaa? 17 bin TL.

Nikon AF-S 200mm f/2.0G ED VR II :)

Bu arada aynı lensin "F/4D ED-IF Micro" olanı var. Ve fiyatı da 5.800 TL.

Nasıl bu kadar fark olabiliyor acaba arkadaşlar. Biri lütfen bana izah edebilir mi? Tüm bu fark diyafram farkı mı gerçekten? 11.000 TL FARK!..

Yok mu bunun muadili bir başka markada, mesela Tamron filan?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Herhalde 5 yıl garanti veren Tamron' un vardır bir bildiği.

Öyle gÖrünüyor ki, Tamron' u alacağım. Hala tek endişem, optik kalitesinin nikkor kadar keskin olmama ihtimali..

Bu arada, hazır konu olmuşken 200 mm odaklı lens hakkında bir şey sormak istiyorum.

Neden Nikon' un 200mm sabit odaklı (prime lens) lensi yok. Yoksa var da ben mi bulamadım. Oysa Canon' un var.

Bir fikri olan arkadaş var mı acaba?

Olmaz olurmu siz bütçeden bahsedin :)

product_01.png

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/singlefocal/Telephoto/af-s_200mmf_2g_ed_vr2/index.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Varmış, şimdi gördüm. İyi de o ne arkadaş yaa? 17 bin TL.

Nikon AF-S 200mm f/2.0G ED VR II :)

Bu arada aynı lensin "F/4D ED-IF Micro" olanı var. Ve fiyatı da 5.800 TL.

Nasıl bu kadar fark olabiliyor acaba arkadaşlar. Biri lütfen bana izah edebilir mi? Tüm bu fark diyafram farkı mı gerçekten? 11.000 TL FARK!..

Yok mu bunun muadili bir başka markada, mesela Tamron filan?

öncelikle lensler hakkında konuşmadan önce bence lensleri tanıyın.

AF-S nedir, AF-D nedir? VR ne işe yarar? VR II nedir vs gibi.

Nikon un 200mm lensleri var evet.

Nikkor 200mm F2 AF-S VRII dediğiniz alet Nikkor un en son teknoloji en yeni nesil ürünü demek.

AF-S var yani kendinden motorlu ve D3000 e bile taksanız jet gibi ve sessizce netleyecek anlamına geliyor.

VR değil VR II var yani PS3 değil PS4 var demek gibi bişey. Aradaki farkı ancak böyle kelimelere gökebilirim.

Ayrıca 200mm de F2 lens demek süper bişey. Birde Canon 135mm F2 L e bakın isterseniz.

Diğer dediğiniz 200mm ise eski nesil AF-D deinlen nesil. AF motoru yok, AF çalışmas için gövde de motor olmalı.

Bu motor hem yavaş hemde gürültülü çalışır.

Keza VR?? hak getire...

F4? 200mm de aslında kabul görür bir değerdir benim 200mm F4 lensim olsa mutlu olurdum (F2 olsa makineden sökmem!)

Lensin tek artısı macro lens olması onun dışında çok al benisi yok.

Sonuç olarak fark olması kadar normal bişey yok.

Tabi siz fiyatlara nerden bakıyorsunuz bilmiyorum. Döviz kuru, giderler, vergiler, aç gözlülük vs bizde fiyat konusunda bir istikrar yok.

O yüzden ecnebi siteler üzerinden fiyatlara bakıp ona göre eleştiri yapmanız daha doğru olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Muhammet Ayter:

Lenslerin pahalı olmasında üzerinde barındırdıkları teknoloji en büyük etkendir. Hele optik mühendisliği günümüzün en pahalı maliyetlerindendir. Yani bir lensin kasası, elektronik aksamı, VR özelliğinden çok optik malzemesi büyük maliyet tutmaktadır. çünkü, diyafram değeri düştükçe camın çapı büyür, bu camların üretimi, kusursuzluğu büyük maliyetleri de beraberinde getirir. Lens üretimi ile ilgili olarak netteki videoları izlemenizi tavsiye ederim. Aynı odak noktasına sahip bir lensin F2,8 ile F2,0 versiyonu arasında kullanılan cam/optik maliyeti açısından büyük fark vardır. Hele bunu bir F4 ile kıyaslamak mantıksızlıktır. Bir Nikon/Canon markasındaki fiyatlar gerek pazarda sahip oldukları isim gerekse arge/üretim imkanlarından dolayı üçüncü markalarla kıyaslanamaz. Bu demek değildir ki üçüncü markalar çok kötüdür; bilakis hayır, bazen bu iki büyük markanın lenslerinden çok daha iyi sonuçlar verebilen üçüncü marka lens modelleri karşımıza çıkabilmektedir, özellikle Canon gövde üzerinde! Bu noktaya lütfen dikkat ediniz, çünkü Nikon'un mount yapısından dolayı Nikon'a performanslı lens üretmek her markanın harcı değildir. Daha önce de yazdığım gibi, daha işin başında olduğunuz belli, bütçenizin elverdiği, mantığınızın al dediği lensi gidip alınız. Ama şunu unutmayınız, aklınızda hep bir Nikkor olacaktır, bunu ben tecrübe ettim, o yüzden bu kadar rahat yazıyorum.

@Gökhan, Nikkor 200 mm mikro lens hala sınıfında tek, emsali yok benim bildiğim, Hollanda satış fiyatı hala 1500 euro aralığında, Buna karşılık bir Nikkor 105 mm VR makro lensi 750 euroya bulabiliyoruz burada. Ayrıca makro çekerken değil AF-S, otomatik netleme dahi kullanmazsın. VR olsa iyi olur muydu, bence hayır, çünkü zerre kadar netlik kaybını dahi istemez kullanıcı; o uçtaki kullanıcı zaten tripodla çalışıyordur. Eğer adamın mikro ile işi yoksa zaten bu lensi almıyor, 200-500 mm aralığında başka seçenekler zaten var, ama pahalı dediğini duyar gibiyim, maalesef, Nikon bunu hep yapıyor, keşke daha ucuz olsa da herkes satın alabilse.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Muhammet Ayter:

@Gökhan, Nikkor 200 mm mikro lens hala sınıfında tek, emsali yok benim bildiğim, Hollanda satış fiyatı hala 1500 euro aralığında, Buna karşılık bir Nikkor 105 mm VR makro lensi 750 euroya bulabiliyoruz burada. Ayrıca makro çekerken değil AF-S, otomatik netleme dahi kullanmazsın. VR olsa iyi olur muydu, bence hayır, çünkü zerre kadar netlik kaybını dahi istemez kullanıcı; o uçtaki kullanıcı zaten tripodla çalışıyordur. Eğer adamın mikro ile işi yoksa zaten bu lensi almıyor, 200-500 mm aralığında başka seçenekler zaten var, ama pahalı dediğini duyar gibiyim, maalesef, Nikon bunu hep yapıyor, keşke daha ucuz olsa da herkes satın alabilse.

Farkındayım Mehmet abi ben örnek olarak verdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 11 ay sonra...

Ben konuyu hortlatmak ve değişik bir boyut kazandırmak istiyorum. Tokina 70-200mm F4 AT-X Pro FX VCMS Lens hakkında ne düşünürsünüz. Lens hakkında iyi şeyler söyleniyor. Hızlı seri sessiz gibi. F4 olması diğer 2.8 e göre ne kadar dezavantaj sağlar. Fiyatıda 2300 tl civarında. Yoksa 2. El tamron almak daha mı mantıklı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben konuyu hortlatmak ve değişik bir boyut kazandırmak istiyorum. Tokina 70-200mm F4 AT-X Pro FX VCMS Lens hakkında ne düşünürsünüz. Lens hakkında iyi şeyler söyleniyor. Hızlı seri sessiz gibi. F4 olması diğer 2.8 e göre ne kadar dezavantaj sağlar. Fiyatıda 2300 tl civarında. Yoksa 2. El tamron almak daha mı mantıklı olur.

ürünü hiç araştırmadım incelemedim o yüzden o lens hakkında bişey diyemiyeceğim ama o paraya belki Nikkor 80-200 F2.8 AF-s alınabilir "belki"

Ancak çok rahat bir şekilde tertemiz cillop gibi Nikkor 80-200 F2.8 AF-D bulursunuz.

Bilmiyorum siz nasıl düşünüyorsunuz ama ben kafama estikçe ekipmanda değiştiren biri olduğum için Türkiye de adı bile çok bilinmeyen Tokina almaktansa Nikkor almayı her zaman tercih ederim.

Tokina iyi markadır hatta çok iyi markadır ama Türkiye ülke sınırları içerisinde adı ağza alınmaz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ürünü hiç araştırmadım incelemedim o yüzden o lens hakkında bişey diyemiyeceğim ama o paraya belki Nikkor 80-200 F2.8 AF-s alınabilir "belki"

Ancak çok rahat bir şekilde tertemiz cillop gibi Nikkor 80-200 F2.8 AF-D bulursunuz.

Bilmiyorum siz nasıl düşünüyorsunuz ama ben kafama estikçe ekipmanda değiştiren biri olduğum için Türkiye de adı bile çok bilinmeyen Tokina almaktansa Nikkor almayı her zaman tercih ederim.

Tokina iyi markadır hatta çok iyi markadır ama Türkiye ülke sınırları içerisinde adı ağza alınmaz :)

Forumda tokina lensler ile ilgili çok iyi yorumlar okudum ondan sorma gereği duydum. 80-200 de vr olmadığı için korkutuyor beni. monopod ile kullanmak istemiyorum. yeni 28-300 aldım ama gözüm hep 70-200 lerde kaldı onada az kaldı alacağım. tamron 700-200 araştırırken bu gözüme çarptı. tahir yıldız diye biride yorumlamış ama ben bu forumdan sizlerden yorum istedim bana daha sağlıklı geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alın, kullanın kendiniz görün. Ancak bu hissiyat kanser gibidir kolay kolay gitmez. Tokina dan ne kadar memnun olursanız olun aklınız daima acaba Nikkor lar daha mı iyiydiye gidecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.