İçeriğe git

D7000 lens seçimi

ihancioglu

Recommended Posts

Merhaba;

Geçtiğimiz haftalarda Nikon d7000 almıştım 18-55kit lensle. Önümüzdeki ay kanadadan arkadaşım gelicek. Lens siparişi vericem. Ama hangi lensi alacağımı bilemedim. Portre ve makro ağırlıklı çekimler yapmayı seviyorum. Ama manzara resmide çekerim. Aklımda iki seçenek var.

1.si tamron veya sigma 17-50 f2.8

2.si Nikon 50mm f1.8 ve Nikon 55-200 veya sigma 18-250

Aslında her işimi tek lensle halledebilsem çok güzel olacak 18-250 gibi bir lensle ama bu tür lenslerin kalitesinin diğer lenslere göre daha düşük olduğunu öğrendim. O yüzden kafam karıştı.

İlla kanadadan getirteceğim diye bir zorunluluğum yok. Alacağım yer ve model konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Bildiğim kadarı ile (ki ben de bir d7000 kullanıcısıyım ) D7000 18-105 lensle satılıyor. Yeni başlayanlar için de bu lens oldukça yeterli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hayırlı olsun. Ben de yakın zamanda bir d7000 almayı düşünen biri olarak, deneme fırsatınız olduysa farkına vardığınız olumsuz yÖnleri Öğrenmek isterim. Bilhassa sürekli her yerde bahsedilen yağlanma problemi gibi sorunlar var mı?

Sorunuza odaklanacak olursak; lens üzerindeki aralık arttıkça keskinlik diye tabir edilen hassasiyette azalma gerçekleşiyor. Yani çok ufak detayları kaçırma sÖz konusu. Dolayısıyla 18-250 gibi bir lense "kalitesi düşer" gibi bir yanıt almanız normal. 18-55 başlangıç için yeterli olacaktır. Daha çok hangi tarz fotoğraf çekmek istediğinize karar vermelisiniz. Portreyle başlamanızı tavsiye ederim. Hem ışık kullanımı konusunda deneyiminiz artar hem de maliyet olarak uygun. Yani 50mm f/1.8 iyi bir başlangıç olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vatan Bilgisayar hafta sonu kampanyasından 50mm f1.8d aldım. Önümüzdeki hafta elime ulaşacak.

Birde Tripod almak istiyorum ama çok pahalı olmayacak amatör hafif birşey. 30tl ye Bimeks'te buldum bir tane. Mini Tripod gibi. Açılınca baya büyüyo. Uyduruk birşey ama bende çok Pro istemiyorum zaten. 50-60tl civarında alabileceğim en iyi Tripod nedir tavsiye edebilecek olan varmı acaba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Vatan Bilgisayar hafta sonu kampanyasından 50mm f1.8d aldım. Önümüzdeki hafta elime ulaşacak.

Birde Tripod almak istiyorum ama çok pahalı olmayacak amatör hafif birşey. 30tl ye Bimeks'te buldum bir tane. Mini Tripod gibi. Açılınca baya büyüyo. Uyduruk birşey ama bende çok Pro istemiyorum zaten. 50-60tl civarında alabileceğim en iyi Tripod nedir tavsiye edebilecek olan varmı acaba

Basit bişey istiyosan slik f630 modelini kullanıyorum zamanında almıştım 80 küsür bişeydi hem kamera hemde dslr fotoğraf makinesi uyumlu kamerayla işim yok ama bu zamana kadar fazlasıyla işimi gördü 30,40 liraya alacağın tripod yada monopod inan hafif rüzgarda sallanıp düşücek yaşadık ordan biliyorum biraz sağlık uyhun bişey istiyosan önerebilirim ölçüleri aklımda yok ama başarılı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.