İçeriğe git

Hareketli nesne, figür çekimi

Recommended Posts

Merhaba değerli Nikon ailesi

Uzun zamandır fotoğrafla ve photoshopla ilgiliyim, bu ilgimi farkeden arkadaşlarımdan biri bir voleybol takımının maçında fotoğraf çekimi yapmamı istedi ama hareketli nesneleri figürleri çekmekte nelere dikkat etmeliyim hiçbir fikrim yok.

Ekipman olarak

Nikon D7000

Nikon D5100 18-55 55-200 ve 18-105 Vr lenslerim var.

Ekipmanım yeterli midir ? Hangi lensleri kullanmalıyım ? Tripodda götüreyim mi yanımda ?

Tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hareketli çekimlerden bahsediyorsak tripoda çok ihtiyacın olacağını düşünmüyorum. Bana kalırsa ihtiyacın olan şeyler; ışığın bol olması için dua edip makinenin S moduna tamamiyle hakim olman. Forumda Shutter priority (enstantane öncelikli) mod hakkında bilgi varmıdır bilmiyorum ama bununla ilgili bir kaç makale inceleyecek olursan lenslerinin yeterli olduğunu ve dikkat etmen gereken noktaları anlayacaksındır. Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burak Bey,

Bence makine olarak D7000 tercih edin. Bildiğim kadarı ile ISO başarısı D5100'den daha iyi biliyorum. Aydınlatma konusunda spor salonları beter yerlerdir. oyuncular sürekli hareket halinde olacağından yüksek perde hızı isteyeceksiniz. Aydınlatmadan dolayı ISO'ya abanmanız gerekebilir. Lens olarak 18-105 vr olmasından size hem perde hızı avantajı sağlar, hem dar açıda hem de geniş açıda kolaylık sağlar diye düşünüyorum. üçayağa ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Belki takım toplu fotoğrafı istenebilir ama onu da elde halledersiniz, bir onun için taşınmaz üçayak.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekipman yetersiz.

D7000 spor müsabakalarında bir amatör için eh işte idare eder dedirten cinste bir gövde.

Biraz daha seri (D300s gibi) daha çok iş görür ama D7000 de iyidir.

Sizin asıl sıkıntınız ışık olacak.

Spor salonlarında ışık çok olmuyor. Voleybol maçlarında sarı parke zemin yine bir nebze olsun ortamı ışıldatsada az kalıyor.

Ben genelde kapalı spor salonlarında F4 üzerinde fotoğraf hiç çekmedim.

çektiğim de sadece sporcu üzülürken, topu beklerken yada düşünürken hareketsizken F5.6 falan kullanmışımdır.

Yoksa hareketli iken 1/1000in altında fotoğraf çekmeniz pek mümkün değil.

1/1000 elde edebilmek içinde genelde iso 1000-1600 arası ve diyafram F2.8-F4 arası olması gerekiyor.

F3.5 - 5.6 bir lens ile işiniz zor. iso 2000 lere çıkmanız lazım ki 1600 de bile D7000 de noisleri seçebiliyorsunuz.

Bu haftasonu Burhan Felek deydim.

BjK ın kupa finalini izledim. Belki avrupa kupası diye kamera vs almazlar diye kameramı yanımda götürmedim.

Şöyle fotoğrafçı gözü ile biraz baktımda misal hucüm yapan takım hareketli oluyor, çekmek sıkıntı ama savunacak taraf çok hareketli değil (blok için önde bekleyenler hariç) geri kalan rahatlıkla fotoğraflanabilir.

Uzun lafın kısası sıkıntı çekeceksiniz ama iyi kötü karelerde çekersiniz.

Sizden tam olarak istenen nedir?

Para karşılığı bir iş mi aldınız?

Ekleme : Makineyi otomatik iso ya alıp S modunda sakın saldırmayın fotoğrafa... çok hüsran yaşatır.

Misal şu fotoğrafı D7000 + 80-200 ile çektim.

iSo:1000 F3.2 1/1600

sux84w.jpg

Şuan hatırlamıyorum ama bu fotoğrafta top aslında o kadar net çıkmamıştı ben photoshop ile gölgelerini silip temizlemiştim sanırım. 1/1600 da bile yakalayamıyorsun yani.

Keza resme %100 yakınlıkta bakarsan iso 1000 de bile noiseleri görebilirsin ki muhtemelen biraz temizlikte yapmışımdır.

Ayrıca erkek voleybolu daha hareketli, hele top çok çok daha hareketli. TV de bile izlerken smaç vurduklarında topu göremiyorsun :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Evet paralı bir iş benimde paralı olarak yaptığım ilk işim oyüzden bi çekingenliğim var. Kızlar beni havada yakala smaç basarken felan yakala diyince bende giriştim araştırmaya. Daha önceden gidip salonu inceledim maç gündüz 11 gibi olacak ve salon dışardan baya ışık alıyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söz konusu spor olunca emin ol ışık daima yetersiz kalacaktır :D

Iso yu auto yaparak kızları havada kuğu gölü balesi yaparak bile yakalarsın sorun yokta o fotoğrafları kimse satın alırmı? Sıkıntı orda :)

Sen maç esnasında mı çekim yapacaksın yoksa onlar antremen falan yaparken mi?

Antremansa problem yok birinden ödünç olarak flaş bile alsan iyi kötü işini görürsün. Ancak maç esnasında gerçekten zor.

İyi kareler yakalamak için gerçekten yüzlerce kare çekeceksin ve kesinlikle D7000i kullan.

Görüntü ve iso avantajı bir kenara bol bol seri çekim yapacaksın bulabildiğin en hızlı gövdeyi kullanman gerek.

Saniyede 1 kare çeken kamera ile de fotoğraf çekilir ama ne kadar hızlı kamera, o kadar çok başarılı fotoğraf demek. Bende ya 3fps ile 5fps arasında ne uçurum olacak diye düşünüyordum ama 14fps lik 1Dx i yakından izleyince hızın ne kadar önemli olduğunu fark ettim.

Aslında iyi bir maç olsa bende gidip fotoğraf çekmek istiyorumda maç sayısı çok azaldı.

Bu akşam BjK-FB maçı var oda hafta içi işi gücü bırakıp karşıya nasıl geçeyim!

Bu cumartesi 3de Eczacıbaşı-İlbank 5de Galatasaray-Bursa bayan voleybol maçları var. İzlenebilir ve fotoğraf çekmeye gidilebilir aslında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söz konusu spor olunca emin ol ışık daima yetersiz kalacaktır :D

Iso yu auto yaparak kızları havada kuğu gölü balesi yaparak bile yakalarsın sorun yokta o fotoğrafları kimse satın alırmı? Sıkıntı orda :)

Sen maç esnasında mı çekim yapacaksın yoksa onlar antremen falan yaparken mi?

Antremansa problem yok birinden ödünç olarak flaş bile alsan iyi kötü işini görürsün. Ancak maç esnasında gerçekten zor.

İyi kareler yakalamak için gerçekten yüzlerce kare çekeceksin ve kesinlikle D7000i kullan.

Görüntü ve iso avantajı bir kenara bol bol seri çekim yapacaksın bulabildiğin en hızlı gövdeyi kullanman gerek.

Saniyede 1 kare çeken kamera ile de fotoğraf çekilir ama ne kadar hızlı kamera, o kadar çok başarılı fotoğraf demek. Bende ya 3fps ile 5fps arasında ne uçurum olacak diye düşünüyordum ama 14fps lik 1Dx i yakından izleyince hızın ne kadar önemli olduğunu fark ettim.

Aslında iyi bir maç olsa bende gidip fotoğraf çekmek istiyorumda maç sayısı çok azaldı.

Bu akşam BjK-FB maçı var oda hafta içi işi gücü bırakıp karşıya nasıl geçeyim!

Bu cumartesi 3de Eczacıbaşı-İlbank 5de Galatasaray-Bursa bayan voleybol maçları var. İzlenebilir ve fotoğraf çekmeye gidilebilir aslında.

üniversite Voleybol takımı :) Maç esnasında çekeceğim. Keşke antreman olsa. Kızların istedikleri belli aslında onları havada yakalamam :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amaç havada uçarken yakalamak ve onlara facebukta paylaşmaları için fotoğraf vermekse iso 2000 2500e kadar yolun var.

Birde tripod bu gibi işler için şart.

Tripod değil, tripod kullanması zor monopod asıl şarttır.

18-105mm sana kısa kalacak, 55-200 ünde diyaframı seni zorlayacak.

Spor çekimler için 70-200 türevi F2.8 sabit diyaframı olan bir lens hayat kurtarır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amaç havada uçarken yakalamak ve onlara facebukta paylaşmaları için fotoğraf vermekse iso 2000 2500e kadar yolun var.

Birde tripod bu gibi işler için şart.

Tripod değil, tripod kullanması zor monopod asıl şarttır.

18-105mm sana kısa kalacak, 55-200 ünde diyaframı seni zorlayacak.

Spor çekimler için 70-200 türevi F2.8 sabit diyaframı olan bir lens hayat kurtarır.

Aynen öyle, amaçları sadece profil fotoğrafı çekinmek :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

merhaba arkadaşlar, bende saat 13.30 da olan bir futbol müsabakasını çekmek istiyorum ve ekipmanlarım nikon d3100 ve 55-200 nikkor 3.5f , 18-55 nikkor lens , 10-20 sigma var, sizce yeterli mi ? gündüz maçı çekimi için sıkıntı olur mu ? monopod alayım mı yanıma ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tamam ama sigma lens ile kale arkası tribününden stadı çekmek istiyorum birde gündüz çekimi biraz daha iyi herhalde ışık açısından ama bakalım stada nasıl sokacağız lensleri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

stad hangi stad? sen tribünde nerede olacaksın? benim bulunduğum yerde (alisamiyen tt arena) 200mm ile bile adamlar kadraja tam oturmuyordu. 10-20 ile fazla uzağı da çekemezsin. maça gitmeden önce bir halı sahaya git lensleri dene. hangisi sana daha esneklik sağlayacak ona bak. makinen profesyonel değil, lensler büyük değil o yüzden pek ses çıkarmıyorlar ama belki ters günündedir kesinlikle sokmam der o ayrı. prof makineler kesinlikle yasak zaten tslde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

alanyasporun stadı 15000 kişilik ben sol çapraz da kale arkasında olcam ama kale arkasından tüm stadı bi çekesim var ultra geniş açı ile , 55-200 ile bi denerim nasıl olacak bakalım zaten enstantene 1/600 ün altına inmez herhalde , prof derken ff makinelerini diyorsunuz değil mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.