İçeriğe git

capture nx son versiyon

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, makine değişikliğinden dolayı bazı programları değiştirmem gerekiyor, Ancak capture nx de denemek istiyorum. Daha önce kullanmadım ve kurmadım. Okuduğum kadarıyla net bağlantısı gerekiyor kiii bu şuan kullandığım pc için çok sakat bir durum. Değiştireceğim host hiçbir yere yönlendirmeyeceği gibi hiçbir kapıda açmaması lazım. 2.4.6 versiyonunu indirdim. Kurulumuna ihtiyacım var, özelden bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2.4.3 versiyonunu workstationda, 2.4.6 versiyonunu laptopda kullanıyorum. Her ikisi de host dosyası münipüleli, net bağlantısı ihtiyacı yok. 2.4.3 bana daha stabil geliyor, sanırım hazırlayanlarla ilgisi var bunun, delik deşik ederken gözlerinden kaçırdıkları noktalar olabilir.

D610 için 2.4.4 yeterli, stabilitesi henüz kanıtlanmamış 2.4.6 yerine 2.4.4 denemek belki daha mantıklı olabilir.

Yazılımın mantığı başlangıçta size ters gelebilir, bunu sendromu herkes yaşıyor. Sabredip inatla devam ederseniz kazanırsınız; bana göre şu an için Nikon rawını en performanslı işleyen tek yazılım çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Mehmet bey, 2.4.6 yı kurmuş bulundum. Eski numaralar tuttu ve çalıştı, ilginç. Biraz inceleyelim bakalım.Uyarılarınızı dikkate alacağım, tamam aklıma yattı dediğimde göstermiş olduğunuz yolu takip ederim. Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2.4.3 versiyonunu workstationda, 2.4.6 versiyonunu laptopda kullanıyorum. Her ikisi de host dosyası münipüleli, net bağlantısı ihtiyacı yok. 2.4.3 bana daha stabil geliyor, sanırım hazırlayanlarla ilgisi var bunun, delik deşik ederken gözlerinden kaçırdıkları noktalar olabilir.

D610 için 2.4.4 yeterli, stabilitesi henüz kanıtlanmamış 2.4.6 yerine 2.4.4 denemek belki daha mantıklı olabilir.

Yazılımın mantığı başlangıçta size ters gelebilir, bunu sendromu herkes yaşıyor. Sabredip inatla devam ederseniz kazanırsınız; bana göre şu an için Nikon rawını en performanslı işleyen tek yazılım çünkü.

D300 ile denemedim ama D80 ile fotoğrafı B&W çekiyordum(raw) capture nx ile jpeg' e dönüştürünce renkli oluyor.

?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cabir,

Günümüzün hiçbir DSLR makinalarında siyah beyaz sensör yoktur, yani sensörlerin tümü renklidir ve çekimler de mecburen renkli olur. Raw dosya, sensörden gelen, işlenmemiş ham dosyadır, bundan dolayı o dosya da renkli bir çekimdir. Senin, makina üzerinde siyah beyaz seçimi yapman demek, sensörden gelen ham dosyayı, yani raw dosyasını, makina içindeki yazılım ve işlemci ile işleyip jpg dosyasına dönüştürürken aynı zamanda siyah beyaza çevir demektir.

Şimdi diyeceksin ki, ben bu raw dosyasını CNX ile açınca neden siyah beyaz? Cevabı şu: Nikon raw dosyasının içine gömülü bir de jpg dosyası vardır; bu dosya senin o andaki jpg tercihlerini içeren bir çekimdir. CNX raw dosyasını açarken bu dosyanın içine gömülü jpg dosyasını referans alır, o ayarlara göre raw dosyasını açar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet hocam ben bu point olayına bayıldım yawww :) Shop da yapacağım uzunca bir işlemi (layer kopyalama, ren ayarı ışık ayarı vs.) bir butona bastım hepsi önümde. Kullanmam gereken bir fotoğrafın üst bölümünde patlayan bir gökyüzü var. Nasıl kurtarırım derken birde capture da deneyim dedim. Tesadüfen buldum ama olsun patlak bölgeye hafif gökyüzü rengi vererek doku elde ettim. Sık kullanan arkadaşlar forum da ayrı bir bölüm açsa da birşeyler öğrensek :) Birde bu point etki alanı çemberinin büyüklüğünü nasıl değiştiriyoruz hocam?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.