İçeriğe git

D300s için uzaktan kumanda yardım

Zafer Ertem

Recommended Posts

Arkadaşlar bi konu hakkında yardım istiyorum makinamı uzaktan deklanşörü tetiklemek istiyorum merak ettiğim nokta d80,d90 gibi kızılötesi göz olmadığı için nikonun basit kumandalarıyla tetikleyemiyoruz bildiğim şu ya kablolu kumandayla tetikleyebiliriz yada triger tetikleyiciyle yada wifi alıcı + vericiyle.. Asıl sorum şu piyasadaki x marka battery griplerle kumanda veriliyo ve satıcıya soruyorum gripten tetiklemek için mi kızılötesi göz varmı diyoum var diyo pekte sağlıklı gelmedi bu tetikleme işi yani nasıl tetikliyo battery gripten body'yi.. Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üzerinde infared alıcı olan gripler mevcut.

Ancak o gripten kamera tetiklenebiliyor mu? Bilmiyorum, hiç kullanmadım.

Ancak sırf 2$ lık kumanda kullanayım diye de grip almak, hatta daha pahalı grip almak çokda doğru değil.

Eğer kablosuz kumanda ile kullanmak istiyorsanız

Yongnuo YN-128 gibi kumandalar var.

http://www.yongnuo.eu/catalog.html?page=shop.product_details&category_id=15&flypage=flypage.tpl&product_id=62

Bende var D700 sorunsuz çalışıyor ve boş çıktı gibi bişey. Artık flaş tetikleyici ile tetikliyorum kamerayı :)

Keza bunun gibi farklı marka ve modellerde var elbet alternatif olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üzerinde infared alıcı olan gripler mevcut.

Ancak o gripten kamera tetiklenebiliyor mu? Bilmiyorum, hiç kullanmadım.

Ancak sırf 2$ lık kumanda kullanayım diye de grip almak, hatta daha pahalı grip almak çokda doğru değil.

Eğer kablosuz kumanda ile kullanmak istiyorsanız

Yongnuo YN-128 gibi kumandalar var.

http://www.yongnuo.eu/catalog.html?page=shop.product_details&category_id=15&flypage=flypage.tpl&product_id=62

Bende var D700 sorunsuz çalışıyor ve boş çıktı gibi bişey. Artık flaş tetikleyici ile tetikliyorum kamerayı :)

Keza bunun gibi farklı marka ve modellerde var elbet alternatif olarak.

Gökhan bey öncelikle önemseyip cvp verdiğiniz için teşekkür ediyorum dediğiniz yöntemi biliyorum daha rahat belkide ama ben battery grip düşünüyorum d80deyken battery gripe alışmıştım daha stabil tutuş pozisyonuyla daha az sarsıntılı fotolar elde edebiliyodum d300s'te de sıkıntı yokta hani battery grip almışken dediğiniz gibi infared alıcısı olsun ki basit kumandayla tetikleyebileyim diyorum düşüncem bu aslında bakalım araştırmalara dewam tekrardan teşekkürler.. Sizdeki tetikleyici durumu nedir birde satmayı düşünürmüsünüz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bey öncelikle önemseyip cvp verdiğiniz için teşekkür ediyorum dediğiniz yöntemi biliyorum daha rahat belkide ama ben battery grip düşünüyorum d80deyken battery gripe alışmıştım daha stabil tutuş pozisyonuyla daha az sarsıntılı fotolar elde edebiliyodum d300s'te de sıkıntı yokta hani battery grip almışken dediğiniz gibi infared alıcısı olsun ki basit kumandayla tetikleyebileyim diyorum düşüncem bu aslında bakalım araştırmalara dewam tekrardan teşekkürler.. Sizdeki tetikleyici durumu nedir birde satmayı düşünürmüsünüz ?

Grip iyidir hoştur da işte ağırlığı, büyüklüğü yokmu insana büyük sıkıntı yaşatıyor.

Ben sürekli taşımıyorum mesela. Hatta D700 grip ile 8FPS çekiyor. Hız ihtiyacım yoksa hiç grip takmıyorum artık.

Grip deki infared alıcı çalışıyorsa tabiki büyük kolaylık.

Ancak şunuda unutmamak lazım o 2$ lık infared kumandalarla uzun pozlama hep sıkıntı olmuştur.

Vakti zamanında bende kullandım, kimi zaman uzun pozlamada aynayı yukarıda bekletmez, kimi zaman çalışmaz, kimi zaman kaldırdığı aynayı indirmez, kimi zaman infared ışık fotoğrafa etki eder, kimi zaman önden görmez, kimi zaman arkadan görmez saç bırakmaz açıkcası insanın kafasında.

Bendeki Yongnuo doğru düzgün kullanılmadı bile D700 ile birlikte aldım 3-5 ay önce.

Sonra elimdeki tetikleyici çok eski ve cins bişey olduğundan adam akıllı bir flaş tetikleyici alayım dedim.

Aputure Trigmaster II tetikleyicileri keşfettim. Hem flaş tetikleyici, hem kablosuz kumanda görevi görüyor o sebepten onu kullanıyorum.

Yongnuo yu satmayı düşünmüyorum da ihtiyacı olan birine bi simit bir çaya veririm :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Grip iyidir hoştur da işte ağırlığı, büyüklüğü yokmu insana büyük sıkıntı yaşatıyor.

Ben sürekli taşımıyorum mesela. Hatta D700 grip ile 8FPS çekiyor. Hız ihtiyacım yoksa hiç grip takmıyorum artık.

Grip deki infared alıcı çalışıyorsa tabiki büyük kolaylık.

Ancak şunuda unutmamak lazım o 2$ lık infared kumandalarla uzun pozlama hep sıkıntı olmuştur.

Vakti zamanında bende kullandım, kimi zaman uzun pozlamada aynayı yukarıda bekletmez, kimi zaman çalışmaz, kimi zaman kaldırdığı aynayı indirmez, kimi zaman infared ışık fotoğrafa etki eder, kimi zaman önden görmez, kimi zaman arkadan görmez saç bırakmaz açıkcası insanın kafasında.

Bendeki Yongnuo doğru düzgün kullanılmadı bile D700 ile birlikte aldım 3-5 ay önce.

Sonra elimdeki tetikleyici çok eski ve cins bişey olduğundan adam akıllı bir flaş tetikleyici alayım dedim.

Aputure Trigmaster II tetikleyicileri keşfettim. Hem flaş tetikleyici, hem kablosuz kumanda görevi görüyor o sebepten onu kullanıyorum.

Yongnuo yu satmayı düşünmüyorum da ihtiyacı olan birine bi simit bir çaya veririm :D

Eyvallah değerli yorumunuz için gökhan hocam tabikide 7 fps yeter bana die düşünüyorumda nerde kullancaz ki onu hadi battery griple 8fps olsun aslan mı kaplan mı çekicez :))) internette bi kaç ayar yapılarak kendi d300s'in ekranında şunu görebildim ama ne kadar uygular bilmiyorum :)

B3BB83F5-AF28-4F13-A311-7B04821C2497.jpg

Çay simide kalırsa ucuza kaçar gibime geliyo gökhan hocam Edirneye yolunuz düşerse ben ciğer söyleriz çay simitle karın doymaz.. ;))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eyvallah değerli yorumunuz için gökhan hocam tabikide 7 fps yeter bana die düşünüyorumda nerde kullancaz ki onu hadi battery griple 8fps olsun aslan mı kaplan mı çekicez :))) internette bi kaç ayar yapılarak kendi d300s'in ekranında şunu görebildim ama ne kadar uygular bilmiyorum :)

B3BB83F5-AF28-4F13-A311-7B04821C2497.jpg

çay simide kalırsa ucuza kaçar gibime geliyo gökhan hocam Edirneye yolunuz düşerse ben ciğer söyleriz çay simitle karın doymaz.. ;))

Kumanda konusunda en sağlıklısı, kablolular hata payı yok (insan etkeni dışında)

Sonra Yongnuo örneğindeki ürün ve türevleri.

En son olarakda infaredler geliyor.

Tabiki infaredler konusunda anlattığım 2$ lık çin işi ürünler içindi. Orjinal Nikon daha düzgün çalışıyordur herhalde..

7-8FPS spor müsabakalarında gerekli olur genelde onun dışında çokda aranmaz 3-5fps fazlası ile yetiyor.

Açıkcası ekranınızda ne gibi bir ayar var ben anlayamadım.

Edirne de Süleymaniye Camii nin methini çok duydum (gerçi duymaya gerek yok görüyoruz zaten). Gezip görmek istediğim bir yer ama bakalım kader kısmet.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kumanda konusunda en sağlıklısı, kablolular hata payı yok (insan etkeni dışında)

Sonra Yongnuo örneğindeki ürün ve türevleri.

En son olarakda infaredler geliyor.

Tabiki infaredler konusunda anlattığım 2$ lık çin işi ürünler içindi. Orjinal Nikon daha düzgün çalışıyordur herhalde..

7-8FPS spor müsabakalarında gerekli olur genelde onun dışında çokda aranmaz 3-5fps fazlası ile yetiyor.

Açıkcası ekranınızda ne gibi bir ayar var ben anlayamadım.

Edirne de Süleymaniye Camii nin methini çok duydum (gerçi duymaya gerek yok görüyoruz zaten). Gezip görmek istediğim bir yer ama bakalım kader kısmet.

Ekrandaki ayarları şurdaki siteden buldum buyrun

Linkini umarım doğru almışımdır..

http://www.meetup.com/Ohio-Valley-Camera-Club/messages/boards/thread/37878942/0

Edirneye geldiğinizde selimiye camii ve beyazıt külliyesi gezilecek görülücek yerlerdendir ayrıca karaağaçtaki lozan anıtıdıda ziyaret edilecekler arasında olup edirneye yolunuz düşerse beklerim çalıştığım firma en işlek cadde üzerindedir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekrandaki ayarları şurdaki siteden buldum buyrun

Linkini umarım doğru almışımdır..

http://www.meetup.co...read/37878942/0

Edirneye geldiğinizde selimiye camii ve beyazıt külliyesi gezilecek görülücek yerlerdendir ayrıca karaağaçtaki lozan anıtıdıda ziyaret edilecekler arasında olup edirneye yolunuz düşerse beklerim çalıştığım firma en işlek cadde üzerindedir..

Normalde ekranın sol köşesinde 3fps 5fps diye yazıyor olması lazım.

27yzqsy.jpg

D300s de de böyle olsa gerek diye düşünüyorum.

Edirne bu kadar yakınken görmek istediğim bir şehirde işte, iş güç, zaman, yoldaş bulabilme meselesi malesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normalde ekranın sol köşesinde 3fps 5fps diye yazıyor olması lazım.

27yzqsy.jpg

D300s de de böyle olsa gerek diye düşünüyorum.

Edirne bu kadar yakınken görmek istediğim bir şehirde işte, iş güç, zaman, yoldaş bulabilme meselesi malesef.

Gökhan hocam yaptığım işlem sonrasında da zaten benim ekranın sol köşesinde 3fpd 5fps 7fps diye yazıyo zaten ama bu ayar ( S ) modundayken yapın diyodu bu linkte CH modunda mı diyo nedir anlamadım ! Gerçi şu var EN EL4A bataryayla bunu becerebiliyomuş bizim makinalar.. Benden ekrana görünen bu

F0625FDF-3202-4D81-88DF-A55EA30841DC.jpg

Edirne konusunda siz iş güç ve zaman kısmını ayarlayın bu şehirde yoldaş kısmını bana bırakın..

;)

Bu arada tam olarak siteyi buldum

http://sportsphotoguy.com/overclock-your-nikon-d300/

Diyorki

Lütfen D300 için MB-D10 grip var ama yine de 8 fps gibi ne bir tat istemiyor musunuz? 8 fps çekim içine D300 kandırmak için bu gizli hüner deneyin.

Uyarı: kılavuzda açıklanan dışında bir şekilde Kamerayı kullanma muhtemelen, kameraya zarar garantiyi geçersiz ya da iktidarsızlığa neden olabilir. Kendi sorumluluğunuzdadır aşağıda açıklanan adımları izleyin.

İlk olarak, aşağıdaki özel ayar ayarlamalar yapmak:

- E5: Flaş sadece

- E6: Flaş sadece

- F4: Düğme basın - Parantezleme patlama

- F4: Düğme + aramalar - Parantezleme modu

Sonra JPG veya 12-bit RAW moduna kamerayı ayarlayın. Manuel pozlamayı ayarlayın. Çevirmeli ve 9F (9 kare) ayarlamak için Fn + Komutanlığı ile paranteze etkinleştirin. Tek çekim (S) için çekim moduna ayarlayın. Flaş kullanmayın. Sonra Fn düğmesini basılı tutun ve çekime hazır olduğunuzda, deklanşöre basın ve Fn tuşuna basılı tutarak devam ediyor. Kamera 8 fps'de 9 kareye kadar ateş edecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elimde D300s var. Makina jpg seçeneğinde iken ekranda 8 fps, battery grip ve En-El4 ile 9 fps yazısı bu info ekranına geliyor. Eğer Raw+jpg seçersem bu kez 2,5 fps e düşüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 de de böyle bir hurafe var. Ayarlardan flaş zamazingoları ile oynuyorsun grip olmadan 8FPS çekiyormuş.

Açıkcası hiç denemedim.

Yüksek FPS için EN-EL4 gibi yüksek akım çekimine müsait bir batarya lazım yara griplerdeki gibi 8 tane AA pil kullanımı olması lazım.

Normal pil ile bunu yapıp normalin üstünde akım çekmek sadece bataryanın ömrünü çalar. Ha gerçi 7fps yerine 9fps çekse ne kadar yük binecek ne kadar ömür çalabilecek... O ayrı bir konu.

Siz bana böyle davetkar olun, ucuz otel, güzel yemek var diyin ben ilk fırsatta bi haftasonu ordayım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elimde D300s var. Makina jpg seçeneğinde iken ekranda 8 fps, battery grip ve En-El4 ile 9 fps yazısı bu info ekranına geliyor. Eğer Raw+jpg seçersem bu kez 2,5 fps e düşüyor.

Mehmet hocam ayarlarınızı öğrenebilirmiyim sakıncası yoksa.. ben jpg'teyken de 8fps göremedim max 7fps yazıyo nasıl oluyo da gripsiz 8fps yazıyo onu merak ettim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz bana böyle davetkar olun, ucuz otel, güzel yemek var diyin ben ilk fırsatta bi haftasonu ordayım :D

Hotel fiyatları normal gökhan hocam yemek derseniz gırla :) siz yeterki gelcem deyin bi pazarım sizin olur.. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet hocam ayarlarınızı öğrenebilirmiyim sakıncası yoksa.. ben jpg'teyken de 8fps göremedim max 7fps yazıyo nasıl oluyo da gripsiz 8fps yazıyo onu merak ettim..

Onda 8FPS olmasının sebebi pilden kaynaklanıyordur.

Orjinal D300s pilinden daha yüksek amperlik bir pil olduğu için seri çekim hızını arttırıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onda 8FPS olmasının sebebi pilden kaynaklanıyordur.

Orjinal D300s pilinden daha yüksek amperlik bir pil olduğu için seri çekim hızını arttırıyor.

Bende öyle tahmin ediyorumda bakalım mehmet hocanın cvbını merak ediyorum açıkcası d300s'le alakalı bilmediklerimizi en iyi ondan öğrenicez artık :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.